Aday Öğretmen Yetiştirme Programı tereddüt edilen hususlar

Milli Eğitim Bakanlığı Aday Öğretmen Yetiştirme Programı ile ilgili resmi yazı gönderdi ve konu ile ilgili detaylı açıklamada bulundu.

Aday Öğretmen Yetiştirme Programı tereddüt edilen hususlar

Aday Öğretmen Yetiştirme Programı tereddüt edilen hususlar

2016 yılı Şubat ayı ve sonrasında kadrolu veya sözleşmeli olarak atanan aday öğretmenlerin eğitimlerinin 17.04.2015 tarihli ve 29329 sayılı Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ye Yer Yönetmeliği ile 02.03.2016 tarihli ve 4227763-10.04-E.2456947 sayılı Makam Oluru ile yürürlüğe giren Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecine İlişkin Yönerge kapsamında Aday Öğretmen Yetiştirme Programının devam etmekte olduğu belirtildi.

TEREDDÜTTE DÜŞÜLEN HUSUSLAR

Milli Eğitim Bakanlığının 03.08.2017 tarih ve 11771868 sayılı yazı ile ilgili tereddütlerin yaşandığı açıklanırken aday öğretmen yetiştirme programı ve ekleri ile ilgili açıklama yapılma gereği duyulduğunu ifade edildi. Aday Öğretmen Yetiştirme Programı hakkında Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalar;

  • 2016 yılı Şubat ayı ve sonrasında kadro hı veya sözleşmeli olarak atanan tüm aday öğretmenlere “Aday Öğretmen Yetiştirme Programı” (654 saat) uygulanacaktır.
  • 2016 yılı Şubat ayı ve sonrasında kadrolu veya sözleşmeli olarak atanan aday öğretmenlerden özel öğretim kurumlarında adaylığı kaldırılanlara “Özel Öğretim Kurumlarında Adaylığı Kaldırılan Öğretmenlerin Uyum Programı” (312 saat) uygulanacaktır.
  • Özel öğretim kurumlarında adaylığı kaldırılan aday öğretmenlerin adaylığı kaldırılmış olsa da 312 saatlik uyum eğitimleri kesinlikle yapılacaktır.
  • Aday öğretmen yetiştirme programı Valiliklerce belirlenecek takvim çerçevesinde uygulanacaktır.
  • Aday Öğretmen Yetiştirme sürecine tabi tüm öğretmenler hizmetiçi eğitim faaliyetlerini eksiksiz olarak tamamlamak zorundadır.
  • Aday Öğretmenler yasal mazeretleri nedeniyle katılamadıkları hizmetiçi eğitim faaliyetlerini il milli eğitim müdürlüklerince düzenlenecek telafi programı kapsamında tamamlayacaklardır.
  • Aday öğretmenlere yönelik uygulanan; Aday Öğretmen Yetiştirme Programı ile Özel Öğretim Kurumlarında Adaylığı Kaldırılan Öğretmenlerin Uyum Programının yapılıp yapılmadığının takibi okul/kurum müdürü tarafından yapılacak olup programın yürütülmesinden il milli eğitim müdürlükleri sorumlu olacaktır.
  • Tüm Valiliklerce aday öğretmenlere bu talimat kapsamında düzenlenecek 180 saatlik hizmetiçi eğitim faaliyetlerinin bitiminde EK-7 Değerlendirme Formu (İl Raporu) doldurulacak ve en geç bir (1) hafta içerisinde Genel Müdürlüğümüze gönderilecektir.

Milli Eğitim Bakanlığının aday öğretmenler ile ilgili gönderdiği yazıda yukarıdaki hususların dikkate alınması ve adaylık sürecindeki faaliyetlerin uygulanmasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunda uyarılarda bulunuldu.

İlgili resmi yazı için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk