Ayrımcılık ortadan kalkmalı sözleşmeli öğretmenler kadroya geçmeli

Eğitim Bir-Sen sözleşmeli öğretmenlerin yaşadığı mağduriyeti gündeme taşıdı ve sözleşmeli öğretmenlere kadro taleplerini yineledi.

Ayrımcılık ortadan kalkmalı sözleşmeli öğretmenler kadroya geçmeli

Ayrımcılık ortadan kalkmalı sözleşmeli öğretmenler kadroya geçmeli

Sendika tarafından yapılan yazılı açıklamada “Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması sorun çözmüyor, mağdur ediyor” ifadesi ile Milli Eğitim Bakanlığına seslenildi ve sözleşmeli öğretmenlere kadro verilmesi sonucu mağduriyetlere son verilmesi istendi. Eğitim Bir-Sen “Öğretmen açığı bulunan illerde ve istihdamda güçlük çekilen bölgelerde öğretmenin cebren kalmasını sağlamak, kadro istikrarını zoraki yöntemlerle temin etmek ve temel insan hakları ihlal edilerek uygulanmasında ısrar edilen sözleşmeli öğretmenliğin sorunları her geçen artmakta, uzun vadede yönetilmesi çok zor bir potansiyel biriktirmektedir.” açıklamasını yaptı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE KADRO

Sözleşmeli öğretmenlik istihdam modelinin MEB personel alımında yıllar sonra tekrar uygulamaya sokulmasının istenildiği gibi bir verim sağlamayacağına dikkat çekilen açıklamada sözleşmeli öğretmenlik ile birlikte öğretmenlerin Anayasal haklarına sınırlama getirildiği vurgulandı. Eğitim Bir-Sen MEB ve hükümete seslenerek “Öğretmenlerin anayasal haklarını sınırlayan, aile bütünlüğünü bozan, eşleri birbirinden, çocukları da anne babalarından 6 yıl boyunca ayrı bırakan, öğretmeni eşi ile işi, sağlık ile işsizlik arasında tercihte bulunmaya zorlayan, öğretmenler odasında ayrımcılık oluşturan, öğretmenlik mesleğini ve öğretmenin itibarını zedeleyen sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına derhal son verilmeli, sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmelidir.” talebinde bulundu.

ÖZLÜK, ATAMA, MALİ HAKLAR

“Eğitim kurumlarında öğretmenler arasında kadrolu/sözleşmeli şeklinde ortaya çıkan ayrım, kurum içi çalışma barışını bozmaktadır.” ifadelerine yer verilen açıklamada “Sözleşmeli olarak istihdam edilenler kadrolu olanların sahip olduğu özlük haklarına sahip olmadıklarından, hak kayıpları ve mağduriyetler, pek çok davaya neden olmasının yanında Bakanlığa olan güveni de azaltmıştır.” denildi. Eğitim Bir-Sen sözleşmeli öğretmenlik yerine farklı tedbirler alınarak öğretmen tutmakta zorluk yaşanılan yerlerde isteğe bağlı teşvikle öğretmen tutulabileceğine değindi. “Yer değişikliği başta olmak üzere, kadrolu öğretmenlerin sahip oldukları hakların tanınmaması, bir yandan telafisi mümkün olmayan mağduriyetler oluşturmakta, diğer yandan hem öğretmen hem de Bakanlık için gereksiz ve uzun bir yargılama sürecine yol açmaktadır.” denilen açıklamada “Eğer maksat, sosyo-ekonomik açıdan yeterince gelişememiş bölgelerde öğretmenlerin kalıcı istihdamlarını sağlamaksa, bunun yolu mahkemelerden dönecek cebri tedbirler değil, cezbedici teşviklerdir.” önerisi de sunuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

  1. Benim eşim kadrolu 9 yıllık öğretmen olmasına rağmen ben 4b li hemşire olduğumdan belki memleketimize gidemeyeceğiz.Samsuna eşimin tayini çıktı.ben 3 yıldır 4b liyim.4+2 de değilim normal 4b.Buna rağmen sıkıntılar var.Hepimizin umarım bir gün yolu açılır.elimizden bir şeyler gelse yapmaya hazırız.

  2. Bu hükümetin aile birliğine önem vermediği ortada…amele olarak öğretmenleri görüyor….insana değer bu kadar…saniyorki okullar verimli bu halde…kendilerini kandırıyorlar birde kendilerine ı aban hakkı…bizde 40 günlük rapor hakkımızı sonuna kadar kullanırız artık..durum bu….

  3. Sesimizi duyan yok mu?
    Elbet bu durumun yanlış olduğu görülecek ama o vakit çok canlar yanmış olacak, bunuun hesabını sormayacaklar, kapanıp gidecek,nasıl olsa yapboz olduk bugün yapılan yarına yanlış , ama ne zaman görülcekk Allah bilir , bu yuvaların hakkını kimler ödeyecek, seçimler var iyi ki!!!

  4. ne hikmetse haber yapılacak önemli şeyler arasında bu varken diğer sitelerde haber yapılmıyor teşekkür ederim bizi düşünüp yayınladığınız için, halimizden anlayan bizim sesimizi duyurmaya çalışan herkese teşekkür ederimm

  5. Turkiyede tüm sendikalar,siyasi partiler ve liderleri sivil toplum kuruluşları yayın organlarının bir çoğu sozlesmeli ogretmenlerin kadroya alınması konusunda bu ayrımcı uygulamaya son verilmesi ve Özür gurubu tainlerinin bir anayasal hak olduğu ile ilgili herkes hem fikir.Ne varki iktidar ve MEB ısrarla sozlesmeli ye devam diyor.

  6. Düzeni getiremeyen devleti düzene getirecek öğretmen bulamayacaklar, öğretmen olarak kendi çocuğumdan bi haber bırakılarak başkalarının çocuğuna nasıl eğitim veriliyor, hiç kendinzii bizim yerimize koydunuz mu, bu zamanda para kazanmak çok kolay doğruya keyfimizden bunu kabul ettik, hemen bırakıyoruz, hadi siz işinizi bırakında görelim,seçim iyi ki var Allahım bu öğretmenlerin ahını alanların hesabını sor!!!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM