2016 2017 Eğitim Öğretim yılına Hazırlık Ödeneği açıklaması

Eğitim öğretime hazırlık ödeneği Eylül ayı içerisinde ödenecek, eğitime hazırlık ödeneği Kurban Bayramı Tatili öncesi ödenmedilir görüşü gündeme getirildi.

2016 2017 Eğitim Öğretim yılına Hazırlık Ödeneği açıklaması

2016 2017 Eğitim Öğretim yılına Hazırlık Ödeneği açıklaması

Her eğitim öğretim yılı başında öğretmenlere ve yöneticilere ödenen eğitime hazırlık ödeneği 2016 yılı için Kurban Bayramı öncesi ödenebilir mi?

HAZIRLIK ÖDENEĞİ

Öğretmenler arasında kırtasiye yardımı olarak da ifade edilen eğitim öğretime hazırlık ödeneği 2016 yılı tutarı geçtiğimiz 2015 yılına göre arttırımlı ödenecek. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (657 DMK) Ek 32. maddesinde yer alan ifadelere göre eğitim öğretim sınıfında öğretmen unvanlı görev yapan MEB personellerine eğitime hazırlık ödeneği ödenir. Öğretmenlere, okul müdürlerine, müdür baş yardımcılarına, müdür yardımcılarına, ceza evinde çalışan öğretmenlere, eğitim uzmanlarına, eğitim uzman yardımcılarına eğitim öğretime hazırlık ödeneği ödenir.

KIRTASİYE YARDIMI

2016 yılı kırtasiye yardımı diğer ifade ile 2016 yılı hazırlık ödeneği tutarı 1000 TL (Bin lira) olarak belirlenmişti. Kamu görevlilerinin geneline ve hizmet kollarına yönelik mali ve sosyal haklara ilişkin 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan 3.dönem toplu sözleşme kararları içeriğinde 2016 yılı eğitim öğretime hazırlık ödeneği miktarı 1000 lira, 2017 yılı eğitim öğretime hazırlık ödeneği miktarı 1050 lira olarak belirlenmiştir.

ÖDEME ZAMANI

Kırtasiye yardımı, öğretime hazırlık ödeneği 2015 yılında 10 Eylülden itibaren ödenmişti. O dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yayımlanan eğitim öğretime hazırlık ödeneği resmi yazı çerçevesinde 10 Eylülden itibaren hazırlık ödeneğinin öğretmenlere ödenmesi istenmişti.

2016 yılı kırtasiye yardımı, eğitim öğretime hazırlık ödeneği ne zaman yatacak?

Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuru yaparak 2016 yılı eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin Kurban Bayramı öncesi yatmasını talep etmiştir. Türk Eğitim-Sen’in hazırlık ödeneğinin Kurban Bayramı öncesi yatması için MEB’ten talep ettiği yazı için TIKLAYINIZ. MEB bunu değerlendirirse ve bu talebe diğer sendikalar da destek verirse Eğitim Öğretime hazırlık ödeneği 2016 yılı için belirlenen tutar Kurban Bayramı öncesi yatabilir. 657 DMK’da eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin eğitim öğretime başlanılan ay içerisinde Milli Eğitim Bakanı’nın belirleyeceği tarihte yatacağı hükmü yer almaktadır. Bu da Eylül ayı içerisinde Bakanın belirlediği tarihte yatacak anlamına gelmektedir.

Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği (kırtasiye ücreti) miktarı Bakanlar Kurulu tarafından belirlenir, Milli Eğitim Bakanı’nın belirlediği tarihte yatırılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

26 yorum

 1. Merhaba ben 2016agustos sonu doğum iznine ayrıldım bir dönem doğum iznimle geçti.daha sonra da rapor almak zorunda kaldım başlayamadım ödenekten faydalanabilri miyim?

 2. Ben doğum izni nedeniyle işe 30 Kasım 2016 da başladım. Ödenek olarak ne kadar yatmasi lazım ? Maaşa ek sadece 92 tl yatmış. Bu kadar az mı ?

 3. Ozel bir kolejde calisiyorum,odenek 1000 lira olarak yatmamis,kesunti yapmislar yatan ucret 842 lira,neye gore kesildi soruyiruz cevap yok.

 4. İstabulda özel okul anaokulu kademelerinde bu parayı biz size avans verdik maaşınızdan üç taksit ile tahsil edeceğiz deyip geri topluyorlar. Böyle bir şey duyan gören oldumu?

 5. arkadsaşlar bence yatmyacak bu sene ekim ayına girdik bu ne saçmalık böyle gelecek sene ikisini birliktemi verecekler acaba

 6. Eğitim öğretim ödenekleri her sene böyle biri yatar diğeri yatmaz! Bazı illerde faiz şüphesi ile soruşturma açılsın bakın altından neler çıkacak…
  Diğer bir neden de keyfi davranma çünkü eğitimcilere bu ödeneği ödeyecek kurum çalışanları bu işle görevli olanlar bu durumu hazmedemiyor ama paradan kişi başına kesinti yapmasını biliyorlar ne diyelim yaptırım çok bahane çok bu düzen böyle gelmiş böyle gidecek eğitimcini aldığı haklı üç kuruşa göz diken çok buradan bende bir veli olarak eğitimcilere kırtasiye prası alıyorsunuz bizden okul neden talep ediyor diye bir söylentiler var ortada lütfen sayın veliler bu para eğitimciye kanuni yolla hak verilmiş peki sorarım bazı velilere sizlerin sosyal yardım adı altında aldıklarınıza ödenen onlarca yardım adı altında aldığınız ve cebinize koyduğunuz o ödenekler sizce kimin ve kimlerin cebinden kesiliyor bu asılsız dedikoduları çıkaran ve yapan velileri buradan kınıyorum…

 7. Bu ödeneğin adı kırtasiye yardımı değil, eğitim öğretim ödeneği acaba bilinçli olarak mı böyle yazıyorsunuz. Sonra veliler devlet size öğrencilere kullanın diye kırtasiye yardımı yapıyor diyor.

  • Hocam arama sonuçlarında hazırlık ödeneği diye değil kırtasiye yardımı olarak aranıyor. Kelime analizi yapıldığında öğretmenlerin en çok kırtasiye yardımı, kırtasiye yardımı 2016, kırtasiye yardımı ne zaman ödenecek, aramalarını yaptıklarını görüyoruz. Yani bunu bu şekilde belirten öğretmen arkadaşlar. Biz de aramalarda kolay çıkması için haber içeriğinde bu kavramları kullanmak zorunda kalıyoruz.

  • Hocslarim ben okulöncesi eğitimi veren meb e bağlı bir kurumda çalışıyorum bende yararlanabiliyor muyum bu ödenekten.yararlanabiliyorsam nasıl bir yol izlemek gerekir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM