DOLAR 5,7173
EURO 6,3188
ALTIN 275,5
BIST 100.339
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu

Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerin zorunlu hizmet erteleme işlemleri

Eş durumu, sağlık özrü, eşi askerde olanlar, aylıksız izinde olan öğretmenler ve diğer tüm hususlara göre zorunlu hizmetini erteletecek öğretmenlerin yapması gereken iş ve işlemler ile zorunlu hizmet erteletmesinde teslim edilmesi gereken belge evrakların listesi Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açıklandı.

Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerin zorunlu hizmet erteleme işlemleri
26.03.2018
A+
A-

Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerin zorunlu hizmet erteleme işlemleri

Öğretmenler İçin olarak geçtiğimiz günlerde takipçilerimize İKBS üzerinden zorunlu hizmet tespit ve erteleme işlemlerinin başladığını belirtmiştik. Sonrasında bizlere ulaşan birkaç İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda bilgi sahibi olmadıklarını ve bu yazımızı neye dayanarak hazırladığımızı sordular. Bizlerde zorunlu hizmet erteleme işlemleri için Milli Eğitim Bakanlığının okullara ve Milli Eğitimlere yetki verdiğini, yazı gelmese dahi bu işlemi yapmaları gerektiğini açıklamıştık.

ZORUNLU HİZMET TESPİTİ VE ERTELENMESİ

Zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamayan, eşinden dolayı erteleten öğretmenler başta olmak üzere zorunlu çalışma yükümlüsü olup erteletme işlemini yapmayan öğretmenler zorunlu hizmet rotasyonuna uğramaktadır. Bu yüzden öğretmenlerin istenilen belgeler ile birlikte okul müdürlüğüne başvuru yapması ve İKBS modülü üzerinden zorunlu hizmet erteletme işlemini tamamlatması gerekmektedir. İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi Giriş Modülü olarak bilinen İKBS mart ayında aktif edildi. Modül üzerinden zorunlu hizmet tespiti ve mazereti olanın zorunlu hizmet erteletmesi yapılmaktadır.

1 MART 2018 TARİHİ BAZ ALINACAK

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 1 Mart 2018 tarihinden önce yapılan zorunlu çalışma tespit işlemleri 1 Mart 2018 tarihi itibari ile sıfırlanacak olup, 1 Mart 2018 tarihinden sonra yapılan zorunlu çalışma tespit işlemleri ise 1 Mart 2019 tarihine kadar geçerli olacak. Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından eğitim kurumlarına gönderilen Zorunlu Çalışma Yükümlüsü Öğretmenlerin Erteleme İşlemleri konulu resmi yazıda öğretmenlerin 2018 yılı zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerin tespitine ilişkin iş ve işlemlerin 13 Nisan 2018 tarihine kadar İKBS üzerinden tamamlanması istenmiştir.

İlgili resmi yazı;

Zorunlu hizmet resmi yazı

İlgili resmi yazıda zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden istenilecek belgeler de açıklanmıştır. Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlere konuyla ilgili yazılı tebligat yapılması istenilmiş olup istenilen belgelerin kurum müdürlükleri tarafından kontrol edilmesi, en geç 13 Nisan 2018 tarihine kadar İKBS sistemi girişi yapılması istendi.

ZORUNLU HİZMET ERTELETME İSTENEN EVRAKLAR

Eş mazeret özrü olup eşi devlet memuru, öğretmen olanlar, eşi SSK’lı olanlar, eşi BAĞ-KUR’lu olanlar, eşi emekli olup çalışıyor olanlar için istenen belgeler ayrı ayrı belirlenmiş olup sağlık mazereti ile zorunlu hizmeti ertelenenlerin zorunlu hizmet erteletme işleminde sunacakları sağlık raporları da belirtilmiştir.

Zorunlu hizmet erteletme işleminde eş durumu mazereti olanlardan istenen evraklar;

Eş mazereti özrü olan öğretmenler eşi kadrolu/sözleşmeli devlet memuru ise aile kayıt örneği ile görev yeri belgesi ibraz edecekler. Eşi öğretmen olanlar aile kayıt örneği ile eşinin hizmet cetvelini ibraz edecek. Eşi 506 sayılı kanuna tabii olarak çalışan SSK’lı olanlardan istenecek belgeler içerisinde eşinin çalışmakta olduğu iş yerinden alınacak görev yeri belgesi, iş yerinin faaliyette olduğunu gösterir belge, geriye dönük son 2 yıllık süre içerisinde en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortasının halen devam ettiğini gösterir belge ve aile kayıt örneği istenmektedir.

Zorunlu hizmet eş durumu

Eşi 1479 sayılı kanuna tabii olarak çalışan BAĞ-KUR’lu olanlardan zorunlu hizmet erteletme işleminde istenecek belgeler arasında aile kayıt örneği, iş yerinin faaliyette olduğunu gösterir belge, son 2 yıl içinde en az 360 gün sigorta hizmeti ve sigortalılığın halen devam ettiğini gösterir belge sunulması gerekiyor.

Eş durumu zorunlu hizmet erteletme gerekli evraklar;

Eş durumu

Eşi emekli olup çalışıyor ise çalışanların SGK’ya kayıtlı olduğuna dair belge ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu belgede işe giriş tarihi de belirtilecek olup ayrıca bağlı bulunan vergi dairesinden veya meslek kuruluşundan iş yerinin faaliyette olduğuna dair belge alınacak. Eşinin çalıştığı iş yerinden eşinin çalıştığına dair görev yeri belgesi istenecek. Ayrıca emekli olan ancak çalışanlardan aile kayıt örneği de istenmektedir.

SAĞLIK ÖZRÜ OLANLAR

Sağlık mazereti olan zorunlu hizmet yükümlüsü öğretmenlerden istenecek evraklar; sağlık raporu sunacak olanlar son 6 ay içerisinde almış oldukları sağlık kurulu raporunu sunmak zorundalar. Eğer sağlık raporunun geçerlilik süresi kısmında sürekli yazıyorsa rapor sunmaya gerek yok. Kardeşine vasi tayin edilenlerden mahkeme kararı istenmekte olup aile kayıt örneği  de ibraz edilmelidir. Sağlık kuru raporunda öğretmenin görev yaptığı yerden ayrılması halinde kendisi, eşi veya çocuklarının sağlık durumlarının tehlikeye gireceğinin belirtilmiş olması gerekmektedir.

Sağlık özrü zorunlu hizmet

Ağır engelli raporlu eşi, çocuğu, anne ve babası bulunan öğretmenler engelli sağlık raporu ile aile kayıt örneği ibraz edecekler. Kendisi en az %40 engelli raporu olanlar ise en az %40 oranında çalışma gücünden yoksun olduğunu belgelendirmelidir.

Şehit ve ölüm durumları

Eşi, anne babası veya kardeşi şehit olanlardan şehitlik belgesi ve aile nüfus kayıt örneği istenirken, eş, çocuk, anne baba veya kardeşin son altı 6 ay içerisinde ölmesi durumunda ölüm belgesi ve aile kayıt örneği ile zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenmektedir.

Zorunlu hizmet evraklar

Eşi, anne babası veya kardeşi gazi olanlar, eşi veya kendisi askerde olan öğretmenler, eşi aday öğretmen olanlar, eşi zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayanlar veya muaf olanlar, eşi veya kendisi aylıksız izinde olanlar, atandığı kurumda 4 yıl çalışacağına dair sözleşme imzalayanlar ile diğer durumlara sahip öğretmenlerin zorunlu hizmet erteletmesi için yapması gerekenler ve teslim etmesi gereken belgelere dikkat edilmesi gerekilmektedir.

[haber id=”28332″]

YORUMLAR
 1. Demet dedi ki:

  Merhaba. Eşim engelli öğretmen atamasıyla atandı. Doğu görevinden muaf.Ben doğu görevim bitmeden eş durumu yaptım. Eşimin muaf olmasından dolayı her yıl doğu görevini erteletebilir miyim?

 2. Bahar dedi ki:

  Mrb, zorunlu hizmeti 1 yıl yaptım. Es durumuyla gelmistim. Şimdi ailemin oldugu ilceye atanabilmem icin babamin sağlik raporunu kullanarak Ağustos ayinda tercih yapabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sağlık özrü şartlarını taşıyorsanız istersiniz.

 3. Esra Aslan dedi ki:

  ÇOK ACİLLL CEVAP LÜTFENN!!!!

  Merhaba ben bitlisin hizan ilçesinin köyünde 1 yıl zorunlu hizmetimi yaptım. Eş durumundan tayinle Ankaraya geldim. Bulunduğun okulda 6 yıldan beri çalışıyorum. 18.02.2019 da bebekten dolayı 3 ay ücretsiz izin aldı. Mart ayında eş durumu belgelerimi tamamlayıp idareye teslim ettim. Şimdi mebbiste zorunlu hizmet yükümlüsü, tayin istemesi gerekiyor yazıyor. Acaba ilçe belgeleri onaylamadı mı yada ücretsiz izinde olduğumdan eş durumu ertelemesi olmuyor mu. Tayin istemek zorunda mıyım

 4. nilgün dedi ki:

  zorunlu hizmet ertelemesi yaptım .zorunlu hizmet eş durumundan ertelenmiş olsa da isteğim halinde tercih yapabilir miyim?

 5. nedime dedi ki:

  slm, zorunlu hizmetimi 1 sene yaptıktan sonra her sene eş mazeretinden ertelettim ve zorunlu hizmetimi tamamlamadım. Eşim astsubay, şark görevini yaparsa benim zorunlu hizmetim kalkar mı? Zorunlu hizmetten muaf olur muyum?

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz astsubay olduğundan bahsettiğiniz durum söz konusu değil. Eşiniz öğretmen olsa ve tamamlamış olsa dediğiniz olurdu.

   1. Iclal dedi ki:

    Eşim öğretmen ve zh tamamladı bende aynı yerdeyim eşim tamamladığı için ben muaf mi olurum il dışı yaprken zh olmayan yerlerde açılır mi ?

    1. Editör dedi ki:

     Siz muaf olmazsınız, sizin zorunlu hizmetiniz ertelenir. Eş durumu atamalarında eşinize zorunlu hizmet olmayan okullarda açılır. Ancak isteğe bağlı il içi ve il dışı atamalarda zorunlu hizmet olmayan okullar eşinize açılmaz.

 6. KENAN dedi ki:

  MERHABALAR , EŞİM ÖĞRETMEN 2 YIL ÖNCE EŞ DURUMUNDAN GELDİ
  ŞİMDİ ZH DEN EVRAK İSTENİYOR AMA BENİM İŞLERİM TERS GİTTİĞİNDEN SON İKİ YILDA SSK GİRİŞ ÇIKIŞIM OLDU AMA GÜN OLARAK 65 GÜN. AMA ŞUAN İTİBARİYLE SİGORTA GİRİŞİM YAPILDI. 2019 İÇİN EVRAK VERİLECEK YA , 5 GÜNDÜR SSK LIYIM
  BUNDAN DOLAYI Bİ SIKINTI YAŞARMIYIZ

 7. ibrahim dedi ki:

  Eşim de ben de farklı illerde öğretmeniz.Benimi zorunlu hizmetim 6 aydan az kadlı ve agustos itibari ile hem zorulu hizmetim hem de normal 3 yıllık sürem bitiyor.Eşim ise zorunlu hizmet yükümlüsü ve süresi haziran itibari ile doluyor.Eşimin zorunlu hizmetini nasıl erteletebilirim.Eş durumu taiyini yapıp yanına gidecegim.

  1. ibrahim sunar dedi ki:

   Bu konuda cevap arıyorum zannımca seçmece insanlara cevap yazılıyor.Çok degerli görmeyin kendinizi.

   1. Editör dedi ki:

    Çok soru geliyor. Bazıları gözden kaçabiliyor. Kusura bakmayın.

  2. Editör dedi ki:

   Ağustos ayında sizin zorunlu hizmetiniz bitecek. Sizin MEBBİS’e zorunlu hizmeti bitirdiğiniz işlenecek. Sonra eşiniz okuluna dilekçe verecek ve sizin zorunlu hizmetinizin bittiğinden dolayı kendi zorunlu hizmetinin ertelenmesini isteyecek.

 8. kiraz dedi ki:

  Merhabalar ben zh yükümlüsüyüm şuan çalıştığım yerde üç yıl hizmetimi doldurdum fakat dilekçe vererek bir yıl daha kalmak istiyorum ancak atama kararnamemde dört yıl ibaresi bulunmadığı için zh için bu yıl tercih yapmam gerektiği söylendi bu ibare olmak zorunda mı? Bu şartlarda bir yıl daha bu süreci atamaz mıyım?

  1. Ali KIŞKIR dedi ki:

   Çalıştığınız yerde istediğiniz kadar kalabilirsiniz.

 9. Duygu dedi ki:

  Merhaba, zorunlu hizmetimi eş durumundan 3 yıldır erteletiyorum. Eşim benimle aynı ilçede özel sektörde çalışıyordu. Ancak bu yıl sözleşmeli memur olarak aynı ilin zorunlu hizmet bölgesi olan başka bir ilçesinde göreve başladı. Ben bulunduğum ilçede kalabilir miyim?

  1. Hakan dedi ki:

   Hocam Merhaba bugün itibariyle eşimin 2 yıl içindeki sigorta sayısı 265 gün çıktı ve çalışmaya devam ediyor .Kabul ederlermi ? Etmezlerse ilk olarak bulunduğumuz ilden tercih hakkımız mı oluyor doğu görevi asyılan boş olan okullar gözüküyor mu hangi yolu izlemem gerekiyor ? Kesin reysen atama olur mu

 10. Erkan dedi ki:

  Merhabalar zorunlu hizmet yükümlüsü olarak görev yapmaktayim es mazeretinden erteleme yapiyorum.bu süre içerisinde müdür yardımcılığını kazandım ve 4 yıllığına atamam yapıldı .Eşimden ayrıldım görev yerinde devam edermiyim yer değişikliği olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, müdür yardımcılığı yaptığınız yer zorunlu hizmet değilse ve sizde zorunlu hizmet yapmadıysanız zorunlu hizmet olan yere atanırsınız.

 11. ferhat dedi ki:

  merhaba, 5 yıl olan zorunlu hizmet bölgesinde 4 yıl 4 ay 11 gün görev yapıp eş durumuyla zorunlu olmayan bir yere tayin oldum.. 6 aydan az kalmadığı içinde muaf olamıyorum… Haziranda iller arası tayin isteyip , agustosta veya ocakta geri dönebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, siz eş durumundan başka bir ile mi gittiniz? Eğer başka ile gittiyseniz burada 3 yıl çalışmanız lazım. Eğer il içi eş özrü tayini ile yer değiştirdiyseniz Haziran ayında il dışı isteyebilirsiniz. Sonrasında ise eş durumu ile tekrar bulunduğunuz ile tayin istersiniz. Ancak kılavuzu beklemeniz lazım. MEB il dışı ile gidildikten sonra tekrar aynı ile aynı dönemde eş özrü hakkı vermeyebiliyor.

 12. mesut dedi ki:

  hocam merhabalar benim 2019 haziranda zh için tayin istemem gerekiyor. Eşim özel sektörde çalışıyor ve 360 gününü tamamlamış fakat şuan başka bir ilde çalışıyor ancak temmuzda bulunduğum yerde çalışmaya başlayabilir. Benim şuan bulunduğum ilde kalmam için eşimin 360 gün çalıştığını göstersem yeterli olur mu yoksa onun da hazirandan önce gelip bulunduğum ilde çalışmaya başlaması mı gerekiyor ?

 13. mesut dedi ki:

  hocam merhaba benim 2019 haziranda zh için tayin istemem gerekiyor. Eşim özel sektörde 360 günü doldurdu fakat başka ilde çalışıyor temmuzda bulunduğum ilde çalışmaya başlayabilir. 360 gün çalışmış olması yeterli olup bunu gösterirsem farklı illerde olsak bile bulunduğum ilde kalabilir miyim ? yoksa yoksa onun hazirandan önce bulunduğum ilde mi çalışmaya başlaması gerekiyor ?

 14. Gamze dedi ki:

  Hocam aynı durumu ben yaşadım Ben Yalova da eşimde gebze de çalışmaya başlamıştı Eşimle aynı ilde olmadığımız için onun yanına tayin de istememiştim resen atama ile beni K.Maraşa atadılar

  1. Gamze hocam ne zaman K. Maraşa resen atadılar dedi ki:

   Yorumunuz

 15. Muhammed Çelik dedi ki:

  Hocam benim sorunda şu: 2019 zh ataması haziran ayının ilk haftası görünüyor 2016 Mart atamasiyim, 2016 Mart Eylül arası aday öğretmenliğimi z.h. olan İstanbul’da geçirdim Eylül ayında ise şu anki okuluna geldim. eşimin 360 gün sigortası ise 27temmuzda doluyor, erteletme durumumuz olabilir mi? Teşekkürler.

 16. Esra dedi ki:

  Eşim özel sektörde çalışıyor ve ben milli eğitimde öğretmenim Denizli de yaşıyoruz ben Doğu görevinden muaflığımı eşim sayesinde her sene Nisa’n ayında onun çalıştığı kurum ve yer belgesine göre erteliyoruz eşimin tayini başka bir ile çıktı ben yine Doğu görevinden muaf sayılıp bulunduğum ilde kalmaya devam edebilirmiyim yoksa. Oraya gitti diye onun yanına tayin mi istemek zorundayım

 17. Seda dedi ki:

  Merhaba hocam.Eşim Bağ-Kur’a mensup.Yeni gelen kanun ile bağkur borcumuz olduğundan dolayı hazıran 2018 den önceki günlerimiz de silindi.Zorunlu hizmet belgelerini 2019 da verdiğimde eksik günümüz kalacak.Hazıranda yer değiştirme atamalarında ücretsiz izinli olursam zorunlu hizmetim tekrar ertelenir mi ?

 18. Serkan dedi ki:

  Sayın editör. Eşim zorunlu çalışma yükümlüsü. Ben zorunlu çalışma yükümlüsü değilim benden dolayı zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf. Ancak ailevi problemlerimizden dolayı boşanma davası açtım ve tayini i başka bir ile istedim. Bu durumda o zorunlu çalışma bölgelerine mi gidecek yoksa aynı yerde kalacak mı. Çalıştığı okul 1.bölge zorunlu bölge değil. İl milli eğitim zorunlu çalışma yükümlüsü diye ilçeye gönderiyor ancak ilçe göndermiyor. Ne diyorsunuz bu duruma

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz sizden dolayı zorunlu hizmetten muaf değil. Eşinizin zorunlu hizmeti ertelenmiş durumda. Sizle resmi olarak boşandıktan sonra eşiniz zorunlu hizmet yapmak zorunda kalacak. Öncelikle il içi atama döneminde il genelinde zorunlu olan okulları yazabilir yazmazsa resen ataması yapılabilir.

 19. Tuğba dedi ki:

  Hocam 2016 da eşimden ayrıldım çocuğumla birlikte kalıyorum yer değişikliği ve özellikle okul değişikliği çocukta psikolojik sıkıntı oluşturuyor bu yıl 4. Sınıfa gidiyor en azından 8. Sınıf sonuna kadar zorunlu hizmetimi erteletebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık kurulu raporu almanız lazım. Bunu özür olarak sunabilirsiniz. Yoksa sadece bu şekilde kabul edilmez.

 20. EMINE dedi ki:

  Merhaba hocam bir sorum daha olacak eşim ücretli öğretmen ben kadroluyum 2019 martta zorunlu hizmet erteleme sürem doluyor belge ibraz etmek zorundayım fakat eşim MEBde ücretli olduğu için sigortası yarım yatıyor ve son 2yilda 360 gün sigorta primi gösteremiyoruz bu durumda zorunlu hizmet erteleme yapılamaz mi teşekkür ederim

 21. EMINE dedi ki:

  Merhaba zorunlu hizmet erteleme amacıyla sağlık özrü için kayınpederimin sağlık özründen dolayı erteleme isteyebilirmiyim bilgisi olan cevaplarsanız çok sevinirim teşekkür ediyorum

 22. Ramazan dedi ki:

  Hocam kolay gelsin.
  Ben zorunlu çalışma yükümlüsüyüm ve zorunlu çalışma bölgesinde çalışıyorum. Hizmetimin bitmesine 3 yıl var. Eşim öğretmen ve zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamladı. 2019 il içi tayin döneminde eşimin tamamlamış olduğundan dolayı erteleme yapıp il içi tayin başvurusunda bulunabilirmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, zorunlu hizmetinizi eşinizden dolayı erteletebilirsiniz. Ancak il içi tayinde size yine zorunlu hizmet okullar açılır. Eş durumuna bağlı il içi özür grubu tayini isterseniz tüm okullar açılır.

 23. ali dedi ki:

  merhaba 2015 yılında eş durumuyla Ağrıdan Bursaya geldim. Eşim 5 ay önce işten ayrıldı ancak 19 ekimde annem vefat etti. Bu durumda ölüm belgesiyle zorunlu hizmet hükümlülüğüm ertelenir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, annenizin vefat etmesi ile zorunlu hizmet arasında bir bağ yok. Bu durum erteleme için geçerli olmaz.

 24. Ayşe dedi ki:

  iyi geceler benim 2015 yılında ağustosta es durumu ile başka bir şehre atandım her yıl belgelerimi veriyorum esimin iş değişikliği yapması gerekiyor bu benim mazereni erteletmemde bir sıkıntı doğurur mu

  1. Editör dedi ki:

   İyi geceler, sorun olmaz. İş değiştirebilir.

 25. Pelin dedi ki:

  Bilen yok mu?

 26. Pelin dedi ki:

  Bulunduğum ilde eş durumu mazeretiyle görev yapıyorum. eşim 2017 ocak da ihraç edildi.Şu an herhangi bir sigortalı işte çalışmıyor. Aday öğretmen olmam sebebiyle zorunlu hizmetim ertelenmişti. Bu yıl adaylık kalktığında zorunlu hizmet yükümlüsü olacağım.Şu aşamada sigortalı işe girse son 2 yılda 360 gün şartı karşılanamıyor.Yine de zorunlu hizmet ertelenebilir mi?

 27. Can dedi ki:

  Eşim öğretmen ben kamu bankasında müdürüm. MART 2018 tarihinden Konya’ya atandım. O dönem eş özrü nedeniyle tayin istenecek diye erteledik. 2 eş özrü tayininde çıkmadı sonra bakanlık resen bulunduğum ilçeye284 km uzaktaki Taşkent’e atadı. İtiraz edip iptal etsek zorunlu hizmet bölgesine sonrada atama çıkar mı? Ya da bir sonraki dönemde yine eş tayin talebinde bulunacak diye erteleyebilir miyiz? Eski yerinde kalması daha uygun görünüyor.

  1. Editör dedi ki:

   Bir sonraki eş durumu Şubat döneminde. Zorunlu hizmet atamaları seneye yazın yapılacak. Siz bilirsiniz.

 28. Kemal demir dedi ki:

  Merhabalar.Esim uludag Üniversitesini bu yıl kazandı.Bu nedenle zorunlu hizmetim ertelenir mi?Tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşiniz öğrenci mi oldu? Hayır bu bir mazeret değil. Ertelenmez.

 29. Celal dedi ki:

  Merhaba hocam ;

  Ankara merkezli bir limited şirketinin Konya bölge sorumlusuyum. eşimde konyada zorunlu hizmetten eş durumundan dolayı muaf. Home office çalışıyorum. Eş mazaret durumunda ç bendinde Aş olanlar kendi şirketlerinden diğerleri de çalıştıkları ilin vergi dairesi,belediye veya meslek kuruluşundan faal olduğuna dair bir belge talep edilmiş. Belediyeye soruyorum biz böyle bir belge veremeyiz diyor. Sorum şu LTD ŞTİ olan bir şirketin home office çalıştığına dair belgeyi vergi dairesi veya ticaret odasından almamız yeterli midir ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sorduğunuz sorunun detayını biz bilemiyoruz.

 30. Eda dedi ki:

  Merhaba,mart ayında zorunlu hizmet erteleme işlemleri için evrak sunamadım.Bu sırada eşimle ayrıydık.Henüz dava açılmamıştı.Ben evrakları istediğimde getirecek diye beklerden beni anlaşmalı boşanmaya zorlamak için kasıtlı olarak dys modülüne dilekçe yazip işlettirmiş.Görev yeri belgesini alamam için.Sonrasinda yine kasıtlı olarak beni mağdur etmek için ikametini ilçeden ile aldırmış.Ben bunu nüfus kayıt örneği almaya gittiğimde öğrendim.Henüz boşanma gerçekleşmedi sadece ön duruşma oldu ben durumda ne yapabilirim.Kaç aydır uğraşıyorum.Cimerden cvp bekliyorum ama size de sormak istedim.Savcılığa giden tehdit dosyasi da var.Dava açmam mümkün mü bu durumda resen atamam olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sorunuzu anlayamadık. Bize sormak istediğiniz soru nedir?

 31. Ayşe dedi ki:

  Merhabalar, Zorunlu hizmet yükümlüsüyum. Zorunlu hizmet bölgesi olmayan bir okulda çalışıyorum.Bu yıl(2019) mayis-haziran ayında surem doluyor, zorunlu hizmet bölgesine tayin istemek zorunda olacağım. Ancak bu(2018) Eylül ayında zorunlu hizmet kapsamında bulunan bir okula geçici görevle görevlendirilirsem zorunlu hizmetim ertelenir mi.. zorunlu hizmetimi yapıyor görünür müyüm..yani kısacası haziran ayında zorunlu hizmet bölgesine zorunlu olarak bir tayin istemekten ya da reysen gönderilmekten kurulur muyum? Teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, geçici görevlendirme durumunuza çare değil. İl içi isteğe bağlı yer değiştirme döneminde zorunlu hizmet olan bir yere yer değiştirme tayininde bulunmanız gerekecek.

 32. Gülin dedi ki:

  Merhaba,
  Kasım qyına kadar çocuk izinideyim. Sonrasında ücretsiz izin alacağım. Eşim de Ekim ayında özel sektörde iş için ABD ye transfer olacak ve burda sigortası devam etmeyecek. 1 mart evrakları vermem gerektiğinde eşimin son 2 yıl 360 gün doldurduğunumu göstereyim yoksa ücretsiz izin ile mi zorunlu hizmet erteletmeliyim. 2020 ye kadar ücrrtsiz izinde olacağım. İnş af gelir.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, ücretsiz izinde olacağınızı belirtin. Durumunuza en iyi uyan bu olacaktır.

 33. özlem dedi ki:

  merhaba diş teli tedavisi zorunlu hizmet için sağlık mazereti sayılır mı? Ayda en az bir kez kendi doktoruma muayene olmam gerekiyor.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, diş teli tedavisi mazeret gerekçesi değil.

 34. Buket dedi ki:

  Merhabalar eşim askeri personel şu an görevden uzaklaştırıldı. Benim zorunlu doğu görevim var. Eşimin iş yerinin vereceği belge geçerli olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, meslekten ihraç mı edildi yoksa tedbir amaçlı görevden mi alındı? Eğer ihraç edilmedi tedbir amaçlı uzaklaştırıldı ise iş yeri belge verirse bu belge ile zorunlu çalışma görevini bu sene için erteletebilirsiniz.

 35. Canan dedi ki:

  Merhabalar ..Ben geçen sene ücretsiz izinde olduğum için okulum zh erteleme için belge istememiş ve şuan mebbis te yer değişikliği gerekiyor yazıyor..ne yapmalıyım yer değişikliği bana bildirilmeden yapılır mı ve bu aralar eden atama falan yaparlar mı..Ya da mem e eşimin çalışıyor belgesini görürsem kabul edilir mi

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, gerekli evrakları durumunuzu anlatan bir dilekçe ile okulunuza sunun okul milli eğitime göndersin. İşlemleri elden takip edin.

 36. İbrahim dedi ki:

  İyi günler eşimin sağlık özrü nedeniyle zorunlu hizmet olmayan bir yere yer değişikliği yapıldı bende ona tabi olarak geldim ikimizin de böylelikle zorunlu hizmeti ertelendi bu yıl son kez eşim sağlık özrü nden dolayı zorunlu hizmetinizi ertelettik seneye tayin istemek zorundayız eğer ben bu yıl zorunlu hizmet bölgesi olmayan bir yere müdür yardımcısı olarak atanırsam zorunlu hizmetimiz yine ertenebilir mi

  1. Editör dedi ki:

   İyi günler, zorunlu hizmetiniz ertelendiği için zorunlu hizmet olmayan bir yere müdür yardımcısı olarak atamanız yapılamaz.

 37. Onur Güneş dedi ki:

  Merhaba. Çalıştığım kurumda 4 sene sözleşmem var ve 1 senem kaldı. Bu bir seneyi askere giderek 2 seneye çıkarmayı planlıyorum.Fakat eğer bedelli hakkını kullanıp 25 gün askerlik yaparsam aynı şekilde kalma süremi 2 seneye çıkarmış olur muyum? Askerdeki süre aktif çalışmadan sayılmadığı için?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, 1 seneniz kalmıştı bedelli askerlik süresi olan 25 günü de eklediğinizde 1 sene 25 gün olur.

 38. Onur dedi ki:

  eşim ankaraya eş durumdan geldi. ben özelde çalışıyorum. her dönem çalıştığıma dair belge verip eşimin zorunlu görevibi erteliyoruk. şimdi askere gitmem gerekli eşimin zorunlu görevini erteleme yada farklı bir yol varmı ? teşekkürler…

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, şu anda yorum yazdığınız yazının sonlarına doğru eşi askerde olan öğretmenlerden istenen belgeler var. Eşiniz o belgeleri teslim edecek.

 39. SevcaSevcan dedi ki:

  Merhabalar mart ayında zorunlu hizmeti ertelemek için rapor sundum ertelendi diye işlendi şimdi kontrol ettim mebissi yapıyor yazıyor acaba görevlendirildiği okul zorunlu hizmet okulu olduğu için mi bu değişikliği yaptılar ve görevlendirmem dönem sonu bitiyor resen mi atarlar eylül de ho

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, görevlendirildiğiniz okul değil kadronuzun olduğu okul zorunlu hizmet kapsamına alındı mı? Rapor sunduysanız ve kabul edildiyse resen atanmazsınız. Ancak anlayamadığımız noktalar var, bağlı olduğunuz yerin milli eğitimi ile durumunuzu görüşün.

   1. SevcaSevcan dedi ki:

    Bulunduğum il merkezi zorunlu değil bu yuzden rapor sundum ve kabul edildi ertelendi diye işlendi ama bir anda yapıyor olarak degistirmisler

   2. SevcaSevcan dedi ki:

    Hocam il emrindeyim

   3. SevcaSevcan dedi ki:

    Hocam görevlendirmem bittiğinde tekrar yükümlüdür diye yazarlar mi bu nasıl bir keyfilik

    1. Editör dedi ki:

     Zorunlu hizmet olan bir yere görevlendirildiyseniz bu şekilde değiştirmiş olabilirler. Ancak bunun neden yapıldığını bunu yapan kişi bilir. Milli Eğitim ile görüşün hocam, geçerli mazeretiniz var. Resen atamaya tabii olup mağdur olmayın.

 40. dogukan dedi ki:

  Hocam selamun aleykum ben ogretmenim. Ben kayseride zorunlu hizmet gorevi yaparken esimde es durumu ile kayseride zorunlu hizmet olmayan bir okula geldi. Benim simdi yozgatta zorunlu hizmet olan bir okula tayinim cikti. Bu durumda esimin durumu ne olur. Yani o zorunlu tayin istemeli mi yoksa isterse okulunda kalabilir mi

  1. Editör dedi ki:

   Aleykûm Selam. Eşiniz yanınıza eş durumu isterken zorunlu olan/olmayan tüm okullar açılır. İsterse zorunlu hizmet olmayan yerlere de tayin isteyebilir.

   1. Doğukan dedi ki:

    Hocam yanlış anlaşıldığım. Eşim okulunda kalmak istiyor ama okuluna eş durumu ile geldi ve bende farklı ile gectigim için onu da zorunlu hizmete tabi tutarlar mi

 41. Emine dedi ki:

  Merhaba zorunlu hizmet yükümlüsüyüm eşim ihraç edildi. İl dışı tercih yaptım ama gelmedi sorum şu resen atamada bulunduğumuz ilin zorunlu bölgelerine mi öncelik verecekşer yoksa rast gele herhengi bir ile mi atayacaklar bir de resen atarken ğuan göz önünde bulundurulacak mı yine bilgisayar nereya gönderir se mi kafam çok karışık

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, resen atama iller arası rastgele bir yere atama yapılıyor.

 42. Betül dedi ki:

  Mrb eşim ocak 2018 TSK dan ihraç oldu ve benim zorunlu hizmet görevim ertelenmişti şimdi haziran 2018 de yapılan zorunlu hizmet bölgelerine atamada tayin istedim fakat 41. tercihi işaretlememiştim ve atamam olmadı bundan sonraki süreç benim için resen atamamı olacak hangi bölgeye olur eşim sgk lı bir işe girse o ile atamam olurmu yeni bir tercih tanınır mı? Utm_source cevabınız için teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba. Zorunlu hizmete tabii olmanızdan dolayı ve eşinizin çalışmıyor olmasından dolayı resen atama ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Eşiniz bulunduğunuz yerde sigortalı çalışmaya başlarsa eş durumundan dolayı erteletebilirsiniz ancak bunun için evraklar geçtiğimiz aylarda okullara teslim edilmişti. Siz bu konuda bir işlem yaptınız mı? Eşiniz başka bir ilde sigortalı çalışmaya başlarsa onun çalıştığı ile eş durumu isteyebilirsiniz, eş durumu için eşinizin sigorta şartlarını vs taşıması gerekiyor.

   1. Gül T. dedi ki:

    Merhaba. Öğretmenlikte 4.yılımdayım.eş mazeretiyle zh erteleniyordu ve Eşim 2018temmuzda TSk’dan ihraç edildi.4martta doğum öncesi izne ayrılacağım, nisanın 20si gibi doğum bekleniyor ve mayıs haziranda da doğum sonrası izinde olacağım. Kısacası bu ücretli doğum izinleri ile zorunlu hizmeti erteleyebilir miyim? Eşim tutuklu yargılandığı için bulunduğum ilden bu sene ayrılmak istemiyorum.yapabileceğim bir şeyler var mı yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Teşekkürler.

 43. Ayşe dedi ki:

  Merhaba.Ben zorunlu çalışma yükümlüsüyüm ve bu yıl il dışı tayin istedim.Yeni görev yerim belli olduktan sonra ilişiği kestikten sonra ya da kesmeden önce nikah yapıldığında eşimin olduğu ile gelmemde bir sorun çıkar mı ?Temmuz sonu gibi nikah yapıp ağustos özür grubu ile gelmem mümkün mü yoksa atandığım yerde en az 1 yıl çalışmam gerekiyor mu? Evleneceğim kişi de özelde çalışıyor.Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eğer aynı ile gelmek istiyorsanız Ağustos ayında gelemezsiniz. Şubat ayında ayrıldığınız ile eş durumu isteyebilirsiniz. Eşiniz başka ildeyse Ağustos ayında onun yanına eş durumu isteyebilirsiniz.

   1. Ayşe dedi ki:

    Tam olarak cevabınızı anlayamadım.Ben Balıkesirin ilçesinde görev yapıyorum. Diyelim ki Ağrıya atandım.Evleneceğim kişi de Bursada yaşıyor. temmuzda nikah yapıp ağustosta gelebilir miyim? demek istedim aslında.

    1. Editör dedi ki:

     İlk sorduğunuz soruyu tekrar okur musunuz? Şu anda sorduğunuz soru daha açık ve net. Siz il dışı atama ile Ağrı’ya atanırsanız Ağustos ayında eş durumundan Bursa’ya tayin isteyebilirsiniz. Özür grubu atamalarından birkaç gün önce resmi nikah kıymanız yeterli olur.

 44. Aslı dedi ki:

  Merhaba hocam ben eşimin belgelerini mart ayında teslim edemedim sistem okulara kapandı ama il mem den erteletme işini yapabilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evrakları okulunuza teslim edin. Onlarda il milli eğitime göndersinler. Olur olmaz bilemeyiz ancak olma ihtimali varsa da geç kalmayın.

 45. gözde dedi ki:

  merhaba ben de eşim de öğretmeniz. ben zorunlu hizmetimi tamamladım fakat eşim zorunlu hizmet yükümlüsü. gerekli evrakları teslim ettiğimizde eşim zorunlu hizmetten tamamıyla mı muaf oluyor yoksa geçici bir süre için mi? şuanda ikimiz de farklı illerdeyiz. ağustosta eş durumu ile onun olduğu ile gideceğim haliyle 3 yıl il dışı tayin isteyemem. gelecek yıl eşim il dışı isterken zorunlu hizmetten muaf sayılabilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, eşinizin zorunlu hizmeti ertelenir. Oldu ayrıldınız eşiniz zorunlu hizmete atanır. Eşiniz normal il dışı isterken muaf sayılmaz, isteğe bağlı il dışında sadece zorunlu hizmet okulları açılır.

 46. İzzet dedi ki:

  Merhabalar;

  Eşim devlet memuru ve eş durumundan dolayı Bursadaydım. Fakat Ocak 2018’de eşimin kadrosu başka bir ile aktarıldı. Bundan dolayı Nisan ayında eş durumu belgesini veremedğimde dolayı mebbisde “Zorunlu çalışma yükümlüsü (Eş durumu özründen başvuruda bulunacak (Dilekçesi bulunan))”yazıyor.
  Fakat eşim görevlendirme ile tekrardan Bursaya geldi. Ve benim Bursa’da kalmam gerekiyor. Ne yapmam gerekiyor? Cevabınız için teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, durumunuzu belirten bir dilekçe yazacaksınız okula vereceksiniz. okul > milli eğitim müdürlüğü > bakanlık olarak durumunuzu iletecekler.

   1. İzzet dedi ki:

    Sayın editör;

    Fakat eşimin kadrosu başka bir ilde ve 3’er aylık görevlendirmer ile Bursaya geliyor.Kadro başka yerde olduğu için problem çıkar mı?

    Ayrıca şu an Mebbisde zorunlu hizmet yükümlüsü olarak gözüktüğüm için okuldan ayrılmak zorunda mıyım?,

    Cevabınız için teşekkürler

 47. Abc dedi ki:

  Merhabalar eşim iş sorunları nedeniyle epey iş değiştirdi ve sigorta başlangıçları yapilmadı. .geriye dönük 360 gün tamamlanmadigi icin dolayisiyla o evrakları idareye veremedim..şuan zorunlu hizmetimi yapmak için yükümlüyum.2010 aralıktan beri erteleniyordu simdi bu sene bizim için tercih hakkı mı verilecek ya da ne yapacagim doğuda ilk görev yaptığımız yere mi atanıriz

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, tercih hakkınız il içi ve il dışı atamada olur. Tercih yapmazsanız resen atanırsınız. Neresi olur bilemeyiz.

 48. Duygu dedi ki:

  Zorunlu hizmet yükümlüsüyüm eşim ihraç olup göreve iade edildi erzurumda göreve başladı polis memuru. Benim kadrom ankarada şuan il dışına resen atanma durumum var. Ağustosta eş durumu tayini yapacaktım. Bu durumda olası bi resen atanma durumunda atandığım yerden tekrar eş durumu tayini isteyebilir miyim

  1. Editör dedi ki:

   Evet Ağustos döneminde tekrar eş durumu tayini isteyebilirsiniz.

 49. Merve dedi ki:

  Merhaba. 2018 icin zorunlu gorevim ertelendi. Fakat esim is degistirmek istiyor. Yeni is yeri yilda 300gun sigorta gosterecek. Ondan onceki yillar sigortasi tamdi. Bu sigortanin az yatmasi nasil etkiler?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, zorunlu hizmetinizin ertelenmesi için eşinizin çalışıyor olması ve son 2 yıl içerisinde 360 gün sigortasının olması lazım. Her sene bu şartı sağlıyorsanız sorun olmaz.

 50. Mehmet dedi ki:

  5 yıllık öğretmenim. Eşim meb dışı kamuda çalışıyor. Zorunlu hizmetini bitirdi. Ama ben herhangi bir dilekçe vermedim. 2018 il dışı tercih ekranında bana zorunlu hizmet okulları mı açılır? Ne yaparsam zorunlu hizmetimi bitirmiş sayılırım?

  1. Editör dedi ki:

   Eşiniz nasıl zorunlu hizmetini bitirmiş oluyor? Öğretmen değil diyorsunuz. Farklı kurumdaki eşinizin zorunlu hizmetini bitirmesi sizin durumunuzda olumlu ya da olumsuz değişiklik yaratmaz. Siz zorunlu hizmetinizi bitirmediyseniz ya da zorunlu hizmetiniz ertelendiyse size zorunlu hizmet olmayan okullar açılmaz.

 51. Serpil dedi ki:

  Merhaba,ben genel bir soru sormak istiyorum.Bu sene atandığımı varsayarsak eş durumundan yer değiştirmek için kaç yıl zorunlu hizmet yapmak zorundayım? En son 3 yıl ya da artik eş durumu kalktı 7 yıl zorunlu hizmet yapmak zorundasın gibi duyumlar alıyorum da.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, sorunuzu anlamadık. Yani “Bu sene atandığımı varsayarsak” demişsiniz. Şu anda öğretmen misiniz başka yere atanmak mı istiyorsunuz yoksa öğretmen adayı mısınız?

 52. Öğretmen dedi ki:

  Merhabalar hocam. Ben bursada 1. Bölge 1.hizmet alanında bir okula atandim. Istesem bu okulda kalabilir miyim. Yani zorunlu hizmet icin tercih zamani geldiginde tercih vermezsem ne olur ? rotasyina göre beni istemedigim bir yere verebilir mi MEM.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, siz bu okula ne zaman atandınız ve nasıl atandınız?

 53. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar. Ben söz konusu yazının çıktığı tarihte askerdeydim. 7 Mayısta göreve tekrar başladım. Mebbiste zorunlu çalışma yükümlüsü gözüküyorum. Gerekli belgeleri şimdi versem bir sıkıntı olur mu? Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, belgelerinizi şimdi teslim edin. Ayrıntılı dilekçe ile durumunuzu belirtin. Askerde olduğunuzu kesinlikle dilekçede yazın.

 54. candan dedi ki:

  Zorunlu hizmet yükümlüsüyüm. Halihazırda il içi ve il dışı tercihlerde tercih yapmazsam ağustosta zorunlu çalışma yükümlülerine yeniden tercih hakkı verıyorlar mı yoksa mayıs-haziranda açıldı tercih yapsaydınız deyip resen mi atar ?

  1. Editör dedi ki:

   Ağustos ayında böyle bir hakkınız olmayacak. Zaten Temmuz ayı içerisinde resen atanmış olacaksınız.

 55. Zeliha dedi ki:

  Merhaba eşim özel sektörde çalışıyordu ancak evrak istendiği dönemde işinden ayrılmıştı haziranın sonunda işe başlayacak şindi ben o evrakları o zaman versem olmaz mı resen atama mı yapılır yinede

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, evraklarınızı hemen teslim edin durumunuzu belirtin.

 56. Selda dedi ki:

  2 yıl doğuda görev yapıp eş durumuyla batıya gelip zorunlu hızmetımı ertılettım eşim şimdi başka bir ilde iş buldu geliş gidiş yapmakta bu durumda ben il içi doğu görevi sayılan bir yerde tamamlamak zorunda mı kalıyorum

 57. Yaşar gülbiçin dedi ki:

  Ben 8 yıl köy mahalle kar kış demeden ücretli öğretmenlik yaptım bu sene de sırf torpilim yoktu diye çıkmadı çalıştığım okullar ve müfettiş denetim raporlaarı yaptığım çalışmalar vs.şimdi bu sene çalışmıyorum diye başvuramıyorum 711 günüm var bu nasıl bir adalet allah aşkına ben hakkımı allahın mahkemesine havale ettim şimdi inşaatlerde sürünüyorum

 58. Öğretmennn dedi ki:

  Merhaba ben zorunlu hizmeti erteleme belgelerini okula vermiştim fakat bu gün mebbiste fark ettim ki zorunlu hizmet yükümlüsü yer değişikliği yapması gerekiyor yazıyor.bi aksilik mi var acaba

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, okulunuz belgeleri Milli Eğitime iletip gereken işlemleri yaptı mı? Pazartesi bu konuda bilgi alınız, mağdur olmayın.

   1. Öğretmennn dedi ki:

    Mebbise tekrar girdiğinde eş durumundan ertelendi yazıyordu nasıl oldu anlamadım teşekkür ederim yine de cevabınız için .

 59. Muallime dedi ki:

  Merhaba. 5 yıl 5 ay doğu hizmeti yaptım. Eşimle boşanma surecindeyim. Zorunlu hizmetimi kalan bir ay için yapmak zorunda olduguma inanamıyorum. Zorunlu hizmetimi yapmak zorundamiyim bunun bir yolu yordamı yokmudur

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, durumunuzu bilmiyoruz. Çalıştığınız okul zorunlu hizmet mi, 5 yıl 5 ay zorunlu hizmetinizi nerede yaptınız? Ayrıntılı bilgi lazım

 60. SevcaSevcan dedi ki:

  Mart ayında rapor verdim zorunlu hizmeti ertelemek için mebbis e ertelendi diye işlendi ama mem de çalışan kişi raporun 28 mayısta bitiyor seni eylül de resen atarlar diyor bu mümkün mu benim mart 2019’a kadar ertelenmiş olmuyor mu

  1. Editör dedi ki:

   Diğer sorunuzda cevap verildi.

 61. SevcaSevcan dedi ki:

  Mart ayında rapor istediler sundum mebbise ertelendi diye geçti ama mem de çalışan kişi raporun 28 mayısta bitiyor seni eylül de resen atarlar dedi lütfen yardımcı olur musunuz bu mümkün mu

  1. Editör dedi ki:

   Sunduğunuz rapor 1 sene geçerlidir. Bu sene ertelettiyseniz seneye kadar sorun yok.

 62. Selda dedi ki:

  Uşak merkezde okul öncesi öğretmenliği yapmaktayım.Eşim Kütahya nın simav ilçesinde ziraat mühendisi olarak işe başladı.İkametgah hala Uşakta geliş gidiş yapmakta.Benden il içi veya il dışı eşimin yanına gitmek zorunda olduğumu söylüyor Uşak MEM.Ben zorunlu çalışma yükümlülüğümden hala muaf degıl miyim ,tayin istemek zorunda mıyım bu durumda.

 63. Tugba dedi ki:

  Halk eğitimde bilişim teknolojileri öğretmeniyim.2016subat atandım.alti ay istanbulda adaylıktan sonra agustos 2016da şimdiki okuluma geldim
  Zorunlu hizmet için il dışında bir okulu ne zaman seçip tayin istryebilirim acaba
  .

  1. Editör dedi ki:

   Hocam siz Ağustos 2016’da göreve başladınız değil mi? Çalıştığınız kurum zorunlu hizmet değilse haziran 2018 de zorunlu hizmet olan bir yere tayin isteyebilirsiniz.

 64. Yunus dedi ki:

  Yönetici olarak geçen sene 4 yıllığına şu anki 1. bölge 2. hizmet alanı okuluma atandım. Yönetici olduğum süre zarfında zorunlu hzmetimin ertelenmesi konusunda bir seçenek aramama rağmen bulamıyorum. Bu konuda zorunlu hizmetim ertelenir mi yoksa gitmek zorunda mıyım bilginiz var mı

  1. Editör dedi ki:

   Şu anda yöneticilik göreviniz olduğundan görevinize devam edersiniz değerlendirmesinde bulunabiliriz.

   1. Yunus dedi ki:

    fakat seçeneklerde bununla ilgili bir seçenek malesef yok geçen sene vardı ama bu sene yok sorduğumuzda da il atama birimine erteleyemeyeceğim konusunda dönüş yapıldı. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim

 65. Merve dedi ki:

  Eşimin kendi iş yeri var. Görev Yeri belgesi ve vergi levhası da gerekli deyip duruyorlar. Zaten faaliyet raporu ve sigortali olduğunu gösteren belgeler verildi. Görev Yeri ve vergi levhası gereksiz ve saçma değil mi? Her il kendine göre belge mi ekliyor

 66. Zehra dedi ki:

  Eşim bağkurlu ama borcu var borcu yoktura neden gerek var acaba diğer belgelerim var ama bağkur borcumuz var ne olur sizce?

  1. Editör dedi ki:

   Bu konuda bilgimiz yok açıkçası.

  2. Bilgi dedi ki:

   Bagkura zor durumda dilekcesi verin borcun 10 da 1 ini oder taksitlendirme yaparlar. Vadesi gelmedigi icin taksitlerin borcu yoktur yazisini verirler.hemde saglik acilmis olur

 67. Filiz dedi ki:

  Esim emekli oldu diye doguya tekrar zorunlu hizmete tabi olurmuyum memurluktan emekli oldu.

  1. zeynep dedi ki:

   hocam eş emekli ise bir yerde çalışıyor olması gerekiyor ancak emekli olanlarda 360 gün sigorta zorunluluğu yok. emekli olduğu tarihten itibaren 2yıl süre ile sınırlı 1 defaya mahsus erteleme yapılıyor.