DOLAR 6,1068
EURO 6,6061
ALTIN 326,3
BIST 116.829
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Hafif Yağmur

Boşanma özrü var mı, boşanan öğretmenler tayin isteyebilir mi?

Öğretmenlerin özür grubu atama yer değiştirme işlemlerinde özür grubu çeşitleri içerisinde geçtiğimiz yıllarda boşanma nedeni özür grubu olarak kabul edilirken son yıllarda boşanma gerekçesi özür grubu olarak kabul edilmemektedir.

Boşanma özrü var mı, boşanan öğretmenler tayin isteyebilir mi?
17.06.2018
A+
A-

Boşanma özrü var mı, boşanan öğretmenler tayin isteyebilir mi?

Gerek ogretmenlericin.com üzerinden gerekse de kişisel olarak boşanma nedeni özür grubu atama çeşitleri içerisinde yer alıp almadığı konusunda çokça soru almaktayım. MEB’de önceki yıllarda özür grubu atama dönemlerinde boşanmaya bağlı özür grubu isteyen öğretmenler bulunmaktadır ancak bu özür grubu çeşidi yıllar önce kaldırıldı. Lakin boşanmanın durumuna göre yine de özür grubu tayin istenebilmektedir. Bu hususu da ele alacağım.

ÖZÜR GRUBU ATAMA ÇEŞİTLERİ

Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlerin özür grubu atama dönemleri Ocak ve Ağustos aylarına denk gelmektedir. Yıl içerisinde MEB 2 defa özür grubundan yer değiştirme başvuruları almakta olup ilgili özür grubuna bağlı olarak öğretmenler il içi veya il dışı tayin istemektedir. Son yayınlanan öğretmenlerin 2018 yılı ocak ayı aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme kılavuzu çerçevesinde özür grubu atama çeşitlerini hatırlayalım.

Öğretmenlerin özür grubu atama çeşitleri;

 • Sağlık Özrü (Sağlık mazeretine bağlı yer değiştirmeler)
 • Eş Durumu (Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmeler)
 • Can Güvenliği (Can güvenliği mazeretine bağlı yer değiştirmeler)
 • Engellilik Durumu (Engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeler)
 • Diğer Durumlar (Diğer nedenlere bağlı yer değiştirmeler)

Sağlık özrü, eş durumu, engellilik durumu hakkında hemen hemen tüm öğretmenlerin bilgi sahibi olduğunu düşünüyorum. Can güvenliği ile diğer durumlar için özür grubunda kafa karışıklığına neden olan hususlar yer almaktadır. Örneğin öğretmen boşanma durumunu diğer durumlar altında düşünmekte olup, boşanmaya bağlı olarak özür grubundan il dışı veya il içi tayin isteyebileceği gibi yanlış bir algıya sahip olmaktadır.

MEB BOŞANMA ÖZÜR GRUBU

Boşanan öğretmen tayin isteyebilir mi? Milli Eğitim Bakanlığında şu anda hali hazırda yürürlükte olan yasal durumlara göre boşanmaya bağlı özür grubu tayin hakkı bulunmamaktadır. Daha önceden uygulanmıyor muydu? Evet eskiden öğretmenler boşanma durumunda tayin isteyebiliyordu ancak MEB bunu uzun süre önce kaldırdı. Boşanma durumunda tayin dilekçesi veren öğretmenlerin dilekçeleri en son 2004 yılında kabul edilerek tayin hakkı verildi.

2005 YILINDA KALDIRILDI

Boşanma özür grubuna girer mi? Boşanma özrü öğretmenler tarafından suistimal ediliyor gerekçesi ile 2005 yılında kaldırıldı. Boşanma özrüne bağlı yer değiştirmeler en son 2004 yılında uygulandı. Boşanan öğretmenin tayin hakkı 2004 yılından sonra uygulanmamış oldu. 2004 yılında yayınlanan atama yer değiştirme kılavuzunda İsteğe Bağlı Yer Değiştirmeler başlıklı 15.Maddede yer alan hüküm;

2) Eşinin öldüğünü veya eşinden boşandığını olay tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde belgelendirenler,yer değiştirme suretiyle atama isteğinde bulunabilirler.

MEB boşanma özrüne kılavuzda yıllardır yer vermiyor. Yukarıda belirttiğim madde en son 2004 yılında uygulandı. Maddenin “ölüm” kısmı halen uygulanıyor. Ancak boşanma durumunda tayin uygulanmıyor. Diğer nedenlere bağlı yer değiştirmeler kısmında özür grubundan ölüm nedeni ile tayin istenebilmektedir;

Öğretmenlerden;
a) Eşi veya çocuğu ölenler, eş veya çocuklarının ölüm tarihinden itibaren bir yıl içinde istedikleri yere yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir.

Maddesi Ocak 2018 özür grubu kılavuzu içerisinde Diğer Nedenler kısmında yer aldı.

TEHDİT VE CAN GÜVENLİĞİ

Yazımın başında Lakin boşanmanın durumuna göre yine de özür grubu tayin istenebilmektedir cümlesini kurmuştum. Buna açıklık getireyim. Boşanmaların hepsi iyi sonuçlanmayabiliyor. Tehditler, boşanmada yaşanan diğer sorunlar yer alabiliyor. Bu durumu yaşayan öğretmenler özür grubunda can güvenliği nedeni gerekçesi ile yer değiştirme talebinde bulunabilirler. Eğer boşanılmak üzere olunan eş ya da boşanılmış eş tehdit ediyorsa, şiddet ve rahatsızlık uyguluyorsa bunu resmi olarak belgelemek şartı ile öğretmen il dışı ya da il içi özür grubundan yer değiştirme talebinde bulunabilir.

can güvenliği, boşanma öğretmen atama

Özür grubu yer değiştirme

Can güvenliği mazeretine bağlı yer değiştirmeler kısmında yukarıda belirtilen hususlar geçerli ise boşanan öğretmen can güvenliğine bağlı olarak yer değiştirme yapabilir. Tekrar belirteyim “boşanmaya bağlı özür grubu yok” kaldırıldı ancak eğer boşanmadan dolayı belirttiğim hususlar ortaya çıkarsa öğretmen “can güvenliğine bağlı özür grubu tayini” isteyebilir. Konu altından bu yazı ile ilgili soru sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL

YORUMLAR
 1. Kerem dedi ki:

  Aynı okulda çalışan eşler boşanınca boşanma özrü olur mu acaba. Aynı yerde çalışmak sonuçta ikisinin de psikolojisini bozacak bu durumda ne yapılabilir?

 2. Nd dedi ki:

  Merhaba eşimle boşanma aşamasındayım dava sürüyorve eşimin akrabaları tarafından ölümle tehdit ediliyorum tehdit resmi belgelerde mevcut tayin isteyebilir miyim

 3. Zeynep dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenler can güvenliği olmadığını kanıtlarsa yer değiştirebilir mi?

 4. İsmail dedi ki:

  Kızımın eşi bugün 16 sene gibi bi ceza almış bu durumda kızım il dışı (İstanbul’dan İzmir’e ) tayin isteyebilirmi? Sanırım kızım boşanma davasında açacak

 5. Aynur dedi ki:

  Merhaba bosanma durumum temmuz 16 si idi karar 12 eylul de cıktı. Ancak karar çıkmadığı icin halen evli göründüğüm icin esimin yanina özür grubundan tayin isteyip gittim. Ancak gördüklerim beni bu evliligi kurtarmak icin yaptığım tayinimin duzenimi bozmaktan baska birsey yapmadigini gordum.Psikoljim bozuldu ve agir depresyon raporu aldim. Bu durumda ben tekrar eaki calistigim ile tayin isteyebilmem icin ne yapmam gerekir.?

 6. Bahar dedi ki:

  Sozlesmeli ögretmenler kadroya gecince dogu gorevi yapacaklar mi? Bir de esinden ayrilan ogretmenler dogu gorevinden muaf olma durumu var mi?

 7. Merve dedi ki:

  Cevabınız için teşekkürler eşimin tehditlerini ve darp ettiğini belgelendirirsem dava devam ettiği süre içinde şubat özür grubunda geldiğim ile tayin isteyebiliyormuyum

 8. Merve dedi ki:

  Merhabalar. Ağustos eş durumundan eşimin olduğu ile tayinim çıktı fakat anlaşmazlıklar başladığı için boşanma kararı aldık. Boşandığım zaman özür durumum ortadan kalkmış olur mu ve daha önce çalıştığım ile ya da ilçeye tekrar dönermiyim

 9. Merve dedi ki:

  Merhabalar ağustos özür grubu nedeniyle eşimin olduğu ile atandım. Geldikten hemen sonra sorunlarımız başladı ve boşanma kararı aldık. Boşandığım zaman özür durumum ortadan kalktığı için tekrar eski görev yaptığım İLe ya da ilçeye dönmem mümkün mü

 10. erman dedi ki:

  eşimle ocak ayında boşandık. 2 sene önce beni darp ettiği için kendisine basit yaralamadan mahkemece ceza verilmişti. bu belgeyle tayin isteyebilirmiyim?

 11. emrah dedi ki:

  MERHABA EŞİMİN İL DIŞI ATAMASI OLDU VE GÖREVE BAŞLADI AĞUSTOSTA AİLE BİRLİĞİ MAZERETİNE BAĞLI OLARAK TEKRAR EŞ YANINA TAYİN İSTENEBİLİR Mİ?

 12. Tuğba dedi ki:

  Eşimle boşandık ve elimde ocak ayında aldığım iki aylık uzaklaştırma kararı var. Fakat süresi doldu karar uzatılmadı bu belge ile tayin alabilir miyim?

 13. Öğretmen dedi ki:

  İki senedir evli olduğum eşimden aile içi şiddet sebebiyle boşanmak üzereyim. Bir ay önce savcılıktan koruma kararı aldım . Şu an ailemin yanında yaşıyorum . Ailemin yanına tayin isteyebilir mitim tedbir koruma kararı yeterli olur mu ?

  1. Tuğba dedi ki:

   Eşimle boşandık ve elimde ocak ayında aldığım iki aylık uzaklaştırma kararı var. Fakat süresi doldu karar uzatılmadı bu belge ile tayin alabilir miyim?