DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Hafif Yağmur

MEB yönetici atama yönetmeliği müdür olma şartları ve atama süreci

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici atama yönetmeliği son değişiklikleri ile birlikte okul müdürü olma şartları ve atama usulünde yapılan değişiklikleri ogretmenlericin.com olarak değerlendiriyoruz.

MEB yönetici atama yönetmeliği müdür olma şartları ve atama süreci
26.01.2018
A+
A-

MEB yönetici atama yönetmeliği müdür olma şartları ve atama süreci

MEB yönetici atama yönetmeliği 2018 yılı başında değiştirilerek yeni yönetmeliğin taslak hali yayınlandı. Bakanlık MEBBİS üzerinden öğretmen ve idarecilerden görüş alarak taslağın değerlendirmesini yapacak. 26 Ocak 2018 tarihinde başlayan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği taslağı değerlendirmesi 15 Şubat 2018 tarihine kadar yapılabilecek. Sonrasında ise MEB yeni yönetmeliği uygulamaya sokacak. Aşağıdaki içerik site mevzuat danışmanı Arif Muzaffer Kul tarafından hazırlanmıştır.

OKUL MÜDÜRÜ OLMA ŞARTLARI 2018

Okul müdürü olma şartları 2018 yılında tekrar değişti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan taslak yönetmelik kapsamında müdür olma şartları için genel ve özel kriterler değişmezken okul müdürü atama uygulamasında değişikliğe gidildi. Okul müdürü atamalarında yazılı sınav getirildi.

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmelik taslağı kapsamında okul müdürü olmak isteyen MEB personelleri öncelikle yöneticilik için aranan genel şartları sonrasında ise okul müdürü olmak için aranan özel şartları taşımak zorundalar.

Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar;

MADDE 5 – (1) Yönetici olarak görevlendirileceklerde aşağıdaki genel şartlar aranır;

 • Yükseköğretim mezunu olmak,
 • Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görev yapıyor olmak,
 • Görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birine öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birinde aylık karşılığında okutabileceği ders bulunmak,
 • Yazılı sınav başvurusunun son günü itibarıyla, son dört yıl içinde adlî veya idarî soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak,
 • Zorunlu çalışma gerektiren yerler dışındaki eğitim kurumu yöneticiliklerine görevlendirilecekler bakımından, ilgili mevzuatına göre zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış, erteletmiş ya da bu yükümlülükten muaf tutulmuş olmak.

Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar

MADDE 6 – (1) Müdür olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:

 • Müdür olarak görev yapmış olmak.
 • Kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak ayrı ayrı veya toplam en az bir yıl görev yapmış olmak.
 • Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak.

OKUL MÜDÜRLÜĞÜ İÇİN ÖĞRETMEN OLMA ŞARTI

Okul müdürü olmak için kaç yıllık öğretmen olmak gerekir? 

ogretmenlericin.com olarak öğretmenlikten direkt müdürlüğe başvuru yapılamayacağını vurgulayalım. Müdürlük başvuru şartları arasında öğretmen olma şartı bulunmamaktadır. Yani bir öğretmen müdür yardımcısı olmadan okul müdürü olamamaktadır. Ayrıca kurucu müdür, müdür başyardımcısı ve birleştirilmiş sınıflarda olan müdür yetkili öğretmenlik yapmışsa okul müdürü olarak başvuru yapabilecek. Bu unvanlarda görev yapanların da toplamda 1 yıl görev süresi bulunmalıdır. Bu sürenin hesabında ayrı ayrı veya toplamda geçen süreler değerlendirilecektir.

OKUL MÜDÜRLÜĞÜNE ATANMA SÜRECİ

Okul müdürlüğüne ilk defa görevlendirme yazılı sınav ve sözlü sınav sonucuna göre yapılacak olup okul müdürü olarak görev yapıp tekrar müdürlüğe yeniden görevlendirme işleminde ise Ek-1’de yer alan Formun (A ve B) bölümleri üzerinden yapılacak değerlendirme göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Okul müdürlüğüne ilk defa başvuru yapacaklar yazılı ve sözlü sınava girecekler.

OKUL MÜDÜRLÜĞÜ YAZILI SINAVI

26 Ocak 2018 tarihinde yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği taslağı kapsamında okul müdürlüğüne ilk defa atanmak için başvuru yapanlara Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce test usulü ile yazılı sınavı yapılacak. Müdürlük yazılı sınavında 100 üzerinden 60 puan alan adaylar yazılı sınavda başarılı sayılacaklar.

Okul müdürlüğü yazılı sınavı konu dağılımı, müdürlük için yapılacak yazılı sınav konuları ve ağırlıkları;

 • Türkçe ve dil bilgisi (%10),
 • Genel kültür (%6),
 • Atatürk İlkeleri ve Türk İnkılâp Tarihi (%5),
 • Resmî yazışma kuralları (%4),
 • Halkla ilişkiler ve iletişim becerileri (%4),
 • Okul Yönetimi (%4),
 • Yönetimde insan ilişkileri (%4),
 • Okul geliştirme (%4),
 • Eğitim ve öğretimde etik (%4),
 • Türk idare sistemi ve protokol kuralları (%5),
 • Mevzuat (%50) Mevzuat konuları; T.C. Anayasası, 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname.

OKUL MÜDÜRLÜĞÜ SÖZLÜ SINAV

Yazılı sınav sonuçlarına göre adaylar sözlü sınava alınacaklar. Yazılı sınav puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere, eğitim kurumlarının boş bulunan yönetici sayısının üç katı aday sözlü sınava çağrılacak. Müdür ataması için yapılacak sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylar MEB yönetici atama yönetmeliği EK-2 Sözlü Sınav Formu üzerinden sözlü sınav komisyonunca 100 tam puan üzerinden değerlendirecek olup 100 üzerinden 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaklar.

Okul müdürlüğü ataması sözlü sınavı konu dağılımı, müdürlük için yapılacak sözlü sınav mülakatı konuları ve ağırlıkları;

 • Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü (%20),
 • Temsil kabiliyeti, liyakati, tutum ve davranışlarının göreve uygunluğu (%20),
 • Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı (%20),
 • Genel yetenek ve genel kültürü (%20),
 • Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı (%20)

Okul müdürlüğü ataması için yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye esas puanları; yazılı puanı ile sözlü sınav puanının aritmetik ortalaması alınarak belirlenir.

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği taslağı 2018 TIKLAYIN

MEB yönetici görevlendirme yönetmeliği EK-1 Değerlendirme Formu TIKLAYIN

MEB yönetici atama yönetmeliği EK-2 Sözlü Sınav Formu TIKLAYIN

[haber id=”27912″]
[haber id=”26304″]
[haber id=”26361″]
[haber id=”26375″]

YORUMLAR
 1. ASİ dedi ki:

  OKUL YÖNETİCİLİĞİ SANAVINA BAŞVURU ŞARTI OLAN OKUL MUDUR VEKİLİ YAPMAK DIYIR.ÜCRETLİ YADA VEKIL OGRETMENLIK YAPIPTA AYNI ZAMANDA OKUL MUDUR VEKILLIGIDE YAPMIS VE SUAN MEMUR OLAN BIRI SINAVA BASVURABILIYORMU

 2. Hakan15 dedi ki:

  Yönetmeliğn 5. Maddesinin c kısmındaki ” ve ” ibaresi , acilen ” VEYA ” olarak DÜZELTİLMELİDİR.

 3. Hakan15 dedi ki:

  Yönetmeliğin 5. Maddesindeki değiliklik acilen yapılarak ” O kurumda maaşınınkarşılığı dersinin olması ” Şartı gerrigetirilmelidir. Talim Terbiye Kurulunun Kararlarına da uyulmuş onunur.

 4. Hakan15 dedi ki:

  Yönetmeliğin 5. Maddesindeki değiliklik acilen yapılarak ” O kutumda MAAŞININ KARŞILIĞI DERSİNİN OLMASI ” Şartı gerrigetirilmelidir.

 5. bayramer dedi ki:

  İllerin tamamına yakını mevcut yönetmelikle takvimi başlattı. Bu taslak bu yıla yetişecek mi? Çünkü en önemli değişiklik yeniden görevlendirmelerde sözlü sınavın olmaması. Malum sözlü sınav, herkesin -etkili olanların bile – şikayet ettiği bir husus. Bu yılki atamaların da şaibeli olmaması adına taslağın bir an önce yönetmelik haline gelmesi ve bu yıl atamaların yeni yönetmeliğe göre yapılması gerekir.
  Ayrıca: mevcut yönetmeliğin “Müdürlüğe görevlendirme” başlıklı 18. maddesinin 3. fıkrasında yer alan “…..müdürlükte dört yıllık görev süresini tamamlayanlardan hâlen müdür olarak görev yaptıkları eğitim kurumuna yeniden müdür olarak görevlendirilme isteğinde bulunanlara, söz konusu eğitim kurumları ile sınırlı olmak üzere, bu maddenin birinci ve ikinci fıkralarına göre belirlenen puanlara dört puan daha ilave edilir.” hükmünün taslağın “Müdürlüğe yeniden görevlendirme” başlıklı 27. maddesinin 3. fıkrasında yer almaması gözden kaçma mıdır? yoksa kasıtlı ve bilerek mi yapılmıştır. Halbu ki, müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı pozisyonları için bu hüküm aynen korunmuş ve taslağa taşınmıştır

 6. Asim Arı dedi ki:

  Bizim okuun müdürü hiçbir şartı taşımıyor ama müdür.Siyasetin gözünü seveyim.Yazılı yazısız bütün şartları aşabiliyor.

 7. hasan dedi ki:

  müdür olma şartlarında eskiden müdür olanlar yeniden sınava girmeli.sözlü mülakat fazla etkilememeli.insanlar yazılıdan 80 alıyor .mülakatta eleniyor.onun için sözlü mülakat kaldırılmalı,ya da etkisi düşürülmeli.yüzde 10 gibi bir etkisi olmalı.

  müdür yardımcısı olma şartlarında en az 5 yıllık öğretmen olmak şartı getirilmeli.ilk defa müdür/müdür başyardımcısı olanlarda da sözlü mülakat yerine yazılı sınava dayalı atanmalı.eğer mülakat olacaksa yazılı sınavı etkilemeyecek oranda olmalı.etkisi yüzde 10 geçmemeli.

 8. Hatice Yılmaz dedi ki:

  yıllardır takip ediyorum ,yazılı sınav konuları arasında matematik hiç yer almadı .Mülakatlarda da bildiğim kadarıyla matematik soruları yok.Şimdi amaç adayları değerlendirmek sıraya koymak ve elemek ise mutlaka matematik olmalı. Bu konu başlıklarına bakıldığında sözelci adaylara şans tanındığı aşikar. Türkçeciler Tarihçiler hep avantajlı oluyorlar. Bu hiç adil değil.Mutlaka ortaokul düzeyinde matematik soruları olmalı.Adaylar her şartta eşit olmalı.eşit şartlarda sınava girmeli . Bakııyoruz bursluluk sınavında , liseye geçiş sınavında , üniversiteye girişte, ALES te matematik hep var. Ama yönetici görevlendirmesinde asla yok. Sınav kolularının yüzdeleri de birbirine eşit olmalı.Teşekkürler.

 9. KESTELLİ dedi ki:

  yönetici olmak için, o okula atabilme şartı yerine, ” O KURUMDA MAAŞININ KARŞILIĞI DERSİNİN OLMASI ” YETERLİ olmalıdır.

  1. Hakan15 dedi ki:

   Aynen katılıyorum. Kesin değişmesi gereken kısımların başı.

 10. inci dedi ki:

  Bir okulda yıllarce çalışan bir öğretmen, o okulda müdür ya da müdür yardımcısı olmasın. Lutfen. Allah kinci idarecilerin şerrinden korusun. Amin.

 11. hakan dedi ki:

  1-Kendi okulunu yazanlara en az 10 puan verilmelidir.Okulun bütün işlerini biliyor.
  2-sözlü mülakat yüzde 10 etkilemeli,ağırlık sınavda olmalı.
  3-müdür yardımcısı 5 yıl öğretmenlik yapandan,müdür ise 5 yıl müdür yardımcılığı yapandan olmalıdır.
  4-Yöneticilerde tayin istemeli yönetici olarak,4 yıllık sürele 5 yıl olmalı aynı okulda 5+5 yapabilmeli.
  5-Genel idare hizmetleri sınıfına girdirilmeli.
  6-yöneticinin maaşına biraz zam yapılmalı.
  7-Yöneticinin personeline mazeretini belgelendirmesi karşılığında ilçe milli eğitime kaymakama gerek kalmadan 1 gün izin verebilme hakkı verilmelidir.

 12. hakan dedi ki:

  Eskiden Sayın Müdürüm derlerdi hadi Sayınından geçtik te şimdi müdür bile demiyorlar.idareci.Baktılar ki müdür olanlarda standartlar değişmiş kimsenin saygısıda kalmadı.

 13. haktan dedi ki:

  1.Süresi biten yöneticiler de yeniden yazılı sınava girip yazılı ve mülakat puanın ortalamasına göre ilk görevlendirmelerle birlikte atansınlar, onlara ekstra 4 puan verilebilir, Sadece Mülakatla 4 yıldır hak etmeyen bir sürü kişi yönetici olarak atandı, bu derin yarayı ancak onlarda sınava girerek kapatabilirsiniz. Tecrübeli iseler zaten sınavda 60 puanı alırlar, geçemezlerse zaten hak etmiyorlardır. Umarım bu görüşümü değerlendirirsiniz.
  2. Değerlendirme formunda İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen belgeler geçerli sayılmıyor, Öğretmenini İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürü mü iyi tanıyor yoksa Kaymakam veya Vali mi İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürünün vermiş olduğu Belgelerde geçerli olması gerektiği kanaatindeyim. Saygılarımla.