Okullarda Yapılacak Sene Sonu İş ve İşlemleri

TEGM ilköğretim kurumlarında yıl sonunda yapılacak iş ve işlemler hakkında bir yazı yayımladı.

Okullarda Yapılacak Sene Sonu İş ve İşlemleri

Okullarda Yapılacak Sene Sonu İş ve İşlemleri

2015-2016 Eğitim Öğretim yılı sonu yaklaşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürlüğü (TEGM) ilköğretim kurumlarında yıl sonunda yapılacak iş ve işlemler hakkında bir yazı yayımladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ilgili hükümler hatırlatılarak sene sonu işlemlerinde aksaklık yaşanmaması adına gerekli çalışmaların yürütülmesi istendi. Bizler de Öğretmenler İçin olarak sizlere bunları madde madde açıklamaya çalışacağız.

ÖĞRENCİ BAŞARISININ DEĞERLENDİRİLMESİ

İlkokullarda Sınıf Tekrarı İşlemleri

İlkokulda sınıf tekrarının olup olmayacağı konusunu geçtiğimiz günlerde açıklamıştık. Aşağıda haberden tekrar ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yaptığı açıklamada bu konuya da değinmiştir.

Öğrenci istenilen düzeye ulaşamadıysa velisi 16.06.2016 tarihine kadar okul müdürlüğüne yazılı talepte bulunarak öğrencinin sınıf tekrarı yapmasını isteyebilir. Bu konuda şuna dikkat edilmesi gerekiyor. Velinin yazılı talebi olmak zorunda.

Ortaokullarda Sınıf Tekrarı İşlemleri

Ortaokullarda Şube Öğretmenler Kurulu (ŞÖK) 13 Haziran-16 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılacak. Kurulda alınan kararlar E-Okul sistemine işlenecek. Özürsüz 20 gün devamsızlığa ulaşanlar ile herhangi bir dersinin yıl sonu puanı 45’ten az olanların sınıf geçmesine ya da sınıf tekrarı yapmasına Şube Öğretmenler Kurulu (ŞÖK) karar verecek. Verilen kararlar E-Okul üzerinden Şube Öğretmenler Kurulu (ŞÖK) İşlemleri ekranına girilecek. Öğrenci okula hiç gelmediyse, okutulması gereken derslerin tümünden puan girilmediyse ve bir dönemden fazla devamsızlık yaptıysa sınıf tekrarına kalacak.

SEÇMELİ DERSLERİN DURUMU

Öğretmenler İçin olarak seçmeli derslerden sınav yapılacağını daha önceden aşağıdaki haber kanalı ile sizlerle paylaşmıştık. MEB bu konuda gelen sorular üzerine açıklamada Seçmeli Derslerin Puanla Değerlendirilmesi hususuna değinmiştir.

MEB; seçmeli dersler dahil tüm ders puanla değerlendirilecektir. Dersin özelliğine göre sınav, proje, ders içi etkinliklerine katılım puanları verilecek ve e-okul sistemine işlenecektir. Açıklamasına yer verdi.

8.Sınıf öğrencilerinin herhangi bir veri girişi (not, puan vb) eksik bırakılmayacak, varsa eksikler tamamlanacak.

Evde eğitim alan, hastane de eğitim alan, kaynaştırma eğitime tabii öğrencilerin durumları okul idaresi tarafından e-okul sistemine işlenecek.

SINAVA GİRMEYEN ÖĞRENCİLER

Öğretmen olarak belki de en sevmediğimiz durumlardan birisi sınav günü öğrencinin gelmemesidir. Öğrenciyi sınav yapmak için çabalar dururuz. MEB mazeretsiz sınava girmeyen, projesini teslim etmeyen öğrenciler için e-okul sistemine ilgili dersin bölümüne “G” yazılmasını sürekli devamsız öğrencilerin ders hanelerinin ise boş bırakılmasını vurguladı.

MEB şube rehber öğretmenler tarafından oluşturulan sınıf kitaplıklarının kontrol edilmesini, öğrencilerin okudukları kitap bilgilerinin eksiksiz bir şekilde e-okul sistemine işlenmesini belirtti.

DAVRANIŞ PUANLARI

İlkokullarda davranış puanları sınıf öğretmenleri tarafından, ortaokullarda davranış puanları şube rehber öğretmenler tarafından e-okul sistemine işlenecek.

MEB’in Yazısı;

meb-sene-sonu-islemler-1 meb-sene-sonu-islemler-2

MEB Yıl Sonu
MEB Yıl Sonu

 

MEB Personel, Personel MEB Haber
Personel MEB Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM