Millî Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Yönetmeliği 20 Ağustos 2017

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Teftiş Kurulu Yönetmeliği değişti. 20 Ağustos 2017 Pazar günü Resmi Gazete’de Teftiş Kurulu Yönetmeliği son hali yayımlandı. Teftiş Kurulu Yönetmeliğinde neler değişti, ogretmenlericin.com olarak inceleyelim.

Millî Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Yönetmeliği 20 Ağustos 2017

Millî Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Yönetmeliği 20 Ağustos 2017

20 Ağustos 2017 Pazar, 30160 sayılı Resmi Gazete’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Teftiş Kurulu Yönetmeliği yayımlandı. Değişen MEB Teftiş Kurulu Yönetmeliği en güncel ve son hali dosyasını yazımızın sonunda yer alan linklerden indirebilirsiniz.

MEB TEFTİŞ KURULU YÖNETMELİĞİ

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Teftiş Kurulunun teşkilat ve görevleri ile Teftiş Kurulu Başkanı, Bakanlık maarif müfettişi ve Bakanlık maarif müfettiş yardımcılarının görev, yetki ve sorumluluklarını, denetlenenlerin yükümlülüklerini, Bakanlık maarif müfettişi ve Bakanlık maarif müfettiş yardımcılarının mesleğe alınmaları, yetiştirilmeleri, atanmaları, çalışma merkezlerinde görevlendirilmeleri, çalışma usul ve esaslarını belirleyen MEB Teftiş Kurulu Yönetmeliği 20.08.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

ATAMA VE YETİŞTİRME SÜREÇLERİ

Müfettiş yardımcılığına atama, Müfettiş yardımcılarının yetiştirilmesi, Müfettişliğe atama, Müfettiş ve müfettiş yardımcılarının görev ve yetkileri, Müfettişlerin görevden uzaklaştırma yetkileri, Müfettişlerin bilgi ve belge isteme yetkileri, Müfettiş ve müfettiş yardımcılarının sorumlulukları ve yasaklar, Müfettişlerin yazışma yöntemi ve haberleşme, MEB Teftiş Kurulu rehberlik ve denetim ilkeleri, Rehberlik hizmetlerinin çeşitleri, kapsamı ve uygulanması başlıkları yeni yönetmelikte Öğretmenler İçin olarak dikkatimizi çeken başlıklardan oldu.

ÖNCEKİ YÖNETMELİK YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILDI

20 Ağustos 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yeni Millî Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Yönetmeliği sonrası 24/5/2014 tarihli ve 29009 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığı ile Maarif Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği de yürürlükten kaldırıldı.

MEB 2017 Teftiş Kurulu Yönetmeliği son hali İNDİR (word)

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Yönetmeliği güncel ve en son hali İNDİR (pdf)

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Ne diyelim şaibelerin ardından beklenen yönetmelik bu kadar olacaktır.
  Bakanlık teftiş kurulunun kapatılmasına neden olan adam rehberlik denetim başkanlığına resen teşkilat görevlerini düzenleyen KHK ile atandı şimdi de teftiş kurulu başkanı yapılması için yönetmelik kesinlikle kendisini belirliyor.
  Yasa ile olamadı yönetmelik ile olacaktır.
  KENDİSİ BİR BAKANIMIZIN KARDEŞİDİR ya…
  Diğer bir durum kadro durumudur ki bakanlık mülakat ile yaklaşık 1650 maarif müfettişini başarılı sayan bir şaibeli mülakat süreci yaşamıştır.
  Şimdi eline 450 kişi almış, 50 başmüfettiş kadrosunu ve 250 yardımcı kadrosunu kullanmadan elemeleri tamamlamıştır.
  İllerde bırakılan yetişmiş müfettişlerin bakanlık baş müfettişi, bakanlık müfettişi ve ilköğretim müfettişi yönetmelikte sayılmayarak bir şekilde başmüfettişlik açısından birileri kayrılmıştır.
  Yönetmelik adaletsizliklerle doludur.
  Kesinlikle danıştayda irdelenecek haksızlıklar giderilecektir.
  BAKANLIK GEÇMİŞİNDE ÇALIŞANLARI İNKAR ETMEMELİDİR.
  AHDE VEFASIZLIK VE HAKSIZLIK HÜKÜMETİMİZİN YAPTIĞI ADALETSİZLİK OLARAK LANSE EDİLECEKTİR:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM