Asker öğretmen, açıkta bekleyen ve ücretsiz izinde olana hazırlık ödeneği

2017 yılı öğretim yılı hazırlık ödenekleri öğretmenlere ödenirken asker öğretmenlere hazırlık ödeneği ile açıkta bekleyen ve ücretsiz izinde olan öğretmenlerin hazırlık ödenekleri hususunda ogretmenlericin.com olarak aldığımız soruları cevaplandıralım.

Asker öğretmen, açıkta bekleyen ve ücretsiz izinde olana hazırlık ödeneği

Asker öğretmen, açıkta bekleyen ve ücretsiz izinde olana hazırlık ödeneği

2017-2018 eğitim öğretim yılı başlangıcında öğretmenlere 2017 hazırlık ödeneği 1050 lira olarak yattı ve yatmaya da devam ediyor. Damga vergisi kesintisi nedeni ile bu tutarda 7-8 liralık bir kesinti yaşanmakta öğretmenlere yatacak olan net kırtasiye ücreti 1042-1045 lira aralığında olmaktadır.

ASKER ÖĞRETMENLERİN HAZIRLIK ÖDENEĞİ

Asker öğretmenler hazırlık ödeneği alamazlar. Çünkü asker öğretmen maaşları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değil, Milli Savunma Bakanlığı tarafından ödenmektedir. Aslında asker öğretmenler sivil değildirler. Tüm yargılama, soruşturma işlemleri bakımından asker öğretmenlik süresince TSK’ye bağlıdırlar. Asker öğretmen olarak görev yapanlar diğer askerlik görevini yerine getiren öğretmenler gibi “aylıksız izinde” gözükmektedirler. Bu yüzden asker öğretmenler eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği yanı kırtasiye ücreti alamazlar.

AÇIKTA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER

ogretmenlericin.com olarak aldığımız bir diğer soru da açıkta bekleyen öğretmenler hazırlık ödeneği alabilir mi sorusu oldu. Çeşitli nedenlerden dolayı açığa alınan ve açıkta bekleyen öğretmenler fiili olarak görevlerinin başında olmadıkları için hazırlık ödeneği alamazlar. Açıkta bekleyen öğretmenler hazırlık ödeneği alamazken öğretmenlerin göreve iade edilmesi ile birlikte bu kırtasiye ücretini almaya hak kazanırlar. Örneğin şu anda açıkta bekleyen bir öğretmen Kasım 2017’de göreve iade edilirse 2017-2018 eğitim öğretim yılı hazırlık ödeneği ona göre hesaplanarak öğretmene ödenir. Bu da takribi üçte ikilik bir oran demektir.

ÜCRETSİZ/AYLIKSIZ İZİNDE OLANLARA KIRTASİYE ÜCRETİ

Asker öğretmenlikte olduğu gibi aylıksız izinde olan öğretmenler için hazırlık ödeneği yapılamamaktadır. Doğum sonrası izni biten ve aylıksız izne ayrılan öğretmenler, kısa dönem, uzun dönem askerde olan öğretmenler, eş özrü nedeni ile eşinin yanına gidemeyip ücretsiz izne ayrılan öğretmenler kırtasiye ücreti alamazlar. Açıkta bekleyen öğretmenlerin durumu hakkında verdiğimiz bilgi gibi, aylıksız izinde olan öğretmen de göreve döndükten sonra hazırlık ödeneği hesaplaması yapılarak ücret ödenir. Dönem ortasında göreve başlayana 2/3, birinci dönem sonu ikinci dönem başında göreve dönene 1/2, ikinci dönem ortasında göreve dönene de 1/3 oranında hazırlık ödeneği ödemesi yapılmaktadır. Bu oranları ogretmenlericin.com olarak yaklaşık verdik, aşağı yukarı bu oranlara yakın rakamlar ödenmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

  1. Eylül ayının ilk haftasında görevde olan bir öğretmen ayın 8 inden itibaren bir ay heyet raporu alıyor.2018-2019 öğretim yılı hazırlık ödeneği 10.09.2018 tarihinde ödenmeye başladığına göre bu öğretmenimiz hazırlk ödeneğini tam mı alır yoksa raporum bitiş tarihi itibarı ile mi hesaplanır.

  2. Merabalar,ben eylülde raporluydum ve ödeneği aldım fakat ,ekim de 6aylık ücretsiz iZine ayrılacağım ,2.dönem başında da geri döneceğim Yüksek ihtimalle,geri ödeme yapacakmıyım acaba,

  3. merhaba. ben bir rahatsızligimdan dolayı ücretli izne ayrıldım. eğitime hazırlık odenegim de yatmış. bi surec biraz uzun sürebilir. bu durumda ödenek hakkim mıdır ?

    • Merhaba, ücretli izin mi? Anlamadık hocam. Ücretli izinse hazırlık ödeneği alırsınız. Ücretsiz izin ise göreve başladığınızda alırsınız.

  4. Açıkta bekleyenlerin derdi ödenek falan değil. Bir an önce bu zulmün bitmesini bekliyoruz. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Ya Rabbi sen bizi insancıkların insafına bırakma diyorum sadece. AMİN.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM