MEB’den E-Okul not girişleri, yazılı sınavlar ve ders etkinlikleri uyarısı

2016-2017 eğitim öğretim yılı 20 Ocak cuma günü sora erecek. MEB karnelerin verilmesine az bir süre kala e-okul not girişleri hakkında açıklama yaptı. MEB tarafından yapılan açıklamada ilkokul dördüncü sınıflarla, ortaokul ve imam hatip ortaokulu öğrencilerine verilecek olan ders içi katılım notlarına açıklık getirdi.

MEB’den E-Okul not girişleri, yazılı sınavlar ve ders etkinlikleri uyarısı

MEB’den E-Okul not girişleri, yazılı sınavlar ve ders etkinlikleri uyarısı

İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerine hangi dersten kaç sınav yapılacağı, hangi dersten kaç tane ders içi etkinliklerine katılım puanı verileceği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. MEB tarafından yapılan açıklamanın ilkokul 4.sınıf öğrencileri ile birlikte ortaokul öğrencilerini de ilgilendirdiği vurgulandı. 17 Ocak tarihinde kurumlara gönderilen resmi yazıda Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği‘nin 22’nci maddesine açıklık getirildi.

KAÇ SINAV KAÇ KATILIM NOTU VERİLECEK

MEB ilköğretim kurumlar yönetmeliğinin 22’nci maddesinde ilkokul 4′ üncü sınıf ile ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında okuyan öğrencilerin ölçme ve değerlendirmelerinin nasıl yapılacağının düzenlendiğini hatırlatarak sınav sayısına ve ders etkinlikleri katılım sayısının nasıl olması gerektiğini ifade etti.

İlkokul 4’te ve ortaokulda hangi dersten kaç sınav yapılacak?

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği 22. madde birinci fıkra (a) bendine göre;

“Haftalık ders saati üç ve üçten az olan derslerde iki, üçten fazla olan derslerde ise üç sınav yapılır. Sınavların zamanı, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulur. .. ” hükmü gereği öğrencilere düzenlemede yer alan sınav sayısından eksik veya fazla not girilemez.

İlkokul 4’te ve ortaokulda hangi dersten kaç tane ders içi etkinlik katılım puanı verilecek?

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği 22. madde üçüncü fıkraya göre;

“Öğrencilere her dönemde her bir dersin haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2 den fazla olanlara ise 3 defa ders etkinliklerine katılım puanı verilir. ” hükmü gereği öğrencilere düzenlemede yer alan sınav sayısından eksik veya fazla ders etkinliklerine katılım puanı verilemez.

Not Girişi

İDARE VE ÖĞRETMENLER KONTROL ETSİN

MEB e-okul not girişleri ve e-okul ders etkinlikleri katılım girişlerinin öğretmenler ve okul idarecileri tarafından kontrol edilmesini istedi. Not girişlerinin belirtilen hükümelre göre gözden geçirilmesi, eksik veya fazla not girişlerinin düzenlenmesi, karnelerden önce tüm işlemlerin tamamlanması gerektiği Bakanlık tarafından ifade edili. İlgili resmi yazı için tıklayınız

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM