DOLAR 6,1416
EURO 6,6662
ALTIN 326,6
BIST 114.365
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Parçalı Bulutlu

İl emri nedir, kura ile atanmak ve ilçe emrine verilmek ne anlama geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Eylül 2017 tarihinde özür grubu iller arası yer değiştirmede mağdur olan öğretmenler için ilçe emri ve il emri uygulamasına gidildi. MEB öğretmenlere il/ilçe emri verdi. Öğretmenleri nasıl bir süreç bekliyor ve kura ile atanılan il emri, ilçe emri ne demektir.

İl emri nedir, kura ile atanmak ve ilçe emrine verilmek ne anlama geliyor
06.09.2017
A+
A-

İl emri nedir, kura ile atanmak ve ilçe emrine verilmek ne anlama geliyor

ogretmenlericin.com olarak öncelikle il emri ve ilçe emri uygulamasının öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde olmadığını belirtelim. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özür grubundan yer değiştiremeyen öğretmenler için başta aile bütünlüğünün korunması gerekçesi ile il emri ve ilçe emri uygulamasına gidilebilmektedir. Ağustos 2017 özür grubu atama sonucu 5 binden fazla öğretmen yer değiştiremedi.

İL DIŞINDAN ATANAMAYANA İL ve İLÇE EMRİ

İl emri nedir, ne anlama gelmektedir? İl emri öğretmenin hizmet puanı yetersizliğinden veya başvuruda bulunduğu yerde az kontenjan açılmasından dolayı özür grubuna bağlı olarak gitmek istediği yere gidememesi sonucu o ilin İl Milli Eğitim Müdürlüğü emrine atanması demektir. İl emrine atanan öğretmenin okulu yoktur. O öğretmen İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindedir.

İlçe emri nedir? İl emrinde olduğu gibi kura ile öğretmen ilçe emrine de atanabilmektedir. Gitmek istediği yerin bulunduğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ataması yapılan öğretmenin aynı il emrindeki gibi bir okulu bulunmamakta olup kadrosu ilçe milli eğitim müdürlüğü bünyesindedir.

İL/İLÇE EMRİNE ATANANLAR; DEPO ÖĞRETMEN

İl emrine atanan öğretmenlerin maaşı ile ilçe emrine atanan öğretmenlerin maaşı yatar, maaşlarında kesinti olmaz. Ancak ders görevlerini yerine getirmedikleri için il/ilçe emrine atanan öğretmenler ek ders alamazlar. Bu öğretmenler il emri ve ilçe emri bünyesinde kaldıkları sürece hizmet süreleri çalışır ve emrine atandıkları müdürlüğün hizmet puanından yararlandırılırlar, genellikle il/ilçe milli eğitim müdürlükleri hizmet puanları okulların hizmet puanlarından düşüktür.

[haber id=”20180″]
Örneğin aşağıdaki örnek ilçe ve İl müdürlüklerinin hizmet puanları;

İl Emri İlçe Emri

İL EMRİ, MAAŞLAR, GÖREVLENDİRMELER

İl emrine atanan öğretmenlerin maaşlarının yatacağını tekrar belirtelim. İl emrine atanan öğretmenler özür grubundan gitmek istediği yani özrünün olduğu ilçeye ilk fırsatta atanırlar. Norm fazlası öğretmen ataması, il içi öğretmen ataması, yeni açılacak eğitim kurumlarına öğretmen ataması gibi atama türlerinde yer değiştirme tercihinde bulunarak boş olan okulları tercih ederek atama başvurusu isteyebilirler. İl emrine atanan öğretmen raporlu olan öğretmenin yerine, askere giden öğretmenin yerine, izne ayrılan öğretmenin yerine derse girebilir. Örneğin İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü emrine atanan bir sınıf öğretmeni İzmir merkezde sınıf öğretmeni ihtiyacı olan bir okula görevlendirilebilir.

İl Emri

İLÇE EMRİ, MAAŞLAR, GÖREVLENDİRMELER

İlçe emrine atanan öğretmenlerin maaşları da kesintiye uğramadan yatar. Aynı il emrinde olduğu gibi ilçe emrine atanan öğretmenler de atama dönemlerinde tercih yaparak münhal olan kurumları tercih edebilirler. İlçe emrine atanan öğretmenin o ilçeden tercih yapma zorunluluğu yoktur. Örneğin İzmir’in Selçuk ilçesine Selçuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü emrine kura ile atanan öğretmen ihtiyaç ve norm fazlası atama döneminde Selçuk ilçesi dışından da okullar yazabilir. İlçe emrine atanan öğretmen o ilçede branşı ile ilgili boş bulunan derslere girebilir, okullara görevlendirilebilir.

[haber id=”20858″]

İl emrine veya ilçe emrine atanan öğretmenler bir nevi depo öğretmen olarak düşünülebilir. Joker öğretmen, depo öğretmen gibi tanımlar il emri ve ilçe emrine atanmış öğretmenler tarafından kendileri için kullanılan tanımlardır. Açık olan yerlere geçici görevlendirmeler yapılabilir. İl Emrine atanan öğretmenler İl Milli Eğitim bünyesinde görevi ile ilgili verilen iş ve işlemleri yapabilir. İlçe Milli Eğitim emrine atanan öğretmenler de ilçe milli eğitim bünyesinde görev ve sorumluluk alabilir. Görevlendirilen, derse giren öğretmenler ek ders ücretlerini alırlar.

İlçe Emri

İl emri ve ilçe emri ile aylıksız izin karıştırılmamalıdır. Aylıksız izine ayrılan öğretmen maaş alamaz, hizmet puanı alamaz ve hizmet süresi dondurulur. Ancak il/ilçe emri için bu durumlar söz konusu değildir. Her il Milli Eğitim Müdürlüğü gerek İl MEM’de gerek İlçe MEM’lerde bulunan öğretmenleri biran önce okullara atamak için uğraşmaktadır.

İl emri ve ilçe emri konusunda sorularınızı yorum kısmından sorabilir, Öğretmenler İçin sitesi editörlerinin vereceği cevaplarla bilgi edinebilirsiniz.

 

YORUMLAR
 1. Büşra dedi ki:

  Merhaba sanırım 40tane tercih hakki var 41de herhangi bir yere atayabilirsiniz gibi bir hak oluyor galiba biz bu 41i isaretlersek il veya ilce emrinden yararlanabiliyor muyuz?

 2. ogrt. dedi ki:

  Başka bir ilde görev yapan bir öğretmenin.branşı olmaya bir ilin emrine verilebilir mi..TESEKKURLER.

 3. Seda dedi ki:

  Esimizin bulundugu ilde Tercih dahi yapacak okul açmazlarsa ve yapamasak dahi … İl emri ilce emrine atanabilir miyiz.. Yani..il emri olmasi icin..illaki bir tercih yapip cikmamis olnasi mi gerekiyor. Ve sizce bu sene de il emri olur mu ?

 4. Berna dedi ki:

  18 ocakta atanamadım, tercih dışı atama istemedim. Bu durumda il ilçe emri ataması için birşey yaoabilir miyim?

 5. Emel dedi ki:

  Merhaba. 18 ocak 2019 özür grubu atamasında tayinim çıkmadı. Il yada ilçe emrine atanmak için ne yapmalıyım?

 6. SİBEL dedi ki:

  2017 de ilçe emrine atandım.ilde alanım olmadığından ilçe milli eğitimdeyim. sömestr ve yaz tatilleri, çalışma gün ve saatleri nasıl olmalı?

  1. Emel dedi ki:

   Hocam ilçe emrine nasıl atandınız? Bakanlık kendi mi atıyor biz nasıl başvuru yapıyoruz?

   1. SİBEL dedi ki:

    il dışı atamalar ve özür grubu atamasıyla eşinin olduğu ilde norm veya alan olmamasından dolayı atanamayanlar için Milli Eğitim il-ilçe emri ataması yapıyor.Bildiğim kadarıyla en son 2017de yapıldı.

 7. Ceyda dedi ki:

  Büyükşehire ildışı özür grubu istendiğinde olası bi il emrinde öğretmen eşinin çalıştığı ilçeye mi il emrine verilir ikamet ettiği ilçeye mi?

 8. Derya dedi ki:

  İl emrindeki öğretmen norm fazlası atamalarında tüm ili tercih edebilir fakat hangi ilçede önceliklidir?

 9. SevcaSevcan dedi ki:

  il emrinde olan ogretmenin görevlendirilmesi için kendisinin bir dilekçe ile başvurması gerekir mi yoksa onlar zaten kendileri mi yapıyor dilekçeye gerek olmadan

 10. Ttk dedi ki:

  Merhabalar ben bir şeyi merak ediyorum bir öğretmen aralıksız 12 ay ücretsiz izinde olursa il mem e mi çekiliyor kadrosu yoksa ilçe mem e mi yani il emrine mi kalır ilçe enrine mi?

  1. Burcu lok dedi ki:

   Evet çekilir norm kadro yönetmeliği var bu hususta kesintisiz 12 ay ve üzeri çekilir

 11. Yasemin dedi ki:

  Merhaba 2.özür grubu atamalarında yani yarınki atamada il ilçe emri olacak mı?

 12. Deniz dedi ki:

  Merhaba ben Balıkesir’in ilçesinde görev yapan bir öğretmenim eşim geçen sene yanıma ilçe emrine verilerek geldi. Şuan da ilçe emrinde depo öğretmen konumunda kadrosunun bir okula verilmesi için ne yapmamız gerekli il içi mi isteyeceğiz. Bu durumda olanlar için bir tayin önceliği var mı ?

 13. ibrahim dedi ki:

  hocam inşallah şubatta eş durumunda tayin isteyecem ama bir yandanda alan değişikliği yapmayı düşünüyorum. ikisini bir arada yapmam mümkün mü… olursa sıralamam nasıl ol… yoksa alan değişikliği yaparsam eş durumu hakkımı kaybeder miyim saygılar…

 14. Filiz dedi ki:

  Merhaba. Sağlık özrü nedeniyle İzmir’e tayin istedim ancak çıkmadı. İl emri verilirse beni sağlık ozrumun bulunduğu ilçeden çok uzak bir ilçeye verebilirler mi yoksa bu konuda mağdur etmemek için yakın ilçeler göz önünde bulunduruluyor mu? Ve ayrıca resen atama uygulanıyor mu? Yoksa gorevlendirme yapilip sonra norm fazlası öğretmen atamalarından yararlanabiliyor muyum? Bu uygulamalar milli eğitimlere göre değişiklik gösterir mi?

 15. Tuba dedi ki:

  Merhaba
  Ben ildisi ozre bagli yer degistirme talebinde bulundum ancak hizmet puani yetersizliginden atanamadim. Il emrine atanirsam ozur durumum devam etmezse zorunlu hizmet yukumlusu oldugum icin haziran ayinda resen atamam yapilir mi? Ben il emrinde oldugumda Ankara’nin zorunlu hizmet okullarina kadrolu olarak hangi atamalarla atabilirim?

 16. Selma dedi ki:

  il içi özür atamasında tayinim çıkmadı il emri gelirse bu haktan bende yararlanabilirmiyim.Ayni bulunduğum ilin emrine atanirmiyim.Bu arada norm fazlası değilim.

 17. eray can dedi ki:

  bir sorum olacak eş durumuyla eşimle aynı ile atandım fakat farklı ilçelerdeyiz. ilçe emri çıktığında illaki eşimizin çalıştığı ilçeye mi gönderiliyoruz yoksa ikamet ettiğimiz ilçeyi de isteyebiliyor muyuz?

 18. Sevinc dedi ki:

  Merhaba.eşimin tayini izmirin konak ilçesine çıktı.ev karabağlar ilçesinde.karabaglardan okul tercihi yaptım fakat çıkmadı.ilce emri açılırsa beni izmirin herhangi bir ilçesine mi verecekler yoksa eşimin çalıştığı ilçeye mi verecekler

 19. bahadır dedi ki:

  İl ve ilçe emrine atanan bir öğretmen devam eden süreçte il içi özre bağlı olarak mı tayin istiyor. Eğer öyle ise bu durumda ona sadece özrünün ve ikametinin bulunduğu ilçeler mi açılıyor? Benim atamam Ankara Kızılay a yapıldı eşimin puanı düşük ve çok uzun yıllar Çankaya ilçesine puan nedeni ile gelemez. Bu durumda ne yapmak lazım. Evi düşük puanlı ilçelerden mi bakalım

 20. Hasan dedi ki:

  Merhaba il dışından Adana Saimbeyliye atandık eşimin tayini çıkmadı il emri gelirse eşimin Saimbeyliye mi yapılır yoksa başka ilçeye de verilebilir mi eşim Saimbeyli de çalışmak istemiyor evimizde Adana merkezde il emrinden nasıl etkileniriz acaba

 21. Ysmn dedi ki:

  Merhaba il içi Eş durumu tercih yaptım gelmedi.ilçe emri verilirse il içi Eş durumu isteyenler de yararlanabilecek mi

 22. Merve dedi ki:

  Merhaba, il dışından 40 tane tercih yaptım, atanamadim . Yalnız en altta bulunan tercih dışı seçeneklerinden hic birini işaretlememistim. Bu durumda il dışı tayini yapılırsa ben de faydalanabilir miyim ?

 23. selim dedi ki:

  merhaba hocam;
  eşim eş durumu ataması yaptı 20 tercıh yaptık ve 41 işaretlemedık yanı herhangı bır yere atamay tercih etmedık eger il/ilçe emri cıkarsa yararlanabılırmıyız. teşekkürler

 24. öğretmennn dedi ki:

  Merhaba, il dışı tayin olduktan sonraki dönemde eğer il emri çıkarsa tayini iptal edip il emrine tabii olabilme şansımız var mı? Yoksa atamamız çıkarsa il emrinden yararlanamıyor muyuz?

 25. Doğan dedi ki:

  Merhaba,eşimin bulunduğu yere il dışı tayin istedik,40 tercih yaptık ve 41 de eşimin görev yaptığı ilçe sekmesini işaretledik il-ilçe emri gelirse tercihlerimizle atanamazsak faydalanabiliyor muyuz yoksa il geneli sekmesini mi işaretlememiz gerekir ?? Teşekkürler.

 26. Leyla dedi ki:

  Merhaba, gökçeadaya tayin isteyeceğim ve adada sadece bir okulda boş kadro var. Ada dışında bir okul yazamıyorum çünkü gidiş geliş yapmak mümkün değil. Orayı yazıp ilçe emrini açsam kesin gelir mi? Tayinimin çıkmama ihtimali var mı?

 27. Ramazan dedi ki:

  Hocam ben il içi özür grubu istiyorum.tek tercih yaptım başka okul istemiyorum.İlçe emri istemediğim halde İlçe emrine zotunlu olarak almazlar değil mi?

 28. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Bu gün özür grubu atamalarında tercihte bulundum. Ancak benim tercih edebileceğim uygun 1 okul vardı ve onu tercih ettim. Tercih ekranında en altta bulunan “tercih dışı” butonu aktif değildi. Orada herhangi bir işaretleme yapmadım. bu durumda tercihim dışında bir okula atanır mıyım? Ve onayım olmadan il/ilçe emrine verilir miyim? Yoksa il/ilçe emri için ayrı bir zaman diliminde tercihler mi yapılacak? İl/ilçe emrini tercih etmek zorunda mıyım ve isteğim dışında il/ilçe emri çıkması durumunda iptal ettirebiliyor muyum?

 29. Yağmur dedi ki:

  Şu anki özür gurubu atamasında ildışı isteyeceğim.eşimin vefatı özürüyle.ailemin yanıda.ailemin ilçede acık yok.diğer ilçelerde açıklar var ama ben uzak ilçeleri yazmayacağım,ailemle kalacağım. İl emrinden faydalanmak için bütün açık yerleri sıralamammı gerekiyor.yakın yerleri yazsam ve atama olmazsa il emri uygulanırmı.

 30. Gürhan dedi ki:

  Merhaba. Ben 13 adet okul tercihi yapacagim. Tercihlerime atanamazsam ,il emrine atanmak için,En altta bulunan tercihkerime atanamazsam il genelinde bos olan bir okula atanmak istiyorum bölümünü isaretlemem mi gerekiyor?

 31. Yusufvrcn dedi ki:

  Merhaba,Il-ilce emrine verilmesi için özür grubu tercihlerinde acilan okullarin tamamini yazmak ve tercih dışı atanmak istiyorum şıkkını isaretlemek gerekiyor mu luten yardimci olur musunuz?

 32. Elif eda dedi ki:

  Merhaba ben ağustos 2018 eş durumu için başvuru yaptım sadece bir yer açıldı oda uzak bir ilçe tercih yapmazsam ne olur il emri çıkar mı nasıl bir yol izlemem lazım

  1. İsminiz dedi ki:

   Tercih yapmazsanız il/ilçe emri çıkar dediler bugün bakanlıktan aradım sordum

 33. Ali dedi ki:

  Mrb. Eş durumu atamasında tercih ettiğimiz kurumlar çıkmadı ve il/ilçe emrine verilmişsek atamamızı iptal ettirebilir miyiz? Eski okulumuzda görevimize devam edebilir miyiz acaba?

 34. selahattin dedi ki:

  merabalar. il dışı atamayla tayinim büyükşehir olan ilin merkez olmayan ilçesine çıktı. Eşim ağustosta eş özrü tayini isteyecek il de boş kadro yok. İL-ilçe emri verilse İL’e mi yoksa ilçeye mi atanır. il-ilçe emri verilmezse anayasanın ‘aile bütünlüğünün korunması’ maddesinden dava açabilir miyiz? şimdiden teşekkürler

 35. Sevda dedi ki:

  Merhaba hocam il dışı atamam oldu. Merkeze uzak bir yere. Eşim eş durumundan merkezi isteyecek. Eğer ataması olmazsa il emrine mi alınır? İl emri bizim için avantaj mı dezavantajmı?

 36. Emrah Dogan dedi ki:

  Mrb.es durumundan dolayi agustos ayinda tercih yapmak istiyorum.Talep ettigim okulda norm fazlasi ogretmen oldugundan tercih edemeyecegim soylendi.Fakat ayni ilin baska bir ilcesinde bos kadro varmis.bu durumda beni il bunyesinde ilceye gorevlendirme yapabilirler mi?Es durumumdan ile atanmak icin nasil bir yol izlemeyelim?

 37. Kamil dedi ki:

  Eşim 2017 yılı eylül ayında mazeret ataması ile ilçe emrine atandı. Mayıs 2018 de açılan il içi yer değiştirme dönemine başvura bilir mi?

 38. Buket dedi ki:

  Merhabalar okul öncesi öğretmeniyim 4.5 yıldır görev yaptığım okula baska norm acigiolmamasuna rağmen il ilçe emriyle öğretmen ataması yapilmis

 39. Hülya dedi ki:

  Can guvenligi sebebiyle il emrine atandim. Mahkeme kararimda ikametim il de ailemin yasadigi adres olarak belirlendi. Il beni ilceye ilce de koye görevlendirdi. Bir sey yapabilir miyim? Hakkim var mi bu konuda acil bilgi verir misiniz?

 40. ismail dedi ki:

  Ağustos ve Ocak aylarında yapılan Sağlık özrü tayini isteyen öğretmene; Milli Eğitim Bakanlığı,kesin olarak okul açıyor mu? Okul açmasa bile İl yada ilçe emrine kesin veriyor mu?
  TEŞEKKÜR EDİYORUM.SAYGILAR.

 41. ismail dedi ki:

  Değerli hocam;ilginizden dolayı şimdiden teşekkür ederim.Sağlık özründen dolayı, ocak 2018’de tayin istedim.İstediğim ilde boş kontenjan olmadığı için tercih yapamadım zaten tercih kısmı da hiç açılmadı.6 ŞUBAT’ta il emrine veril diniz diye kararnamem geldi.SORUM;gitmek istemiyorum yada en azından okullar kapanınca gitmek istiyorum.Ne yapmalıyım.Tayinim iptal edilirse,sağlık özründen tayin hakkım yine devam eder mi?Raporum sürekli.TEŞEKKÜR EDİYORUM.ACİL

 42. Fulya dedi ki:

  Merhabalar
  Ben eş durumu özrüm karşılanmadığı için (hizmet puanı yetersizliğinden dolayı) bir hafta önce ücretsiz izne ayrıldım. Ve dün il emri yapıldı. Benim 2 yaşında bir çocuğum var onu bırakacak kimse olmadığı için ve de uzak yerlere gitmek istemediğimden il emrini iptal ettirip ücretsiz iznime devam etmek istiyorum. Böyle bir hakkım var mı acaba? Bilginiz var mı
  Teşekkürler

 43. Nuriye dedi ki:

  Il emrine atandimm iptali icin ne yapabilirim

 44. Bekir dedi ki:

  Merhabalar sayın editör. Eşim farklı ilde ben yanına eş durumu başvurusu yaparken o ilde hiç bir boş kontenjan yoksa il emri yine uygulanır mi?

 45. Sariye dedi ki:

  Merhabalar. İlçe emrine atandım. Meslek lisesi meslek dersi öğretmeniyim. Şuan bir meslek lisesinde alanım olmayan bir bölümde derse giriyorum atölye ve koordinatörlük dersi verilmiyor okulun öğretmeni olmadığım için. Maaş karşılığı 20 saat derse girebileceğim ama huzur payı ve meslek tazminatı alamayacağım söylendi.Bu konuda haklarımı bilmiyorum. Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 46. Sibel dedi ki:

  Tekrar meraba, ilçe emrine atandım.meslek öğrermeniyim İlde alanım yok. İl milli eğitim ilçe emrinde çalışmamı onaylamıyor. Yakın alanım olan bir okula görevlendirmemi istiyor. Derse girmeye yeterliliğim olmayan bir alanda. Bu durumda ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler cevabınız için

 47. Sibel dedi ki:

  Meraba,5 eylülde ilçe emrine atandım. Meslek öğretmeniyim ve İlin hiçbir ilçesinde alanım yok. İlçe memde görevlendirildim fakat başka bir ilçe mem e geçmek istiyorum. Böyle bir şansım var mı? Norm fazlası tercihlerinde böyle bir tercih yapabilir miyim. Şimdiden teşekkürler

 48. REŞAT dedi ki:

  merhaba hocam ben rehber öğretmenim ve 1aya yakın il emrinde kaldım acaba ek derslerimi alabilir miyim

 49. Utku dedi ki:

  İlçe Emrindeki Görevlendirilemeyen Öğretmenler
  merhaba, ilçemde bölümüm olmadığı için görevlendirme yapılamadı. Atamaya bakan şube müdürü her gün 8-5 İlçe mem’e gel otur dedi. Böyle bir hakkı var mı? Bu konuyla ilgili olarak ne yapabilirim

  1. Sibel dedi ki:

   Hocam meraba, ben de sizinle aynı durundayım.2017 de ilçe emrine atandım.meslek öğretmeniyim atandığım ilde alanım yok. Mesai saatleri yaz ve sömestr tatilleri ile ilgili nasıl bir yol izlenmeli bu konuyla ilgili bilgi edibebildiniz mi ?

 50. FİLİZ GÜVEN dedi ki:

  Haziranda il dışı tayin döneminde tayinim Koceline çıktı.21Temmuzda tayin iptal hakkını verdiklerinde iptal ettirdim. Yerime sözleşmeli öğretmen atadılar. okulda iki normumuz var. Bu durumda kim norm fazlası olur. Norm fazlası durumda sözleşmeliler olacağı onların ADAYLIK-MADDE17 DE sözleşmelilerin olacağı yazmakta. Sizin düşüncenizi almak istiyourm sayglar.

 51. Murat dedi ki:

  Merhabalar 5 eylüldeki il/ilçe emri atamalarında ilçe emrine verildim.ilçede alanım yok ve ismim ile verilmiş.eşim ilçede zorunlu hizmette.beni başka bir uzak ilçede gorevlendirirler mi gorevlendirilirsem dava açabilir miyim?

 52. Funda dedi ki:

  Merhaba bu sene degisen egitim doneminde ogretmenimiz puan sistemi yuzumden okuldan gitti sistem.eskiye donsun diye imza kampanyasi baslattik muhtemelen donecek ama ogretmenimizi nasil geri alabiliriz nasil bir yol izlemeliyiz bu konuda bilgi verirseniz sevinirim lutfen

 53. Funda dedi ki:

  Merhaba bu sene degisen egitim doneminde ogretmenimiz okuldan gitti sistem.eskiye donsun diye imza kampanyasi baslattik muhtemelen donecek ama ogretmenimizi nasil geri alabiliriz nasil bir yol izlemeliyiz bu konuda bilgi verirseniz sevinirim lutfen

 54. Burcu dedi ki:

  Merhabalar 2015den beri ilçe emrindeyim her yıl farklı okullara belli ders saatlerine görevlendirilmem yapılıyor. Bu yıl verdikleri okula iki beden eğitimi öğretmeni görevlendirildi toplam 16saat ders var 8-8 paylaştırıldı. Ders programındada 3güne dağıtıldı. Gittiğim yol yarım saatten fazla 2saat ders için gidiyorum bununla ilgili yasal bir hakkımız varmı?

 55. Musa dedi ki:

  Merhaba esim sozlesmeli ogretman olarak ilceye atandi benimde ilce emrine tayinim cikti ne ilcede nede ilde bransim yok ilce emrinde ne gibi gorev olur. Bransim disinda gorev verilirmi. Ilce emrinde mesai kavrami nasil 20 saat maas karsiligi calismam gerekirken ilcede 8 5 mi duracagim

 56. Alev dedi ki:

  Merhaba ben 5 eylül de eşimin çalıştığı ilçeye ilçe emri ile atandım. Ama bu ilçede branşımda açık yok. 15 Eylül’de başlayacak il içi özür atamasına başvuru yapabilir miyim? İlçe de boş yer olmadığı için ikametgahımız olan merkez ilçeye tayin isteyebilir miyim( Büyükşehir de yaşıyoruz)

 57. ali dedi ki:

  ilçe emrine atamam yapıldı. ilişiğimi kestim fakat yeni atandığım ilçede henüz başlamadım. il dışından il/ilçe emrine verilenler ile il içinde atama bekleyenler arasında adaletsizliğe yol açmamak adına puan üstünlüğüne göre kurumlara atama yapılacağı söyleniyor.
  -benim bu atamadan faydalanmam için yeni kurumumda göreve başlamam gerekli mi yoksa başlamadan da tercih yapabilir miyim? bu iki durum nasıl bir fark yaratır?
  -açılacak bu tercihler de tüm ildeki okulları tercih edebilecek miyiz yoksa sadece emrine verildiğimiz ilçedeki okulları mı tercih edebileceğiz?

 58. Medya dedi ki:

  Ilce emrine atananlar ,norm fazlası ve istihdam fazlası öğretmenler için yapılan atamalara başvuru yapıyor değil mi

 59. Okan dedi ki:

  Sayın editör il yada ilçe emrine atanan bir öğretmen atama dönemlerinde başvuru yapmazsa yada görevlendirme istemezse resen ildeki yada ilçedeki bir okula ataması yada görevlendirmesi yapılabilirmi

 60. Banu D dedi ki:

  Özür grubunda tercih yapmadan ilçe emrine atamam yapılmış iptal için dilekçe verdim sonuçlanana kadar ilişik kesmeden beklemem gerekiyor değil mi

 61. Serpil dedi ki:

  Eşimle farklı ilçelerdeyiz.5 eylül ilçe emrini kaçırmıştır.Eşimin bulunduğu ilçede norm yok.14_15 eylül özür grubunda ilçe emri olurmu

 62. ahmet dedi ki:

  15-16 Eylül deki il içi özür atamasına Ağustos takı özür atamasında 1.asamaya başvurupta atanamayanlar mı başvurabilecek yoksa özrü oluşan herkes başvurabilir mi

 63. zeliha dedi ki:

  ilçe emrine iptal dilekçesi yapabiliyo muyuz .benim alanima ne ilde ne de okul da acildi.hic başvuru yapamadan atanmışım.simdi ne yapicam bilgilendirirseniz.

 64. zeliha dedi ki:

  bende ilçe emrine atandım.fakat il adına kadro açılmadan.haliyle hicbir başvuru yapmadan direkt atamislar.mebbisde nere başvuru yapacağım da gozukmuyo. gidiyo mu kaliyomiyum anlamadım.ve atamayı geri cekebiliyomuyum

 65. Seda dedi ki:

  Merhaba özürden ilçe emrine verildim. Bu yeni gelişmede tercih yapmazsam ne olabilir.mehil süresini kullanacaktım ev taşıma falan göreve geç başlayacaktım. Bir fikir verir misiniz tşk.

 66. Elif ö. dedi ki:

  İyi günler. Ben il içi eş durumundan tayin istedim puanım yetersiz olduğu için atanamadım. Şimdi ayın 15-16sında tekrar tercih yapıcam. Tercihlerimden birine yerleşemezsem ilçe emrine mi verileceğim?

 67. kader dedi ki:

  Öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Ben kura ile ilçe emrine verildim.Ilçe emrinde en fazla ne kadar kalabiliriz diyelim ki iki yil boyunca bi okula v erilmedim bu durumda kalmaya devam ediyor muyuz yoksa başka bi şey mi uygulanıyor

 68. Bahadır dedi ki:

  Sayın editör müsteşarın bir açıklaması oldu mazeret durumundan il emrine verilen ve il içi eş özrü olmayan öğretmenler için 15-16 sında tercih yapacaklar diye. Bı durum ilçe emrine veeilenler için de mi gerekli. Daha eski okullarımızfan ilişk bile kesmedik 15 eylülde kesmeyi düşünüyorduk. Bir bilginiz var mı bu durum için

 69. Serre dedi ki:

  5 Eylül 2017 de eş özründen ilçe emrine verilen öğretmen 8 eylülde il içi il dışı tercihlere başvuru yapabilir mi? Yapiliyor ise nasıl bir yol izlemeli?

 70. Özge dedi ki:

  Merhabalar.ilce mem e atandim.bugunde girisimi yaptim.bundan sonra izlemem gereken yol nedir acaba beni bildilendirmediler cunku.

 71. İlknur dedi ki:

  Merhaba,benim durumum farklı ama bilginiz var mı öprenmek istedim.ücretsiz doğum iznine 1 yıl ayrılmak istediğmi söylediğimde okulum kadromun ilçe emrine alınacağını söyledi.ben de dönüşte aynı okulda olmak istemediğim için olur dedim.2018 eylül 14 te göreve döneceğim.sorum şu bu tarihten önce dönebilir öiyim? Dönersem aynı okulumda mı olırum? Ya da dönmezsem benim görevlendirmemde bana tercih hakkı verilir mi yoksa tayin dönemini kaçırdığım için herhangi bi yere resen mi atanırım?

 72. Erdal dedi ki:

  Gayet aciklayici olmus tesk ederim
  1_ norm fazlasi atamasi ne zaman olur yapmak zorunlulugu varmi
  2_gorevlendirme ek ders ucreti nasil odenir girdimiz saat kadar mi? Yoksa 15+ ek ders
  3_ kendi alani disina gorevlendirilebilir mi.
  4_ Fakli ilceye zorunlu gorevlendirilebilir mi. Ilden ilceye
  5_ halkegitim, gece kurslara veya hafta sonu kurslara
  gorevlendirilebilir mi

 73. Sibel dedi ki:

  Merhabalar, il emriyle ayamam oldu ancak 30 agistos itibarpiyle doğum iznindeyim. ilişik kesme ve yeni görev yerine baslama islemlerinse nasıl bir yol izliyoruz. Prosedür nedir

 74. Serhat dedi ki:

  Iyi günler.daha once yazmistim fakat yanlis yazmisim.sorum şu.ilce emrine atanan bir ogretmen her halukarda egitime hazirlik ödeneği alirmi.teşekkürler

 75. serkan dedi ki:

  hocam ilçe emrine atanan norm fazlası atamalarına tercihde bulunabilirmi bide bu atamalarda öncelikle ilçeyi mi yazar yoksa il genelini yazabilir mi

 76. Orhan dedi ki:

  Slm Eş durumu nedeniyle eşim ve ben uzun zamandır sıkıntı çekmiş ve hala da çekmekte olan öğretmenleriz.Eşim bir ilde Meslek lisesi öğretmeni. Bense bu ilden 60 km uzakta olan bir ilçesindeyim. Eşim (Bilge) hergün bu ile 2 otobüs değiştirerek ve biraz da yaya gitmek zorunda kalarak bu çileyi çekmektedir. Maalesef İl/ilçe emri imkanınından yararlanamadık.Çünkü böyle bir fırsatın olduğundan habersizdik. Yani büyük bir fırsatı kaçırmış bulunmaktayız. Böyle bir fırsat bir oluşur mu aluşursa ne zaman acaba teşekkürler

 77. Sevil farsak akar dedi ki:

  Mrb.ilce emrine atandim fakat ilcede hastane yok.saglik raporuyla il merkezini subatta isteyebilir miyim?

 78. Ülkü dedi ki:

  İlçe emrinde iken atama döneminde illaki bir okula atamamız çıkartılır mı? Yoksa aksi durumda ilçe emrinde kalmaya devam mı ediyoruz? Atamalar nasıl oluyor?

 79. Nur dedi ki:

  Merhaba ilçe emrine atandım ve şuan nikah iznindeyim iznim 11 eylülde doluyor iki sorum olcak
  1.okulumdan ilişik kesebilir miyim süre içinde izinli iken yani
  2.ilçe emrine atandım il dışı il içi tercih yapabilir miyim süreci nasıl yürütmeliyim.Teşekkürler.
  .

 80. Mustafa dedi ki:

  Kura ile ilçe mem atandım. Söz konusu ilçe mem görevlendirme konusunda aradım. Görevlendirmeleri il mem yapacağını belirttiler. Böyle kararname ile bildiren ilçeye atanmışken il mem görevlendirme ben yapacağım diyebilir mi?

 81. Ömer dedi ki:

  Merhaba ben ilçe emrine atandım meslek dersi ogretmeniyim ancak atandığım ilçede bransim yok. İl merkezde bir okul var alanım la ilgili orasınin da kadrosu dolu sizce nasıl olur durumum

  1. Sibel dedi ki:

   Hocam durumunuz ne oldu, ben de aynı durumda olduğumdan merak ettim

 82. Serhat dedi ki:

  Merhaba.ben kura ile ilce milli egitime atandim.egitim harcini alabiliyormuyum

 83. Seda dedi ki:

  Benim ilçe emrine atamam oldu. İl merkezinde boş bir okul varsa dilekçe yazıp o okulu isteme gibi bir durumum olabilir mi? Kadromla oraya gidebilir miyim yoksa sadece görevlendirme mi olur.tşk.

 84. Zeynep dedi ki:

  Merhaba en son ne zaman ilişik kesebiliriz okullarımızdan. 15 eylül maaşlardan sonra ayrılabilir miyiz.sorun olabilir mi. Tşk.

 85. Banu dedi ki:

  2017 Ağustos ozur grubu tayini ile 60km uzaga atandim. 8-12 eylulde il ici tayinde bulunabilirmiyim. Tesekkur ederim.

 86. Fatma dedi ki:

  Tercihim dışında atandığım için iptal dilekçesi yazdım iptal edilmeyebilir diyorlar böyle birşey olabilir mi

 87. Bahadır dedi ki:

  Merhaba eşim ilçe emrine verildi. Ben de ilişiğimi kesmemiştim en son ne zaman ikişik kesebiliriz okullarımızdan. 15 eylül maaşlardan sonra ayrılabilir miyiz.sorun olabilir mi. Tşk.

 88. İzet dedi ki:

  Bu atananlar İlişik kesöe süresi ne zaman baslayacak

 89. Nur dedi ki:

  Ben ilçe emrine atandım 8-12 eylülde yapılacak il dışı il içi atamalarda tercih yapabilir miyim

 90. Fatma dedi ki:

  Atandığımız ilçenin dışında da görevlendirme alabilir miyiz adrese göre yapılabilir mi

 91. engin dedi ki:

  ilçe emrine atanan, 8-12 eylül tarihinde yapılacak olan isteğe bağlı il içi yer değiştirmede tercih yapabilir mi?

 92. Albar dedi ki:

  İlçe emrine atandığımızda herhangi bir okula görevlendirilmezsek hergün ilçe milli eğitime gitmek zorundamıyız yoksa görev verilene kadar izinli mi sayılıyoruz

 93. Mehmet dedi ki:

  İl ilçe emrinde meslekleriyle ilgili görevler verebilirler demişsiniz, bu konuyu biraz daha açar mısınız? Mesela hangi görevleri verebilirler? Dosya getir-götür , yazı yazdırma gibi görevler de verebilirler mi,alt hizmete alabilirler mi?

 94. mmm dedi ki:

  Çok şükür oldu Rabbim isteyen herkese nasip etsin

 95. FATİH dedi ki:

  Sayın editör bu atamanin iptali olabilir mi ?
  ( eşim ilçe emrine verildi)

 96. erdem nobetci dedi ki:

  selam aleykum hocam.ben meslek ogretmeniyim eşimin çalıştığı ilçeye atandim çok şükür ancak benim alanım ilçede yok farklı bir ilçede var ve yeni açıldığı için normu girilmemis. şimdi benim bu farklı ilcedeki yeni okulun normuna girme şansım var mi.şimdiden tesekkurler.iyi gunler

 97. Derya dedi ki:

  İl ve ilçe emri konusunda pek ümitli değildim. Ücretsiz izin almaya hazırlsmıştım kendimi. İlçe emrine kura ile atanmışım.İlçe de boş kadro olmaması durumunda milli eğitim yakın branşlar içinde görevlendirme yapabilir mi? Eylül seminerinin ikinci haftasına yeni okullarda başlayabilirmiyiz

 98. Gizem dedi ki:

  İl milli eğitime atamam yapıldı ve eşimin işyerine veya ikametgah yerime en uzak kaç km merafedeki okullara atamam yapılır ? Böyle bi standart var mı acaba ? Teşekkürler..