Okula, Milli Eğitime verilen dilekçeye cevap verilme süresi

Okula verdiğiniz dilekçeye okulun cevap verme süresi.

Okula, Milli Eğitime verilen dilekçeye cevap verilme süresi

Okula, Milli Eğitime verilen dilekçeye cevap verilme süresi nedir?

Görev yaptığınız okula ya da bulunduğunuz yerdeki İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne veya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe verdiniz. Verdiğiniz dilekçeye kaç gün içerisinde cevap verilmelidir, dilekçeye cevap verilmediği takdirde ne yapmak gerekir sorularına yanıt arayacağız. Dilekçeye cevap verme süresi kaç gündür?

Öncelikle silsileyi bozmamak gerekiyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından cevaplanmasını gerektiren bir dilekçenizi direkt İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yazamazsınız. Önce kurumunuza yazmanız, kurumunuz da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yazması gerekli. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yazarak dilekçenizi ulaştırması gerekmektedir.

ÖZEL DURUMLARDA DİLEKÇE VERİLMESİ

Örneğin okul müdürünüzü şikayet edeceksiniz doğal olarak dilekçenizi bir üst makama yani bulunduğunuz yerin İlçe/İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yazmanız gerekmektedir.

Okul müdürü de örneğin İlçe Milli Eğitim Müdürünü şikayet edecek. Bunun içinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü atlayarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi verebilir.

Buna benzer özel durumlar haricinde dilekçelerde silsileyi bozmamak gerekmektedir.

DİLEKÇE CEVAP SÜRESİ

Kurumunuza bir dilekçe verdiniz. Kurumunuz verdiğiniz dilekçeye 30 gün içerisinde cevap vermek durumundadır. Kurumunuz dilekçenize eğer 30 gün içerisinde cevap vermezse dilekçeniz reddedilmiş duruma düşer.

Örneğin, il içi atama sonucunun & il dışı atama sonucunun iptalini talep eden bir dilekçe yazdınız. Dilekçenizde il içi atama sonucunun & il dışı atama sonucunun iptalini istediniz. Dilekçe verdiğiniz tarihten itibaren dilekçenize 30 gün içerisinde cevap verilmezse dilekçeniz reddedilmiş olur yani il içi atama sonucu & il dışı atama sonucu iptal isteğiniz reddedilmiş olarak değerlendirilir. 30 gün içerisinde kurum tarafından dilekçenize cevap verilmezse bir üst kuruma dilekçenizi verebilirsiniz.

DİLEKÇE HAKKININ KULLANILMASINA DAİR KANUN

Dilekçenin incelenmesi ve sonucunun bildirilmesi:

Madde 7 – (Değişik: 2/1/2003-4778/27 md.) Türk vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet eden yabancıların kendileri ve kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri konusunda yetkili makamlara yaptıkları başvuruların sonucu veya yapılmakta olan işlemin safahatı hakkında dilekçe sahiplerine en geç otuz gün içinde gerekçeli olarak cevap verilir. İşlem safahatının duyurulması halinde alınan sonuç ayrıca bildirilir.

Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun kapsamında görüleceği gibi verilen dilekçeye en geç 30 gün içerisinde cevap verilmelidir.

DİLEKÇEYİ POSTA İLE GÖNDERMEK

Kuruma, okula, ilgili yere dilekçe vermeniz ve kurum tarafından dilekçenizin kayda sokulması gerekmektedir. Eğer ilgili kuruma dilekçe verdiğinizde kayda sokulup sokulmama konusunda içinizde şüphe varsa bunu garanti altına almanın yolu posta yoludur. İadeli taahhütlü posta yolu ile dilekçenizi ilgili yere gönderebilirsiniz. Posta ulaştıktan sonra size gelecek alındı belgesini saklayınız. İlgili kurumun posta eline geçtikten sonra dilekçe bize ulaşmadı, kayda sokulmadı vs gerekçeleri olamaz. Posta kendilerine ulaştıktan sonra dilekçeye cevap verme süresi işlemeye başlar.

DİLEKÇEYE YARGI YOLU SÜRESİ

Dilekçeye cevap verme süresi olan 30 gün doldu ve dilekçenize cevap gelmedi. Dilekçenizin içeriği idari davaya konu olabilecek bir konuysa İdari yargılama usullerine göre direkt yargıya taşıyamıyorsunuz. İdari Yargılama Usulü Kanunu 10.Maddeye göre;

İdari Yargılama Usulü Kanunu

İdari makamların sükutu:
Madde 10 – 1. İlgililer, haklarında idari davaya konu olabilecek bir işlem veya eylemin yapılması için idari
makamlara başvurabilirler.
2. (Değişik: 10/6/1994 – 4001/5 md.) Altmış gün içinde bir cevap verilmezse istek reddedilmiş sayılır. İlgililer altmış günün bittiği tarihten itibaren dava açma süresi içinde, konusuna göre Danıştaya, idare ve vergi  mahkemelerine dava açabilirler. Altmış günlük süre içinde idarece verilen cevap kesin değilse ilgili bu cevabı,isteminin reddi sayarak dava açabileceği gibi, kesin cevabı da bekleyebilir. Bu takdirde dava açma süresi işlemez. Ancak, bekleme süresi başvuru tarihinden itibaren altı ayı geçemez. Dava açılmaması veya davanın süreden reddi hallerinde, altmış günlük sürenin bitmesinden sonra yetkili idari makamlarca cevap verilirse, cevabın tebliğinden itibaren altmış gün içinde dava açabilirler.

Görüldüğü üzere idari davaya konu olabilecek dilekçenizi yargıya taşımak için altmış günlük cevap süresi bulunmaktadır. Bu süreden sonra dilekçenizi yargıya taşıyabilirsiniz.

Kamu Haberleri, Kamudan Haber
Kamudan Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
dilekçe okul

15 yorum

 1. Okuluma bir dilekce yazdim okulumda ilce milli egitime ust yazi ile bildirdi..30 gun oldu cevap hala gelmedi silsilede simdi kaymakamliga mi yoksa il milli egitim mudurlugune mi dilekce vermem gerekiyor

 2. Merhabalar velisi bulunduğum öğrencinin devamsızlık sınırını yaklaştığı için devamsızlık sildirmek için ne yapmam gerekiyor?

 3. Merhaba. Devlet memuru olarak görev yapıyorum, öğretmenlik alanımla ilgili eğitim seti çıkardım. Dilekçe verdim. Bu konuda gerekli izinleri istediğim bir dilekçe. Fakat yaklaşık iki aydır herhangi bir cevap alamadım. Kendi kurumum, ilçe milli eğitim üzerinden ile gönderdi, il eğitim setini inceledi, sıkıntı olmadığımı söyledi fakat cevabı bir türlü yazmıyor. Benim ne yapmam gerekiyor acaba. Teşekkürler şimdiden

  • Merhaba, yapmanız gereken yazdığınız dilekçenin durumunu sormanız. Tekrar dilekçe verin ve 2 ay önceki dilekçenin akıbetini sorun.

   • Cevabınız için teşekkür ederim.
    Yeni dilekçeyi kendi kurumuma mı vereyim yoksa bir üst makam olan ilçe milli eğitime mi vereyim hocam?

 4. Ekdersim eksik hesaplanmış nöbet ücreti haftada 3 saat iken bir haftaya cumhuriyet bayramı oldu diye kafasına göre 2 saat vermişler . Söyledim bizim ilçeden onayımız var diyolar okula yazılı dilekçe verdim. Sizce silçeye mi vermeliydim?

 5. merhabalar, kefalet sandığına yapılan kesintilerimin tahsili ile ilgili olarak; yasal süresi içinde başvuru yapıp birinci taksidimi aldım. 2. taksidin tahsili için son çalıştığım kurumdan “zimmetle ilişiği yoktur”yazısı istediler. söz ile müdür beye söyledim, beni epey oyaladılar. Daha sonra 07.09.2018 tarihinde yazılı dilekçe ile başvuru yaptım, dilekçemin alındığına dair tarih ve imza attırdım üzerine. Bunlara rağmen ne yazıyı yazıyorlar ne de herhangi bir sözlü ya da yazılı bir cevap veriyorlar. Hakkımı nasıl aramalıyım? Selamlar…

 6. okula yazı göndermişler. bana sormadan ismimi yazmışlar. bende istemediğimi sebeplerimle yazdım.

 7. hocam merhabalar. şimdii beni ilçede bi komisyona yazmışlar. bende okula bu komisyonda görev alamaycağımı gerekli sebebeplerimle yazdım. 1 ay oldu hala cevap gelmedi.. ne yapmam gerek..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM