DOLAR 6,0832
EURO 6,5670
ALTIN 314,2
BIST 119.196
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

Öğretmenler Haziran 2019 mesleki çalışmaları memleketlerinde yapabilir

2019 yılı Haziran dönemi mesleki çalışmalarında öğretmenler ikinci hafta itibariyle istedikleri yerde mesleki çalışmalarını yapabilirler.

Öğretmenler Haziran 2019 mesleki çalışmaları memleketlerinde yapabilir
06.06.2019
A+
A-

Öğretmenler Haziran 2019 mesleki çalışmaları memleketlerinde yapabilir

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Haziran 2019 öğretmenlerin Mesleki Çalışma Programı birkaç gün önce yayınlanmıştı (TIKLAYIN). Mesleki çalışma programının yayınlanmasından sonra seminerin istenilen yerde alınıp alınamayacağı, mesleki çalışmaların memlekette yapılıp yapılamayacağı yönünde ogretmenlericin.com olarak tarafımıza sorular gelmektedir.

SEMİNER ÇALIŞMASINI MEMLEKETTE ALMAK

26 Temmuz 2014 Cumartesi günü 29072 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Öğretmenlerin mesleki çalışmaları başlığı yer almaktadır. Bu başlıkta seminer çalışmalarının memlekette alınıp alınmayacağı konusunda detaylar yer almaktadır.

İlgili madde;

Öğretmenlerin mesleki çalışmaları

Seminer çalışması

Yönetmelik maddesine göre öğretmenler ilk hafta seminer çalışmalarını kendi kurumlarında yaptıktan sonra kalan çalışmaları istedikleri yerde yapabilirler. 

Yönetici ve öğretmenler ilk hafta okul müdürlüğünce hazırlanan program çerçevesinde kendi okullarında mesleki çalışmalarını yaparlar. Öğretmenler ilk haftadan sonraki günler için ilgili genel müdürlükler tarafından belirlenen mesleki eğitim konuları dahilinde il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince hazırlanan program çerçevesinde ilkokullarda zümre bazında, diğer okullarda ise alan bazında belli merkez veya merkezlerde mesleki eğitime tabi tutulurlar. Öğretmenler ilk haftadan sonraki seminer çalışmalarına istemeleri hâlinde farklı il/ilçelerde de katılabilirler. Farklı il ve ilçelerde seminere katılacak öğretmenler, seminere katılacakları il/ilçeyi okullarına dilekçe ile bildirmek ve mesleki çalışma döneminin sonunda bu çalışmalara katıldığını belgelendirmek zorundadır.

Öğretmenler, seminerin 2. haftasına başka bir ilde katılabilir mi? Öğretmenler Haziran son haftası başka ile gidebilir mi? sorularına Ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre de yanıt arayalım. 

MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliği Öğretmenlerin mesleki çalışmaları başlıklı ilgili maddeleri;

Yönetici ve öğretmenler; Ders kesiminden sonra yapılan mesleki çalışmanın ilk haftasında, okul müdürlüğünce hazırlanan program çerçevesinde kendi okullarında mesleki çalışma yaparlar. Ders kesiminden sonra yapılan mesleki çalışmanın ikinci haftası ve sonraki günlerinde il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince hazırlanan programa göre belli merkez/merkezlerde alanları ile ilgili mesleki eğitime tabi tutulurlar. İstemeleri hâlinde bu eğitimi farklı il/ilçelerde de alabilirler. Farklı il/ilçelerdeki çalışmalara katılacak öğretmenler, katılacakları il/ilçeyi önceden okullarına dilekçe ile bildirmek ve katıldığı mesleki çalışmayı belgelendirmek zorundadırlar.

Yönetmeliklerde yer alan bu hükümler gereği öğretmenler 24-28 Haziran 2019 haftasında yapılacak mesleki çalışmalara başka yerlerde katılabilecekler. Seminerin ilk haftasında kurumlarına dilekçe veren öğretmenler dilekçede seminerin kalan zamanlarını nerede yapacaklarsa belirtmek durumundalar. Ayrıca seminer sonunda seminer çalışma raporlarını kadrolarının olduğu okullara gönderecekler.

YORUMLAR
  1. Betül dedi ki:

    Ben halk eğitim merkezine atandım. Acaba bende kendi memleketimde seminere katılabilir miyim?