Bakan Yine ‘Öğretmen Akademisi’ Vurgusu Yaptı

Bakan Yine ‘Öğretmen Akademisi’ Vurgusu Yaptı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı son dönemlerde konuşmalarında değindiği Öğretmen Akademisi kavramına tekrar vurgu yaptı. ‘Türkiye’nin Geleceğine İnanıyoruz: Geleceği Okuyoruz’ konulu TED 4. Uluslararası Eğitim Forumu´na katılan Nabi Avcı öğretmen yetiştirme konusunda, yeni düzenlemeler yapılması gerektiğine dikkat çekti ve öğretmen akademisi kurulacağını işaret etti. Nabi Avcı, “Öğretmen yetiştirme konusunda düzenlemeler yapacağız, […]

Bakan Yine ‘Öğretmen Akademisi’ Vurgusu Yaptı

Bakan Yine ‘Öğretmen Akademisi’ Vurgusu Yaptı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı son dönemlerde konuşmalarında değindiği Öğretmen Akademisi kavramına tekrar vurgu yaptı.

‘Türkiye’nin Geleceğine İnanıyoruz: Geleceği Okuyoruz’ konulu TED 4. Uluslararası Eğitim Forumu´na katılan Nabi Avcı öğretmen yetiştirme konusunda, yeni düzenlemeler yapılması gerektiğine dikkat çekti ve öğretmen akademisi kurulacağını işaret etti.

Nabi Avcı, “Öğretmen yetiştirme konusunda düzenlemeler yapacağız, bir öğretmen akademisi çalışmamız var” açıklamasını yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Öğretmen yetiştirme konusunda, eğitimin topyekün yeni mimarisi doğrultusunda yeni düzenlemeler yapmamız gerekiyor. Bununla ilgili olarak bir öğretmen akademisi çalışmamız var. Ona da inşallah böyle sivil toplumla ilgili bütün paydaşların katılımıyla düzenleyeceğimiz çalıştaylarda tartıştıktan sonra son şeklini vermeyi planlıyoruz” açıklamasını yaptı.

GELECEĞİ EĞİTİMCİLER KURACAK

Bakan Avcı, konuşmasında, gelecek ile eğitim arasında sıkı bir bağın olduğunu dile getirerek; Geleceği eğitimcilerin kuracağı, hep söylenen bir gerçektir. Bu, aslında bir gerçeğin ifadesi ve biz eğitimciler, bize yüklenen bu ‘geleceğin mimarları’ sorumluluğundan da doğrusu biraz ürkmüyor değiliz.  Bütün dünyada sanayi devrimiyle şekillenen bir eğitim anlayışının 20. yüzyıl sonuna kadar geçerli olduğunu aktaran Bakan Nabi Avcı, bilgisayar teknolojisinin ilerlemesiyle hayatın bütün alanlarında köklü değişiklikler başladığını aktardı.

Bakan Avcı, şöyle devam etti:

“Bilgi kaynakları arttı, bilgiye ulaşmak hem kolaylaştı hem yaygınlaştı hem de ucuzladı. Bu alanda, bilgi sahasında okulun, kitabın ve öğretmenlerin biricikliği sona erdi. Eğitim kurumları, eğitimciler kendileri dışındaki bilgi kaynaklarıyla rekabet etmek zorunda kaldılar. Kabul edelim ki bu değişim fırtınasına çok da hazırlıklı yakalanmadılar. Medya ve internet üzerinden gelişen bir kültürün tesiri altında büyüyen çocuklar için onların okula gelmelerini anlamlı kılacak tedbirleri almak, okulları daha cazip, daha yaşanır hale getirmek, onların dünyasını da kuşatacak yöntemleri geliştirmek için biraz daha elimizi çabuk tutmamız gerekiyor ancak bilgisayarlar, eğitimcilerin şaşkınlıklarını üzerlerinden atmalarını beklemeden dünyayı değiştirmeye devam etti, ediyor. Geleceğin sadece eğitimciler tarafından şekillendirileceğini artık o kadar kolay söyleyemiyoruz. Eğitimcilerin bilgisayarların yaşattığı eğitim dalgası karşısında edilgen kaldıklarını, uyum sağlamaktan, ayak uydurmaktan başka çıkar yol bulamadıklarını efendice kabul etmeliyiz.”

“Millî Eğitim Bakanlığı olarak FATİH Projesi ve EBA ile bugünün gereklerini yerine getirirken yakın gelecekte hangi nitelikte zorluklarla ve zorunluluklarla karşılaşacağımıza dair öngörülerimizi yapmaya çalışıyoruz” açıklamasını yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yeniliklerin geliştirilmesi, takip edilmesi yönünde de bir sistem yürüttüklerini ve geleceğe ilişkin tüm görüşleri takip ettiklerini vurguladı.

ÖĞRETMENLER UNUTULMAZ

Katılımcılara ilkokula başladıklarında Millî Eğitim Bakanı´nın kim olduğunu soran Bakan Avcı, bu soruya bugüne kadar kimsenin doğru bir yanıt vermediğini belirtti. Daha sonra Avcı, katılımcılara ilkokula başladıklarındaki öğretmenin kim olduğunu sordu. Bakanların unutulabildiğinin ama öğretmenlerin hiçbir zaman unutulmadığının altını çizen Avcı, “Öğretmen yetiştirme konusunda, eğitimin topyekün yeni mimarisi doğrultusunda yeni düzenlemeler yapmamız gerekiyor. Bununla ilgili olarak bir öğretmen akademisi çalışmamız var. Ona da inşallah böyle sivil toplumla ilgili bütün paydaşların katılımıyla düzenleyeceğimiz çalıştaylarda tartıştıktan sonra son şeklini vermeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Sözcü

MEB Personel, Personel MEB Haber
MEB Personel Haber

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM