Öğretmenler müfredatı ders kitaplarını sorgulasın, incelesin

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin yeni eğitim müfredat taslakları hakkında açıklama yaptı. Aktekik açıklamasında öğretmenin yeterliliklerine vurgu yaptı.

Öğretmenler müfredatı ders kitaplarını sorgulasın, incelesin

Öğretmenler müfredatı ders kitaplarını sorgulasın, incelesin

13 Ocak 2017 tarihinde MEB yeni müfredat programını taslak olarak askıya çıkardı. Bir ay süre ile askıda kalacak olan yeni müfredat MEB’in mufredat.meb.gov.tr adresinde görüş ve öneriye açık olarak 13 Şubat tarihine kadar bekletilecek. Yaklaşık 15 gün içerisinde 140 bine yakın görüş gelen yeni öğretim programı taslakları içerisinde en çok görüş gelen ders ve konu Atatürkçülük olmuştu. Bütün öğretmenlerde müfredat programı değerlendirmesi istenirken, ilçe zümreleri ve il zümrelerinden yeni müfredat taslak program değerlendirme raporları hazırlamaları istendi.

ÖĞRETMEN NİTELİĞİ ÖNEMLİ

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin dün İstanbul Üniversitesinde düzenlenen etkinlik kapsamında açıklamalarda bulundu. Aktekin açıklamasında öğretmen niteliğine dikkat çekti. MEB olarak yeni müfredat hazırladıklarını belirten Aktekin, tüm düzenlemelerin, müfredat değişikliklerinin sınıfa yansımasının öğretmen niteliğine bağlı olduğunu belirtti. Öğretmenin değişime açık olmasının önemli olduğunu vurgulayan Genel Müdür Aktekin, tüm yeniliklere rağmen öğretmen katkı sunamıyorsa, donanım konusunda yetersizse yapılan girişimlerin, yeni eğitim müfredat programının başarılı olamayacağını belirtti.

Öğretmenlerin niteliklerini arttırmak için faaliyetler yapacaklarını da vurgulayan Aktekin, bu konuda en önemli paydaşlarının Eğitim Fakülteleri olduğunu açıkladı.  TÜBİTAK ve TÜBA ile bu faaliyetleri desteklemek ve zenginleştirmek istediklerini de belirten Aktekin, yeni hazırlanan müfredat taslaklarının yürürlüğe girmesinden sonra sınıf içinde geç benimsenebileceğine dikkat çekti. Bunun nedeninin de öğretmenlerin önlerine gelen müfredatı ve ders kitaplarını sorgulamaması olarak gösterdi. Müfredatların olduğu gibi kağıt üstünde belirttiği gibi uygulanmasının yarar sağlamayacağına işaret eden Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, öğretmen ders kitaplarının ve müfredatın yorumcusu olarak ifadelerini kullandı.

Öğretmenlerin müfredatın sınıfa uygun olup olmadığı, öğrencilere katkı sağlayıp sağlamayacağı konusunda gerekli yorumu yapması gerektiğini, yeni müfredat taslakları dahil uygulamada olan plan ve programların öğretmen tarafından sorgulanması ve yorumlanması gerektiği hususunda açıklamalar yapan Aktekin, 2004 yılında MEB müfredat değişikliğinde uygulamaya geçmeyen hususun da bu olduğunu belirtti.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM