DOLAR 5,8132
EURO 6,4338
ALTIN 273,0
BIST 108.786
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Az Bulutlu

Sözleşmeli öğretmenler arasından norm fazlası öğretmen nasıl belirlenir?

Bir okulda norm fazlası öğretmen belirlenirken öncelikle sözleşmeli öğretmen olup olmadığına bakılır. Peki okulda aynı branşta birden fazla sözleşmeli öğretmen varsa hangisi norm fazlası olur?

Sözleşmeli öğretmenler arasından norm fazlası öğretmen nasıl belirlenir?
20.01.2019
A+
A-

Sözleşmeli öğretmenler arasından norm fazlası öğretmen nasıl belirlenir?

Norm fazlası öğretmen belirlenmesinde aynı okulda aynı branştan hem kadrolu öğretmen hem de sözleşmeli öğretmen varsa sözleşmeli öğretmenler direkt olarak norm fazlası olmaktadır. Sözleşmeli öğretmen yoksa hepsi kadrolu ise kadrolu öğretmen norm fazlası belirleme işleminde hizmet puanına bakılır. Hizmet puanı düşük olan kadrolu öğretmen norm fazlası öğretmen olarak belirlenir. Peki aynı branştan birden fazla sözleşmeli öğretmen varsa hangisi norm fazlası olur?

NORM FAZLASI ÖĞRETMEN BELİRLEME

Bir eğitim kurumunda şube kapanması, öğrenci sayısının azalması, sınıf birleştirme, bölge normunda değişiklik olması gibi durumlardan dolayı eğitim kurumunda öğretmenler norm fazlası olmaktadır. Mevzuat gereği eğitim kurumunda eğer sözleşmeli öğretmen varsa norm fazlası öğretmenler sözleşmeli öğretmenlerden belirlenmektedir. Örneğin bir ilkokulda bir sınıf öğretmeni norm fazlası ise ve okulda sözleşmeli sınıf öğretmeni varsa norm fazlası bu öğretmendir. Kadrolu öğretmenlere bu durumda bakılmaz. Eğer okulda sözleşmeli öğretmen yoksa norm fazlası öğretmen kadrolu öğretmenler arasından belirlenir. Biraz önce verdiğim örnekteki ilkokulda norm fazlası sınıf öğretmeni belirlenirken okulda sözleşmeli öğretmen yoksa kadrolu öğretmenlere bakılır. Hizmet puanı en düşük olan kadrolu öğretmen norm fazlasıdır.

NORM FAZLASI SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER

Sözleşmeli öğretmenler norm fazlası olduklarında görev yaptıkları il içinde münhal bulunan bir eğitim kurumuna atanmaktadır. Önceki mevzuat hükmüne göre eğer sözleşmeli öğretmenin görev yaptığı ilde branşında açık yoksa sözleşmeli öğretmenin sözleşmesi feshediliyordu. Milli Eğitim Bakanlığı 24.03.2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile bu hükmü güncelledi. Buna göre eğer branşında çalıştığı ilde açık olmayan sözleşmeli öğretmen norm fazlası il dışı atama ile eş değer bir yere atanabiliyor.

AYNI BRANŞTA NORM FAZLASI ÖĞRETMENLER

Bir okulda norm fazlası öğretmen belirlemede aynı branştan birden fazla sözleşmeli öğretmen varsa sözleşmeli öğretmenler arasından norm fazlası öğretmen nasıl belirlenecek?

Bu konuda Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 19.11.2018 tarihli 22130720 sayılı “Norm Kadro Fazlası Sözleşmeli Öğretmen Atamaları” konulu resmi yazıya bakalım.

Norm fazlası belirlemede izlenecek yol resmi yazı;

Norm fazlası sözleşmeli öğretmen belirleme işlemi nasıl yapılır
Norm fazlası sözleşmeli öğretmen

Devamı;

Norm fazlası öğretmen atama işleminde sözleşmeli öğretmenlerin durumu
Norm fazlası atama

“Aynı eğitim kurumunda aynı alanda birden fazla sözleşmeli öğretmen çalışması durumunda norm kadro fazlası sözleşmeli öğretmen/öğretmenler sırasıyla atamaya esas puan (Mülakat puanı) bu puanın eşit olması halinde KPSS puanı az olandan başlayarak belirlenecektir. “

Norm kadro fazlası durumda olan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesi kapsamında atanan sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası olarak belirlenmesi ve atanmasında öncelikle mülakat puanına bakılmaktadır. Mülakat puanı yani atamaya esas puanı az olan sözleşmeli öğretmen norm fazlası olmaktadır. Eğer mülakat puanları eşitse öğretmenlerin KPSS puanlarına bakılmaktadır. KPSS puanı az olan sözleşmeli öğretmen norm fazlası olmaktadır.

Arif Muzaffer KUL

[haber id=”28504″]

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.