Aday öğretmenlerin eş durumu tayini başvuru zamanı, başvuru hakkı

Aday öğretmen eş durumu tayinini bir yıl sonra mı yoksa bir buçuk yıl sonra mı isteyebilir, aday öğretmenin eş durumu tayini hakkında merak edilen soruları sizlere açıklayalım.

Aday öğretmenlerin eş durumu tayini başvuru zamanı, başvuru hakkı

Aday öğretmenlerin eş durumu tayini başvuru zamanı, başvuru hakkı

Aday öğretmenlerin yetiştirme sürecinin tamamlanmasına iki aylık bir zaman kaldı. Mart ayının başında başlanan aday öğretmen yetiştirme programı uyum süreci 15 Ağustos tarihi itibari ile aday öğretmenin uyum süreci aldığı okulda ilişik keserek ayrılması ve en geç 29 Ağustos tarihine kadar asıl kadrosunun olduğu yani atandığı okulda göreve başlaması ile sona ermiş olacak.

1 EYLÜL GÖREVE BAŞLAMA

MEB personeli aday öğretmenler en geç 29 Ağustos tarihine kadar göreve başlayacak olup tüm öğretmenler gibi 1 Eylül tarihinde okullarında seminer çalışması/mesleki çalışma ile okullarına fiilen başlangıç yapmış olacak. Şubat 2016 tarihinde atanan aday öğretmenler arasında evli olan, evlenecek olan öğretmen arkadaşlar bulunmaktadır. Bu duruma sahip öğretmen arkadaşların merak ettiği sorulardan birisi de;

Aday öğretmen ne zaman eş durumu tayini isteyebilir? Aday öğretmen bir sene sonra mı yoksa bir buçuk sene sonra mı eş durumu tayini hakkına sahiptir? Bu sorulara cevap verme gereği duyduk.

ADAY ÖĞRETMENİN EŞ DURUMU TAYİNİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından 22.02.2016 tarihinde tüm illere gönderilen Aday Öğretmenler konulu 10 maddelik yazıda aday öğretmen eş durumu tayini isteyebilir mi, 2016 yılında atanan aday öğretmenlerin ne zaman eş durumu tayini isteyebileceği hükmü yer almaktadır.

9- Aday öğretmenler, asıl görev yapacakları eğitim kurumlarında bir yıllık görev süresini doldurmadan aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunamayacaktır.

9.maddede görüldüğü üzere aday öğretmenin eş durumu tayini başvuru yapması, eş durumundan tayin isteyebilmesi için asıl görevli olduğu yani atamasının yapıldığı okulda bir yıl çalışma zorunluluğu bulunmaktadır.

Örnek; Şubat 2016 da Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Atatürk İlkokulu’na atanan aday öğretmen uyum sürecini geçirmek için İzmir ili Menemen ilçesi Kubilay İlkokuluna görevlendirilsin. mart ayından ağustos sonuna kadar Kubilay ilkokulda çalışan aday öğretmen 29 Ağustos itibari ile Atatürk İlkokulunda göreve başlayacak. Bu öğretmenin eş durumunda tayin isteyebilmesi için Ağustos 2017 tarihini beklemesi gerekmektedir. Şubat 2016 da atanan aday öğretmen Şubat 2017 tarihinde eş durumundan tayin isteyemez.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) yazısı için TIKLAYINIZ

MEB Personel, Personel MEB Haber
Personel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM