Sınıf öğretmeni norm hesaplaması ve sınıfların öğrenci sayısına göre bölünmesi

Sınıf öğretmeni norm hesaplama işlemleri yapılırken dikkate alınması gereken hususların başında derslik sayısı, öğretmen ihtiyaç durumu ve öğrenci sayısı dikkate alınmalıdır. MEB norm kadro yönetmeliği en son hali yöneticiler ve öğretmenler tarafından okunmalıdır.

Sınıf öğretmeni norm hesaplaması ve sınıfların öğrenci sayısına göre bölünmesi

Sınıf öğretmeni norm hesaplaması ve sınıfların öğrenci sayısına göre bölünmesi

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumları yönetici ve öğretmenlerinin norm kadrolarına ilişkin yönetmelik gereği sınıf öğretmeni norm hesaplaması ile ortaokul branş öğretmeni norm hesaplaması konusuna açıklık getireceğiz. 2016 yılı MEB norm fazlası öğretmen atama takvimi dün yayımlandı. Ancak norm konusunda güncelleme yapılmamasından dolayı norm fazlası olan personel MEB tarafından sağlıklı bir şekilde belirlenemeyecek görüşündeyiz.

SINIF ÖĞRETMENİ NORM HESAPLAMA

MEB norm kadro yönetmeliği Üçüncü Bölüm, Öğretmen Normu başlıklı kısma bakalım. MEB norm kadro yönetmeliğine göre sınıf öğretmeni normu hesaplanırken derslik sayısı, öğrenci sayısı, birleştirilmiş sınıf olup olmama durumu dikkate alınmalıdır.

Birleştirilmiş Sınıflar

Birleştirilmiş sınıflarda öğretmen normu hesaplamasında derslik sayısı dikkate alınmaktadır. Derslik sayısı bir tane ise o okulda sınıf öğretmeni norm hesaplaması iki kritere göre yapılır. Tek derslikli birleştirilmiş sınıflı okulda öğrenci sayısı 10 ile 21 arasındaysa o okulun sınıf öğretmeni normu 1 dir. Tek derslikli birleştirilmiş sınıflı okulda öğrenci sayısı 21 öğrenci ve daha fazlasıysa o okulun sınıf öğretmeni normu 2 olarak hesaplanır.

Birleştirilmiş sınıflı okullarda derslik sayısı iki ve ikiden fazlaysa sınıf öğretmeni norm hesaplama işleminde 3 kriter göz önüne alınır. Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan derslik sayısı iki ve daha fazlası olan okullarda öğrenci sayısı 10 ile 21 arası bir öğretmen, öğrenci sayısı 21 ile 41 arası iki öğretmen, 41 ve daha fazlası için üç sınıf öğretmeni norm hesabı yapılır.

Burada öğrenci sayısı karşılaştırması yapılırken onun altında bir sayı kullanılmamıştır. Bir okulun öğrenci sayısı onun altına düşerse o okul kapanır.

BAĞIMSIZ OKULLAR

Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapmayan derslik sayısı yeterli olan okullarda sınıf öğretmeni norm hesaplama işlemi yapılırken şube öğrenci sayısı dikkate alınır. Açılan şubede 10’dan fazla öğrenci varsa bir sınıf öğretmeni normu verilir. Örneğin 12 öğrencisi olan birinci sınıfa 1 sınıf öğretmeni normu verilir. Öğrenci sayısı 19 olan ikinci sınıfa 1 sınıf öğretmeni normu verilir. Öğrenci sayısı 28 olan üçüncü sınıfa 2 sınıf öğretmeni normu verilir. Her 10 öğrenci için 1 sınıf öğretmeni normu verilir.

SINIF BÖLÜNMESİ

MEB personeli arkadaşların en çok karşılaştığı durum sınıflarının mevcudunun artmasından dolayı sınıf bölünmesinde yaşadıkları problemdir. Sınıf kaç kişi olursa bölünür? Birleştirilmiş sınıflı okulların norm kadro hesaplamasını açıkladık. Genellikle sınıf mevcudunun artmasından kaynaklı sınıf bölünmesi sorunu büyük okullarda olmaktadır. Derslik sayısı yeterli ilkokullarda bir şubede 10 ve katları öğrenci varsa sınıf bölünebilir. Örnek verecek olursak, derslik sayısı yeterli bir ilkokulda sınıf öğretmeni sayısı da yeterliyse 38 öğrencili olan bir sınıf üçe bölünebilir. Öğrenci sayısı 29 olan birinci sınıf ikiye bölünebilir. Öğrenci sayısı 24 olan ikinci sınıf ikiye bölünebilir. MEB norm kadro yönetmeliği açık ve nettir. Her 10 öğrenci için bir şube açılır ve o şubeye bir sınıf öğretmeni verilir denmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM