DOLAR 5,7272
EURO 6,3087
ALTIN 275,8
BIST 102.590
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Öğrenci yazılıları kaç gün içinde okunmak ve açıklanmak zorundadır?

İlkokul 4.sınıftan itibaren öğrenciler ortaokul ve lise eğitimlerinde derslerde yazılı sınav olmaktadır. Öğretmenin yaptığı yazılı sınavın ne zaman açıklanacağı, sınav kağıtlarının okunması için belli bir süre olup olmadığı konularına değinelim.

Öğrenci yazılıları kaç gün içinde okunmak ve açıklanmak zorundadır?
01.11.2018
A+
A-

Öğrenci yazılıları kaç gün içinde okunmak ve açıklanmak zorundadır?

İlkokullarda yazılılar 4.sınıfta uygulanmaktadır. Ancak geçtiğimiz günlerde gündeme getirilen sonrasında ise Bakanlık yetkililerinin ricası üzerine yayından kaldırılan bir habere göre ilkokullarda 4.sınıflarda da yazılı sınavlar yapılmayacak. 4.sınıflarda yazılı sınavların kaldırılması ne zaman olur gerçekleşir bilemiyoruz ama MEB’in bu konuda çalışma yürüttüğü bilinmektedir. Ortaokullarda ve ortaöğretim kurumlarında ise yazılı sınavlar mevuzat hükümlerine göre uygulanmaktadır. Yazılı sınavların sonuçları kaç gün içinde açıklanmak zorunda sorusuna yanıt verelim.

İLKOKUL VE ORTAOKULDA YAZILI SONUÇLARI

İlkokul 4 üncü sınıf ile ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında öğrencilere derslerde yazılı sınav yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve ilköğretim Kurumları Yönetmeliği gereğince öğrencilere yapılan yazılı sınavların sonuçları sınavın yapıldığı günden itibaren en geç 10 iş günü içerisinde açıklanmak durumundadır. Burada iş günü önemlidir, 10 gün değil. Bu hafta salı günü yazılı sınav olan bir ortaokul öğrencisinin sınav sonucu 10 iş günü içerisinde açıklanmalıdır. Sınavdan sonra hafta sonu tatilleri, resmi tatiller denk geliyorsa bu süre içerisinde tutulmak çünkü tatiller iş gününden sayılmaz.

İlköğretim kurumlar yönetmeliğinde ilgili kısım;

Ölçme ve değerlendirme sonuçlarının duyurulması

MADDE 25 – (1) Sonuçlar; sınavların yapıldığı, projelerin teslim edildiği tarihten başlayarak en geç 10 iş günü içinde öğrencilere bildirilir. Sınav kâğıtları, incelenmek üzere öğrencilere dağıtılır ve varsa yapılan ortak hatalar sınıfta açıklandıktan sonra geri alınarak bir eğitim ve öğretim yılı saklanır. Projeler öğretmen tarafından değerlendirildikten sonra öğrenciye iade edilir ve öğrenci tarafından ders yılı sonuna kadar saklanır. Ders etkinliklerine katılım, sınav ve projeye verilen puanlar, e-Okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir.

Ölçme ve değerlendirme sonuçlarının duyurulması başlıklı 25.madde de görüldüğü üzere sınavlar yapıldığı tarihten, projeler ise öğrenci tarafından öğretmene teslim ediliği tarihten itibaren en geç 10 iş günü içinde açıklanmalıdır.

yazılı sınav sonuçları

İlköğretim kurumlar yönetmeliği

LİSELERDE YAZILI SINAV SONUÇLARININ AÇIKLANMASI

Liselerde de yapılan yazılı sınav sonuçlarının öğretmenler tarafından ne zaman açıklanması gerektiği Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği içerisinde açıkça düzenlenmişti. Yönetmeliğin Ölçme ve değerlendirme sonuçlarının duyurulması başlıklı 49.maddesinde 2017 yılında yapılan değişiklikle birlikte yazılı sınav sonuçlarının yazılı yapıldığı günden itibaren 10 iş günü içerisinde açıklanması gerektiği hükmü eklenmiştir.

İlgili yönetmelik maddesi;

MADDE 49- (1) Öğretmenler sınav, performans çalışması ve projelerin sonuçlarını öğrencilere bildirir ve sınav analizlerine göre ortak hataları açıklar. (2) (Değişik: RG 16/9/2017-30182) Yazılı sınav, uygulama, performans çalışması ve projelerin değerlendirme sonuçları, yazılı sınavın yapıldığı tarih veya performans çalışmasının, uygulamanın yahut projenin teslim tarihini takip eden 10 işgünü içinde öğrenciye duyurulur ve e-Okul sistemine işlenir.

Madde;

MEB yazılıların açıklanma tarihi

Yazılı sınav sonuçları

İlgili yönetmeliklere göre öğretmenler tarafından yapılan yazılılar ne zaman açıklanmalıdır hususuna açıklık getirmeye çalıştım. Sorularınız olursa yorumlar sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL

YORUMLAR
  1. Ceyda feyza dedi ki:

    Aydinlatici bilgilerden dolayi oncelikle tsk ederim. Sinav sonuclarinin e okula kaydi icin herhangi bir sure varmidir.

    1. Editör dedi ki:

      E-okul sistemine sınav tarihi girildikten sonra 15 gün süreniz var.