Eğitim fakültelerinde akademisyen olmak için öğretmenlik şartı getirilmeli

Öğretmen performans değerlendirme sistemi ile ilgili MEB üniversitelerden görüş almaya devam ederken, gelen görüşlerin öğretmen anlayışından uzak olduğu görülmektedir.

Eğitim fakültelerinde akademisyen olmak için öğretmenlik şartı getirilmeli

Eğitim fakültelerinde akademisyen olmak için öğretmenlik şartı getirilmeli

Malum öğretmen performans değerlendirme sistemi ile ilgili bir çalışma var. Haftalardır tartışılıyor. Ben burada farklı bir hususa değineceğim. Bazı akademisyen arkadaşlarım bana kızabilir ancak anlayışla da karşılayacaklardır. Sayın İsmet Yılmaz dün yaptığı açıklamada performans taslağı için üniversitelerden gelen olumlu görüşlerden bazılarını okudu, gerçekten hayret verici. Hazırlanan eğitim fakültesi raporlarında yer alan görüşlerin “sınıf ortamından ve öğretmen merkezinden çok uzak” olduğunu gördüm. Bunun en büyük sebebi de hayatında öğretmenlik yapmamış kişilerin akademisyen olarak öğretmenler adına görüş bildirmesidir.

Üniversite öğrencilerine hocalık yapmakla bir köy okulunda 4 sınıf bir arada okutmak çok farklı bir durum. Yüksek lisans öğrencilerine ders vermekle, bir beldede ortaokul öğrencilerine ders vermek çok farklı. Doktora öğrencilerine hocalık yapmak ayrı sorunlarla boğuşan bir lisede öğretmenlik yapmak ayrı… Üniversite hocalığında eğitim paydaşlarından uzak kalıyorsunuz. Veliden uzaksınız, bin bir çeşit öğrenciden bi’habersiniz. Okulun, sınıfın yönetiminde neler olduğunu göremeyebilirsiniz. Öğretmenin karşılaştığı onlarca durum var. Evet hakkı ile akademisyen olmak için gerçekten çok çalışmak ve birçok yeterliklere sahip olmak gerekiyor.

Akademisyen olmak herkesin harcı değildir, yıllarınızı vereceksiniz, yabancı dil, burnu havada danışmanlar, üniversitenin iç dinamikleri vs… Ancak gerek köyde gerek şehirde tebeşir tozu yutmayan akademisyenlerin öğretmenler lehine ya da aleyhine rapor hazırlaması bana göre eksik ve kusurlu bir durumdur. Özellikle eğitim fakültelerinde akademisyen olmak için kesinlikle belli bir süre öğretmenlik yapma şartı getirilmelidir. Öğretmenler ile ilgili bir değişiklik, revizyon yapılacağında malum öğretmenlere en son soruluyor, bari dikkate alınan kişiler olan akademisyenlere sorulduğunda gerçekler yazılsın….

Arif Muzaffer Kul
Öğretmen

YAZAR HAKKINDA

Arif Muzaffer KUL Arif Muzaffer KUL Öğretmen, Eğitimci, Yazar, Danışman
Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Çocukların halinden anlamayan,yüksek egolu,öğretmenlik yapmadan,oturdukları yerden ahkam kesen kişiler.Yüksek lisans öğrencilerini kendi şahsi işleri için kullanıp canlarından bezdiriyorlar,çocuklar yarıda bırakıyorlar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM