Öğretmenler ders kitapları dışında yayın ve materyaller bulundurmayacak

Milli Eğitim Bakanlığı yardımcı kaynak kullanılmaması konusunda uyarılarını sürdürüyor. Bakanlık tarafından öğrencilere ve öğretmenlere ücretsiz dağıtılan ders kitapları ile materyaller dışında yer alan tatil kitapları, yardımcı kaynaklar, velilere ücretli aldırılan materyallerin kullanılmasının yasak olduğu belirtildi.

Öğretmenler ders kitapları dışında yayın ve materyaller bulundurmayacak

Öğretmenler ders kitapları dışında yayın ve materyaller bulundurmayacak

MEB öğrencilere test kitabı, tatil kitabı, çalışma kitabı isimleri altında yardımcı kaynakların aldırılmaması hususunda uyardı. Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği kapsamında bakanlık tarafından dağıtımı yapılan ders kitapları ile materyaller dışında diğer kaynakların kullanılmasının, bulundurulmasının yasak olduğu ifade edildi. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlık biriminden 16.01.2017 tarihinde 592246 sayılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile Eğitim Kurumlarındaki Sınav ve Yayınlar konulu resmi yazı tüm valiliklere ve kurumlara gönderildi.

YARDIMCI KAYNAK YASAK

Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt imzalı gönderilen resmi yazıda yardımcı ve diğer kaynakların aldırılmaması, eğitim öğretim faaliyetlerini ve süreçlerini aksatan, öğrencilere ve velilere maddi açıdan külfet oluşturan taleplerden, uygulamalardan uzak durulması gerektiği vurgusu yapılırken bu hususta tüm yöneticilerin ve öğretmenlerin bilgilendirilmesi istendi. Resmi yazıda belirtilen hususlara dikkat etmeyen MEB personelleri hakkında gerekli idarei işlemin, soruşturmanın yapılarak Valiliklerce tedbir alınması istendi.

REKLAM YASAK

Bakanlık ayrıca diğer kaynaklar olarak adlandırdığı MEB tarafından dağıtılmayan ve dışarıdan aldırılan kaynakların reklamının, tanıtımının sınıfta ve okulda yapılmasının yasak olduğunu belirtti. Okullarda, sınıflarda bazı etkinlik ve bağış gibi durumlarda dağıtılan kitapların, afişlerin, broşürlerin incelenmesi gerektiğini açıklayan MEB, bu tür materyallerin içeriklerine bakılması gerektiğini belirtti.

kamupersonelhaber

SINAV ODAKLI VE YARIŞMACI OLMAYACAK

MEB tarafından belirtilen diğer hususlardan birisi ise eğitim sisteminde sınav odaklı tutumların olmaması ve yarışmacı tutumlardan kaçınılması gerektiği vurgusu yapıldı. Bilimsel kriterler ışında öğrencilerin ilgilerini, isteklerini ön planda tutan bir yaklaşımla eğitim öğretim faaliyetlerinin sürdürülmesi gerektiğine işaret edildi. Akıl yürütebilen, problem çözebilen, ülkesinin milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bireylerin yetişmesinin önemi vurgulandı.

MEB tarafından gönderilen resmi yazı 1.sayfa;

MEB Kaynak

MEB tarafından gönderilen resmi yazı 2.sayfa;

Resmi Yazı

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM