Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerin zorunlu hizmet erteleme işlemleri

Eş durumu, sağlık özrü, eşi askerde olanlar, aylıksız izinde olan öğretmenler ve diğer tüm hususlara göre zorunlu hizmetini erteletecek öğretmenlerin yapması gereken iş ve işlemler ile zorunlu hizmet erteletmesinde teslim edilmesi gereken belge evrakların listesi Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açıklandı.

Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerin zorunlu hizmet erteleme işlemleri

Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerin zorunlu hizmet erteleme işlemleri

Öğretmenler İçin olarak geçtiğimiz günlerde takipçilerimize İKBS üzerinden zorunlu hizmet tespit ve erteleme işlemlerinin başladığını belirtmiştik. Sonrasında bizlere ulaşan birkaç İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda bilgi sahibi olmadıklarını ve bu yazımızı neye dayanarak hazırladığımızı sordular. Bizlerde zorunlu hizmet erteleme işlemleri için Milli Eğitim Bakanlığının okullara ve Milli Eğitimlere yetki verdiğini, yazı gelmese dahi bu işlemi yapmaları gerektiğini açıklamıştık.

ZORUNLU HİZMET TESPİTİ VE ERTELENMESİ

Zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamayan, eşinden dolayı erteleten öğretmenler başta olmak üzere zorunlu çalışma yükümlüsü olup erteletme işlemini yapmayan öğretmenler zorunlu hizmet rotasyonuna uğramaktadır. Bu yüzden öğretmenlerin istenilen belgeler ile birlikte okul müdürlüğüne başvuru yapması ve İKBS modülü üzerinden zorunlu hizmet erteletme işlemini tamamlatması gerekmektedir. İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi Giriş Modülü olarak bilinen İKBS mart ayında aktif edildi. Modül üzerinden zorunlu hizmet tespiti ve mazereti olanın zorunlu hizmet erteletmesi yapılmaktadır.

1 MART 2018 TARİHİ BAZ ALINACAK

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 1 Mart 2018 tarihinden önce yapılan zorunlu çalışma tespit işlemleri 1 Mart 2018 tarihi itibari ile sıfırlanacak olup, 1 Mart 2018 tarihinden sonra yapılan zorunlu çalışma tespit işlemleri ise 1 Mart 2019 tarihine kadar geçerli olacak. Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından eğitim kurumlarına gönderilen Zorunlu Çalışma Yükümlüsü Öğretmenlerin Erteleme İşlemleri konulu resmi yazıda öğretmenlerin 2018 yılı zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerin tespitine ilişkin iş ve işlemlerin 13 Nisan 2018 tarihine kadar İKBS üzerinden tamamlanması istenmiştir.

İlgili resmi yazı;

Zorunlu hizmet resmi yazı

İlgili resmi yazıda zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden istenilecek belgeler de açıklanmıştır. Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlere konuyla ilgili yazılı tebligat yapılması istenilmiş olup istenilen belgelerin kurum müdürlükleri tarafından kontrol edilmesi, en geç 13 Nisan 2018 tarihine kadar İKBS sistemi girişi yapılması istendi.

ZORUNLU HİZMET ERTELETME İSTENEN EVRAKLAR

Eş mazeret özrü olup eşi devlet memuru, öğretmen olanlar, eşi SSK’lı olanlar, eşi BAĞ-KUR’lu olanlar, eşi emekli olup çalışıyor olanlar için istenen belgeler ayrı ayrı belirlenmiş olup sağlık mazereti ile zorunlu hizmeti ertelenenlerin zorunlu hizmet erteletme işleminde sunacakları sağlık raporları da belirtilmiştir.

Zorunlu hizmet erteletme işleminde eş durumu mazereti olanlardan istenen evraklar;

Eş mazereti özrü olan öğretmenler eşi kadrolu/sözleşmeli devlet memuru ise aile kayıt örneği ile görev yeri belgesi ibraz edecekler. Eşi öğretmen olanlar aile kayıt örneği ile eşinin hizmet cetvelini ibraz edecek. Eşi 506 sayılı kanuna tabii olarak çalışan SSK’lı olanlardan istenecek belgeler içerisinde eşinin çalışmakta olduğu iş yerinden alınacak görev yeri belgesi, iş yerinin faaliyette olduğunu gösterir belge, geriye dönük son 2 yıllık süre içerisinde en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortasının halen devam ettiğini gösterir belge ve aile kayıt örneği istenmektedir.

Zorunlu hizmet eş durumu

Eşi 1479 sayılı kanuna tabii olarak çalışan BAĞ-KUR’lu olanlardan zorunlu hizmet erteletme işleminde istenecek belgeler arasında aile kayıt örneği, iş yerinin faaliyette olduğunu gösterir belge, son 2 yıl içinde en az 360 gün sigorta hizmeti ve sigortalılığın halen devam ettiğini gösterir belge sunulması gerekiyor.

Eş durumu zorunlu hizmet erteletme gerekli evraklar;

Eş durumu

Eşi emekli olup çalışıyor ise çalışanların SGK’ya kayıtlı olduğuna dair belge ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu belgede işe giriş tarihi de belirtilecek olup ayrıca bağlı bulunan vergi dairesinden veya meslek kuruluşundan iş yerinin faaliyette olduğuna dair belge alınacak. Eşinin çalıştığı iş yerinden eşinin çalıştığına dair görev yeri belgesi istenecek. Ayrıca emekli olan ancak çalışanlardan aile kayıt örneği de istenmektedir.

SAĞLIK ÖZRÜ OLANLAR

Sağlık mazereti olan zorunlu hizmet yükümlüsü öğretmenlerden istenecek evraklar; sağlık raporu sunacak olanlar son 6 ay içerisinde almış oldukları sağlık kurulu raporunu sunmak zorundalar. Eğer sağlık raporunun geçerlilik süresi kısmında sürekli yazıyorsa rapor sunmaya gerek yok. Kardeşine vasi tayin edilenlerden mahkeme kararı istenmekte olup aile kayıt örneği  de ibraz edilmelidir. Sağlık kuru raporunda öğretmenin görev yaptığı yerden ayrılması halinde kendisi, eşi veya çocuklarının sağlık durumlarının tehlikeye gireceğinin belirtilmiş olması gerekmektedir.

Sağlık özrü zorunlu hizmet

Ağır engelli raporlu eşi, çocuğu, anne ve babası bulunan öğretmenler engelli sağlık raporu ile aile kayıt örneği ibraz edecekler. Kendisi en az %40 engelli raporu olanlar ise en az %40 oranında çalışma gücünden yoksun olduğunu belgelendirmelidir.

Şehit ve ölüm durumları

Eşi, anne babası veya kardeşi şehit olanlardan şehitlik belgesi ve aile nüfus kayıt örneği istenirken, eş, çocuk, anne baba veya kardeşin son altı 6 ay içerisinde ölmesi durumunda ölüm belgesi ve aile kayıt örneği ile zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenmektedir.

Zorunlu hizmet evraklar

Eşi, anne babası veya kardeşi gazi olanlar, eşi veya kendisi askerde olan öğretmenler, eşi aday öğretmen olanlar, eşi zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayanlar veya muaf olanlar, eşi veya kendisi aylıksız izinde olanlar, atandığı kurumda 4 yıl çalışacağına dair sözleşme imzalayanlar ile diğer durumlara sahip öğretmenlerin zorunlu hizmet erteletmesi için yapması gerekenler ve teslim etmesi gereken belgelere dikkat edilmesi gerekilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

67 yorum

 1. eşim ankaraya eş durumdan geldi. ben özelde çalışıyorum. her dönem çalıştığıma dair belge verip eşimin zorunlu görevibi erteliyoruk. şimdi askere gitmem gerekli eşimin zorunlu görevini erteleme yada farklı bir yol varmı ? teşekkürler…

  • Merhaba, şu anda yorum yazdığınız yazının sonlarına doğru eşi askerde olan öğretmenlerden istenen belgeler var. Eşiniz o belgeleri teslim edecek.

 2. Merhabalar mart ayında zorunlu hizmeti ertelemek için rapor sundum ertelendi diye işlendi şimdi kontrol ettim mebissi yapıyor yazıyor acaba görevlendirildiği okul zorunlu hizmet okulu olduğu için mi bu değişikliği yaptılar ve görevlendirmem dönem sonu bitiyor resen mi atarlar eylül de ho

  • Merhaba, görevlendirildiğiniz okul değil kadronuzun olduğu okul zorunlu hizmet kapsamına alındı mı? Rapor sunduysanız ve kabul edildiyse resen atanmazsınız. Ancak anlayamadığımız noktalar var, bağlı olduğunuz yerin milli eğitimi ile durumunuzu görüşün.

   • Bulunduğum il merkezi zorunlu değil bu yuzden rapor sundum ve kabul edildi ertelendi diye işlendi ama bir anda yapıyor olarak degistirmisler

    • Zorunlu hizmet olan bir yere görevlendirildiyseniz bu şekilde değiştirmiş olabilirler. Ancak bunun neden yapıldığını bunu yapan kişi bilir. Milli Eğitim ile görüşün hocam, geçerli mazeretiniz var. Resen atamaya tabii olup mağdur olmayın.

 3. Hocam selamun aleykum ben ogretmenim. Ben kayseride zorunlu hizmet gorevi yaparken esimde es durumu ile kayseride zorunlu hizmet olmayan bir okula geldi. Benim simdi yozgatta zorunlu hizmet olan bir okula tayinim cikti. Bu durumda esimin durumu ne olur. Yani o zorunlu tayin istemeli mi yoksa isterse okulunda kalabilir mi

  • Aleykûm Selam. Eşiniz yanınıza eş durumu isterken zorunlu olan/olmayan tüm okullar açılır. İsterse zorunlu hizmet olmayan yerlere de tayin isteyebilir.

   • Hocam yanlış anlaşıldığım. Eşim okulunda kalmak istiyor ama okuluna eş durumu ile geldi ve bende farklı ile gectigim için onu da zorunlu hizmete tabi tutarlar mi

 4. Merhaba zorunlu hizmet yükümlüsüyüm eşim ihraç edildi. İl dışı tercih yaptım ama gelmedi sorum şu resen atamada bulunduğumuz ilin zorunlu bölgelerine mi öncelik verecekşer yoksa rast gele herhengi bir ile mi atayacaklar bir de resen atarken ğuan göz önünde bulundurulacak mı yine bilgisayar nereya gönderir se mi kafam çok karışık

 5. Mrb eşim ocak 2018 TSK dan ihraç oldu ve benim zorunlu hizmet görevim ertelenmişti şimdi haziran 2018 de yapılan zorunlu hizmet bölgelerine atamada tayin istedim fakat 41. tercihi işaretlememiştim ve atamam olmadı bundan sonraki süreç benim için resen atamamı olacak hangi bölgeye olur eşim sgk lı bir işe girse o ile atamam olurmu yeni bir tercih tanınır mı? Utm_source cevabınız için teşekkür ederim

  • Merhaba. Zorunlu hizmete tabii olmanızdan dolayı ve eşinizin çalışmıyor olmasından dolayı resen atama ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Eşiniz bulunduğunuz yerde sigortalı çalışmaya başlarsa eş durumundan dolayı erteletebilirsiniz ancak bunun için evraklar geçtiğimiz aylarda okullara teslim edilmişti. Siz bu konuda bir işlem yaptınız mı? Eşiniz başka bir ilde sigortalı çalışmaya başlarsa onun çalıştığı ile eş durumu isteyebilirsiniz, eş durumu için eşinizin sigorta şartlarını vs taşıması gerekiyor.

 6. Merhaba.Ben zorunlu çalışma yükümlüsüyüm ve bu yıl il dışı tayin istedim.Yeni görev yerim belli olduktan sonra ilişiği kestikten sonra ya da kesmeden önce nikah yapıldığında eşimin olduğu ile gelmemde bir sorun çıkar mı ?Temmuz sonu gibi nikah yapıp ağustos özür grubu ile gelmem mümkün mü yoksa atandığım yerde en az 1 yıl çalışmam gerekiyor mu? Evleneceğim kişi de özelde çalışıyor.Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba, eğer aynı ile gelmek istiyorsanız Ağustos ayında gelemezsiniz. Şubat ayında ayrıldığınız ile eş durumu isteyebilirsiniz. Eşiniz başka ildeyse Ağustos ayında onun yanına eş durumu isteyebilirsiniz.

   • Tam olarak cevabınızı anlayamadım.Ben Balıkesirin ilçesinde görev yapıyorum. Diyelim ki Ağrıya atandım.Evleneceğim kişi de Bursada yaşıyor. temmuzda nikah yapıp ağustosta gelebilir miyim? demek istedim aslında.

    • İlk sorduğunuz soruyu tekrar okur musunuz? Şu anda sorduğunuz soru daha açık ve net. Siz il dışı atama ile Ağrı’ya atanırsanız Ağustos ayında eş durumundan Bursa’ya tayin isteyebilirsiniz. Özür grubu atamalarından birkaç gün önce resmi nikah kıymanız yeterli olur.

 7. Merhaba hocam ben eşimin belgelerini mart ayında teslim edemedim sistem okulara kapandı ama il mem den erteletme işini yapabilir miyim

  • Merhaba, evrakları okulunuza teslim edin. Onlarda il milli eğitime göndersinler. Olur olmaz bilemeyiz ancak olma ihtimali varsa da geç kalmayın.

 8. merhaba ben de eşim de öğretmeniz. ben zorunlu hizmetimi tamamladım fakat eşim zorunlu hizmet yükümlüsü. gerekli evrakları teslim ettiğimizde eşim zorunlu hizmetten tamamıyla mı muaf oluyor yoksa geçici bir süre için mi? şuanda ikimiz de farklı illerdeyiz. ağustosta eş durumu ile onun olduğu ile gideceğim haliyle 3 yıl il dışı tayin isteyemem. gelecek yıl eşim il dışı isterken zorunlu hizmetten muaf sayılabilir mi?

  • Merhaba, eşinizin zorunlu hizmeti ertelenir. Oldu ayrıldınız eşiniz zorunlu hizmete atanır. Eşiniz normal il dışı isterken muaf sayılmaz, isteğe bağlı il dışında sadece zorunlu hizmet okulları açılır.

 9. Merhabalar;

  Eşim devlet memuru ve eş durumundan dolayı Bursadaydım. Fakat Ocak 2018’de eşimin kadrosu başka bir ile aktarıldı. Bundan dolayı Nisan ayında eş durumu belgesini veremedğimde dolayı mebbisde “Zorunlu çalışma yükümlüsü (Eş durumu özründen başvuruda bulunacak (Dilekçesi bulunan))”yazıyor.
  Fakat eşim görevlendirme ile tekrardan Bursaya geldi. Ve benim Bursa’da kalmam gerekiyor. Ne yapmam gerekiyor? Cevabınız için teşekkürler

  • Merhaba, durumunuzu belirten bir dilekçe yazacaksınız okula vereceksiniz. okul > milli eğitim müdürlüğü > bakanlık olarak durumunuzu iletecekler.

   • Sayın editör;

    Fakat eşimin kadrosu başka bir ilde ve 3’er aylık görevlendirmer ile Bursaya geliyor.Kadro başka yerde olduğu için problem çıkar mı?

    Ayrıca şu an Mebbisde zorunlu hizmet yükümlüsü olarak gözüktüğüm için okuldan ayrılmak zorunda mıyım?,

    Cevabınız için teşekkürler

 10. Merhabalar eşim iş sorunları nedeniyle epey iş değiştirdi ve sigorta başlangıçları yapilmadı. .geriye dönük 360 gün tamamlanmadigi icin dolayisiyla o evrakları idareye veremedim..şuan zorunlu hizmetimi yapmak için yükümlüyum.2010 aralıktan beri erteleniyordu simdi bu sene bizim için tercih hakkı mı verilecek ya da ne yapacagim doğuda ilk görev yaptığımız yere mi atanıriz

 11. Zorunlu hizmet yükümlüsüyüm eşim ihraç olup göreve iade edildi erzurumda göreve başladı polis memuru. Benim kadrom ankarada şuan il dışına resen atanma durumum var. Ağustosta eş durumu tayini yapacaktım. Bu durumda olası bi resen atanma durumunda atandığım yerden tekrar eş durumu tayini isteyebilir miyim

 12. Merhaba. 2018 icin zorunlu gorevim ertelendi. Fakat esim is degistirmek istiyor. Yeni is yeri yilda 300gun sigorta gosterecek. Ondan onceki yillar sigortasi tamdi. Bu sigortanin az yatmasi nasil etkiler?

  • Merhaba, zorunlu hizmetinizin ertelenmesi için eşinizin çalışıyor olması ve son 2 yıl içerisinde 360 gün sigortasının olması lazım. Her sene bu şartı sağlıyorsanız sorun olmaz.

 13. 5 yıllık öğretmenim. Eşim meb dışı kamuda çalışıyor. Zorunlu hizmetini bitirdi. Ama ben herhangi bir dilekçe vermedim. 2018 il dışı tercih ekranında bana zorunlu hizmet okulları mı açılır? Ne yaparsam zorunlu hizmetimi bitirmiş sayılırım?

  • Eşiniz nasıl zorunlu hizmetini bitirmiş oluyor? Öğretmen değil diyorsunuz. Farklı kurumdaki eşinizin zorunlu hizmetini bitirmesi sizin durumunuzda olumlu ya da olumsuz değişiklik yaratmaz. Siz zorunlu hizmetinizi bitirmediyseniz ya da zorunlu hizmetiniz ertelendiyse size zorunlu hizmet olmayan okullar açılmaz.

 14. Merhaba,ben genel bir soru sormak istiyorum.Bu sene atandığımı varsayarsak eş durumundan yer değiştirmek için kaç yıl zorunlu hizmet yapmak zorundayım? En son 3 yıl ya da artik eş durumu kalktı 7 yıl zorunlu hizmet yapmak zorundasın gibi duyumlar alıyorum da.

  • Merhaba, sorunuzu anlamadık. Yani “Bu sene atandığımı varsayarsak” demişsiniz. Şu anda öğretmen misiniz başka yere atanmak mı istiyorsunuz yoksa öğretmen adayı mısınız?

 15. Merhabalar hocam. Ben bursada 1. Bölge 1.hizmet alanında bir okula atandim. Istesem bu okulda kalabilir miyim. Yani zorunlu hizmet icin tercih zamani geldiginde tercih vermezsem ne olur ? rotasyina göre beni istemedigim bir yere verebilir mi MEM.

 16. Merhabalar. Ben söz konusu yazının çıktığı tarihte askerdeydim. 7 Mayısta göreve tekrar başladım. Mebbiste zorunlu çalışma yükümlüsü gözüküyorum. Gerekli belgeleri şimdi versem bir sıkıntı olur mu? Teşekkürler

  • Merhaba, belgelerinizi şimdi teslim edin. Ayrıntılı dilekçe ile durumunuzu belirtin. Askerde olduğunuzu kesinlikle dilekçede yazın.

 17. Zorunlu hizmet yükümlüsüyüm. Halihazırda il içi ve il dışı tercihlerde tercih yapmazsam ağustosta zorunlu çalışma yükümlülerine yeniden tercih hakkı verıyorlar mı yoksa mayıs-haziranda açıldı tercih yapsaydınız deyip resen mi atar ?

 18. Merhaba eşim özel sektörde çalışıyordu ancak evrak istendiği dönemde işinden ayrılmıştı haziranın sonunda işe başlayacak şindi ben o evrakları o zaman versem olmaz mı resen atama mı yapılır yinede

 19. 2 yıl doğuda görev yapıp eş durumuyla batıya gelip zorunlu hızmetımı ertılettım eşim şimdi başka bir ilde iş buldu geliş gidiş yapmakta bu durumda ben il içi doğu görevi sayılan bir yerde tamamlamak zorunda mı kalıyorum

 20. Ben 8 yıl köy mahalle kar kış demeden ücretli öğretmenlik yaptım bu sene de sırf torpilim yoktu diye çıkmadı çalıştığım okullar ve müfettiş denetim raporlaarı yaptığım çalışmalar vs.şimdi bu sene çalışmıyorum diye başvuramıyorum 711 günüm var bu nasıl bir adalet allah aşkına ben hakkımı allahın mahkemesine havale ettim şimdi inşaatlerde sürünüyorum

 21. Merhaba ben zorunlu hizmeti erteleme belgelerini okula vermiştim fakat bu gün mebbiste fark ettim ki zorunlu hizmet yükümlüsü yer değişikliği yapması gerekiyor yazıyor.bi aksilik mi var acaba

   • Mebbise tekrar girdiğinde eş durumundan ertelendi yazıyordu nasıl oldu anlamadım teşekkür ederim yine de cevabınız için .

 22. Merhaba. 5 yıl 5 ay doğu hizmeti yaptım. Eşimle boşanma surecindeyim. Zorunlu hizmetimi kalan bir ay için yapmak zorunda olduguma inanamıyorum. Zorunlu hizmetimi yapmak zorundamiyim bunun bir yolu yordamı yokmudur

  • Merhaba, durumunuzu bilmiyoruz. Çalıştığınız okul zorunlu hizmet mi, 5 yıl 5 ay zorunlu hizmetinizi nerede yaptınız? Ayrıntılı bilgi lazım

 23. Mart ayında rapor verdim zorunlu hizmeti ertelemek için mebbis e ertelendi diye işlendi ama mem de çalışan kişi raporun 28 mayısta bitiyor seni eylül de resen atarlar diyor bu mümkün mu benim mart 2019’a kadar ertelenmiş olmuyor mu

 24. Mart ayında rapor istediler sundum mebbise ertelendi diye geçti ama mem de çalışan kişi raporun 28 mayısta bitiyor seni eylül de resen atarlar dedi lütfen yardımcı olur musunuz bu mümkün mu

 25. Uşak merkezde okul öncesi öğretmenliği yapmaktayım.Eşim Kütahya nın simav ilçesinde ziraat mühendisi olarak işe başladı.İkametgah hala Uşakta geliş gidiş yapmakta.Benden il içi veya il dışı eşimin yanına gitmek zorunda olduğumu söylüyor Uşak MEM.Ben zorunlu çalışma yükümlülüğümden hala muaf degıl miyim ,tayin istemek zorunda mıyım bu durumda.

 26. Halk eğitimde bilişim teknolojileri öğretmeniyim.2016subat atandım.alti ay istanbulda adaylıktan sonra agustos 2016da şimdiki okuluma geldim
  Zorunlu hizmet için il dışında bir okulu ne zaman seçip tayin istryebilirim acaba
  .

  • Hocam siz Ağustos 2016’da göreve başladınız değil mi? Çalıştığınız kurum zorunlu hizmet değilse haziran 2018 de zorunlu hizmet olan bir yere tayin isteyebilirsiniz.

 27. Yönetici olarak geçen sene 4 yıllığına şu anki 1. bölge 2. hizmet alanı okuluma atandım. Yönetici olduğum süre zarfında zorunlu hzmetimin ertelenmesi konusunda bir seçenek aramama rağmen bulamıyorum. Bu konuda zorunlu hizmetim ertelenir mi yoksa gitmek zorunda mıyım bilginiz var mı

   • fakat seçeneklerde bununla ilgili bir seçenek malesef yok geçen sene vardı ama bu sene yok sorduğumuzda da il atama birimine erteleyemeyeceğim konusunda dönüş yapıldı. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim

 28. Eşimin kendi iş yeri var. Görev Yeri belgesi ve vergi levhası da gerekli deyip duruyorlar. Zaten faaliyet raporu ve sigortali olduğunu gösteren belgeler verildi. Görev Yeri ve vergi levhası gereksiz ve saçma değil mi? Her il kendine göre belge mi ekliyor

 29. Eşim bağkurlu ama borcu var borcu yoktura neden gerek var acaba diğer belgelerim var ama bağkur borcumuz var ne olur sizce?

  • hocam eş emekli ise bir yerde çalışıyor olması gerekiyor ancak emekli olanlarda 360 gün sigorta zorunluluğu yok. emekli olduğu tarihten itibaren 2yıl süre ile sınırlı 1 defaya mahsus erteleme yapılıyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM