Eş durumundan atanamayan öğretmenlerin aylıksız izne ayrılma işlemi

2017 ağustos ayı özür grubu atama sonucu ataması çıkmayan öğretmenlerden aylıksız izne ayrılmak isteyen öğretmenlerin bilmesi gereken birkaç hususu ogretmenlericin.com olarak açıklayalım. Eş durumundan tayini çıkmayan öğretmenin ücretsiz izne ayrılma işlemleri.

Eş durumundan atanamayan öğretmenlerin aylıksız izne ayrılma işlemi

Eş durumundan atanamayan öğretmenlerin aylıksız izne ayrılma işlemi

Ağustos 2017 özür grubu atama sonuçları 26 Ağustos 2017 Cumartesi sabah açıklandı. Özür grubu atama sonuçlarına göre yaklaşık 55 bin öğretmen yer değiştirirken 5 bine yakın öğretmen ise özür grubundan ataması çıkmadı. Eş özrü ve sağlık durumuna bağlı özür grubu ağırlıklı olan gerçekleşen özür grubu isteğe bağlı yer değiştirme işleminde ataması çıkmayan öğretmenlerin aylıksız izne ayrılma hakkı olduğunu ogretmenlericin.com yazarı Arif Muzaffer KUL tarafından açıklanmıştır.

ÖĞRETMENE AYLIKSIZ İZİN

Aylıksız izin nedir? Aylıksız iznin diğer adı da ücretsiz izindir. Adından anlaşılacağı gibi aylıksız izinde olan öğretmen herhangi bir ücret alamaz. Maaş, ek ders gibi maddi ekonomik haklardan yararlanamaz. Ayrıca eğitim öğretim yılı başında aylıksız izne ayrılan öğretmen öğretim yılına hazırlık ödeneği de alamaz. Aylıksız izne ayrılan sürede kademe, derece ilerlemesi yapılmaz. Hizmet puanı dondurulur, hizmet süresi göreve başlayana kadar sabit kalır. Kısaca ücretsiz izine ayrılan öğretmenin tüm hakları dondurulur.

ÖZÜR GRUBUNDAN ATANAMAYANA AYLIKSIZ İZİN

Ağustos 2017 özür grubu atama kılavuzu içerisinde 2.Tercihler başlıklı kısımda a) İller arası alt başlığında yer alan ibare;

Hizmet puanı yetersizliği sebebiyle yer değiştirmeleri yapılamayan öğretmenler, istemeleri halinde aylıksız izin kullanabilecektir

Aylıksız İzin

Burada hatırlatma yapayım aylıksız izne ayrılma hakkı tanınan öğretmenler iller arası özür grubu atamasında başlığında yer almaktadır. MEB özür grubu yer değiştirme kılavuzunda bu ibareyi iller arası kısmına eklemiş olup, il içi özür grubuna eklenmemiştir. Bartın Merkezde görev yapan bir okul öncesi öğretmeni il dışı eş durumu atamasından İzmir merkeze gitmek istedi ve açılan okullardan tercih yaptı. Eş durumu atama sonucu ataması yapılmadıysa bu öğretmen arkadaşımız aylıksız izne ayrılabilir.

Aylıksız izne kimler ayrılabilir? Özür grubu atamasında eşinin olduğu yerden okul açılmayan ve tercih yapamayan öğretmenler, okul açılıp tercih yapan ancak tercihlerine atanamayan öğretmenler aylıksız izine ayrılabilirler. Eş durumu atamasında eşinden farklı bir ilçeye, uzak bir okula atanan öğretmenler ücretsiz izin alma hakkına sahip değildirler. Aylıksız izin alma hakkı yer değiştiremeyen öğretmenler içindir.

AYLIKSIZ İZNE AYRILACAK ÖĞRETMENLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Özür grubu atamasından yer değiştiremeyen ve ücretsiz izne ayrılmak isteyen öğretmenler için birkaç hususu daha belirtmek istiyorum.

1.Husus; İller arası yer değiştiremeyen ve aylıksız izne ayrılmak isteyen öğretmenler bir süre beklesinler. Çünkü il emri ve ilçe emri verilip verilmeyeceği Eylül 2017 seminer çalışmaları sürecinde netlik kazanacaktır. Şahsi görüşüm 13 Eylül 2017 tarihine kadar beklenmesi yönünde. Eğer bu tarihe kadar il emri uygulaması netleşirse duruma göre hareket edilebilir. İl emri verilirse erkenden aylıksız izne ayrılmamış olursunuz.

2.Husus; Özür grubundan ataması çıkmayan ve aylıksız izne ayrılmak isteyen öğretmenin aylıksız izne ayrılma dilekçe örneği olarak hazırladığım taslağı kullanabilirsiniz. Aylıksız izne ayrılma dilekçesi için Tıklayınız

3.Husus; Aylıksız izne ayrılacak ve Şubat 2017’de tekrar eş özrü isteyecek öğretmenlerin aylıksız izne ayrılma süresini kısıtlı tutmaları gerekmektedir. Ücretsiz izne ayrılma dilekçe örneğinde de ben zaten buna göre tarih verdim. Örneğin aylıksız izne ayrılacak öğretmen Nisan ayında göreve dönecekse ara tatil döneminde yapılacak özür grubu atamasına başvuru yapamaz.

Ocak 2017

2017 Ocak ayı öğretmenlerin özür grubu atama kılavuzu içerisinde 9.madde görselini yukarıda paylaştım. Görüldüğü gibi aylıksız izinde olan öğretmenlerin 6 Şubat 2017 tarihine kadar görevine başlamasını belgelendirmesi gerekmektedir. Alınan aylıksız izinde en geç 6 Şubat 2017 tarihine kadar göreve döneceğini belgelendirmeyen öğretmenler ara tatil döneminde özür grubu atamalarında tekrar hak kazanamadılar.

2016 Ocak Özür Grubu

2016 Ocak ayı özür grubu kılavuzu içerisinde bu madde 28 Şubat 2016 olarak belirtilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı özür grubu ataması başvurusu yapacak ve aylıksız izinde olan öğretmenler için her özür grubu atama döneminde bir tarih belirlemektedir. Bunun için en ideal tarih 1 Şubat tarihidir. Tam ara tatil döneminde göreve döneceğinin belgelendirilmesi avantajlıdır. Öğretmen arkadaşım istemesi halinde daha erken de görevine döneceğini belgelendirir ve isterse görevine başlar, özür grubu döneminde de başvurusunu yapar.

Aylıksız izne ayrılan öğretmen aylıksız izinde iken özür grubu başvurusu yapması için 3. hususta belirttiğim durumları karşılamalıdır. Sağlık özrü atamasından da iller arası yer değiştiremeyen öğretmenler de aylıksız izne ayrılabilir. Aylıksız izne ayrılma ile ilgili soruları başlık altından sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

Sosyal Medyada Paylaşın:

31 yorum

 1. Merhabalar… 2017 ağustos es durumuyla (il disi) eşimden 180 km uzaga (90 km gidis+90 km gelis)tayinim çıktı. Sonra bildiğiniz gibi 2017 eylülde il ici olarak tayin isteme hakkı verdiler ama tayinim cikmadi. 2018 şubatta yine istedim ve cikmadi. Şu an zaten dogum sonrasi ucretsiz izindeyim , o da 2018 haziranda bitecek. Size sorum su: malum il ici magduruyum eşimin yanına tayinim çıkmadığı için ucretsiz izin alma hakkına sahip miyim yoksa bu sadece iller arası yer degistiremeyenleri mi kapsıyor???

 2. Merhabalar…2017 ağustos es durumu atamasiyla eşimden 180 km uzaga (90 km gidis+90 km gelis) tayinim çıktı. Sonra bildiğiniz gibi 2017 eylulde tekrardan il ici isteme şansı verdiler onda tayinim cikmadi. Şubat 2018 de yine il ici istedim.Yine tayinim cikmadi. su an zaten dogum sonrasi ucretsiz izne ayrilmistim, o da 2018 haziranda bitiyor. Size sorum su: Bu kadar uzaga gidecek gibi degilim . Esimin yanına tayinim çıkmadığı için ucretsiz izne ayrılma hakkina sahip miyim?

 3. Hocam es ozruyle geçen yıl kura ile 130 km uzakta bir ilceye kararnamemde norm fazlasi yazarak atandim ve atandigim ilde gorevlendirilebilecegim hic okul yok.Sadece kendi okulum vardi bu yil alan kapandi ve hic dersim de yok.idarem simdilik secmeli dersleri bana verdi.Halk egitim merkezine gorevlendirme istedim yapilmadi.ulaşım ciddi sorun.Sabah derslerine yetisemiyorum.Ucretsiz izne ayrılmak istiyorum.Dilekce versem esimle ayni ilde oldugum icin kabul edilmeme durumu var mi?

 4. Hocam il dışı tayinim eşimden 230 km uzağa çıktı ayrıca 10 gün önce MS hastası teşhisi kondu . Raporlarımı sunduğum takdirde de benim için hiçbir şey yapamayacaklarını çünkü ilde boşluk olmadığını söylediler . Ücretsiz izne ayrılmak ya da atamamı iptal etmek herhangi bir çözüm yok mu ?

 5. İyi günler , Ağustos ayı özür grubunda atamam eşimden 230 km uzağa tek öğretmenli bir okula çıktı. MS hastasıyım raporlarımı sundum ama buna rağmen bir şey yapılmayacağını maalesef merkezde yer olmadığını söylüyorlar. Ben 15-16 eylülde tercih yapabiliyor muyum ve eğer çıkmazsa da ücretsiz izne ayrılabiliyor muyum ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

 6. Hocam il dışı tayinim eşimden 150 km uzakta bir ilçeye çıktı ve şimdi il ilçe emri verildi. Bu durumda il ilçe emrinden biz yararlanamaz miyiz. Bu durumu ben yargıya taşıyıp bir sonuç elde edebilir miyim

  • Şu anda yararlanamazsınız, yargıya taşıyabilirsiniz ancak öncelikle yargıya taşımadan bir sendika avukatı ile görüşün.

 7. Hocam ayrıca siz il emri izinde yada değil herkesi kapsar demişsiniz atamam gerçekleşmediğinden dolayı aylıksız izne çıktıktan sonra il emri gelirse benim durum ne olacak izin iptal mi olur yada nasıl? Kolay geldin

 8. Hocam eş durumu atamasında yazdığım okullar gelmedi ve tercih dışı atanmaya hayır dedim . Bu durumda kılavuzda atanmama durumunda ücretsiz izin hakkı veriyor ve istiyorum . Fakat son haberlerde ayın 5 de il emrinin açıklanacağı ile ilgili bilgiler var .ben il emri gelirse yine tercih dışı atanmış olacağım bundan dolayı aylıksız izne ayrılmak istiyorum il emri gelirse bu ayrılma işi iptal mi olur. Ne yapmalıyım saygılar

 9. Merhabalar. Ben ildışı tayin ile van ercişten Tekirdağ Hayraboluya geldim. Eşim de özür grubundan çorluya geldi. İki şehrin arası 90 km. Acaba biz de il emri, ikinci ildışı tayin hakkı vs. faydalanabilir miyiz. Saygılar kolay gelsin

 10. Sayın editör eş özründe tayinin çıkmadı ve il emri gelsede tercihim dışında atanmak istemediğim için ücretsiz izne ayrılmak istiyorum dilekçemi verdim . İl emri ücretsiz izne çıkmamı engellermi? Kolay gelsin

 11. hocam bende il dışından iş durumu ile geldim fakat eşimle ayrı ilçe ve 170. Km uzaklıkta çıktı bunu gerekçe göstererek şubat a kadar aylıksız izne ayrılabilir miyim.

 12. Merhabalar. Ben de eş durumundan il dışına atanamayan öğretmenlerden biriyim. 5 aylık hamileyim. Ücretsiz izin süresini doğum iznim başlayana kadar alıp sonrasında da doğum iznini başlatabilir miyim?

 13. Hocam bu çok önemli daha öncede sorulmuş, lütfen cevap alabilirmiyiz, bu konuda kimsenin tam bilgisi yok, Il dışı Tayinim çıkmadı ucretsiz izne ayrılmak istiyorum. Ucretsiz izne ayrildigimda il emri gelirse bubhaktan yararlanabilir miyim?

  • İl emri özür grubundan tayini çıkmayan tüm öğretmenlere verilir. İzinde ya da değil ayrım yapılmaz. Ancak aylıksız izne ayrılmak için seminerin ikinci haftasını bekleyin. O zamana kadar netleşecektir.

 14. Ayliksiz izni il içine ozur grubu ataması çıkmayan öğretmen kullanamaz ifadeniz yanlıştır.Önce kanuna 657 sonra alt mevzuata bakmalisiniz.Aile bütünlüğü anayasal bir haktır, klavuzda aksi de yoktur.Bazı iller arası 100 km kimi İlçeler Arası 200 km dir.Ayliksiz izinde il ifadesi geçmez ‘yer’ifadesi geçer. Konulara hakim olmadan yaptığınız yorumlar insanları yanlış yönlendirirse buyuk vebal altına girersiniz.

  • Yazıyı öncelikle doğru okumanızı tavsiye ederiz. Belirttiğiniz ibare yazıda nerede geçiyor? Atama kılavuzunda yer alan ibarelere yer verilmiş. Aylıksız izin ibaresi nerede yer alıyor? İl dışı atama kısmında, il içi atama kısmında nerede var bu ibare? Yok. Biz yaptığımız yorumların arkasındayız merak etmeyin. Şu ana kadar tüm konularda 40 binden fazla soru cevapladık, kimse bize sizin yüzünüzden yanlış oldu demedi. Bilmediğimiz konularda da zaten bilmiyoruz diyoruz.

   • Hocam öyle diyorsunuz da 652 Sayılı MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME MADDE 37 nin 5. bendini açıp okudunuz mu ? Orada il içi-il dışı ayrımı yapmadan açıklamış. Kılavuzda il içi diye özellikle belirtmese bile Kanunda açıkça belirtilmiş.
    (5) Özüre dayalı yer değiştirme istekleri hizmet puanı sıralamasındaki yetersizlik sonucu yerine getirilemeyenlere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72 nci maddesi kapsamına girenlerin hakları saklı kalmak kaydıyla, istekleri hâlinde istekte bulundukları yere atanmaya hak kazanıncaya kadar, aylıksız izin verilebilir. Bu şekilde aylıksız izin verilen öğretmenler, bağlı bulundukları il millî eğitim müdürlüklerine bu amaçla tahsis edilmiş bulunan boş öğretmen kadrolarına aylıksız izinli olmak şartıyla atanır. Bunların atandıkları bu kadrolar aylıksız izin süresiyle sınırlı olarak saklı tutulur. Ancak, aylıksız izne ayrılan öğretmenler, üçüncü yıl sonuna kadar istedikleri yere atamalarının yapılamaması hâlinde durumlarına uygun boş öğretmen kadrolarına öncelikle atanırlar.

 15. Il dışı Tayinim çıkmadı ucretsiz izne ayrılmak istiyorum. Ucretsiz izne ayrildigimda il emri gelirse bubhaktan yararlanabilir miyim?

  • İl ilçe emri verilmedi diye yargıya gidilmez çünkü yönetmelikte yok. Yargıya gidilecekse aile bütünlüğü sağlanamadığı için yargıya gidilir.

 16. Hocam banada eş durumunda 11 okul açıldı ben 10 tanesine başvurdum. Atanamadım ücretsiz izine ayrılmak istiyorum işlem basamakları nelerdir? Birde bu işlemleri kadronun bulunduğu il de değilde şu anda Bulunduğum ilde yapabilirmiyim … Teşekkürler

 17. Sayın editör eşim eylülün ortasında aylıksız izne ayrılıp okulların kapanacağı 22 ocağa kadar süreyi belirtsek herhangi bir sıkıntı olur mi? İzin süresi her ayın son günü olarak mı belirlenir yoksa biz 22 ocak yazarsak da olur mu? Şimdiden teşekkürler

 18. Hocam ben il dışından eş durumu tayin istedim. 40 tane tercih yaptım. Hiç biri gelmedi. Aylıksız izne ayrılmak istesem bunu ilçe milli eğitimimin onaylamama gibi bir yetkisi var mı?

 19. Ben 1. Aşama başvurusunu yaptim ancak bir talihsizlik sonucu 2. Aşama yani tercih başvurunda bulunamadım.saati gectigi için sistem kapandı.ucretsiz izin alma hakkım olur mu acaba? Bir de ikinci ildışı ataması yapma ihtimalleri nedir

  • Maalesef gerekçeniz özür grubu sonrası aylıksız izne ayrılmak için uygun değil. İkinci il dışı atama için umut var ancak süre azaldı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM