DOLAR 5,7964
EURO 6,4244
ALTIN 273,5
BIST 107.902
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

Doğum İzni, Süt İzni Nedir, İzinler Kim Tarafından Verilir?

MEB izin yönergesi Md 10 da ve 657 DMK Md 104 de yer alan doğum izni verilmesi gereken zorunlu mazeret izinleri arasındadır.

Doğum İzni, Süt İzni Nedir, İzinler Kim Tarafından Verilir?
11.12.2015
A+
A-

Doğum İzni, Süt İzni Nedir, İzinler Kim Tarafından Verilir?

Doğum İzni, Süt İzni Nedir, İzinler Kim Tarafından Verilir? MEB izin yönergesi Md 10 da ve 657 DMK Md 104 de yer alan doğum izni verilmesi gereken zorunlu mazeret izinleri arasındadır.

a) Kadın memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Sağlık durumu uygun olduğu takdirde hekimin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışabilir. Bu durumda, kadın memurun fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir.
b) Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin
kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir.
c) Doğumun beklenen tarihten sonra gerçekleşmesi halinde, fazladan geçen süreler doğum sonrası analık izni süresinden düşülmez.

Doğumda ya da doğum izninde anne ölürse ne olur?

Aynı maddenin;

ç) Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.

Süt izni nedir? Ne kadar süt izni süresi vardır?

d) Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir.

Peki süt izninin zamanını kim belirler? İdareci mi memur mu?

DMK, Md. 104 D) Bendine göre;

D) Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.

Babalık izni nedir? Kaç gündür?

e) Erkek memura, isteği üzerine eşinin doğum yapması nedeniyle doğum tarihinden itibaren on gün izin verilir.

Bu izinleri kim verir?

MEB İzin yönergesi Md. 10, 3. fıkrada diyor ki;

(3) Birinci fıkraya göre verilecek mazeret izinleri memurun isteği üzerine 6 ncı maddede belirtilen amirler, tarafından verilir.

Bu izinler Md. 10, 1. fıkrada yer aldığından, 6. maddede belirtilen amirlerce verilir. 6. maddeye bakalım;

MADDE 6- (1) İzin vermeye yetkili amirler:

a) Merkez teşkilâtında;
1) Müsteşar, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı, Rehberlik ve Denetim Başkanı, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri, bakanlık müşavirleri ve Özel Kalem Müdürüne Bakan,
2) Müsteşar yardımcıları ve İç Denetim Birimi Başkanına Müsteşar,
3) Diğer birim amirlerine bağlı oldukları müsteşar yardımcısı,
4) Grup başkanlarına birim amirleri,
5) Diğer memurlara grup başkanları,
b) Taşra teşkilâtında:
1) İl millî eğitim müdürlerine vali, ilçe millî eğitim müdürlerine kaymakamlar,
2) İl millî eğitim müdür yardımcıları ve il eğitim denetmenlerine il millî eğitim
müdürleri,
3) Şube müdürleri, tesis müdürleri ve okul müdürlerine bağlı oldukları il/ilçe millî eğitim müdürleri,
4) Diğer memurlardan il/ilçe millî eğitim müdürlüklerinde görev yapanlara şube müdürleri, eğitim kurumlarında görev yapanlara eğitim kurumu müdürleri,
c) Yurt dışı teşkilâtında;
1) Eğitim müşavirlerine büyükelçiler,
2) Eğitim ataşelerine başkonsoloslar,
tarafından verilir.

b’ de yer alan Taşra Teşkilatı kısmının 4’üne bakılırsa okulda görev yapanlara kurum müdürleri verir. Doğum izni, babalık izni, süt izni OKUL MÜDÜRÜ tarafından verilir.

Arif Muzaffer KUL

MEB Personel, Personel MEB Haber

MEB Personelleri

Bu yazı Arif Muzaffer KUL’dan izin alınarak www.ogretmenlericin.com sitesine eklenmiştir, izinsiz kopyalanamaz, paylaşılamaz.

YORUMLAR
 1. Hk dedi ki:

  Doğum iznindeyken Anadolu üniversitesi sınavlarında görev alınabilir mi ?

 2. Esra dedi ki:

  Pazartesi günü izne çıkacağım inşallah tam 32 haftama denk geliyor ve doktordan aldığım raporumu ilk olarak iş yerimemi SGK kurumuna mı vermem gerekiyor tam olarak bilgi verir misiniz nasıl bir yol almam lazım teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık raporlarınızı kuruma vermeniz gerekli.

 3. Esmahan dedi ki:

  Eylül 2017 de kadrolu müdür yardımcılığına başladım. 4 yıllık oluyor bu kadro. Hamileyim Kasım 2018 de doğum olacak. Doğum izni süresi Müd. Yard. Süresini nasıl etkiler?. Döndüğümde Müd. Yard.yapabilir miyim? İzin sürem bu 4 yılı nasıl etkileyecek?

  1. Editör dedi ki:

   Doğum öncesi ve doğum sonrası toplamda 16 haftalık izin süresi müdür yardımcılığı sürenizi değiştirmez. Süre aynen işler. Döndüğünüzde tekrar göreve devam edersiniz.