DOLAR 5,8006
EURO 6,4661
ALTIN 274,9
BIST 107.922
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Hafif Sağanak

Vekaleten veya Görevlendirme İdarecilik Yöneticilikten Sayılır Mı?

Vekaleten veya Görevlendirme İdarecilik Yöneticilikten Sayılır Mı? Konuyu inceleyelim.

16.12.2016
A+
A-

Vekaleten veya Görevlendirme İdarecilik Yöneticilikten Sayılır Mı?

Sitemize gelen ve editörlerimiz tarafından sosyal ortamda denk gelinen sorulardan birisi;

Görevlendirme idarecilik yöneticilikten sayılır mı?

Yönetici atama haberleri için MEB Atama kısmına tıklayınız.

Vekaleten veya Görevlendirme İdarecilik Yöneticilikten Sayılır Mı?

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Kılavuzu kapsamında 25-28 Nisan 2016 tarihlerinde münhal müdür kadrolarına başvurular yapıldı.

MEBBİS üzerinden yapılan Müdür Görevlendirme Başvuru ekranında başvuran kişi tarafından doldurulması gereken yerler var. Bunlar;

Kurucu müdür,müdür yardımcılığı ve müdür yetkili öğretmenlikte geçen süre:

Müdür Başyardımcılığında geçen süre:

Belirtilen alanlardaki yöneticiliik sürelerin hesabında 6 aylık geçici görevlendirme veya vekaleten görevlendirme süreleri sayılır mı? 

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik kapsamında şartlara bakarsak;

Müdür Olma Şartları; 

Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar

MADDE 6 – (1) Müdür olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:

a) Müdür olarak görev yapmış olmak.

b) Müdür başyardımcısı olarak en az iki yıl görev yapmış olmak.

c) Kurucu müdür, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak ayrı ayrı veya müdür başyardımcılığı dâhil toplam en az üç yıl görev yapmış olmak.

ç) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak.

Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcısı Olma Şartları

Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar

MADDE 7 – (1) Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:

a) Müdür, kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı veya müdür yetkili öğretmen olarak görev yapmış olmak.

b) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak.

c) Bakanlık kadrolarında adaylık dâhil en az dört yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak.

denilmektedir. Öğretmen arkadaşların kafası burada karışıyor. Burada vekaleten, görevlendirme ibaresi bulunmuyor. Bu yüzden yönetici şartlarına görevlendirme idarecilik ve vekaleten görevlendirme idarecilik dahildir yorumları yapılıyor.

Bu konu yıllardır tartışılıyor ve tartışılmayada devam edecek. 2009 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü görüş yazısı yayımlamıştı. MEB tarafından görüş yazısında şu ifadeler yer aldı;

“….Yöneticilikte aranılan bu sürelerin asaleten yapılmış olması gerektiğinden, eğitim kurumu yöneticiliğinde vekâleten veya geçici görevlendirme yoluyla geçirilen süreler Yönetmeliğe göre yönetim kademelerinde geçmiş sayılmadığından bu sürelerin eğitim kurumu müdürlüğüne atanmada aranılan surelerin hesabında dikkate alınması mümkün bulunmamaktadır….”

Ayrıca bu konuda açılan dava da mevcuttur. Vekalet ile yöneticilikte geçen sürenin müdürlükte geçirilmiş gibi değerlendirilmemesi hususunda verilen mahkeme kararı, Danıştay ikinci dairesi tarafından da onanan bir mahkeme kararı mevcuttur. Yönetici atama şartlarında görevlendirme veya vekaleten süreler sayılmıyor.

Danıştay ikinci dairenin 2007 yılında verdiği kararda özetle;

Vekaleten görevlendirme hizmet gereği yapılan geçici bir uygulama olup, söz konusu kadrolara yasal koşulları taşıyanların atanması suretiyle sona erdirilmesi esastır. Buna göre vekaleten atanan personel, gerekli nitelikleri taşımış olsa dahi vekalet edilen kadro/pozisyon unvanının kazanılmış hak olarak görülmemesi, vekalet edilen sürenin de müdürlükte geçirilmiş gibi değerlendirilmemesi gerektiği tartışmasızdır.

Denilmiştir. Kısaca vekaleten idarecilik veya görevlendirme geçici idarecilik yöneticilik görevinden sayılmıyor.

MEB DÜZENLEME YAPMALI

Bu konuda MEB personelini mağdur etmektedir. 9 yıllık bir öğretmen vekaleten müdür yardımcılığı görevini 3-4 yıl yapmışsa Müdür Atama Başvurusu yapabilmelidir.

Müdür Vekili olarak yıllarca çalışan idareciler biliyorum. Ancak değerlendirmede müdür vekilliği yöneticilik süresinden sayılmıyor.

Haksızlıktır, düzeltilmelidir. Eğer siz o kişiyi müdür vekili olarak görevlendiriyorsanız yeri geldiğinde 300-500 öğrenci mevcutlu okulu yönetiyorsa. 30-40 kişilik bir öğretmen kadrosuna müdürlük yapıyorsa siz bu kişinin sürelerini de saymalısınız.

Kendimde yıllarca Müdür Vekilliği yapmış birisiyim ancak dönüp baktığınızda süreler öğretmen olarak sayılıyor. Yönetici olarak sayılmıyor. Umarım en kısa zamanda buna bir çözüm üretilir.

A. Kurt
Öğretmen

YORUMLAR
 1. Fatma Alp dedi ki:

  Öğretmen iken bir başka okula md yrd olarak görevlendimes,aynı eğitim yılı sonunda geri döndüğünde 1.sınıftan almış olduğu sınıf ücretli öğretmene verilmise, sınıf 4.sınıfa gelmişse,kendi sınıfımı almak istediği ancak okul müdürü artık o sınıfı vermeyeceğini başka kadroluya vereceğini hiçbir gerekçe sunmadan sen de gitmeseydin diyerek sanki cezalandırır gibi konuşması yasal mıdır ? Yasal olarak sınıf kime verilmelidir?

  1. Editör dedi ki:

   Sorunuzu tam anlayamadık.

 2. zambak dedi ki:

  Hocam müdür yardımcısına istemediği halde müdürülük görevi verilebilir mi? Almaması için ne yapabilir?

  1. Editör dedi ki:

   Dilekçe ile kabul etmeyeceğinizi belirtiniz.

   1. zambak dedi ki:

    Anladım. Dilekçede ayrı bir husus belirtmek gerekir mi? Çok teşekkürler

 3. A.Zengin dedi ki:

  Ben de 6 yıldır müdür vekili olarak görev yapmaktayım. fakat müdür yetkili müdürlüğe başvuru yaparken biz yapamıyoruz. Büyük bir haksızlık var acilen düzeltilmesi gerekiyor.

  1. E.Yıldız dedi ki:

   merhaba bende müdür vekilliği yapıyorum 16. maddeden görevlendirildim 6 ay sonunda ben istemediğim takdirde görevlendrmem yinede yapılır mı

   1. Editör dedi ki:

    Görevlendirmeniz uzatılabilir, uzatılmaması için dilekçe veriniz.

 4. hakan dedi ki:

  şu anki meb deki tüm idareciler “Görevlendirme” dir. Asaleten (16 Haziran 2014 ten önceki idareciler)görev yapan idarecilerin Görevlerini yerine getirmekle yükümlü “Görevlendirme” ile çalışan öğretmenler. Hal böyle iken neyin tartışmasını yapıyorsunuz.

 5. sınav olmazsa torpil olur dedi ki:

  o zaman torpilini bulan idareci olur md yard sınavı boşa çıkar. tek objektif ölçü sınavdır.

  1. A.Zengin dedi ki:

   Sınava girelim zaten girmeyelim demiyoruz.ama sınav hakkı vermiyorlar.

 6. betul dedi ki:

  Ihraclari gundemde tutun nolur

  1. musa dedi ki:

   evet ihraç olmayanlar var onlar da ihraç edilmelidir. fetö pisliği devletin tüm kademelerinden silinmelidir.

 7. KAMİL KORAY dedi ki:

  BENDE SİZİN GİBİ YILLARCA MÜDÜR VEKİLLİĞİ YAPTIM.HAKSIZLIK OLDUĞUNU BENDE DÜŞÜNÜYORUM.NÖBET ÜCRETİ EGZERSİZ MÜDÜRSÜN DİYE AÇTIRMIYOLAR BAŞVURUYA GELİNCE ÖĞRETMENSİN BAŞVURAMAZSIN DİYORLAR.3 YIL BU İŞİ YAPAN ARKADAS HERŞEYE VAKIF OLUYOR ZATEN.SENDİKALARA BAKANLIĞA VS MSJ ATTIM TIK YOK.İNŞALLAH DÜZENLEME YAPILIR.SİZ DEĞERLİ ARKADASLARIMIZ NE KADAR SES GETİRİRSE DÜZELECEĞİ KANAATİNDEYİM SAYGI VE SEVGİYLE KALIN.

 8. yusuf erol kaynar dedi ki:

  başvurular bugün bitiyor. o yüzden geç kalındı bu iş için. ama 3 katına ulaşımazsa hala, bu konuda çalışma yaparlar. benim anlamadığm, 1 yılık müdür yetkili öğretmen ne eba yı ne başka bir şeyi bilmiyor. bunu sen nasıl müdür yaparsın ? gerçi şimdiki müdürlerin ( torpilli ) hangisi doğru dürüst işi bliyor o da meçhul