Yeni eğitim müfredatı açıklandı, ilkokul, ortaokul, lise taslak öğretim programları

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni eğitim müfredatı taslak programları yayınladı. Bakanlık tarafından bugün yayımlanan taslak öğretim programları bir ay süresince askıda kalacak. MEB tarafından yeni eğitim müfredatı açıklandı.

Yeni eğitim müfredatı açıklandı, ilkokul, ortaokul, lise taslak öğretim programları

Yeni eğitim müfredatı açıklandı, ilkokul, ortaokul, lise taslak öğretim programları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından askıya çıkartıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uzun bir süredir üzerinde çalışma yapılan sonrasında güncellenen öğretim programlarının taslak metinleri velilerin, öğretmenlerin, sendikaların ve diğer paydaşların görüşüne, eleştirisine açık olması adına Bakanlığın “mufredat.meb.gov.tr” web sitesi üzerinde yayımlandı. Bir ay süre ile yayında kalacak olan taslak öğretim programları için MEB görüş alacak.

YENİ EĞİTİM MÜFREDATI TASLAKLARI HAZIR

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş yeni eğitim müfredatı öğretim programları taslak metinleri hakkında basın açıklaması yaptılar. Kamuya açık olarak yapılan basın açıklamasında yeni öğretim programları, yeni eğitim müfredatı konusunda bilgi verdiler.

Yeni eğitim müfredatı ne zaman yürürlüğe girecek sorusunu ogretmenlericin.com olarak bugün birkaç ziyaretçimizden aldık. Yeni eğitim müfredatı 2017-2018 Eğitim Öğretim yılından itibaren geçerli olacak. Eylül 2017 de yeni müfredata göre eğitim öğretim başlangıcı yapılacak. Bir aylık süre için askıda bekletilecek olan öğretim programları taslaklarına görüş bildirilebilecek. Bakanlık öğretmen, veli, STK, sendika ve diğer paydaşlardan gelecek yorumları, eleştirileri ve teklifleri değerlendirecek.

LYS VE TEOG ETKİLENMEYECEK

Bu yıl yapılacak olan TEOG ve LYS yeni müfredattan etkilenmeyecek. Gelecek yıl yapılacak olan TEOG ve LYS’de yeni müfredattan etkilenmeyecek. Yeni eğitim müfredatı ilkokul kademesinde birinci sınıftan, ortaokul kademesinde beşinci sınıftan lise kademesinde ise dokuzuncu sınıftan itibaren kademeli olarak uygulanacak. 2017-2018 eğitim öğretim yılında yeni eğitim müfredatı 1-5-9. sınıflarda uygulanmaya başlayacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

20 yorum

 1. Selamun aleyküm ben açık öğretim orta okul son sınıf öğrencisiyim açık öğretim kurumlarında da müfredat değişimi oldu mu merak ediyorum..Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ben 18 yaşımda bi gencim bizim din kültürü dersine bişey dediğim yok ama soylede bişey var ki bizi yönetenler bu ülkenin bu hale gelmesine sebep olur olanlardır kardeşlerim Atatürk’ü kaldirmaya, unutturmaya çalışıyorlar si yaklaşık 10 senedir Atatürk’e yapılan sözlü veya heykellerine yapılan saldırı duydunuz çok 2002 den bu yana anlayın artık adamlar Çin’de Atatürk ün dersini veriyor bizim emperyalizmin çocukları yani yönetenler se onu bize unutturmaya çalışıyorlar. Ama şunu unutuyorlar ki bizler yani gençlik emin olsunlar ki Mustafa Kemal’in Askerlerimiz…

 2. Milli klavye olarak F klavye kullanımı ülkemizde yaygınlaşması ve yeni nesilin f klavyeye alışması için, ilköğretim müfredatına eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Diğer yandan f klavye yazımı kişilerde, düşünme hızı ve ifade yeteneğini geliştirdiğinden, müfredata eklenmesinin öğrencilere büyük yarar sağlayacağı kanaatindeyim. saygılarıla .

 3. Türkçeye en uygun klavye F klavyedir. Bunun on parmakla bakmadan bilimsel olarak ilkokullardan başlayarak tüm sınıflarda eğitiminin verilmesi gerekmektedir. Günümüzde bilgisayarı kullanmayan kişi yok denecek kadardır. O nedenle İlkokulun 1. sınıfının ikinci sömestrisinden itibaren bu eğitimin verilmesi gerektiği görüşündeyim. Unutulmaması ve geliştirilmesi için de ara sınıflara da makul bir ders proğramı çerçevesinde F klavye eğitiminin konmasının zaruri olduğu kanısındayım. Finlandiya’da, Avrupa’da ve Amerika’da durum böyledir. Bizim onlardan farkımız olmadığı kanaatindeyim. Tüm ara sınıflara da (ilk, orta ve lise) bir defalık 2017-2018 Öğretim Ders yılında, F klavye on parmakla eğitim dersleri konulmasının yararlı ve gerekli olduğuna inanıyorum. 1969 ve 1971 Yılları Dünya Daktilografi Şampiyonu ve İNTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu Türkiye Temsilcisi olarak bunları yazıyorum. On parmakla bilgisayarı kullanmak zamandan büyük bir tasarruf sağlamak demektir. Saygılarımla.

 4. lise beden eğitimi değerlendirme raporu acil atabilir misiniz raporlar yarın okullardan bekleniyor teşekkürler

 5. eğitim proğramları çağımıza uygun bilimsel verileri kapsamalı siyası veherhangi bir cemaatin istekleri doğrultusunda olmamalı 15temmuzda yaptıklarını biliyorsunuz nesillere doğrular anlatılmalı ve öğretilmelidir.
  cumhuriyet kazanımları çok çok önemsenmelidir BAŞARI DİLEKLERİMLE

 6. sayın öğretmenlerim bu ülkenin değerlerine sahip çıkıp inanç ve görüşlere saygılı olalım burası çocuklar gibi kavğa etme yeri değil eğitim öğretim adına eksikliklerimizi tamamlama yeridir. Herkes kendi ihtisas alanında görüş bildirsin ki faydamız olsun saygılar.

 7. Atatürk sen niye bu kadar rahatsızlık duyuyorsunuz adam ölmüş ölüsü bile dirinizi yani sizleri korkutuyor bence Atatürk dursun ilke ve inkılaplarına sahip çıktığımız gibi nutuk da müfredat a girsin yazık ne hale getirdiler ülkeyi

 8. 67 yasinda yurt disinda yasiyorum ATATÜRKÜN ilkelerine bagli büyütüldüm ve okutuldum yurdumun genc dimaglarina vatanimizin nasil kimlerle kazanildigini bildirmek boynumuzun borcudur ben ufacik halimle yagmurda karda güneste bosunami andimizi ve Istiklal marsimizi okudum tek ricam gecmisini bilmeyenin gelecegi dogru olmaz saygilarimla Ileri Picht

 9. 1.sinftan 3.sınıfa kadar Din Kültürü dersi istemiyoruz çünkü önemli olan çocuklarımızın temelden okumayı yazmayı türkçe dilimizin verilmesini Türkiye bugünlere nsl geldi onların anlatılması ATATÜRK’Ü neden kaldırma azmi var büyük önderimiz bizim ben hala gururla konuşurum tartışırım her bayramlarımızda göğsümüzü kabartır gözlerim dolar için titrer yeter artık ATATÜRK BİZİM BAŞKOMUTANIMIZ BİZ ATATÜRK ASKERLERİYİZZ din dersiyle siyaset olmaz bizler veli olarak yazın kurslara camiye gönderiyoruz zaten çocukları rahat bırakın artık

  • NASIL BİR KAFASIN YAHU, 6 SAAT İNGİLİZCE’YE SESİ ÇIKMAYANLAR DİN İLE ALAKALI OLUNCA KİNİNDEN ÖLECEK. şu ülkeye bir tek hayrınız dokundu mu? sen kimsin de din dersi istemiyorsun. sende ya müslümana saygıyı öğren yoksa senin gibi düşünenlerin ülkesine git istediğin gibi yaşa…

  • Dünyanın en gelişmiş ülkesi İngiltere de haftada bir gün henüz kreş yaşındaki çocuklara kilsede din eğitimi veriliyor. Musluman bir ülkede neden verilmesin.Tarihimiz Atatürkten ibaret değildir. 7 asır 3 kıtaya hükmetmiş sayısız savaşlar kazanmış Osmanlı padişahları, komutanları ,ilim adamları neden anlatılmasına.Atatürkten sonra bilim adına ne yapıldı bu ülkede deterjanimizi dahi Yahudi üretirken elkt.otomotiv,telekomünikasyon. Askeri sistemleri.vs. Çinde bin yıllık mezar buluyorlar yazıt ve kimliğini oluyorlar .acaba karaca ahmetteki bir mezar üzerindeki yazıyı okuyabilirsiniz. Yok okuyamam diyorsanız bırakın bu masalları işi ehline birakalim

 10. meslek liseleri için ayrı bir müfredat belilenecek mi
  mat sadece fen lisesi için belirlenmiş

 11. Ders içeriklerini ve kazanımlarını anlatan paragraf, çıktısı alındığında okunamayacak kadar silik çıkıyor… Okunamıyor… O metin derhal siyah yazıyla yazılıp kolay okunur duruma getirilmelidir….

 12. ilkokullardan din kültürü a.b. dersi kalkıyormu ders listesinde yok ama ortaokullarda var

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM