Yeni müfredata göre Türkçe Dil bilgisi dersi beşinci sınıfta başlayacak

PISA sonuçlarından sonra tartışılan eğitim sistemimiz ve müfredat programımız geçtiğimiz hafta açıklanan yeni müfredat taslaklarına göre tekrar yorumlanıyor. MEB hazırladığı ilkokul müfredatı öğretim programı taslakları içerisinde ilkokullarda Türkçe dil bilgisi dersini beşinci sınıfa çekti. Dil bilgisi dersi 5.sınıftan itibaren başlayacak. İlkokul Türkçe müfredatında genellikle okuduğunu anlama kazanımları yer alacak.

Yeni müfredata göre Türkçe Dil bilgisi dersi beşinci sınıfta başlayacak

Yeni müfredata göre Türkçe Dil bilgisi dersi beşinci sınıfta başlayacak

İlkokullarda gramer ağırlıklı Türkçe dersinden vazgeçiliyor. Okuduğunu anlama, kompozisyon yazma gibi PISA müfredatını ilgilendiren çalışmalara ağırlık verilecek. İlkokul öğrencileri dil bilgisi dersi yerine okuma anlama ve yazma çalışmaları ile ders işleyecekler. Dil bilgisi ve gramer yapısı öğrencilere beşinci sınıftan itibaren verilecek. MEB tarafında hazırlanan yeni müfredat içerisinde ilkokullarda gramer ağırlıklı derslerden vazgeçildiği görüldü. Bakanlık ilkokul öğretim programları taslaklarını Uluslararası sınavlardan olan PISA ve PIRLS kapsamında değerlendiriyor.

KAZANIM SAYISI DÜŞÜRÜLDÜ

Yeni müfredatta ilkokul ve ortaokul Türkçe müfredatında yapılan değişiklikler dikkat çekiyor. Taslak programlarda özellikle ilkokul Türkçe müfredatında yapılan değişikliklerde yaratıcı düşünmeye, eleştirel düşünmeye ve yansıtıcı düşünmeye ağırlıklı müfredat hazırlandığı görüldü. İlkokul ve ortaokul Türkçe müfredat programı taslaklarına bakıldığında birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar olan Türkçe müfredatında yer alan 494 kazanımın düşürülerek 366’ya çekildiği görülmektedir. Yeni müfredata göre İlkokul Türkçe taslak program için TIKLAYINIZ. Yeni müfredat ortaokul Türkçe taslak program için Tıklayınız

Yeni müfredat içerisinde okuma yazma çalışmaları, okuduğunu anlama çalışmaları ile eleştirel ve yaratıcı düşünme çalışmalarına ağırlık verilecek. Türkçe müfredatında sadeleşmeye de gidildiği görülen taslak programda güncel ve gündelik yaşam arasında bağlantının daha fazla yapıldığı görülmektedir.

KOMPOZİSYON ÇALIŞMALARI AĞIRLIKLI

Yeni müfredatta Türkçe’de değerlendirmenin test yerine çoklu değerlendirme yöntemleri getirildi. Test yerine açık uçlu sorular, klasik sınavlar, izleme ve değerlendirme testleri ile kompozisyona ağırlık verileceği belirtildi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM