5 yıl ücretli öğretmenlik yapanların öğretmen olması için düzenleme olacak

Sözleşmeli öğretmenlik, geçici öğretmenlik ve ücretli öğretmenlik hakkında açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ücretli öğretmenlerin öğretmen olarak atanabilmesi ile ilgili çalışma yapılacağını ifade etti.

5 yıl ücretli öğretmenlik yapanların öğretmen olması için düzenleme olacak

5 yıl ücretli öğretmenlik yapanların öğretmen olması için düzenleme olacak

400 bin öğretmen adayı Milli Eğitim Bakanlığına atanabilmek için çabalarken Bakan İsmet Yılmaz’dan çok tartışılacak bir açıklama geldi. Bakan Yılmaz 5 yıl ücretli öğretmenlik yapanların öğretmen olarak atanabilmeleri için kanuni değişiklik yapılacağını söyledi.

GEÇİCİ, SÖZLEŞMELİ, ÜCRETLİ, KADROLU ÖĞRETMENLER

27.11.2017 tarihli TRT Haber programına katılan ve gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz geçici öğretmenler, sözleşmeli öğretmenler ve ücretli öğretmenler hakkında bilgi verdi. Sözleşmeli öğretmenlik ile kadrolu öğretmenlik arasında fark yok açıklamasında bulunan Bakan Yılmaz sadece öğretmen kimliği üzerinde yazan ibarelerin farklı olduğunu söyledi. Bir sözleşmeli öğretmenin bankaya gittiğinde kimliğinin üzerinde sözleşmeli öğretmen yazmasından dolayı ücretli öğretmen sanıldığı örneğini veren Milli Eğitim Bakanı, yetkililere talimat verdiğini ve bu kimlik farkının da ortadan kaldırılarak üzerinde artık öğretmen yazılacağını vurguladı.

5 YIL GÖREV YAPAN ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE ATAMA YOLU

Ücretli öğretmenlerin mağdur olduğuna ve bu konuda sıkıntı yaşadıklarına inandığını açıklayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz girdikleri ders sayısına göre ücret alan ücretli öğretmenlerin ortalama maaşlarının asgari ücretin altında olduğuna işaret etti. Kanuni değişiklik yapılacağını belirten Bakan Yılmaz, MEB’de 5 yıl ücretli öğretmenlik yaparak öğretmenlik tecrübesini kazanmış kimselere sözleşmeli öğretmen atamasında mülakata çağrılmasında uygulanan üç katı kontenjana girme şartının uygulanmayacağını ifade etti. 5 yıl ücretli öğretmenlik yapanların öğretmen atama mülakatlarına alınması yönünde yasal düzenleme yapılacağını tekrarlayan Bakan İsmet Yılmaz ücretli öğretmenlere bir imtiyaz tanıyacağız dedi.

Ücretli öğretmenlerin atanabilmeleri hakkında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamaları-video-;

Ücretli öğretmenlerin devlete atanabilmeleri ile ilgili detaylar ve ayrıntılar Bakan Yılmaz tarafından paylaşılmadı. Kaç yaşında olmalı, hangi bölüm mezunları olmalı, son kaç yıl içerisinde ne kadar ücretli öğretmenlik yapmalı gibi şartlar Bakan Yılmaz tarafından belirtilen kanuni değişiklik sonrasında netlik kazanacaktır.0
like
0
love
0
haha
0
wow
1
sad
1
angry
Sosyal Medyada Paylaşın:

Yazıya Gelen Yorumlar

64 Yorum - "5 yıl ücretli öğretmenlik yapanların öğretmen olması için düzenleme olacak"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
meltem
Ziyaretçi
meltem

özel okullarda çalışanlarıda kapsıyor mu

Nurgül Çakıcı
Ziyaretçi
Nurgül Çakıcı

Devlet okullarında 5 yıl çalışmış diye dinledim

Medsab
Ziyaretçi
Medsab

İki yıllık önlisans ve kamu yönetimi bölümünü bitirip pedegojik formasyon belgesi aldım.8 yıl birleştirilmiş sınıflarda müdür yetkili,15 yıl ücretli öğretmenlik yaptım.Erkeğin gidemeyeceği yerlerde 23 yıldır ücretli çalışıyorum.Kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapmamıza rağmen aldığımız ücret ve gördüğümüz muamele ortada.Ücretlilere böyle bir hak tanınıyorsa neden yadırganıyor ki Kendi bölümümüzle atanamadıysak ne suçumuz var ki.Şuanda yetiştirdiğim öğrencilerim her kademede görevdeler.Lütfen yorumlarda emeklere saygılı olalım.Herkesin hakkında hayırlı olması dileğimle.Inşallah emeklerimizi görürler.Emekliliğime az kalmışken yadırgamayalım

Nurgül Çakıcı
Ziyaretçi
Nurgül Çakıcı

Öğretmenlik tecrübe,vicdan merhamet YÜREK işidir . Eğitim fakültesi tabiki şart ama eğitim fakültesi bitirmiş diplomasını kadrosunu almış lakin öğretmenlik ve eğitmenlikten nasibini almamış çok insan var malesef .o kadar ince bir çizgi ki bu hakkını veren aldığı parayı hakeden kadrolu veya ücretli öğretmenlik yapan herkese helal olsun.

Cengiz
Ziyaretçi
Cengiz

Dersanede 5 yıl çalışmış bir öğretmen atanıyorsa ücretli öğretmen de kadroya alınmalı bana göre bakanımız haklı güzel düşünüyor inşallah bakanlık sözünün arkadında durur

Mahmut
Ziyaretçi
Mahmut

Iyi aksamlar istanbul’da ucretli ogretmenlik yapiyordum. aslen fizik mezunuyum.bu haberi okuyunca sizden bilgi almak istedim.bu bes yillik ucretli öğretmenliğin şartını nereden öğrenebilirim. Ücretli öğretmenlik yaptığım yerlerin toplu olarak dokümanını nereden alabilirim. Cevabınızı bekliyorum.

Ali
Ziyaretçi

Sen bu kafayla öğretmenlık yapma bence……yetiştırdığın çocuklara yazık olur

Nurgül Çakıcı
Ziyaretçi
Nurgül Çakıcı

SGK dan e devlet şifresi ile girildiğinde ne kadar çalıştığınız çıkıyor ama okul isimleri çıkmıyor

Editör
Yönetici

Merhaba, şu anda bu bilgileri size kimse veremez çünkü bu konuda resmi bir duyuru, ilan yok. Şartlar, kurallar nedir kimse bilmiyor. Ancak MEB tarafından açıklandığında ayrıntılar ortaya çıkacaktır. Görev yaptığınız okullara giderek hangi dönemlerde nerede çalıştığınızı belgelendirebilirsiniz.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

17 yıldır Bursa-Gemlikte ücretli makina tek öğretmeni olarak çalışıyorum.2010 da 1.sınavda 84 alďım ancak sınav iptal edildi ve ikinci sınavda da 77 aldım ancak atanamadım.Mağdurum.Allah bakanımızdan ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan razı olsun.Küfre karşı onlara kuvvet versin.

Ali
Ziyaretçi

Atanmiş gibi konuşuyorsun hocam değişen hiçbir şey yok ki yine aynı tas aynı hamam mülakatla alacaklar vede alanında boş kadro ıhtıyacı varsa yoksa yine ücretlı öğretmenlık yapmaya devam

Nurgül Çakıcı
Ziyaretçi
Nurgül Çakıcı

Âmin inşallah

wpDiscuz
  • YORUM