DOLAR 5,8954
EURO 6,5034
ALTIN 281,8
BIST 99.028
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Sisli

Sözleşmeli öğretmen öğretim yılına hazırlık ödeneği alacak, ek ders alacak

MEB bünyesine yeni katılan yaklaşık 20 bin sözleşmeli öğretmenden sonra sözleşmeli öğretmen özlük hakları, sözleşmeli öğretmen maaş ve diğer hakları tartışılmaya ve konuşulmaya uzun süreler devam edecek. Sözleşmeli öğretmenler hazırlık ödeneğini de alacaklar.

Sözleşmeli öğretmen öğretim yılına hazırlık ödeneği alacak, ek ders alacak
13.10.2016
A+
A-

Sözleşmeli öğretmen öğretim yılına hazırlık ödeneği alacak, ek ders alacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından Hizmet Sözleşmesi konulu resmi yazı tüm milli eğitim müdürlüklerine gönderildi. Sözleşmeli öğretmen olarak atanan personel ile MEB arasında hizmet sözleşmesi imzalanacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN İSTİHDAMI

MEB personel alımı artık sözleşmeli olarak yapılacak. MEB’in aldığı karar ve yapılan düzenleme ile öğretmen atamaları artık kadrolu olarak yapılmayacak ve öğretmenler sözleşmeli olarak istihdam edilecek. Atanan sözleşmeli öğretmenin adaylık süresi dört yıl olacak ve toplamda atandığı yerde altı yıl çalışacak. Sözleşmeli öğretmen adaylık süresince (4 yıl) özür grubundan yer değiştiremeyecek. Ataması yapılan sözleşmeli öğretmenler ile il/ilçe milli eğitim müdürlükleri arasında sözleşme imzalanacak. Sözleşmeli öğretmen hizmet sözleşmesi ile sözleşmeli öğretmenin hakları, uygulanacak yaptırımlar, sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen arasındaki uygulamalar sözleşme metninde belirtilecek. Sözleşmeli öğretmen ile sözleşme yenileme her yıl yapılacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN HAKLARI

Sözleşmeli öğretmen hizmet sözleşmesi içerisinde yer alan maddeleri Öğretmenler İçin olarak özetleyelim. Sözleşmeli öğretmenler kadrolu öğretmenler için öngörülen görevleri ve işlemleri yapacaklar. Sözleşmeli öğretmen görev yaptığı sürede edindiği gizli bilgileri açıklayamaz, sözleşmeli öğretmenin özleşmesi sona erdiğinde MEB’e ait tüm araç ve gereçleri teslim etmek zorundadır. Sözleşmeli öğretmenler ile emsal kadrolu öğretmenlerin çalışma süreleri ve çalışma saatleri aynıdır. Sözleşmeli öğretmene sözleşmede belirtilen miktar kadar sözleşme ücreti ödenecek. Sözleşme ücreti yarı yıl tatilinde ve yaz tatilinde de ödenecek. Sözleşmeli öğretmen maaşı diğer adıyla sözleşme ücreti olarak ifade edileceğe benziyor. Sözleşmeli öğretmen ek ders hesaplama kuralları kadrolu öğretmen ek ders hesabı ile aynı olacak. Sözleşmeli öğretmen ek dersi kadrolu öğretmen ek dersi ile aynı olacak. Sözleşmeli öğretmen aile yardımı alacak, sözleşmeli öğretmene kadrolu öğretmenlerde olduğu gibi aile yardımı ödenecek. Sözleşmeli öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenecek. Kadrolu öğretmenlere ödenen kırtasiye ücreti sözleşmeli öğretmenler içinde ödenecek. Sözleşmeli öğretmenler başka okullara görevlendirilebilir. İhtiyaç durumuna, ders saati durumuna bağlı olarak sözleşmeli öğretmenler görevlendirme olarak çalışabilirler. Sözleşmeli öğretmenin sigorta prim kesintileri 30 gün üzerinden yapılacak olup, sözleşmeli öğretmenler Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında yer alacaklar. Sözleşmeli öğretmenler hizmet sözleşmesi kapsamında belirtilen öğretmenlik görevi dışında başka bir işte, görevde çalıştırılamazlar. Sözleşmeli öğretmenler ticaret yapamazlar. Sözleşmeli öğretmenler diğer öğretmenlerde odluğu gibi dışarıda kazanç getirici bir işte çalışamazlar. Sözleşmeli öğretmenler yarıyıl ve yaz tatillerinde izinli sayılacak olup sözleşmeli öğretmenlere yıllık izin verilmeyecek. Sözleşmeli öğretmen sözleşme imzaladıktan sonra en az dört yıl aynı eğitim kurumda görev yapacak.

SÖZLEŞME FESHİ

Sözleşmeli öğretmenin sözleşmesinin hangi hallerde feshedileceği de sözleşme metni içerisinde yer almaktadır. Sözleşmeli öğretmen olarak atanacaklarda aranan şartları taşımadığı sonradan tespit edilen sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri anında sona erecek. Sözleşmeli öğretmenler yapılacak performans değerlendirmesinde başarılı olamadığında sözleşmesi sona erecek. Sözleşmeli öğretmenler her eğitim öğretim yılı sonunda yapılacak öğretmen performans değerlendirme işleminde başarılı olmak zorundalar. Sözleşmeli öğretmen norm fazlası olur ve çalıştığı ilde branşından ihtiyaç kalmazsa sözleşmesi sona erer. Sözleşmesi öğretmenin 65 yaşını doldurması halinde sözleşme sona erer.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.