DOLAR 5,7423
EURO 6,3467
ALTIN 270,9
BIST 105.380
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

Öğrencilere okullarda nöbet görevi verilebilir mi?

Öğrencilerin okullarda nöbet tutup tutmayacağı hususu son dönemlerde tartışma konusu olurken ogretmenlericin.com olarak öğrencilere nöbet görevi durumunu yasal mevzuat çerçevesinde inceleyeceğiz.

Öğrencilere okullarda nöbet görevi verilebilir mi?
18.11.2018
A+
A-

Öğrencilere okullarda nöbet görevi verilebilir mi?

İlkokullarda öğrencilere nöbet görevi verilebilir mi? Ortaokullarda öğrencilere verilen nöbet görevi yasal mıdır? Liselerde öğrencilere verilen nöbet görevi verilmesi ne derece doğrudur? Bu başlıklardan yola çıkarak okullarda öğrencilere nöbet görevi verilmesinin detaylarını inceleyelim.

İLKOKULLARDA ÖĞRENCİ NÖBETİ

İlkokullarda öğrencilere nöbet görevi verilemez. 4+4+4 eğitim sistemine geçilmeden önce ilkokulun 5 yıl olduğu dönemde okul idareleri tarafından ilkokulda beşinci sınıf öğrencilerine nöbet görevi verilmesi durumuna şahit oluyorduk ancak mevcut yasal mevzuat hükümleri gereğince ilkokullarda ne şartta olursa olsun ilkokul öğrencilerine okul nöbetçi öğrenci görevi verilemez.

ORTAOKULLARDA ÖĞRENCİLERİN NÖBET GÖREVİ

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği içerisinde ortaokullarda öğrenci nöbeti kısmı yer almaktadır. Ancak bu madde de bazı ortaokullarda yanlış uygulanmaktadır. Yönetmeliğin ilgili maddesine bakalım;

Öğrencilere nöbet görevi

Nöbetçi öğrenci

Okullarda öğrenci nöbet görevi ile ilgili aramalar Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği içerisinde görüldüğü üzere sadece ortaokul ve imam hatip ortaokul öğrencilerine nöbet görevi verileceği belirtmekte olup öğrencilere neden nöbetçilik görevi verildiği ile ilgili de “Küçük yaşlardan itibaren görev ve sorumluluk duygularını geliştirmek, okulun yönetim işlerinde görev almalarını sağlamak” ifadelerine yer verilmiştir. Ortaokullarda okul nöbetçi öğrencinin görevleri okul yönetimi tarafından hazırlanarak öğrencilere duyurulmalıdır. Okul nöbetçi öğrencinin görevleri arasında ders sırasında nöbet tutması yoktur. Ders sırasında nöbetçi öğrenci dersine gitmeli ve dersini işlemelidir. Bu konuda mevzuat açık ve nettir “Nöbetçi öğrenci kendi devresinde, ders saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutar” denilmektedir. Nöbetçi öğrenci yönetmeliği olarak bir yönetmelik yoktur öğrencilerin nöbet görevlerini düzenleyen yasal hükümler genel yönetmelikler içerisinde yer almaktadır.

LİSELERDE NÖBETÇİ ÖĞRENCİ GÖREVLENDİRMESİ

İlkokullarda öğrenci nöbeti yok, ortaokullarda öğrencilere nöbet görevi ders dışı zamanlarda var, liselerde ise öğrencilerin nöbet görevleri tam zamanlı olarak düzenlenmiştir. Liselerde öğrencilere verilen nöbet görevleri hususu için Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği‘ne bakalım. İlgili kısım;

Liselerde öğrencilere nöbet verilmesi

Lisede öğrenci nöbeti

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde olduğu gibi Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği‘nde de öğrencilere nöbet görevi verilmesi gerekçeleri arasında “Öğrencilerin görev ve sorumluluk bilincini geliştirmek, okulun yönetim işlerine yardımcı olmalarını sağlamak” amacı olduğu ifade edilmiştir. Nöbet tutacak öğrencilerin nöbet yerleri, nöbet günleri, nöbetin başlama bitiş saatleri ve nöbetçi öğrencilerin görevleri okul idaresi tarafından belirlenerek öğrencilere duyurulmalıdır. Nöbetçi öğrenciler yazılı, sözlü, uygulamalı gibi sınavlara girmek için nöbetçi öğretmenler ve idarecilere bilgi vermek durumundadır. Liselerde nöbet tutan öğrenciler ders sırasında da nöbet görev yerlerinde olacaklarından dolayı sınıfta yer alamayacaklar. Nöbetçi öğrencilerin devamsız sayılmaması için yönetmelikte “Öğrencilerin nöbet tuttuğu günler devamsızlıktan sayılmaz.” hükmü yer almaktadır.

Arif Muzaffer Kul

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.