DOLAR 5,7429
EURO 6,3209
ALTIN 280,0
BIST 100.237
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

Okul müdüründen izin almadan zorunlu mazeret izni kullanana ceza verilemez

Doğum izni, ölüm izni, süt izni, babalık izni, düğün izni okul müdürü tarafından verilir. Diğer izinler ise üst makamlara onaya sunulur.

Okul müdüründen izin almadan zorunlu mazeret izni kullanana ceza verilemez
03.11.2016
A+
A-

Okul müdüründen izin almadan zorunlu mazeret izni kullanana ceza verilemez

MEB izin yönergesi ve 657 DMK’nın ilgili hükümleri kapsamında öğretmene verilecek olan izin türleri iki ana başlık altında toplanmıştır. Birincisinde verilmesi zorunlu mazeret izinleri ikincisinde ise amirinin takdirine bağlı mazeret izinleri yer almaktadır. Zorunlu mazeret izinleri adından da anlaşılacağı üzerine verilmesi zorunlu mazeret iznidir. Zorunlu mazeret izinleri başlığında yer alan mazeret izni türlerini okul müdürü vermek zorundadır. Amirin takdirine bağlı mazeret izin çeşitleri ise okul müdürünün inisiyatifinde değildir.

ZORUNLU MAZERET İZNİ

Zorunlu mazeret izinlerini okul müdürü verir. ogretmenlericin.com olarak MEB personeli arkadaşlardan zaman zaman aldığımız bazı iletilerde zorunlu mazeret izni çeşitlerinden bir tanesini kullanmak isteyen bir öğretmenin okul müdürü Kaymakama ya da Milli Eğitim Müdürüne yönlendirildiğini öğreniyoruz. Bu hatalı bir işlemdir ve Kaymakamlar ile Milli Eğitim Müdürleri bu okul müdürleri hakkında gerekli işlemi yapmalıdırlar. Zorunlu mazeret izni çeşitleri doğum öncesi ve doğum sonrası analık izni, süt izni, babalık izni, nikah (düğün/evlilik) izni, ölüm izni olarak beş çeşittir. Okul müdürünün izin verme yetkisi olan izinlerden ilki doğum izni; Hamile öğretmene doğum tarihinden önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere doğum izni verilir. Hamile öğretmen doğum tarihine 3 hafta kalaya kadar doktor raporu ile çalışırsa doğum öncesi kullanılamayan 5 haftalık süre doğum sonrası 8 haftaya eklenir. Doğum beklenenden erken gerçekleşirse doğum öncesi kullanılamayan tüm izinler doğum sonrasına eklenir. Doğum izninde bayan öğretmen her türlü 16 hafta izin hakkı vardır. Okul müdürü izin yetkilerinden diğeri ise süt iznidir. Doğum yapan öğretmen doğum sonrası izninin bitiminden itibaren ilk 6 ay günde 3 saat sonraki 6 ayda ise günde 1,5 saat süt izni kullanır. Süt iznini okul müdürü verir. Eşi doğum yapan erkek öğretmene istemesi halinde 10 gün babalık izni verilir.

Nikah, Düğün İzni;

Okul müdürü tarafından verilen diğer izin çeşidi evlilik izni farklı isimleri ile nikah izni, düğün izni olarak geçmektedir. MEB tarafından yapılan son değişiklikle birlikte daha önceden nikah tarihinden itibaren kullanılan evlilik izni artık düğün tarihinde de kullanılabilmektedir. Evlilik izni 7 gündür. Evlilik izni öğretmenin kendisinin ya da çocuğunun evlenmesi halinde verilir. Bu izni okul müdürü verir. Evlilik izni nikahta veya düğünde verilir. Her ikisi için de evlilik izni verilmez. Öğretmen evlilik iznini nikah tarihinden itibaren de kullanabilir, düğün tarihinden itibaren de kullanabilir. Nikahta izin kullanan düğünde kullanamaz.

Ölüm İzni;

Eş, çocuk, anne, baba, kayın peder, kayın valide, kardeş. Bunlardan birisinin ölmesi halinde öğretmene istemesi halinde 7 gün ölüm izni verilir. Öğretmene verilecek ölüm izninde dikkat edilmesi gereken izin yönergesinde belirtilen kişilerdir. Belirttiğimiz kişiler haricinde akrabası vefat eden öğretmene ölüm izni verilmez.

TAKDİRE BAĞLI MAZERET İZİNLERİ

Zorunlu mazeret izinleri dışında kalan izinlerdir. Örneğin teyzesi vefat eden bir öğretmen ölüm izni kullanamaz. Bu yüzden öğretmen amirin takdirine bağlı mazeret izni kullanabilir. Amcasının oğlu evlenen bir öğretmen düğün izni kullanamaz, bu düğüne gitmesi gereken öğretmenin amirin takdirine bağlı mazeret izni kullanması gerekmektedir. Öğretmen bir yıl içerisinde parça parça veya tek seferde toplam 10 gün amirin takdirine bağlı mazeret izni kullanabilir.

[haber id=”4235″]

İZİN ONAYLARI

Tekrar belirtelim zorunlu mazeret iznini sadece okul müdürü verir. Zorunlu mazeret izin çeşitlerinden birisini kullanmak isteyen öğretmen dilekçesinde ayrıntılı bilgi vererek okul müdürüne sunar. Okul müdürü onay yazısı yazar ve öğretmenin mazeret iznini MEBBİS’e işler. İzin onayından bir örnek öğretmenin özlük dosyasına koyar. Bu izinle ilgili hiçbir evrak milli eğitime gönderilmez.

Amirin takdirine bağlı mazeret iznini okul müdürü veremez. Bu izin öğretmenin başvurusu, okul müdürünün onayı ve üst yazısı ile ilçede ilçe milli eğitim müdürü parafı ile Kaymakama kadar gitmektedir. İllerde ise Vali onayına sunulur. Amirin takdirine bağlı mazeret iznine eğer Kaymakam & Vali onay vermezse kullanılamaz. Bu yüzden bu izni almadan öğretmen görev yerinden ayrılmamalıdır. İzinden bir hafta önce onaya sunulmalı ve onaydan çıkması beklenmelidir.

[haber id=”1212″]

DANIŞTAY KARARI

Kamuda yaşanan bir olayda amirinden izin almadığı için il dışına çıkan ve mazeret izni bitiminde görevine dönen memura aylıktan kesme cezası verilmiş, itiraz üzerine durumu inceleyen Danıştay memura verilen ceza kararını bozmuştur. Hatay’da bir kurumda kontrol memuru olarak çalışan kişi eşinin babasının vefat etmesi üzerine kurumdan izin almadan cenazeye gitmiş sonrasında ise mazeret izni (ölüm izni) bitiminde işe başlamış ve mazeretini kuruma bildirmiştir. Kurum memurun izinsiz işe gelmediği gerekçesi ile aylıktan kesme cezası vermiştir. İdare mahkemesi ise mazeret izni oluştuğunda kurumundan izin almayan memura verilen aylıktan kesme cezasını onaylamıştır. Danıştay 12. Dairesi verdiği kararda bu cezaya kararını bozmuştur. Danıştay açıklamasında memurun zorunlu mazeret izinlerini kullanması için amirin izninin olmasına gerek olmadığı yönünde kanaat belirtmiştir.

ÖĞRETMENLER İÇİN DEĞERLENDİRME

Yazımızın ilk bölümlerinde belirttiğimiz zorunlu mazeret izinleri konusunda okul müdürünün izin verebileceğini, bu izinler için üst makamlardan izin alınmaması gerektiğini belirtmiştik. Danıştay verdiği kararda ise memurun zorunlu mazeret izni konusunda amirinden izin almasına gerek dahi olmadığına kanaat getirmiş. Bizim öğretmen/memur arkadaşlara tavsiyemiz zorunlu mazeret izninizi izninizden birkaç gün önce okula dilekçe ile bildiriniz. Eğer bir akşam ölüm haberi, doğum haberi alıp acele il dışına çıkmanız gerekiyorsa da okul müdürünüzü telefonla arayarak bilgilendiriniz. Döndüğünüzde ise durumu dilekçe yazarak belirtirsiniz. Kararda memurun yaşadığı durumu öğretmenin de yaşaması halinde öğretmene de ceza verilemez.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.