Okullarda Sosyal Medyanın Kullanılması MEB 2017/12 Genelgesi

Milli Eğitim Bakanlığı Okullarda Sosyal Medyanın Kullanılması konusunda genelge yayımladı. 2017/12 sayılı MEB genelgesinde facebook, twitter, youtube gibi sosyal medya kanallarında öğrenci resimleri, öğrenci videoları, öğretmen resimleri ve videolarının paylaşılması konusunda açıklama yaptı ve uyarılarda bulundu.

Okullarda Sosyal Medyanın Kullanılması MEB 2017/12 Genelgesi

Okullarda Sosyal Medyanın Kullanılması MEB 2017/12 Genelgesi

Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü 07.03.2017 tarihli 2975829 sayılı 2017-12 Sayılı Okullarda Sosyal Medyanın Kullanılması konulu yazı ile tüm illeri uyardı. 2017-12 sayılı Genelgeyi tüm İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderen Milli Eğitim Bakanlığı sosyal medya (facebook, twitter, youtube, instagram vs) üzerinden öğrenci resimleri, öğrenci videoları başta olmak üzere yapılan paylaşımlara açıklık getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı tüm MEB personeli ile öğrencilerin ses, görüntü, video kayıtlarının internette, sosyal medyada hukuka aykırı olarak paylaşılması halinde gerekli yasal işlemin başlatılacağı belirtildi.

YASAL KARŞILIKLARI BELİRTİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen Okullarda Sosyal Medyanın Kullanılması 2017/12 sayılı genelgede Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen 20/11/1989 tarihli Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ve 5237 sayılı Tiirk Ceza Kanunu vurgusu yapıldı. Belirtilen hususlarda gerekli alıntılara yer verildi.

HUKUKA AYKIRI PAYLAŞIMLAR

İnternette öğrenci resimleri paylaşmak, sınıfta çekilen öğrenci videolarını youtube, facebookta paylaşmak hukuka aykırı ise gerekli soruşturma yapılacak. ogretmenlericin.com olarak çıkarılan bu genelgeyi haklı ve yerinde buluyoruz. Son dönemde gerek öğretmen gerekse de öğrenci videolarını, resimlerini rencide edici şekilde paylaşanlar hakkında da incelemelerin yapılmasını, özellikle sosyal medya hesaplarında büyük beğenili sayfaların kapatılmasını umuyoruz.

Okullara sosyal medya uyarısı MEB genelgesi
2017/12 Sosyal Medya Genelgesi

İl ve ilçe yöneticileri, okul müdürleri, idareciler, öğretmenler öğrencilerin ses, resim, görüntü ve videolarını hukuka aykırı şekilde internette ve sosyal medyada paylaşamayacaklar. Bunun dışında öğrencileri ve kişileri olumsuz etkileyecek tüm paylaşımların da yasak olduğu MEB tarafından vurgulanırken, bu hususlara uymayanlar hakkında yasal işlemlerin yapılacağı açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2017/12 Sosyal Medya Genelgesi TIKLAYINIZ

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Hukuka aykırı ibaresi neleri kapsıyor? Okulda yapılan bir proje sosyal ortamda paylaşılabilirmi? Duyuru yada yapılan etkinlikleri paylaşmak adına facebook vb sosyal ortamlar kullanılamaz mı?

  2. Sayın Editör ve Öğretmen arkadaşlarım.Konuyla alakalı olmayan bir sorum var.672 KHK TBMM den geçti mi,yasalaştı mı?

  3. Yerinde bir karar. Destekliyorum MEBi. Sosyal medya çığrından çıkmış durumda bazen .

  4. Bu bakanlığın resmi yazılarına dikkat edin, zira kendi izin verdiği hatta teşvik ettiği sendikadan dolayı daha sonra terörist damgasiyla ihrac ediyor. Su an görevde olan eğitim camiasına duyurulur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM