2017 yılı diplomaya bağlı alan değişikliği kılavuzu içinde yan alan maddesi

Öğretmenlerin 2017 yılı alan değişikliği diplomaya bağlı alan değişikliği mi olacak yoksa yan alana geçiş hakkı da dahil geniş kapsamlı bir alan değişikliği mi olacak. 540 saatlik özel eğitim sertifikası olan başta sınıf öğretmenleri özel eğitim alanına geçiş yapabilecekler mi şimdiden tartışılmaya başlayan konular arasında yerini aldı.

2017 yılı diplomaya bağlı alan değişikliği kılavuzu içinde yan alan maddesi

2017 yılı diplomaya bağlı alan değişikliği kılavuzu içinde yan alan maddesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 30.08.2017 tarihinde yayınladığı basın açıklamasında 2017 yılı alan değişikliği yapılacağını belirtti. Öğretmenlerin alan değişikliği takvimi olarak Aralık 2017 dönemini açıklayan MEB, alan değişikliği başvurularının 18 Aralık 2017 tarihinde başlayacağını ve 22 Aralık 2017 tarihinde sona ereceğini belirtti. 2017 yılı öğretmenlerin alan değişikliği sonuçları 27 Aralık 2017 tarihinde açıklanacak. Alan değiştiren öğretmenler 2017-2018 eğitim öğretim yılının sona ermesi ile birlikte 19 Ocak 2017 tarihi itibari ile ilişiklerini keserek yeni okullarında göreve başlayacaklar.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ DUYURUSU

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ogretmenlericin.com olarak iki husus dikkatimizi çekti. Birincisi alan değişikliği açıklaması kullanılırken “diplomaya bağlı” ibaresi kullanılmamış. İkincisi de “alanlar itibari ile zorunluluk arz eden durumlar” ifadesine yer verilmiş. MEB tarafından yapılan alan değişikliği açıklama metni;

Alan Değişikliği 2017

Milli Eğitim Bakanlığının 30 Ağustos günü yaptığı bu duyurudan sonra İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından da bir açıklama metni yayınlandı. İKGM tarafından yayınlanan duyuruda da “diplomaya bağlı alan değişikliği” kavramı kullanılmadı. Öğretmenlerin alan değişikliği hakkında İKGM açıklaması;

İKGM Açıklama

Öğretmenler için 2017 yılı alan değişikliği diplomaya bağlı mı yapılacak yoksa alan değişikliğinde yan alana geçiş hakkı da tanınacak mı? Alan değişikliği ve yan alan kavramını inceleyelim.

Alan değişikliği nedir? 17 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği içerisinde alan değişikliği tanımı yapılmıştır.

Tanımlar
MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
ç) Alan değişikliği: Öğretmenlerin, Bakanlıkça belirlenen ve mezun oldukları yükseköğretim programına bağlı olarak atanabilecekleri başka alanlara geçişlerini,
ifade eder.

Yan Alan nedir? 

Öğretmen adayları ve öğretmenlerin; yükseköğrenimlerinde alanlarına ek olarak aldıkları ve diplomalarında yer alan öğrenim programını veya farklı bir alanda yüksek lisans üzerine yapılan doktora eğitimi programıdır.

Yan alana örnek verirsek; Balıkesir Üniversitesi sınıf öğretmenliği bölümünde okuyan ve 2009 yılında mezun olan bir öğretmenin diplomasında yan alan olarak İngilizce öğretmenliği yazmaktadır. Sınıf öğretmenliği okurken öğrencilere yan alan hakkı verilmiş, öğrenciler seçim yaparak yan alan derslerini görerek yan alan hakkı kazanmışlar. İngilizce, Bilgisayar, Beden eğitimi vs Yani yan alan demek sıfırdan bir bölümü bitirmek değildir, bir bölüm okurken aynı zamanda başka bölümün temel derslerini alarak yan alan mezunu olmak demektir.

Ayrıca farklı bir alanda yüksek lisans üzerine doktorayı tamamlamak da yan alan hakkını elde etmektir. Örneğin Müzik öğretmeni olarak görev yapan bir öğretmen bir üniversitede Sınıf öğretmenliği üzerine yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlarsa bu müzik öğretmeni sınıf öğretmenliği yan alanına sahip olmuş olur.

ÖĞRETMENLERİN YAN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ

Milli Eğitim Bakanlığı 2017 yılı alan değişikliği kapsamında diplomaya bağlı alan değişikliği yapacaktır. Sertifikaya bağlı alan değişikliği ya da yan alan değişikliği uygulamasına gitmeyecektir. Alan değişikliği konusunda tüm detaylar alan değişikliği atama kılavuzu içerisinde yer alacağından şu anda erken yapılan tüm yorumlar eksik kalacaktır.

0
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
Sosyal Medyada Paylaşın:

Yazıya Gelen Yorumlar

90 Yorum - "2017 yılı diplomaya bağlı alan değişikliği kılavuzu içinde yan alan maddesi"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
A.Ersen
Ziyaretçi
A.Ersen

Sınıf öğretmeniyim tek.tas.belgesi aldık.bizim içinde bir değişiklik gündemde mi acaba

Tuba
Ziyaretçi

Ben büro yönetimi öğretmeniyim. Bu bölümün okulumda ve birçok okulda kapatılmasından ötürü norm fazlazı oldum. Ve uzak okullarda açık var. Fakat bunlarda zaman içinde kapanıcak. Ben de alan değişikliğine başvurabilirmiyim?

Editör
Yönetici

Hocam belirttiğiniz durumlar alan değişikliği için geçerli olmaz. Sizin alan değişikliği şartlarınız sağlanıyorsa isteyebilirsiniz.

ş.kaya
Ziyaretçi
ş.kaya

Sınıf öğretmeniyim.Diplomamda yan alan yazar.Yan alana geçmeliyiz 2012 de olduğu gibi.İnşallah olur.

ş.kaya
Ziyaretçi
ş.kaya

Sınıf öğretmeniyim.Diplomamızda yan alan yazdıgı için bizlerde alan değişikli isteyebiliriz 2012 de olduğu gibi.

Sınıf Öğretmeni
Ziyaretçi
Sınıf Öğretmeni

2012 yılında yangından mal kaçırır gibi yapılan alan değişikliğinde yan alanım olan din kültürüne geçmedim.Nasıl olsa seneye yine alırlar dedim.İmam hatip mezunuyum ve üniversite 3.sınıfta haftada 4 saat;4. sınıfta haftada 5 saat olarak aldım bu dersi.Son dönem ki dergimizin adı orta okullar için din kültürü daha ne olmadı lazım anlamıyorum.Kötü niyetli meslektaşlarım hariç kalbi güzel olanlara kapsamlı bir alan değişikliği olmasını diliyorum inş.

wpDiscuz
  • YORUM