DOLAR 5,7429
EURO 6,3209
ALTIN 280,0
BIST 100.237
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

Öğretmenlerin emeklilik işlemleri 2018/15 sayılı genelge

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü öğretmenlerin emekli olma işlemlerini içeren genelgeyi yayınladı ve tüm kurumlara gönderdi.

Öğretmenlerin emeklilik işlemleri 2018/15 sayılı genelge
09.09.2018
A+
A-

Öğretmenlerin emeklilik işlemleri 2018/15 sayılı genelge

Öğretmenler hangi aylarda emekli olabilirler sorusunun cevabı MEB tarafından çıkan 2018/15 sayılı Öğretmenlerin Emeklilik İşlemleri Genelge ile verildi. Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 29.08.2018 tarihli 15129618 sayılı Emeklilik İşlemleri konulu 2018/15 Genelgesi eğitim kurumlarına ilgili birimlere gönderildi.

ÖĞRETMENLERİN EMEKLİLİK TARİHLERİ

10/07/2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Onuncu Bölüm Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlerin emekliliği başlıklı, 331 inci maddesinde öğretmenlerin emeklilik tarihleri ve emeklilik süreci hakkında bilgi verilerek hüküm altına alınmıştır. Bu maddeye göre Öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz ayları içinde yapılmaktadır. Ancak bu aylar dışında da emekli olmak isteyen öğretmenlerin emekli olabilmesi için öğretmenin çalıştığı ilde öğretmenin alanında öğretmen fazlalılığın olması ve MEB’in de emeklilik işlemine onay vermesi zorunluluğu bulunmaktadır.

ÖĞRETMENİN ALANINDA FAZLALIK OLMALI

ogretmenlericin.com olarak bu konuya örnek verelim. Ankara’da çalışan bir sınıf öğretmeni Kasım ayında emekli olmak istediğinde öncelikle Ankara’da fazlalık durumda sınıf öğretmeninin olması gerekmektedir. Öğretmen emekli olduğunda o öğretmenin yerine görevlendirilecek veya atanacak öğretmen il içerisinde bulunmalı. Eğer alanında öğretmen varsa Milli Eğitim Bakanlığının da onayı ile öğretmen emekli olabilmektedir. Yoksa Haziran ve Temmuz aylarında emekli olabilecektir.

YETKİ DEVRİ YAPILDI

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 13.08.2018 tarihli 14610391 sayılı Yetki Devri konulu resmi yazısı Bakanlık onayına sunularak öğretmenlerin Haziran ve Temmuz ayları dışındaki onay işlemlerinin Bakanlıktan Valiliklere devredilmesi istendi ve MEB tarafından yetki devri yapıldı.

MEB Personel Genel Müdürlüğü emeklilik işlemleri yetki devri resmi yazı;

MEB emeklilik işlemi yetki devri

Öğretmenlerin emeklilik işlemleri

Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin On yedinci Bölüm Ortak Hükümler Yetki devri başlıklı 506 ncı maddesinde; “(1) Bakan ve her kademedeki Bakanlık yöneticileri, sınırlarını açıkça belirtmek ve yazılı olmak kaydıyla, yetkilerinden bir kısmını alt kademelere devredebilir. Yetki devri, uygun araçlarla ilgililere duyurulur.”, On yedinci Bölüm Ortak Hükümler Düzenleme görev ve yetkisi başlıklı 508 inci maddesinde; ” (1) Bakanlık görev, yetki ve sorumluluk alanına giren konularda idari düzenlemeler yapabilir.” hükümleri bulunmaktadır.

EMEKLİLİK İŞLEMLERİNDE ONAY VALİYE BIRAKILDI

Öğretmenlerin yıl içerisinde hangi tarihlerde emekli olup olmayacağı hususunda Haziran ve Temmuz ayları belirlenirken diğer aylarda emekli olacak öğretmenler için yetki devri yapıldı. Bu kapsamda emekliye ayrılmayı talep eden öğretmenlerin emeklilik işlemleri 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ilgili hükümleri gereğince yapılan yetki devri çerçevesinde Valiliklerce yürütülmektedir. Ancak 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 33 1 inci maddesinde öngörüldüğü üzere, Haziran ve Temmuz ayları dışında yapılacak emeklilik işlemleri için Bakanlığımızın görüşü gerekmektedir. Mezkür kararnamenin 506 ve 508 inci maddelerinde belirtilen hususlarla birlikte, kamu hizmetlerinin hızlı, kaliteli, basitleştirilmiş ve düşük maliyetli bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak, zaman, insan gücü ve ekonomik kaynak israfının önlenmesi ile yerinden yönetim ilkesi gereğince; Haziran ve Temmuz ayları dışında emeklilik isteğinde bulunan öğretmenin ayrılması durumunda, il (ilçe, eğitim bölgesi, okul/kurum) genelinde sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması halinde, Bakanlığımızca verilecek uygun görüş yetkisinin;

 • Kadrosu Taşra Teşkilatında olanlar bakımından Vali,
 • Merkeze Bağlı Taşra Teşkilatında Personel Genel Müdürü tarafından kullanılması

2018/15 SAYILI EMEKLİLİK GENELGESİ

Yetki devrinin yapılmasından sonra bakanlık öğretmenlerin emeklilik işlemleri ile ilgili genelgeyi de yayınladı. Emekli olmak için genel başvurular Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde belirtildiği gibi HAZİRAN ve TEMMUZ aylarında alınacak olup bu aylar dışında emekli olmak isteyenlerin de özür beyan etmesinin gerekeceği belirtildi.

EMEKLİLİK BAŞVURULARI

 • Genel Başvurular;  1-10 Haziran tarihleri arasında alınacak, en geç 15 Temmuz (dahil) tarihine kadar yapılacak emeklilik başvurulan da değerlendirilecek, 16 Temmuz ( dahil) tarihinden sonra verilecek emeklilik talep dilekçeleri ise işlemlerin sonuçlanmasına yetecek kadar süre kalması kaydıyla işleme alınacaktır.
 • Emeklilik için gerekli olan şartları 31 Temmuz’ dan sonraki bir tarihte dolduracak olanlarla, isteklerinde gecikenler bir sonraki döneme kadar (Haziran ve Temmuz) emekliye ayrılma isteğinde bulunamayacaklardır.
 • Emekliye ayrılmalarını zorunlu kılan bir özür beyan edenler, Haziran ve Temmuz ayları dışında da emeklilik başvurusu yapabileceklerdir.

İSTENEN BELGELER

Emekli olacak kişilerden emeklilik başvurusunda istenecek belgeler;

 • Okul/Kurum/İlçe MEM teklif yazısı, (T.C. Kimlik Numaralı)
 • Emeklilik talep dilekçesi, (T.C. Kimlik Numaralı)
 • Banka talep dilekçesi, (T.C. Kimlik Numaralı)
 • Sağlık mazeretiyle emekli olmak isteyenler bakımından Sağlık Kurulu Raporu (ibraz edilen SKR SGK Başkanlığına gönderilmeyecek, ilgilinin özlük dosyasında emeklilik evraklarıyla birlikte saklanacaktır.) (Malulen emeklilik işlemleri hariç)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (sağlık kurulu raporu; eş, ana, baba ve çocuklarından biri ile yargı kararıyla vasi tayin edilmesi kaydıyla kardeşine ait ise istenecektir),
 • Vasi tayini yapılmış ise vasi tayinine ait mahkeme kararı,
 • SGK Başkanlığının güncel tarihli göreve iade yazısı.

MEb öğretmenlerin emeklilik işlemleri ile ilgili 2018/15 sayılı genelge TIKLAYINIZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.