Yüksek lisans yapan rehber öğretmene ek ders ücreti arttırımlı ödenir mi?

Yüksek lisans (master) yapan öğretmenlere girdikleri ders saatlerinin ek ders ücreti %5 artırımlı ödenirken, Rehber Öğretmenler neden ayrı değerlendiriliyor?

Yüksek lisans yapan rehber öğretmene ek ders ücreti arttırımlı ödenir mi?

Yüksek lisans yapan rehber öğretmene ek ders ücreti arttırımlı ödenir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlere ek ders ücretlerinin artırımlı ödenmesi konusunda yıllardır mevzuatta düzenlemeye yer verirken artırımlı ek ders ücretinden rehber öğretmenler yararlanamamaktadır. Yüksek lisans yapan Rehber Öğretmenler ek ders ücretlerini neden artırımlı alamıyor sorusuna cevap arayalım.

Yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlere ayrıca eskiden ne kadar artırımı ek ders ücreti ödeniyordu onu da hatırlamakta fayda olduğunu düşünüyorum.

YÜKSEK LİSANS YAPANLARA %5 ARTIRIMLI ÜCRET

2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme’nin “Eğitim, Öğretim ve  Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” kısmı “Lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere ilave ek ders ücreti” başlıklı 8. maddesi;

“Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ödenir.”

Burada dikkat edilmesi gereken husus “fiilen girdikleri dersler için…” ibaresidir. Yüksek lisans yapmış fiilen derse giren bir öğretmen ek ders ücretini %5 artırımlı alırken, doktora yapmış bir öğretmen fiilen derse giriyorsa ek ders ücretini %15 artırımlı almaktadır.

REHBER ÖĞRETMENLERE YOK

Fakat diğer öğretmenler gibi fiilen derse girme imkanı bulunmayan, mevzuat kapsamında da derse girme görevi olmayan rehber öğretmenler, yapmış oldukları yüksek lisans ve doktoraların karşılığında ek derslerini %5 ve %15 artırımlı olarak alamamaktadır.

ÖNCEKİ ORANLAR %25 VE %40

Yüksek lisans ve doktora yapanlara ek ders ücretleri 1998 yılından itibaren sırasıyla %25 ve %40 artırımlı olarak ödenmekteydi. 21.03.2006 tarihinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapıldı. Master ve doktora yapanlara ödenen artırımlı ek ders ücreti maddesinin olduğu 176 madde değiştirildi. 1998 yılından 2006 yılına kadar alınan artırımlı ek ders ücreti 2006 yılından sonra %5 ve %15 olarak ödenmeye başladı.

DÜZENLEME YAPILMASI GEREKMEKTEDİR

Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda gerekli düzenlemeye gitmelidir. Yetkili sendika başta olmak üzere diğer sendikalarda yüksek lisans yapan rehber öğretmenlere artırımlı ek ders ücreti ödenmesi hususunda taleplerini yinelemelidir. Bakanlık öğretmenlerin lisans sonrası kendilerini geliştirmeleri, mesleki hayatlarına katkı sağlayabilmeleri adına yaptıkları yüksek lisans/doktora süreçleri için ayrım gözetmeden artırımlı ek ders ücreti ödemesini hayata geçirmelidir.

Arif Muzaffer KUL

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. yüksek lisans yapan rehber öğretmenlere artırımlı ek ders ücreti ödenmesi
    aYNI SORUN İDARECİLER İÇİNDE VAR NEDEN İDARECİLERE CEVAP ARANMIYOR

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim