Atanan öğretmenlere pedagojik formasyon yerine tezsiz yüksek lisans

2023 eğitim Vizyon Belgesi içerisinde en çok tartışılan konulardan birisi de Pedagojik formasyon oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuyla ilgili bir açıklama daha yaptı.

Atanan öğretmenlere pedagojik formasyon yerine tezsiz yüksek lisans

Atanan öğretmenlere pedagojik formasyon yerine tezsiz yüksek lisans

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Pedagojik formasyon kaldırıldı mı, öğretmenler atandıktan sonra MEB Pedagojik formasyon verecek gibi basında yer alan bilgilere değindi. Bakan Selçuk yayınlanan 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi kılavuzunun okunmadığından dolayı sitemde bulundu.

PEDAGOJİK FORMASYONUN DETAYI

26.10.2018 tarihinde NTV’de katıldığı programda gündemdeki 2023 eğitim vizyon belgesi detaylarına değinen Bakan Selçuk Pedagojik formasyon ile ilgili detaylı açıklama da yaptı. Vizyon dokümanıyla pedagojik formasyon konusunun nasıl uygulanacağının, somut olarak kararlaştırıldığını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıklamasında “Herhangi bir öğretmen adayı öğretmenlik hakkını kazanırsa Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ve üniversitelerle iş birliği içerisinde bir yıl tezsiz yüksek lisans alacak. Bu, bir öğretmen adayının öğretmenlik fakültesinde ya da başka yerde aldığı pedagojik formasyondan farklı bir içerik. İçerik de değişiyor. Daha işlevsel ve daha uygulama ağırlıklı bir içerik var. Bir kişi öğretmenlik hakkını kazandığında, Milli Eğitim Bakanlığı anlaştığı üniversite ile o kişinin bir yıl tezsiz yüksek lisansla bu pedagojik içeriği almasını temin edecek.” ifadesine yer verdi.

Bakan Selçuk tarafından pedagojik formasyon hakkında yapılan açıklama video;

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Erdoğan formasyon kalkacak demişti ama formasyonun kalktığı falan yok yani. Zaten geçmişte de tezsiz yüksek lisns şeklindeydi sonradan sertifika programı hâline getirilmişti. İsim, şekil biraz değişiyor eski sistem geri geliyor.

  2. Şuan Formasyon alan para yatırmış son sınıf öğrencileri atanırsa bu uygulamaya dahil edilecekler mi ?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM