Yardımcı kaynak kitap, yayın aldırılması tekrar yasaklandı

Yardımcı yayın, yardımcı kaynak kitap aldırılması konusunda her gün yeni bir bilgi ortaya çıkıyor. MEB tarafından geçen ay yayınlanan yazıda öğrencilere zorla yardımcı kaynak kitap aldıranlar hakkında yasal işlem başlatılacağı açıklanmıştı

Yardımcı kaynak kitap, yayın aldırılması tekrar yasaklandı

Yardımcı kaynak kitap, yayın aldırılması tekrar yasaklandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğrencilere yardımcı kaynak aldırılmaması, MEB’in dağıtımını yaptığı kitaplar haricinde öğrencilere yardımcı kaynak, yayın aldırılması halinde ise öğretmen ve yönetici personeli için gerekli idari işlemin başlatılacağını belirtmişti. İlerleyen zamanlarda MEB’in bu uyarısı Valilikler tarafından idareci ve öğretmenlere soruşturma olarak geri döndü.

SAKARYA’DA CEZASI AĞIR OLDU

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’un da açıklamasında açıkça belirttiği üzere, Sakarya’da dört okul müdürü öğrencilere ve velilere zorla yardımcı kaynak aldırdığı gerekçesi ile açığa alındı. Vali Coş bu haberleri doğrulayarak öğretmen ve idarecilerin daha önceden uyarıldığının vurgusunu yapmıştı. Açığa alınan okul müdürleri için okulların okul aile birliği üyeleri açıklamalarda bulunarak okul müdürlerinin yanlış yapmadıklarını, yaklaşan TEOG öncesinde MEB tarafından dağıtımı yapılamayan kitaplar yerine veliler olarak yardımcı kaynak kitap aldıklarını belirtmişlerdi.

YILDIZ: YARDIMCI DERS KİTABI KULLANILABİLİR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız dün yaptığı açıklamada FETÖ ile alakalı olmadığı sürece, FETÖ propagandasına ve bunların çıkarlarına hizmet etmediği sürece yardımcı kaynak, yardımcı ders kitaplarının kullanılabileceğini belirtmişti. Yasaklanan yayınlar için getirilen uygulamanın MEB personeli tarafından yanlış anlaşıldığını belirten Yıldız, içerik açısından zengin olan ve herhangi bir sıkıntı içermeyen kaynakların öğretmenler tarafından öğrencilere tavsiye edilebileceğini belirtmişti.

YARDIMCI KAYNAK YASAK! İDARİ İŞLEM YAPILACAK

Bugün itibari ile bazı İl Milli Eğitim Müdürlükleri  kurumlara ve okullara gönderdiği yazıda öğrencilere dağıtılan ders kitapları haricinde örgün eğitim ile Destekleme ve Yetiştirme kurslarında öğretmenler, yöneticiler tarafından yardımcı kitapların tanıtılması, aldırılması halinde gerekli idari işlemin başlatılacağı belirtilmiştir.

Gönderilen yazılardan bir tane örnek;

yasak-yayin

MEB bu konuya gerekli resmi açıklamayı yaparak son noktayı koymalıdır. Yoksa öğretmenler ve yöneticiler ne yapacaklarını bilemedikleri gibi velilerden gelen yardımcı kaynak, yayın aldırma konusunda taleplerinde ise tereddüt yaşamaktadırlar.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Benim okulun karşısında kırtasiyem var bir şahıs uyarma rağmen getirip okulun içinde kaynak kitapları satıyor ben verginin vereyim eziyet çekeyim kaç kere uyardım müdürlede görüştüm yinede satmaya devam ediyor lütfen ilgilenirken iz sevinirim

  2. En iyisi okullarda kaynak kitap kullanımı konusunda anket yapılmalı. kılık kıyafet konusunda nasıl anket yapıldıysa meb kılık kıyafete karışmıyorsa kay nak kitap tavsiyelerinede meb karışmamalı isteyen öğretmenin sözünü dinler isteyende dinlemez bu konuda meb öğretmenlere öğretmenlerde öğrencilere baskı yapmamalı gönüllülük esası olmalıdır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM