Rehber öğretmen yönetmeliği son hali hakkında Yusuf Tekin’den açıklama

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin son dönemlerde MEB personel camiası içerisinde çok fazla tartışılan rehber öğretmen yönetmeliğinin son durumu hakkında bilgi verdi.

Rehber öğretmen yönetmeliği son hali hakkında Yusuf Tekin’den açıklama

Rehber öğretmen yönetmeliği son hali hakkında Yusuf Tekin’den açıklama

15 Eylül 2017 tarihinde EBA aracılığı ile öğretmenlerden gelen soruları yanıtlandıran ve gündemdeki öne çıkan hususlar hakkında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin “Rehber öğretmen yönetmeliği son durumu” ile ilgili yöneltilen soruyu da yanıtlandırdı.

REHBER ÖĞRETMEN YÖNETMELİĞİ

Rehberlik yönetmeliğinin son durumu nedir sorusuna cevap veren Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, rehber öğretmenleri ilgilendiren yeni yönetmeliğin çok speküle edildiğini belirtti. MEB’in attığı her adımda, bakanlığın planladığı her noktada karşı gelen, beklentilerini karşılayamadığımız sivil toplum örgütleri ve lobi merkezleri ile karşı karşıyayız açıklamasını yapan Müsteşar Tekin şu anda yürürlükte olan rehberlik yönetmeliğinden kaynaklı sıkıntı olduğunu belirtti.

OKULDAKİ TOPLUMSAL BARIŞ SIKINTISI

Rehber öğretmenler ile diğer öğretmenler arasında okuldaki toplumsal barışı sıkıntıya sokan yanlış anlaşılma süreci doğuran hususların mevcut yönetmelikten kaynaklandığının altını çizen Müsteşar Yusuf Tekin, normal öğretmenler tarafından kıyaslama yapıldığında rehber öğretmenlerin daha ayrıcalıklı pozisyonda olduğuna inanıldığını ifade etti.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin rehber öğretmen yönetmeliği hakkında yaptığı açıklamanın videosu;

MEB personelleri arasında rehber öğretmenlerin ayrıcalıklı gözükmesine yol açan yanlış anlaşılmanın diğer öğretmenler tarafından kendilerine sık sık dile getirildiğini vurgulayan Yusuf Tekin, bu yanlış anlaşılmanın ortaya çıkmasına neden olacak hususların mevzuattan çıkartılarak yeni rehberlik yönetmeliği yapılmasını arzu ettik ifadesini kullandı. Fedakarca çalışan rehber öğretmenlere teşekkür ettiğini belirten Tekin, fedakarca çalışan rehber öğretmenler hakkında oluşan bu yanlış algıyı ortadan kaldırmak adına küçük, minimum düzeyde değişiklikler yapıldığını söyledi.

Sayın Müsteşarın açıklamasından görüldüğü üzere binlerce PDR öğretmeni tarafından beklenen yeni rehber öğretmen yönetmeliği önümüzdeki haftalarda çıkacak. Milli Eğitim Bakanlığının yeni yönetmelik üzerinde çalışmalarının sürdüğünü görüyoruz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

9 yorum

 1. Kendi alanında çok başarılılarya bizi eleştiriyorlar. Hİç siz bir doktorun psikiyatrisi eleştirdiğini ben beyin cerrahıyım sen yatıyosun dediğini duydunuz mu? Ki bi psikiyatristte hastahanede nobet tutmaz. Ameliyata girmez. Bunlar çok komik şeyler. Zaten alanında başarılı oğretmenlerin bizle işleri yok(Kıskanmıyorlar yani). Bu bizi beğenmeyenler hep sızlanan tipler. MIZMIZgiller. Onların yani bu MIZMIZgillerin asıl sıkıntısı daha doğrusu derdi. KISKANÇLIK. İşini beğenmeme. Sınıfa hakim olamama. Alan yetersizliği. Öğrenciyi işini sevmeme. Tam ir başarısız insan profili. Zaten baştada belirttiğim gibi eğitimde öğrencilerin seviyesinden hepsi ortada.

 2. Öğretmenler okulda 10 -15-20 saat haftada 2-3gün kalirlar.psikolojik danisman haftada 30 saat 5 gun kalirlar ögretmenler daha cok calistirilmalidir.Sinif yonetiminden bihaber ogretmenler oncelikle kendi işinize bakin dersinizi öğretmeyi öğrenin!!

 3. Daha kendi alanlarını yapamayan,alan sınavında kalan (alanda pdr 1.) öğrenciye dersini öğretemeyen (malum ülkenin ders netleri istatistikler belli)öğretmenlerle aynı psikolojik danisman bir tutulamaz.psikolojik danisman egitimin yaninda tsk emniyet adliye gb alanlarda calisan ruhsagligi calisanidir.

 4. Kendilerini ayrıcalıklı diğer branşların üstünde gören kozmik oda rehberlik anlayışında olan işlerine gelince psikolojik danişman işlerine gelince rehber öğretmen sevsinler sizi ,sıra sizede gelecek sonuna kadar gidilmeli .Bir düşünün ne yaptık yada yapmadık biz diye sözüm ona danışmanlar

  • İçlerindeki kin, çekememezlik insanlıktan uzaklaştırmış rehberlikçileri çekemeyenleri.

 5. Kendi kendilerini yaktılar, çay içmekten baska iş yampayan, nette gezinen,dizi bitiren, borsa ile uğrasan derken kendilerini yaktılar. Öğretmen değiliz diyorlar ama oturdukları yerden benden fazla ek ders alıyor, öğretmeniz diyorlar hiçbir angaryaları yok ama 18 ekders,sınav derken…

 6. Mantık açısından sorunlu bir yönetmelik.. Elma ve armutu esitlemeye çalışmak gibi bir şey bu yapılan.. Neden bu kadar basit bir örnek veriyorum? Ancak bu örneği herkes anlayabiliyor..

 7. Neden eşitlik arıyorsunuz ki? Görev tanımlarımız, çalışma alanlarımız, misyonlarımız biribirinden tamamen farklı. Bizler öğretmenden çok (sınav yapmıyoruz, not vermiyoruz, ders anlatmıyoruz) PSİKOLOJİK DANIŞMANLARIZ. Zaten farklı kulvarlardayız. Nöbet, sınav görev, mesai artık her neyse bizi eşitlemek için vereceğiniz yeni görevler, bizlerin meslek içeriğiyle kesinlikle uyuşmamaktadır!

 8. Biz okullarda zaten yeterince yoğun çalışıyoruz mesai saatlerimizin 8-5 yapılması psikolojik olarak sayısız psikolojik-eğitsel-mesleki-hukuki sorunlarla uğraşan bizleri yıpratmaktan başka bir şey değil de ne? Bizler zaten yoğunluklara göre 7 8 9 belki de daha fazla saat gönüllü mesai yapmıyor muyuz? 12 tane adli vakayı ortaya çıkarıp (ki bunların neredeyse tamamı cinsel istismarla ilgili vakalar) bunun veli, okul, öğrenci, çocuk şube müdürlükleri, okul polisleri, çocuk izlem merkezleri ve mahkemeleriyle, 3 tane de danışmanlık tedbiriyle ilgileniyorum. İstismar, ihmal, madde kullanımı gibi durumları ortaya çıkardığımız için tehditler alabiliyoruz, kaç ay işe gidip gelirken tedbirler almak zorunda kaldığımdan diğer öğretmenlerin haberi var mı? Ben söyleyeyim. Yok. Onların bu yaşadıklarımızın hiçbirinden haberleri yok. Gizlilik ilkesine tabiiyiz, anlatmıyoruz, pek çok zor süreci bizler yaşıyoruz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM