Sözleşmeli öğretmenlere sınav görevi verilebilir, öğretmenler görev alabilir

MEB tarafından 2016 yılında ataması gerçekleştirilen sözleşmeli öğretmenler ile bundan sonraki atamalarda ataması yapılacak olan sözleşmeli öğretmenlerin özlük ve mali konudan hakları hususlarında tereddüte düşülen konular yaşanmaktadır. Bu hususlardan birisi sözleşmeli öğretmenlere sınav görevi verilip verilemeyeceği konusudur.

Sözleşmeli öğretmenlere sınav görevi verilebilir, öğretmenler görev alabilir

Sözleşmeli öğretmenlere sınav görevi verilebilir, öğretmenler görev alabilir

Sözleşmeli öğretmenler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun (657 sayılı DMK) 4/B maddesine göre istihdam edilmişlerdir. MEB gelen sorular üzerine sözleşmeli öğretmenlere sınav görevi verilip verilmeyeceği hususunda açıklama yapmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 29.12.2016 tarihli 14711445 sayılı Sözleşmeli Öğretmenlerin Sınavlarda Görev Alması konulu yazısında Bakanlık sözleşmeli öğretmenlere sınav görevi verilebilir açıklamasını yapmıştır.

MERKEZİ SİSTEM SINAVLARI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavların kuralları, sınav görevlileri, Merkezi Sistem Sınav Yönergesi kapsamında belirlenmektedir. Merkezi olarak yapılan sınavlarda öğretmenlerin görevlendirme usulleri de aynı yönerge kapsamında belirlenmekte olup aday öğretmenlerin merkezi sınavlarda görev alıp almaması ile sözleşmeli öğretmenlere merkezi sınavlarda görev verilip verilmeyeceği de gerek Merkezi Sistem Sınav Yönergesi gerek 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir.

ADAY ÖĞRETMENLER

Aday öğretmenler 657 sayılı DMK’nın 4/A maddesine göre istihdam edilmişlerdir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesine göre de sözleşmeli öğretmen istihdamı sağlanmıştır. Kısaca sözleşmeli öğretmenlerin durumu ile kadrolu atanmış ve aday olan öğretmenlerin durumları farklı değerlendirilmektedir.

Kadrolu atanan aday öğretmenler 4/A kapsamında değerlendirildiğinden aday öğretmenler merkezi sistem sınavlarında görev alamazlar. MEB’de açıklmasında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesine göre istihdam edilmiş ve yetiştirme programı içerisinde olan aday öğretmenlere sınav görevi verilemeyeceğini vurgulamıştır.

sözleşmeli aday öğretmen sınav görevi
sınav görevi

Aday öğretmen ve sözleşmeli öğretmen merkezi sınav görevi resmi yazıyı bilgisayarınıza indirmek için TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER

Sözleşmeli öğretmenler merkezi sınav görevi alabilir mi sorusuna cevaben MEB, sözleşmeli öğretmenlerin 4/B kapsamında istihdam edildiğine dikkat çekerek Merkezi Sistem Sınav Yönergesi 15-17-19-23-24.maddeler kapsamına giren sınavlarda şartları taşıyan sözleşmeli öğretmenlerin sınav görevi alabileceğini belirtmiştir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Ben 2016 şubat ataması olan öğretmenlere staj dönemlerinde giresun ve bir kaç ilde ösym sınavlarında görev verildiği duydum. O nasıl olmuş ki?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM