Eğitim Bir-Sen görev yeri değiştirilen sözleşmeli öğretmenlere yolluk istedi

Sendika tarafından yapılan açıklamada “Görev yeri değişen sözleşmeli öğretmenlere yolluk ödenmelidir” ifadelerine yer verildi.

Eğitim Bir-Sen görev yeri değiştirilen sözleşmeli öğretmenlere yolluk istedi

Eğitim Bir-Sen görev yeri değiştirilen sözleşmeli öğretmenlere yolluk istedi

Eğitim Bir-Sen olarak Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, sözleşmeli öğretmenlerden görev yeri değişenlere sürekli görev yolluğu ödenmesi gerektiği noktasında genel bir yazının taşra teşkilatına gönderilmesini talep etti. Sendika resmi yazısında 6245 sayılı Harcırah Kanunu hatırlatılırken Kanunun 10. maddesinde yer alan “Yurt içinde veya yurt dışında görev yapmakta iken yurt içinde veya yurt dışındaki sürekli bir göreve naklen atanan ya da yabancı ülkelerdeki memuriyet merkezi değiştirilen memur ve hizmetlilere yeni görev yerlerine kadar” hükmü kapsamında sürekli görev yolluğu ödeneceği belirtildi.

HARCIRAH TALEBİ

Eğitim Bir-Sen açıklamasında 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ek 4. maddesi uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenlerden görev yeri değişenlere 6245 sayılı Harcırah Kanunu’nun 10. maddesi gereği sürekli görev yolluğu ödenmesi gerekmekte olduğuna vurgu yapılırken bu durumda olan sözleşmeli öğretmenlerin okul müdürlükleri aracılığıyla il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine başvurarak, görev yeri değişikliği sebebiyle kendilerine sürekli görev yolluğu ödenmesini talep etmeleri gerektiği açıklandı.

Resmi yazı;

Yolluk talebi
Sürekli görev yolluğu

Sendika açıklamasında;

“Harcırah Kanunu’nun “Tarifler” başlıklı 3. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde, personel kanunlarına göre aylık alan kimselerin memur olduğu belirtilmiş olup, yukarıda mezkûr Danıştay kararında ise 657 sayılı Kanun’un 4/B maddesi uyarınca kamu personeli olarak istihdam edilen ve kamu hizmetlerinin yürütülmesi ile görevli olan sözleşmeli personelin, 6245 sayılı Harcırah Kanunu’nun 3. maddesi kapsamında memur sayıldıkları, belirli koşullarda naklen atamaya tabi oldukları ve naklen atanmaları halinde de sürekli görev yolluğu almaya hak kazanacakları hükmüne varılmıştır.”

ifadelerine yer verildi ve sözleşmeli öğretmenler için dilekçe örneği yayınladı.

Sözleşmeli öğretmen sürekli görev yolluğu talep dilekçesi için Tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Sayın yetkililer yolluktan önce sözleşmeli öğretmenlerin aileleri ile kavuşmasını sağlayın , yetkili sendikasiniz ancak hiçbir erkiniz yok!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM