5 bin ücretli öğretmene sözleşmeli öğretmenlik yolu açıldı

Ücretli öğretmenlere kadro olarak bilinen ücretli öğretmenler arasından sözleşmeli öğretmen atama istihdam modeli yasası kabul edildi. Milli Eğitim Bakanlığı 5 bin ücretli öğretmeni sözleşmeli öğretmen olarak atamasını yapacak.

5 bin ücretli öğretmene sözleşmeli öğretmenlik yolu açıldı

5 bin ücretli öğretmene sözleşmeli öğretmenlik yolu açıldı

Aylardır tartışılan ücretli öğretmenlere kadro yolu kesinleşmiş oldu. Milli Eğitim Bakanı tarafından geçtiğimiz günlerde birkaç kez dile getirilen ancak sonrasında MEB Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından böyle bir çalışma yok açıklaması tartışmalarında son noktaya gelindi. Torba tasarı yasalaştı ve Milli Eğitim Bakanlığı 5 bin ücretli öğretmene sözleşmeli öğretmenlik yolunu açtı.

5 BİN ÜCRETLİ ÖĞRETMENE KADRO YOLU

TBMM Genel Kurulu Milli Eğitim Bakanlığını ilgilendiren ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanabilmesi ile ilgili madde olan 5 bin ücretli öğretmene sözleşmeli öğretmenlik yolunu açılmasının kabulüne karar verdi.

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen madde;

MADDE 94– 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

GEÇİCİ MADDE 15– (1) 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesi kapsamında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olanlar; başvuru tarihinin son günü itibarıyla bu görevlerinden dolayı en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmenliğe atanabilmek için aranan özel şartları taşımaları, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları ve Kamu Personel Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla, Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre ek 4 üncü madde uyarınca öğretmen unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir. Bakanlıkça belirlenecek alanlarda olmak üzere bu kapsamda istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısı 5.000’i geçemez.”

Ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanması için 5 kriter yazımızda ücretli öğretmenlerin kadroya alınması için gerekli şartları belirtmiştik. TBMM’de kabul edilen madde de değişiklik yapılmadan aynen maddenin kabul edildiğini görüyoruz.

ÇALIŞMA YILI VE ÇALIŞMA SÜRESİ TEKLİFLERİ REDDEDİLDİ

Ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanabilmesinin yolunu açan maddede muhalefet partililerinin yaptığı bazı itirazlar reddedildi. ogretmenlericin.com olarak yapılan itirazlardan birisinin 540 gün sigorta prim süresi diğerinin de 2017-2018 eğitim öğretim yılında çalışma zorunluluğu olduğudur. CHP ilgili maddenin tümüyle torba tasarıdan çıkarılması için önerge verdi ancak CHP tarafından verilen önerge kabul edilmedi.

MHP ise ilgili madde içerisinde yer alan iki hususun değiştirilmesini istedi. Ücretli öğretmenlerin taşıması gereken şartlardan olan “2017-2018 eğitim ve öğretim yılında” ibaresinin maddeden tamamen çıkartılmasını istedi. Aynı madde içerisinde bulunan 540 gün sigorta prim süresinin ise 450 gün sigorta prim süresi olarak değiştirilmesini isteyen MHP’nin de bu teklif reddedildi.

MEB ATAMA DUYURUSU YAYIMLAYACAK

TBMM’de kabul edilen ücretli öğretmenlerin kadroya alınması ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığının en kısa süre içerisinde öğretmen atama duyurusu yayımlaması bekleniyor. Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre ek 4 üncü madde uyarınca öğretmen unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek. Bakan İsmet Yılmaz’ın geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarda bu yasanın beklendiğini görmüştük. MEB şimdi bu şartlar çerçevesinde 5 bin öğretmen ataması daha yapacak.


Sosyal Medyada Paylaşın:

30 yorum

 1. 21yıl ücretli çalıştım. Bütün şartlarım tutuyor. 2017 kpss sarti tutmuyor sadece. Bakan kpss siz demişti hani merde. Kpss şartını prim günleriyle kapatacaktik. Yıllarım gitti çok yazık

 2. 6 yıl ücretli öğretmenlik yaptım. fakat yeğenim 15 temmuzda gölbaşında şehit edilince geçen yil çalışmadım. neden 2017 2018. şahsen bu durum beni çok üzdü. bimere de yazmıştım. kim kimin umrunda.

 3. 600 küsür primim var caluşıyorum 2017 de alan sınavına giremedim hakkım yanarsa cok üzülürüm cunku 2013 de mezun oldum hersene bir fiik girdim sınavlara 2017 de girdim fakat alanı kacırdım işte bu yuzden yuregim sızlıyor

  • AYNI DURUMDAYIM. 8 YIL ÖĞRETMENLİK YAPTIM KARDEŞİM. 2017 KPSS’NE GİREMEDİĞİM İÇİN BENİMDE YÜREĞİM SIZLIYOR. 🙁

 4. 2016 merkezi bi sınav yanı önlisans ortaöğretim lisans hepsi aynı yıl yapıldı 2016 2017 şartı olması en dogal olanı kpss sız atama oyle olur bence 2016 ya gırıp 2017 e girmeyen cok her ikisinin olması en kaliteli ve tecrübeliyi bulma acasından daha mantıklı

 5. Sadece kendini kandırabilirsin.Neden herkes gibi yazalı sınavla atanmayı denemiyorsun.MADEM ADİL neden bir defa yapılıyor.. Kpss yine kaldırsınlar olsun bitsin.

 6. 2017 kpss olursa haksızlık olmaz mı 2016 da dahil edılmeli madem ki kpss siz alınacak sadece girmiş olmk yterli olmalı ve 2016 kpss de dahıl edılmeli

 7. Herseyımiz tutuyorda 2017 alan sınavı yok 2016.2015 hepsinden alana girmiştim umarım 2016 veya 2017 ye girmiş olma şartı koyarlar 15 gün sonra cocugum dofacak onun nasıbı varsa gelir zaten

 8. Merhabalar benim merak ettiğim bir konu var bu bel bin de branşlar başvurulara göre mi belirlenecek yoksa daha önceden mi açıklanacak ?

  • Merhabalar, branş dağılımı açıklanacak sonra başvurular alınacak. 5 bin atamanın branş dağılımı öncesinde belli olacak.

 9. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.Hükümetimiz nasıl olurda böyle bir yanlış uygulama yapar ücretli öğretmene bu fırsat verilmesi tamamen adaletsizliktir liyakat nedir sınavla atanacaklar liyakat sahibi değiller mi ?yeterli puanı alamayıp 3 kuruşa ek ders karşılığı çalışanlar yıllarca bulundukları kadroları işgal edip atama sayılarını düşürdüler 2 yıllık önlisans mezunları öğretmenlik yapıyor ülkemizde yazıktır.liyakatsa devlet dairelerinde memurluk yapan öğretmenlik mezunu binlerce liyakat sahibi güvenilir memurögretmenler var önce ellerinden 2012 yılında aldığınız kurumlararası atamayı açında hak yerini bulsun.kimse kusura bakmasın ücretli atamasında kimler kayırılıyor bilmem ama rabbim kul hakkını yanınıza komaz

  • Neden kul hakkı yiyelim. Allah kul hakkını yedirmesin. KUL HAKKINI FETÖ’LER VE PKK’LILAR YİYOR. Ben Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumda 553 sigorta prim günüdür ücretli sınıf öğretmenliği yapıyorum. Asgari ücretin altında aylık maaş ile(1.400TL) hem ev geçindiriyorum hemde öğrencilerime hediyeler alıyorum. Allah’a hamd olsun; mutluyum. Öğrencilerim çok başarılı. Görevimi hakkıyla yerine getiriyorum. Okulumuzun kadrolu hizmetlisi olmadığından kaloriferi de ben yakıyorum. Helali hoş olsun. Kpss’ye de çalışıyorum ama okulla aynı anda yürümüyor. Ben Eğitim fakültesi resim öğretmenliği mezunuyum inşallah ücretli öğretmenlerin ataması yapılırda biraz daha rahat çalışmış oluruz. Allah devlet büyüklerimizden razı olsun.

   • Sadece kendini kandırabilirsin.Neden herkes gibi yazalı sınavla atanmayı denemiyorsun.MADEM ADİL neden bir defa yapılıyor.. Kpss yine kaldırsınlar olsun bitsin.

 10. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumda 553 sigorta prim günüdür ücretli sınıf öğretmenliği yapıyorum. Asgari ücretin altında aylık maaş ile(1.400TL) hem ev geçindiriyorum hemde öğrencilerime hediyeler alıyorum. Allah’a hamd olsun; mutluyum. Öğrencilerim çok başarılı. Görevimi hakkıyla yerine getiriyorum. Okulumuzun kadrolu hizmetlisi olmadığından kaloriferi de ben yakıyorum. Helali hoş olsun. Kpss’ye de çalışıyorum ama okulla aynı anda yürümüyor. Ben Eğitim fakültesi resim öğretmenliği mezunuyum inşallah ücretli öğretmenlerin ataması yapılırda biraz daha rahat çalışmış oluruz. Allah devlet büyüklerimizden razı olsun.
  0

 11. 21 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum. 3000den fazla sigorta günüm var meb de. Eğitim Fakültesi mezunuyum. 2017-2018 eğitim öğretim yilinda da hala çalışıyorum. Sadece 2017kpss yi kscirdigim için giremedim. Şimdi bu bans reva mı? Nasıl susayım. Bu benim tek ve son şansımdı. Ne yapayım şimdi siz söyleyin?

  • Bencede bızde 2017 de alana giremedik o gun bi talihsizlik oldu gidemedik 2016 olsa herseim tutuyor madem kpss siz atama olucak 2018 girelim hersey olsun bitsin

 12. Bencede haklısın sizin ücretli öğretmen lik yapmanız bile tam bir fiyasko düzenleme yapılması şart

 13. Ben ilk dönem 1 ay çalıştım kadrolu öğretmen geldiği icin çıkarttılara acaba 2017,2018 çalışma şartını sagliyormu

 14. İktisat fakültesi mezunuyum.9 senedir ücretli öğretmenlik yapıyorum. Eğitim fakültesi mezunu değilim fakat bizim için de bir düzenleme getirilmesi gerektiğini düşünüyorum

 15. Adaletsizlik var diyen arkadaşlar, Adalet şartlar size uyuncamı adalet oluyor.2017 kpss ye girmiyor sonra şartlar ağır diyor kimisi. Çok kez şartların uymadığı durumlar yaşadım hiçbirinde de adaletsizlik var demedim.şimdi ise tesadüfen tüm şartları karşılıyorum. Kadro Olur olmaz nasiptir.kadro olsada olmasada ALLAH Devletimizden razı olsun birçok imkanlar sunuyorlar Millet için…

 16. Merhabalar simdi benim su sekilde kafama takilan bir soru var.aciklamada diyorki meb e bagli egitim kurumlarinda gorevyapmakdiyor.peki halk egitimde mebe bagli ve okullarda ek ders karsiligi kurs veriyoruz biz bundan yararlanabilacekmiyiz acaba

 17. Adalet mülkün temelidir. Bu haksızlığa karşı Türk Adaletine güveniyorum.mahkeme yolu açıktır.20 yıl görev yap.Bu yıl ise görev vermesinler,sonra hak hukuk var desinler.

 18. Ben; 550 sigorta prim günüdür ücretli sınıf öğretmenliği yapıyorum. Branşım görsel sanatlar. 2017 Kpss puanım P10: 60.581 2017-2018 eğitim öğretim yılında da aktif olarak çalışıyorum. Çok şükür sicilim temiz. Asgari ücretin altında bir maaş ile ev geçindiriyorum. Mesleğimi en güzel biçimde icra etmeye çalışıyorum. Okul adına bir çok ödül ve başarılarım var. Allah devlet yöneticilerimizden razı olsun. İnşallah, hayırlısıyla ücretli öğretmenlerin ataması gerçekleşir. Teşekkür ederim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM