Öğretmenler gününde öğretmenler günü hediyesi alınması yasak olamaz

Öğretmenler günü yaklaşırken öğrencilerden gelecek öğretmenler günü hediyeleri şimdiden konuşulmaya başlandı. Etik kurulu kararınca tüm kamu personelinin hediye almaları yasaktır. Bu yasak tüm memurları olduğu gibi öğretmenleri de kapsamaktadır. Ancak bu konuda birkaç kelamımız da olacaktır.

Öğretmenler gününde öğretmenler günü hediyesi alınması yasak olamaz

Öğretmenler gününde öğretmenler günü hediyesi alınması yasak olamaz

MEB personeli ve kamu personelinin hediye alıp almama konusunda kısıtlamaları Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından belirlenmiştir. MEB, İKGM tarafından en son 2015 yılının sonunda kurumlara göndeirlen yazıda kamu personelinin, öğretmenin hediye almasının yasak olduğu hatırlatılmıştı. MEB tarafından o dönemde gönderilen yazı yılbaşı öncesi gönderilmiş ve yılbaşında hediye alınmaması hususunda uyarıda bulunulmuştu.

YILBAŞI, BAYRAM VE ÖZEL GÜNLER

MEB tarafından öğretmenler dahil tüm MEB çalışanlaırnın bayramlarda, özel günlerde, yılbaşında şahıslardan, şirketlerden, kuruluşlardan hediye almaması gerektiği vurgulanmış, kamu personellerinin hediye almasının yasak olduğu hatırlatılarak yasağa uymayanlar hakkında gerekli işlemin yapılacağı belirtilmişti. Bu yasak hala devam etmektedir. Başbakanlık Etik Kurulu tarafından memurların, kamu çalışanlarının hediye alması yönünde bir serbestisi bulunmamaktadır.

Hediye alma yasağı resmi yazı;

meb-hediye-yasak-ogretmenler-gunu_sayfa_1

YASAK VAR, HEDİYE ALMANIN YASAKLANMASINDAKİ SEBEP

ogretmenlericin.com olarak kamuda hediye alınma yasağının özetinin RÜŞVET olduğunu açıkca belirtmekten çekinmiyoruz. Kamu personelleri hediyelerle başkalarının işini kolaylaştırabilir. Denetim yapması gereken kurumlardan gelen hediyelerle denetim yapmayabilir, ihmalde bulunabilir. Etik kurulu da zaten hediyelerle menfaat sağlanabileceğini belirtmiştir.

ÖĞRETMENİM HEDİYE ALMASI

6 yaşında öğrenciden gelen küçük bir çiçek, lise öğrencilerinin bir araya gelerek aldığı bir kravat, ortaokul öğrencilerince alınan bir etek vs. Öğretmenin hediyesi başka ne olacak. MEB haber sitelerinde öğretmenin hediye alması yasak diyerek haber yapanları görünce biz de bu konuya değinelim istedik.

MEB, İKGM’nin yazısını ve Etik Kurulu tarafından yayımlanan genelgeyi hatırlatarak, hediye alıp görevi kötüye kullanan öğretmenler değil, rüşvet yiyen öğretmenler değil. Bu ehdiye yasağı bize göre üst düzeydeki yetkililer hatırlatılsın. Yeni bir göreve atanan bürokrat akşam makam arabasının bagajını çikolatalarla, lüks aksesurlarla, pahalı kıyafetlerle dolduruyorsa işte hediye yasağı onadır.

Öğretmenler İçin

MEB Hediye alma yasağı Resmi Yazı için TIKLAYINIZ

Kamu görevlileri hediye alma yasağı Etik Kurulu Resmi Yazı için TIKLAYINIZ

Kamu Haberleri, Kamudan Haber
kamudanhaber

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Siz bence hediyelerin yasaklanmasına kafayı takacağınıza öğretmenler olarak çocuklara nasıl iyi eğitim veririz onu sorgulayın.başarısız çocuk yoktur başarısız eğitmen vardır

  2. bize en büyük hediye gerçekten suçsuz olduğumuzun kanıtlanıp göreve iade edilmemiz…çok mu şey istiyoruz…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim