Okul öncesi zorunlu eğitim yaşı belirlendi, MEB’den anasınıfı yazısı

2017-2018 eğitim öğretim yılı ile birlikte seneye okul öncesi eğitim zorunlu hale geliyor. Dört buçuk yaştan itibaren ise (54 aylık) öğrenciler zorunlu olarak ana sınıflarına gitmeye başlayacaklar. Okul öncesi zorunlu eğitim yaşı da MEB tarafından açıklanmış oldu.

Okul öncesi zorunlu eğitim yaşı belirlendi, MEB’den anasınıfı yazısı

Okul öncesi zorunlu eğitim yaşı belirlendi, MEB’den anasınıfı yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı tüm illere ve kurumlara okul öncesi eğitimde adrese dayalı kayıt konusunda yazı gönderdi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda 2017-2018 eğitim öğretim yılında okul öncesi eğitimde %100 okullaşmanın sağlanması için gerekli adrese dayalı iş ve işlemlerin yapılmasına dikkat çekildi.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ZORUNLU

2017-2019 orta vadeli program okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirildiği belirtilirken, zorunlu eğitime geçişle birlikte okul çağında yer alan öğrencilerin okullaştırılması uygulaması kapsamında değerlendirilmesi istendi. E-okul sistemi üzerinde 54 ay ve üzeri çocukların bilgilerinin yer aldığı belirtilen yazılı açıklamada okul tespit planlamasına okul öncesi eğitim kurumlarının da dahil edilerek iş ve işlemlerin yürütülmesi gerektiği ifade edildi.

2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren 54 ay ve üzeri çocukların okullaştırılması uygulamasında gerekli tedbirlerin alınarak okula kayıtlarının sağlanması gerektiği belirtildi.

Okul Öncesi Resmi Yazı

Zorunlu okul öncesi eğitim resmi yazısı için TIKLAYINIZ

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

31 yorum

 1. Ne saçma bir uygulama kızım 54 aylık ve eokulda kaydı var.anaokuluna göndermek istemiyorum.önceden ne güzel çocuklar 7 yasında okula başlarlardı.isteyen okulöncesi eğitime yolluyordu.

 2. Benim oğlum 02 12 2012li bugün kurada anasınıfı çıkmadı bundan öncede hiç gitmedi benim nereye başvurmam lazım

 3. Benim kızım ağustos 2012 doğumlu bizim kaldığımız yer belde ve ana okulu çok bakımsız ve sağlıksız.ben çocuğumu göndermek istemiyorum.kesin zorunluluk varmı.

 4. Zorunlu olarak ginderilecekse neden ucretli durumu olmayan insanlar nasil yapacak siz cok kazaniyorsunuz diye herkezin sizin kadar para kazandigini dusunerekmi bukadar fiyat veriyorsunuz bu durum gördüğüm en sacma olay insanlari somurmeye MEB de başladı herhalde

 5. oğlum 18.10.2012 doğumlu ve zorunlu anaokulu listesine ismi çıkmış ançak bu sene değil de gelecek sene göndermek istiyorum ne yapabilirim.

  • E-okul sistemi üzerinde 54 ay ve üzeri çocukların bilgilerinin yer aldığı belirtilen yazılı açıklamada okul tespit planlamasına okul öncesi eğitim kurumlarının da dahil edilerek iş ve işlemlerin yürütülmesi gerektiği ifade edildi.

 6. Benim oğlum 04.08.2012 doğumlu bizimki çıktı ismi bi arkadaşımın mide çıktı ama göndermek istemiyor sorun olurmu lütfen cevaplayın

 7. benim çocugum 07.05.2012 doğumlu bu gece anaokuluna gitti bu sene okula göndermeyi düsünmüyorduk 1 yıl ara versin diye zorunlumudur yoksa direk 7 yasında okula baslasa sorun olurmu

 8. Çevremdeki tüm anaokullarına sordum hepsi ücret istiyor 2017 için 600 tl
  Milliegitime sordum hem zorunlu hem ücretli nasıl olur diye
  Bana taksitli daha nolsun dedi

 9. Benim kızımda 31 ocak 2013 doğumlu ve 30 eylul ıtıbari ile 55 aylık oluyor anasınıfına kaydı çıkmış okula gıttım mudur yardımcısı ile gorustum erteleme imkanınız var dedi seneye anasıfına kayıt yaparız dedi.mınyon bir yapısı var o yuzden erken başlasın istemıyorum iyi oldu erteleme

 10. İyigünler benim kızım 30.01.2013 doğumlu acaba anasınıfı zorunlu oluyor mu ona göre sormak istedim

 11. özelde gündüz bakımevine devam edenler devlete mi geçmek zorunda?tam gün anaokulu yokki ne yapıcaz calısan anneler olarak bu cok kötü bence o zaman tam gün okullar acılsın bu ne?
  kadın istihdamı nasıl artacak

 12. anaokulu kayıtları başladı ama bilgi aldığımız okul anaokulu zorunlu hale gelmediğini söylüyor ve yıllık 540 tl aidat ve diğer malum malzemeler isteniyor. şuan kayıt yaptıktan sonra zorunlu olma durumu olabilir mi? zorunlu olursa ödene ücret ne olacak? lütfen bilgi?. doğum tarihi 27.01.2012, son olarak kardeş kontenjanı diye bir durum var mı? büyük kardeşin okuluna kayıt yaptırılma durumu yani (adrese göre farklı bir okula çıkarsa)

  • Bu hafta içi 4 okul gezdım konuştum cocuğum 56 aylık ve bu devlet kapsamlı anaokullarının bağış adı altında rüşvet istediklerini gördüm bu parayı yatırın istedıgınız saatı secebılırsınız vermeyın şikayet edın mıllı egıtıme böyle suıstımallere müsade etmeyin

 13. Evet zorunlu ama bu seneki kayıt parası 540 tl ama zorunlu bide kolaylık saglarız efendim 4 taksite böleriz çünkü zorunlu

 14. Benim oğlumun ayı tutuyor gitmek için ama burdaki okul kurayla alıyo madem zorunlu okul neden böyle bişey yapıyo acaba bakanlığa şikayet mi etmek gerekiyo

 15. 13 mayıs 2013 doğumlu oğlumu kapsarmı acaba?
  13 eylül 2017’de tam 52 aylık olmuş oluyor.

  • 30 Eylül tarihini baz alarak hesaplamanız gerekir. 54 ay ve üzeri (55, 56, 57, …) çocuklar kayıt edilecek. Oğlunuz için kayıt zorunluluğu bulunmamakta.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM