Aile bütünlüğü sağlanamayan öğretmenlerin çocuklarını da düşünelim

ogretmenlericin.com olarak yazımızda yer alan mektup öğretmen olan annesi babası farklı illere atanan bir kişiye ait. O kişi hem bir evlat hem bir öğrenci. Milli Eğitim Bakanlığı aile bütünlüğü sağlanamayan tüm öğretmenler için gereken ne ise yapmalı ve tüm öğrencileri kendi evlatları gibi kabul eden öğretmenlerin evlatlarını da mutlu etmelidir.

Aile bütünlüğü sağlanamayan öğretmenlerin çocuklarını da düşünelim

Aile bütünlüğü sağlanamayan öğretmenlerin çocuklarını da düşünelim

Öğretmenlik kutsal bir meslektir, yeri gelir öğrencilere anneden daha çok anne babadan daha çok baba olur. Yeri gelir ağbi, abla, yeri gelir aileden bir parça olur öğretmenler. Özlük hakları, mali hakları, atama hakları istenilen düzeye ulaşmamış olsa da “tatilleri çok” gibi basit eleştiriler ile moralleri bozulmaya çalışılsa da öğretmenler için tüm çocuklar evlatlarıdır. Sınıfa girdiğiniz anda tüm sorunlarınızı dışarıda bırakırsınız ve oradaki öğrenciler ile baş başa kalırsınız.

ÖĞRETMENLERİN AİLE BÜTÜNLÜĞÜ

MEB personel haber sitelerinde “öğrenciler öğretmensiz kalmasın”, “öğrencilerin dersine ücretli öğretmen girmesin”, “benim çocuğum birden fazla öğretmen değiştirmesin” gibi yorumları ve yazıları görürüz. Herkes kendi evladının geleceği için kendi kıyaslamasına göre iyi öğretmen seçmeye çalışır, çocuğunun öğrenim hayatında olumsuzluk yaşanmaması için uğraşır. Peki eğitim sisteminde merkezde yer alan öğrencilerimizin hep en iyisine layık olması için uğraşan öğretmenlerin çocukları, aileleri yok mu?

Aile Bütünlüğü Sağlanamayan Öğretmenler

Evet var, ayrı kalan, eş durumundan birleşemeyen, aile bütünlüğü sağlanamayan yüzlerce öğretmen ve onların kendileri gibi mağdur duruma düşen çocukları var. Milli Eğitim Bakanlığı başta aile bütünlüğü sağlanamayan öğretmenler olmak üzere özür grubundan yer değiştiremeyen tüm öğretmenlerin mağduriyetini gidermelidir.

Sözleşmeli öğretmenler eş durumuna başvuramıyor, kadrolu öğretmenler il içi eş durumu ve il dışı eş durumunda yeterli norm olmamasından veya hizmet puanı yetersizliğinden yer değiştiremediği için mağdur oluyor. 30.08.2017 tarihinde MEB tarafından yapılan basın açıklaması metninde iller arası özür grubundan yer değiştiremeyen öğretmenlerin durumlarının tekrar değerlendirileceği açıklandı. Ancak bu mağduriyet içerisinde sözleşmeli öğretmenler ve il içi özür grubu mağdurları yer almadı.

ogretmenlericin.com olarak aşağıdaki görseli dikkatlice okumanızı öneririz;

Defne Mektup

19.03.2017 tarihinde yazılan bu mektubun sahibi Defne… Annesi Erzurum’a ve babası Van’a öğretmen olarak farklı illere atandıktan sonra Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde anneannesi ile yaşayan bir öğrencimiz Defne, 3-B sınıfı öğrencisi olan Defne 2017-2018 eğitim öğretim yılında 4.sınıfa gidecek. Defne Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben bir mektup yazıyor ve annesi ile babasına kavuşmak istediğini anlatarak yardım talep ediyor. Defne tarafından Sayın Cumhurbaşkanından istenen bu yardım aslında tüm sözleşmeli öğretmenler, özür grubundan aile bütünlüğü sağlanamayan öğretmenler adına…

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

  1. ildışı il içi ve özür gurubunda kontenjanalar neden açılmıyor….?
    daha sonra bu kontenjanlara nasıl yerleştirme yapılıyor……?
    Bunları denetleyen hiç bir kurum yok mu?Tüyü bitmemiş yetimin hakı hakı yeninerek mi korunacak mı?Atamayı yapanları nasıl denetleniyor?

  2. Aile bütünlüğü denilince sadece eşlerin birarada olması akla geliyor.Oysa Ayrı olan ailelerin çocuğu merkezi sınavla iyi bir okulu kazandığında annesinden ayrı tek başına nasıl kalabilecek.Babadan ayrı annede yanına tayin isteyemezse bu nasıl aile bütünlüğü oluyor.Tekrar eskisi gibi merkezi sınavla kazanan öğrencinin yanına gitme hakkı verilirse çok iyi olur.

  3. İl içi özür grubu unutulmamalı. 2 çocuğumda annesiz büyüdü büyüyor. 7 yılda 168 bin km yol ve çıkmayan il içi eş durumu tayini. İl içi bu yol larda çilede bitmez

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM