DOLAR 6,1341
EURO 6,6486
ALTIN 325,6
BIST 114.743
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Parçalı Bulutlu

2017 yılı diplomaya bağlı alan değişikliği kılavuzu içinde yan alan maddesi

Öğretmenlerin 2017 yılı alan değişikliği diplomaya bağlı alan değişikliği mi olacak yoksa yan alana geçiş hakkı da dahil geniş kapsamlı bir alan değişikliği mi olacak. 540 saatlik özel eğitim sertifikası olan başta sınıf öğretmenleri özel eğitim alanına geçiş yapabilecekler mi şimdiden tartışılmaya başlayan konular arasında yerini aldı.

2017 yılı diplomaya bağlı alan değişikliği kılavuzu içinde yan alan maddesi
02.09.2017
A+
A-

2017 yılı diplomaya bağlı alan değişikliği kılavuzu içinde yan alan maddesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 30.08.2017 tarihinde yayınladığı basın açıklamasında 2017 yılı alan değişikliği yapılacağını belirtti. Öğretmenlerin alan değişikliği takvimi olarak Aralık 2017 dönemini açıklayan MEB, alan değişikliği başvurularının 18 Aralık 2017 tarihinde başlayacağını ve 22 Aralık 2017 tarihinde sona ereceğini belirtti. 2017 yılı öğretmenlerin alan değişikliği sonuçları 27 Aralık 2017 tarihinde açıklanacak. Alan değiştiren öğretmenler 2017-2018 eğitim öğretim yılının sona ermesi ile birlikte 19 Ocak 2017 tarihi itibari ile ilişiklerini keserek yeni okullarında göreve başlayacaklar.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ DUYURUSU

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ogretmenlericin.com olarak iki husus dikkatimizi çekti. Birincisi alan değişikliği açıklaması kullanılırken “diplomaya bağlı” ibaresi kullanılmamış. İkincisi de “alanlar itibari ile zorunluluk arz eden durumlar” ifadesine yer verilmiş. MEB tarafından yapılan alan değişikliği açıklama metni;

Alan Değişikliği 2017

Milli Eğitim Bakanlığının 30 Ağustos günü yaptığı bu duyurudan sonra İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından da bir açıklama metni yayınlandı. İKGM tarafından yayınlanan duyuruda da “diplomaya bağlı alan değişikliği” kavramı kullanılmadı. Öğretmenlerin alan değişikliği hakkında İKGM açıklaması;

İKGM Açıklama

Öğretmenler için 2017 yılı alan değişikliği diplomaya bağlı mı yapılacak yoksa alan değişikliğinde yan alana geçiş hakkı da tanınacak mı? Alan değişikliği ve yan alan kavramını inceleyelim.

Alan değişikliği nedir? 17 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği içerisinde alan değişikliği tanımı yapılmıştır.

Tanımlar
MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
ç) Alan değişikliği: Öğretmenlerin, Bakanlıkça belirlenen ve mezun oldukları yükseköğretim programına bağlı olarak atanabilecekleri başka alanlara geçişlerini,
ifade eder.

Yan Alan nedir? 

Öğretmen adayları ve öğretmenlerin; yükseköğrenimlerinde alanlarına ek olarak aldıkları ve diplomalarında yer alan öğrenim programını veya farklı bir alanda yüksek lisans üzerine yapılan doktora eğitimi programıdır.

Yan alana örnek verirsek; Balıkesir Üniversitesi sınıf öğretmenliği bölümünde okuyan ve 2009 yılında mezun olan bir öğretmenin diplomasında yan alan olarak İngilizce öğretmenliği yazmaktadır. Sınıf öğretmenliği okurken öğrencilere yan alan hakkı verilmiş, öğrenciler seçim yaparak yan alan derslerini görerek yan alan hakkı kazanmışlar. İngilizce, Bilgisayar, Beden eğitimi vs Yani yan alan demek sıfırdan bir bölümü bitirmek değildir, bir bölüm okurken aynı zamanda başka bölümün temel derslerini alarak yan alan mezunu olmak demektir.

Ayrıca farklı bir alanda yüksek lisans üzerine doktorayı tamamlamak da yan alan hakkını elde etmektir. Örneğin Müzik öğretmeni olarak görev yapan bir öğretmen bir üniversitede Sınıf öğretmenliği üzerine yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlarsa bu müzik öğretmeni sınıf öğretmenliği yan alanına sahip olmuş olur.

ÖĞRETMENLERİN YAN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ

Milli Eğitim Bakanlığı 2017 yılı alan değişikliği kapsamında diplomaya bağlı alan değişikliği yapacaktır. Sertifikaya bağlı alan değişikliği ya da yan alan değişikliği uygulamasına gitmeyecektir. Alan değişikliği konusunda tüm detaylar alan değişikliği atama kılavuzu içerisinde yer alacağından şu anda erken yapılan tüm yorumlar eksik kalacaktır.

[haber id=”20577″]

YORUMLAR
 1. bezgin bekir dedi ki:

  açikça konusmak gerekirse hep gemiyi terk etmeye çalisan sinif ögretmenleri yüzunden kopuyor bu kadar tantana.. yoksa rutin alan degisikligi çok siradan bir uygulamaydi meb’de…

 2. serap dilbaz dedi ki:

  kimya mezunuyum ,sınıf öğretmenliği yapıyorum 15 yıldır ,fene ya da kimyaya geçmek istiyorum yapabilir miyim sizce,artık küçüklere bir şey veremiyorum sanki .

 3. Siltsn dedi ki:

  Ben sosyoloji mezunuyum formasyon belgem var sınıf öğretmenliğine geç iş hak Kim olur mu

  1. arif dedi ki:

   meb açıklamasında ihtiyaç olan branşlarda alan değişikliği yapacağını belirtmiş sınıf öğretmeni ihtiyacı olacağıını sanmıyorum

  2. Esra dedi ki:

   Ya allahtan korkun ya sosyoloji kimya bölümü okuyup sınıf öğretmenliği yapmak ne demek? O alanı okuyan yıllarca emek versin çabalasın ve siz gidip onların yerine öğretmenlik yapın (olmayan bilginizle) üstüne üstlük o olmayan bilginizle onca çocuk yetiştirin. Tabi yetistirebilirseniz. Vicdanıniz gerçekten el veriyor mu buna? O çocukların hakkını yemeyi kaldırabiliyor musunuz? Evet sistem kötü ama bu şekilde yaparak daha da kötü bir hale sokuyorsunuz. Sonra neden Pisa sonuçları kötü neden Türkiye Eğitim sistemi bu kadar geride. Siz sosyolojicileri kimyacilari sınıf öğretmeni yapin ve çocuklarınızın temelinin sağlam olmasını bekleyin. Neden bu halde olduğumuz açık ve net

 4. ş.kaya dedi ki:

  Yan alan olup olmayacağına meb karar veriri 2012 de olduğu gibi.İnşallah yan olur 2012 de olduğu gibi

  1. Bircan dedi ki:

   Evet yan alan olsunda insanların aiemeklerini hiçe sayıp onların haklarını gazpedin

 5. ş.kaya dedi ki:

  Sınıf öğretmeniyim.Yan alan olup olmayacağına meb karar verir 2012 de olduğu gibi.Yan alan olarak Türkçenin tüm derslerini gördük.Yan alana geçen arkadaşlarım şuan çok başarılı.Bu sefer olsa geçecem.İnşallah olur.Her isteyen geçer yan alanlarına…

 6. ş.kaya dedi ki:

  Sınıf öğretmeni

 7. Marimar dedi ki:

  Yan alan olmayacak. Herkes kendi branşında yapmalı ne o öyle sınıfçı özel eğitimci veya türkçeci olamaz. Sınıfçının ayrıca 4 senelik türkçe öğretmenliği varsa okumuşsa alana geçer. Yan alanı meb vermedi üniversiteler verdi talebelerden para kırmak için. Herkes işine baksın. Alan değişikliğiymiş asıl alanını beğenmiyorsan niye onu okudun. Ya branşını seve seve yap ya da istifa et.

  1. Onayogan dedi ki:

   Şu ürünleri mezunlarının formasyonla sınıf ogretm3nligi yaptığı bir ülkede hangi haktan bahsediyorsunuz

 8. Elif dedi ki:

  Yan alan müjdesini sabırsızlıkla bekliyoruz

 9. Neren doğru ki dedi ki:

  Bence bu branş değişikliği MEB’in yaptığı en büyük saçmalık. Yok sınıfçı İngilizceye geçsin yok Sosyalci Türkçeye geçsin yazık değil mi milletin çocuğuna. Herkes vereceği yarardan çok kendi menfaatini gözetiyor. 15-20 sene önce adam fizik okumuş sonra sınıf öğr. olmuş sonra tekrar fizik öğr.liğine geçecek. Tabii hocamız fiziği unutmadıysa. Yan alan zaten saçma Üniversite, kendi inisiyatifinde verdiği diplomaya yan alanı yazıyor. Sanki birebir onun eğitimini mi alıyor.Bu değişiklik Baştan aşağı karşılıklı menfaati gözetiyor.

 10. Sınıf öğretmenleri dedi ki:

  Yanalan değişikliği kesinlikle olmalı…

  1. Bircan dedi ki:

   Siz sınıf öğretmenleri, önce kendi alanınızı baska alan mezunlarına yem ettiniz şimdide başkalarının alanlarını işgal ediyorsunuz. Özel eğitim çokk yüksek puanlarla alan ve kaliteli öğrenci yetiştiren bir lisans programıdır, bu alanda sınıf öğretmenlerinin olması verilecek eğitim kalitesinin eksilere düşmesine sebep olur. Zaten sizin tek amacınız yer değişikliği öğrenci hakkı eğitim kalitesi hanginizin umrundaki… Bizim haklarımızı yemenizde cabası… Ama şunu belirtmek isterim, öğretmen görev yeri şeçmez onun için önemli olan eğitimdir. Sizin gibilerin eğitimle değil ticaretle uğraşması gerekir. Yani alan değişikliği sizi tatmin etmez en iyi meslek değişikliği.

 11. Yeşim ertargin dedi ki:

  Çocuk gelişimi mezun uyum ama okul öncesinde görev yapmaktayım çocuk gelişimine gecebilirmiyim

 12. MAHMUT dedi ki:

  Yan alan değişikliği müjdesini bekliyoruz…

 13. A.Ersen dedi ki:

  Sınıf öğretmeniyim tek.tas.belgesi aldık.bizim içinde bir değişiklik gündemde mi acaba

 14. Tuba dedi ki:

  Ben büro yönetimi öğretmeniyim. Bu bölümün okulumda ve birçok okulda kapatılmasından ötürü norm fazlazı oldum. Ve uzak okullarda açık var. Fakat bunlarda zaman içinde kapanıcak. Ben de alan değişikliğine başvurabilirmiyim?

 15. ş.kaya dedi ki:

  Sınıf öğretmeniyim.Diplomamda yan alan yazar.Yan alana geçmeliyiz 2012 de olduğu gibi.İnşallah olur.

 16. ş.kaya dedi ki:

  Sınıf öğretmeniyim.Diplomamızda yan alan yazdıgı için bizlerde alan değişikli isteyebiliriz 2012 de olduğu gibi.

 17. Sınıf Öğretmeni dedi ki:

  2012 yılında yangından mal kaçırır gibi yapılan alan değişikliğinde yan alanım olan din kültürüne geçmedim.Nasıl olsa seneye yine alırlar dedim.İmam hatip mezunuyum ve üniversite 3.sınıfta haftada 4 saat;4. sınıfta haftada 5 saat olarak aldım bu dersi.Son dönem ki dergimizin adı orta okullar için din kültürü daha ne olmadı lazım anlamıyorum.Kötü niyetli meslektaşlarım hariç kalbi güzel olanlara kapsamlı bir alan değişikliği olmasını diliyorum inş.

  1. Elif dedi ki:

   Aynen hocam aynı durumdayım sizinle.İnşallah yan alandan alan değişikliği bekliyoruz

 18. Yusuf dedi ki:

  Gayet açık! Diplomaya dayalı atama olacak. Esas branşı ne ise onu kapsıyor. Yan alanla ilgili bir anlam çıkmıyor.

 19. zafer dedi ki:

  Yan alan diploma veya mezuniyet belgesinde yazmak kosuluyla bir haktir uygulanmasi zorunluluk arzetmektedir saygilarimla

 20. OZAN dedi ki:

  BÜRO YÖNETİMİ ALANI ÖĞRETMENLERİ DE ÇOK ZOR DURUMDA.GİREBİLECEĞİ DERSLERİN AZALMASI NEDENİYLE ALAN DEĞİŞİKLİĞİ ŞART. ÖNCEKİ YILLARDA YAPILDIĞI GİBİ MUHASEBE ALANINA GEÇEBİLME HAKKI TANINMALI

 21. ş.kaya dedi ki:

  Yan alana geçişi bekliyoruz.İnşalllah olur…

 22. zynp dedi ki:

  kesinlikle sertifikayla ozel egitim ogretmeni olunmaz. Bu durum ozel egitime ihtiyaci olan cocuklarin haklarina girmektir. herkes kendi alanina sahip ciksin.

 23. cengiz dedi ki:

  Bence ‘alanları itibariyle zorunluluk’ ibaresi biraz sıkıntılı ve yoruma açık. Benim yorumum 540 saat eğitim alan öğretmenlerin alan değişikliği söz konusu, yani diplomaya dayalı bir değişiklik beklemiyorum. Ama bu kadar beklentinin ardından diplomaya dayalı bir alan değişikliği gerçekleşmez ise bunun da faturası siyasi olarak ağır olur. Yan alana bağlı değişiklikle ile ilgili ise ikinci bir hata yapmayacakları kanaatindeyim.Önümüzdeki süreç MEB için sıkıntılı.

  1. cgtynb dedi ki:

   Siz ve sizin gibi düşünen akıllılar, dışarıda 5000′ e yakın özel eğitimci atama bekliyor.Siz hala özel eğitimi işgal etme derdindesiniz. Düşün artık özel eğitimin yakasından o çocuklar sizler gibi çıkar için iş yapan eğitimcilerden daha iyisini hak ediyor. Haddiniz olmayarak bir de siyasi fatura kesiyorsunuz kendinizce. MEB için en büyük sıkıntı siz ve sizler gibi düşünen insanlar.

 24. Yyy dedi ki:

  Neden sertifika sınıf öğretmenlerine 540 saat verildi biliyormusunuz? Eğitim fakültesi sınıf öğretmenliği bölümündeki özel eğitim ile ilgili derslerden muaf olduktan sonra özel eğitim öğretmenliği bölümünü bitirmek için 540 saatlik ders alınıyor. Bu durumda sertifikayı diplomaya eş tutmanız gerekirken “sertifikaya alan değişikliği yapılmayacak” ifadesini hangi yasal dayanakla kullanabiliyorsunuz? Eğer kılavuzda yer almazsa bakanlığa dava açmaya karar veren yaklaşık 700 kişi varız. Sizler bu bilgileri bilmiyorsunuz ama umarım bakanlık neyin ne olduğunu biliyordur, aksi halde meb bu davalarla çok uğraşır

 25. Mst dedi ki:

  Nerden biliyorsunuz sadece diplomaya dayalı Alan değişikliği yapılacağını.540 saatlik özel eğitim sertifika sahibi Sınıf öğretmenleri de bekliyor alan değişikliğini insanların moralini düşürmeyin

 26. yavuz. dedi ki:

  Yok yan alan,yok 540 saat sayıklayıp durmayın artık.Kim ne alanda okuduysa o alana geçmeli…

 27. ş.kaya dedi ki:

  Sınıf öğretmeniyim.Yan alanım Türkçe.Yan alanım Türkçeye geçmek istiyorum.İnşallah olur.

 28. Tekas dedi ki:

  2013 teki alan değişikliğinden sonra 2014 ikinci ildışı tayinlerinde sınıf öğretmenliği tayin puanları ciddi oranda düşmüş.Bu alan değişikliğinden sonra da aynı şey olurmu acaba?

 29. Ayşe dedi ki:

  2012 de yan alanım Türkçw öğretmenliğine geçtim. Çok pişmanım. Lütfen sınıf öğretmenliğine dönmek istiyorum.Çok mutsuzum. Alışamadım.

 30. Zafer dedi ki:

  Alan ogretmenlerin diplomalarinda yazan ve atanabilecekleri ogretmenlik bolumleri ise butun sinif ogretmenleri diploma veya mezuniyet belgelerinde yazili olmak sartiyla yan alanlarina atanabilme hakkina sahiptirler ozellikle ortaokullarda gorevlindirlmek uzere zaten 8 yillik zorunlu egitimde brans ogretmeni ihtiyacini karsilamak icin sinif ogretmenligi bolumlerine yan alan hakli verilmisti dikkat cemilir alan degisikligi bir hakktir bu anlamda zorunluluk arzetmektedir saygilarimla

 31. Murat dedi ki:

  Yan alan değişikliğine neden karşı çıkılıyor? Alanları itibarıyla zorunluluk varsa isteğe bağlı da olmalı.sonucta öğretmenin diplomasinda yan alanı varsa bu alanda da öğretmenlik yapabilir. Neyin tartışması bu bırakın insanlar yapmak istediği alanda öğretmenlik yapsın ( tabiki diplomaca yazması şartıyla)

 32. zafer dedi ki:

  Diplomaya dayali alan degisikligi olacaksa sinif ogretmeni olup yan alanim sosyal bilgiler bu yan alanda diplomada yazdigina gore yan alana dadayali

 33. Elif dedi ki:

  2012 de yapılan yan alan değişikliği tekrar yapılmalıdır adalet bunu gerektirir. 2012 de yan alanına geçemeyen öğretmenlere bir şans daha verilmelidir. Arkadaşlar lütfen sesimizi duyuralım, sendikalara bimere bildirelim.Bakana müsteşara msj atalım

 34. Ali dedi ki:

  Milli Eğitim Bakanlığı 2017 yılı alan değişikliği kapsamında diplomaya bağlı alan değişikliği yapacaktır. Sertifikaya bağlı alan değişikliği ya dayan alan değişikliği uygulamasına gitmeyecektir. Alan değişikliği konusunda tüm detaylar alan değişikliği atama kılavuzu içerisinde yer alacağından şu anda erken yapılan tüm yorumlar eksik kalacaktır.Hem diploma ya göre olacak ve yan alan olmayacak diyorsunuz bende kılavuzu bekleyelim yorum yapmayalım diyorsun. EE sen neden yorum yapıyorsun anlamadım

  1. sevimli haldun dedi ki:

   🙂 ağzı olan konuşuyor parmağı olan tuşluyor…hem erken yorum yapmayalım diyor hemde yorum yapıyor garip bir durum:)

 35. MAHMUT dedi ki:

  İnşallah yan alanıda dikkate alıp öyle bir değişimliği yaparlar. Yoksa büyük haksızlık yapılır.

 36. cocukgelisimci dedi ki:

  Ben cocuk gelisimi ogretmeniyim ve okul oncesine gecmek istiyorum tama tersini dusunenlere derim ki sakin meslek liselerinde calismayin inanin evraklarin icinde boguluyorsunuz ogretmen oldugunuzu unutup kendinizi sekreter gibi hissediyorsunuz bir yandan da sosyal faaliyetler derken ben iyice boguldum artik nefes alip sadece ogrencilerimi dusunmek istiyorum

  1. deniz dedi ki:

   Okulöncesi belli bir yaştan sonra çok yorucu oluyor.hergün ayaklarim geri geri gidiyorum okula.5 saat araliksiz siniftasin.bunaliyorsun sinifta

 37. Kubra dedi ki:

  Bence yan alanin hak olduğunu ve klavuzda yer almasi gerektiğini 147i arayip söyleyelim mutlaka

 38. zafer dedi ki:

  Sınıf öğretmenliği sosyal bilimler yan alanı mezunuyum.Halen sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktayım.Diplomaya dayalı alan değişikliği, mezuniyet belgelerimizde yan alan mevcut olduğundan bizleri de kapsamalı.Eğitim fakültesi sınıf öğretmenliği bölümünde okurken yan alan seçimi yaptırılıp bu dersleri almamızda ki amaçta sınıf öğretmenliği yanında sosyal bilgiler öğretmeni olarak da atanabilmek görev yapmak değil miydi ? sonuçta bizler sonradan sertifika ya da belge almadık mezuniyet belgelerimiz de yazılı yan alan diplomaya dayalı ibaresi ile birebir
  örtüşüyor.Saygılarımla

 39. Ş.Kaya dedi ki:

  Sınıf öğretmeniyim.yan alanım Türkçe.Inşallah yan alanla geçiş olur…

 40. Elif dedi ki:

  Ben 2009da türkçe öğretmenliğinden mezun oldum.Atanmayınca tekrar ygs ye girdim ve okul öncesi öğretmenliğini kazandım.3 yılokudum ve 2015 de atandım.Şu an anaokulunda çalışıyorum.Yani 2 tanr lşsans diplomam var.Türkçe öğretmenliğine geçmek istiyorum.Bence geçişi en çok ben ve benim gibiler kesinlikle hakediyor.

 41. Yaşar dedi ki:

  Ben yan alanı sosyal bilgiler olan sınıf öğretmeniyim.Kamuoyu oluşturmak için 147’yi aradım.Yan alanı olup,alan değişikliği yapmak isteyen arkadaşlara 147’yiaramasını tavsiye ederim.

  1. Kubra dedi ki:

   Bencede hocam bende aradim yan alan da bir haktir.Bende alan dışından yüksek lisans yaptim ve bilimsel hazirlik dahil 3 yil okudum.Yan alan bizim hakkimiz

 42. Kubra dedi ki:

  Buradaki yan alan açıklaması yalnış malesef 2014 de yan alan kavramı değişti yönetmeliğe bakarsaniz sevinirim.yan alan artık baska bir alan üzerinde yüksek lisans VEYA doktara yapmak olarak değiştirildi. Ayrica yan alanda diplomayla alakalı olduğundan zaten diplomaya dayali alan değişikliği oluyor.Yukarida ki yazanlarda yanlış bilgilendirilme var.yönetmeliği takip edip bilgi verirseniz sevinirim.Yanlis bilgilendirme olmasın

 43. Deniz dedi ki:

  Okulöncesi mezunlarina çocuk gelişimi bölümüne geçiş hakkı verilmelidir.Okulöncesi öğretmenleri bimerden ve 147’den talep oluşturalım.Ne kadar cok talep olursa o kadar ihtimal artar

 44. hasanaktan@yhoo.com dedi ki:

  vay arkadaş sınıf öğretmenleri her alana oluyor diğer branşlar üvey evlat mı

 45. hasanaktan@yhoo.com dedi ki:

  özellikle okul öncesi erkek öğretmenlerin çocuk gelişimi alanına geçmesinde fayda var hepsi müdür olamayacağına göre bunlar çocuk gelişimi bölümüne geçirilsin

  1. İsminiz dedi ki:

   Okulöncesi öğretmenliği okurken ne düşünüyordun madem kolaysa çocuk gelişimi kazanıp okusaydın bu tür cinsiyet kullanılarak isteklerde bulunmak ayrımcılık olmuyormu madem memnun değilsin yapamıyorsan idarecilik yap

 46. hasanaktan@yhoo.com dedi ki:

  okul öncesi öğretmeniyim çocuk gelişimi alanına atanabilirmiyim

 47. Gülsevm UÇAR dedi ki:

  Ben yan alan değişikliğinin adil olmadığını düşünüyorum.Çünkü öğretmenlerin yan alana geçerek üniversitede 4 sene okuyan genç kardeşlerimizin hakkını yediğini ve önünü kapadığını düşünüyorum.Ayrıca yan alanına geçtiğinde çok da verimli ders verebileceğini sanmıyorum.Örneğin üniversitelerde özel eğitim öğretmenliğinde okuyan bir öğrencinin hakkını 540 saat hizmetiçi kurs alan bir öğretmen o öğrencinin hakkını yemiş oluyor.Her birey kendi esas okuduğu alanında çalışmalı diye düşünüyorum.

  1. sevimli haldun dedi ki:

   Kardeş kanuni kazanılmış haklar yönetmelikle iptal edilemez…senin anlayacağın dilde yan alan kazanılmış bir haktır Ogretmen adayi buna göre eğitim almıştır ve mezuniyet belgesinde ve diplomasinda yazan yan alan ifadesi yönetmelik değişiminden etkilenmez. Bu yan alan sertifika belgesinde yazmazki çok bilmis arkadas diplomada yazar

  2. sevimli haldun dedi ki:

   Arkadaş 4 yıl boyunca bir yandan kimya fizik biyoloji + pedagojik derslere ilaveten mühendislik bölümündeki matematik öğretmenlerinden ders aldık çok çalıştık çok yorulduk fen eğitimi kadar matematik eğitimi aldık…simdi sen çok adil bilmiyor sonra bu kadar çalışmayı sen mi yaptın ne sertifika eğitimi arkadas 4 yıl boyunca yan alan derdi aldık bu yan alan değişikliği diplomada yazar ve en doğal hakkımızdır bize bis yere yan alan vermediler kazanıp aldık adil bulmayan arkadaşlar geçmişe sonemeyeceklerine göre yüksek yapsınlar veya çift alan okusunlar

 48. Meltem dedi ki:

  Sınıf ogretmeniyim yan alanım sosyal bilgiler ben istiyorum geçiş inşallah olur

 49. Selin dedi ki:

  Türk dili ve edebiyatı öğretmeniyim türkçe öğretmenliğine geçebilir miyim?

 50. Özlem Şeker dedi ki:

  Merhaba,sınıf öğretmeniyim.Özel eğitim alanında yüksek lisans yaptım.Yüksek lisans diplomasıyla özel eğitime geçmek istiyorum.Bu durumda olan arkadaşlar Bimer’e taleplerimizi iletelim.Teşekkürler.

 51. Deniz Ural dedi ki:

  Bende sosyoloji bölümü mezunu Eğitim programlarında yüksek lisans yapmış bir felsefe öğretmeniyim.Tebliğler dergisinde EPÖ yüksek lisans rehber öğretmenliğe yan alan sayıldı.Bu durumda olanlara da rehberliğe geçiş hakkı verilsin.

 52. Sena dedi ki:

  Ben sınıf öğretmeniyim ve bizim üniv de yan dal yoktu ya da herhangi bir bölümden sertifikam da yok buna rağmen alan değişikliği hakkından yararlanılabiliyor mı

 53. soner dedi ki:

  Sınıf öğretmeniyim , diplomamda yan alanım Sosyal Bilgiler bu alanda görevimi en iyi şekilde yerine getirebileceğime inanıyorum.

  1. Ben de sizle aynı durumdayım dedi ki:

   Yorumunuz

 54. Hayat dedi ki:

  Yan alana geçmek için 147 yi arayarak talep oluşturalım ben aradim

 55. Mehmet dedi ki:

  540 saatlik sertifikaya sahip sınıf öğretmenlerine de alan değişikliği verilmelidir

 56. Betül dedi ki:

  Ben çiftanadal meznuyum yani iki ayrı diplomam var. Şu an rehber öğretmenim, diğer alanım olan matematik öğretmenliğine geçebilir miyim?

 57. Hafize dedi ki:

  Pamuk kale üniversitesinden sınıf öğretmeni olarak mezun oldum. Yan alanım Türk Dili ve Edebiyatı idi. A Ö

 58. Ogretmen dedi ki:

  Sağlık hizmetleri alanı öğretmenleri de zor durumdadır.okulun kapsamı daraltılmış öğrenci alımları azaltılmıştır.bundan sonraki yıllarda sürekli norm fazlaligi yaşanacaktır.bunun önüne geçmek için sağlık hizmetleri ogretmenlerine de aralik2017 de alan değişikliği hakkı verilmelidir.alanı ve gördüğü egitime bakılarak özel eğitim öğretmenliğine geçiş verilmelidir.gerekirse hizmet içi eğitim ile desteklenebilir.umarım bizim alan bu alan değişikliğinde yer alır.iyi çalışmalar.

 59. mat06 dedi ki:

  Diplomaya bagli alan değişikliği istiyoruz.mezuniyet alanimda calismak istiyorum.sayin yetkililerimiz bizi duyun artik.

 60. Hilal dedi ki:

  Türk dili ve edebiyatı öğretmeniyim.Türkçe öğretmenliğine geçmek istiyorum. Bize de bu hak verilsin

 61. Cevdet dedi ki:

  Tarih öğretmeniyim. Adaylığım kalkmadan alan değiştirip sosyal bilgiler öğretmenliğine geçebilir miyim?

 62. ramazan dedi ki:

  Edebiyat mezunu sınıfçıyım. Alan değişikliği ile Türkçe ogretmenligine gecmek istiyorum. TDE mezunu sınıfçı Türkçe ye gecmek istiyor. Bu mümkün mü

 63. Melek dedi ki:

  Alan değişikliği denilince ilk akla diplomaya bagli alan değişikliği gelir.Diplomaya bagli alan değişikliği istiyoruz ama yonetmelik cercevesinde basvurma hakki olan herkese basvuru hakki verilmeli.

 64. Mustafa dedi ki:

  4 veya 5 sene önce sınıf öğretmenlerine yan alan hakkı verilmişti. Geçmediğime çok pişman olmuştum . İnsallah yan alan değişikliğini tekrar verirler.

  1. Ayse dedi ki:

   Ben geçtim pişmanım.Geri donus hakkı verilse çok mutlu olacam alışamadım.Sakın isteme.

 65. Fırtına dedi ki:

  Alanlar itibarı ile zorunluluk arz eden branşlarda denildiğine göre yine yan alan değişikliği olacağı açıktır.Bakanlığın yaptığı duyuruyu diploma dayalı şeklinde yorumlamak yanlıştır. İnşaallah yan alan değişikliği olur da sınıf öğretmenlerinin mağduriyeti giderilir.

  1. Sezai Kek dedi ki:

   kesinlikle katılıyorum.2012 de yan alana geçenlere tanınan haklar geçmeyenlere de tekrar tanınmalıdır.

   1. Bencede dedi ki:

    Bencede

  2. mat06 dedi ki:

   Diplomaya bagli alan değişikliği istiyoruz biz de.bu kiskanclik niye hocam.biz de magduruz.

 66. Adem dedi ki:

  Sınıf Öğrt. Yan alanı ingilizce olanlar geçmelidir zira bu branşta açık çok. İlkokul tercihi şart olmalıdır. Hem sinif Öğrt. fazlası erimiş hem de bir eksiklik giderilmiş olur. Y Dil açığı çok

  1. Fatoş dedi ki:

   Kesinlikle size katılıyorum.Ben de sınıf öğretmeniyim ve yan alanım ingilizce.Özellikle ilkokul ingilizce istiyorum.147+bimer talep oluşturdum

 67. Emir dedi ki:

  alan değişikliği uygulamasında daha önce kurs belgesi olan ogretmenlerede alan değişikliği yapabildi sınıf öğretmenliğinden zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği ne aynı şekilde MEB’den psikolojik danışmanlık ve rehberlik kursu almış olan öğretmenler mevcut kurs eşittir alanında yeterlilik demektir MEB’den pdr kurs belgesi olan ogretmenlerede alan değişikliği yapabilsin istiyoruz iyi çalışmalar

  1. duygu dedi ki:

   Okul öncesi öğretmeniyim. Çocuk gelişimi öğretmenliğine geçmek istiyorum. Benimle aynı düşünen öğretmen arkadaşlarım varsa 147 yi arayalım lütfen.

 68. Nazmi dedi ki:

  2 yıllık eğitim yüksek okulu mezunuyum.Sınıf öğretmenliği yaparken, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Lisans Tamamlama Programı Sosyal Bilgiler Bölümünden mezun oldum. Alan değişikliği yapabilecek miyim?

 69. Engin Akgül dedi ki:

  Ben okul öncesi eğitimi öğretmeniyim çocuk gelişimi öğretmenliğine geçebilir miyim? Diploma da yan dalım yok ama bile varsa lütfen

 70. Engin Akgül dedi ki:

  Ben okul öncesi eğitimi öğretmeniyim çocuk gelişimi öğretmenliğine geçebilir miyim

 71. mehmet dedi ki:

  sınıf öğretmeni olarak çalışmaktayım teknik eğitim fakültesi mezunu teknik öğretmenim alanıma geçebilecek miyim

 72. TANER dedi ki:

  Fen Bilimleri öğretmeniyim. Yan dalım İlköğretim Matematik öğretmenliği. Yan dala geçmek istiyorum. Zaten üniversite okurken, gerekli dersleri fazlasıyla aldık. Yan alan hakkımızdır.

  1. Kamil dedi ki:

   Matematik zor iştir, ağır iştir. Yapamazsın birader. Fen bilgisi mezunu ne anlar matematikten.

   1. Sezai Kek dedi ki:

    Niye yapamasın ki? Sizin kadar yapar.saygılar

   2. ali dedi ki:

    bencede

   3. Murat dedi ki:

    Öyle mi hoca peki o yuzden mi fenciler kpssde en yüksek ortalamayı yapıyorlar? Matcıları geride bırakıyorlar. Saygısızlık yapmamak gerek

  2. sevimli haldun dedi ki:

   Kardeş bende seninle aynı durumdayım.insallah olur fen sıkıcı olmaya başladı ve norm fazlasının umarım yan alan verilir de matematiği gecerim

 73. ramazan dedi ki:

  Edebiyat mezunu sınıfciyim. Alan değişikliği ile Türkçeogretmenligine geçebiliyor muyum¿

 74. Ozz dedi ki:

  Yonetmeligin o maddesine baktim degistirilmis . Yuksek lisans yada doktora ibaresi geciyor. Yani farkli bi alanda yuksek lisans yapmis olmakta yan alana gecis yapmaya hak veriyor. Yan alan aciklanmasinda da acikliyor

  1. Özlem Şeker dedi ki:

   Yönetmeliğin hangi maddesi hocam?Kesin mi?Ben de yüksek lisansla geçmek istiyorum.

 75. Hüseyin dedi ki:

  Bence norm fazlası sınıf öğretmenlerini eritmek için en çok açık olan özel eğitime geçişine fırsat verilmeli yoksa devletin sırtıda bir kambur gibi her geçen gün sayıları artarak duracak.devleti boşta Duran öğretmenler için maaş vererek zarara uğratmış oluruz.alan değişikliği ile ihtiyacımızı gidermiş oluruz hemde kamburdan kurtulmuş oluruz

  1. semih dedi ki:

   Peki atanamayan ogretmenlerin gunahi ne alan degisikligiyle atanan ogretmenlerin hakkina girilmiyor mu

  2. Orhan63 dedi ki:

   Semih hocam acelen ne bekle çalış atanırsın. Şimdi görev yapan öğretmenler bir günde atanmadiki onlara saygı duymalısın sırayla bu işler

   1. semih dedi ki:

    Hocam ben bes yildir calisiyorum ilk defa bu yil iyipuan aldim alanimdan 245.oldum simdi alan degisikligiyle atanamasam suclamaliyim biraz empati yapin

   2. semih dedi ki:

    Madem atandilar neden alan degistiriyorlar yazik degil mi bize atanadigim icin nisamlimdan ayridim ben ne saygisindan bahsediyorsunuz

  3. Ahmet dedi ki:

   Bravo size yani norm fazlası varda sınıf öğretmeni geçsin. Özel eğitim öğretmenleri atanamıyorken sınıf öpretmenleri mi geçsin? Kaç senedit sertifika ile zaten özel eğitimde çalşılıyor. Sınıf öğretmenlerinin durumu belliyken ne diye gidip okuyorlarda hala sonra gelip özel eğitim öğretmenlerinin hakkına giriyorlar. Dediğiniz hiç mantıklı değil. Kendinizi kurtarmayı düşünürken başkalarını da perişan etmeyin. Zaten bu düşünceler yüzünden bugün bu durumdayız.

  4. Ali dedi ki:

   Din kulturune geçsinler