DOLAR 5,7429
EURO 6,3209
ALTIN 280,0
BIST 100.237
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

İl içi atama ile yer değiştiren öğretmenin ikinci il dışı atama başvurusu

Mayıs ayında gerçekleşen öğretmenlerin 2017 yılı il içi isteğe bağlı yer değiştirme ataması sonucu ataması yapılan öğretmenler 8 Eylül 2017 tarihinde başvuruları başlayacak ikinci il dışı atamaya başvuru yapabilirler mi? ogretmenlericin.com olarak bu durumu değerlendirelim.

İl içi atama ile yer değiştiren öğretmenin ikinci il dışı atama başvurusu
31.08.2017
A+
A-

İl içi atama ile yer değiştiren öğretmenin ikinci il dışı atama başvurusu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 30 Ağustos 2017 günü yapılan açıklamada öğretmenlere ikinci il içi atama ve ikinci il dışı isteğe bağlı yer değişikliği hakkı verildi. 8 Eylül 2017 Cuma günü başlayacak olan il içi ve il dışı isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları 12 Eylül 2017 tarihinde sona erecek. Özellikle ikinci il dışı yapacak öğretmenlerden aldığımız yoğun soru trafiğinde en çok sorulardan birisi “il içi atama yapan öğretmen ikinci il dışına başvurabilir mi?” sorusu oldu. ogretmenlericin.com olarak bu sorunun cevaplanmasına geçmeden önce normal il içi atama ve il dışı atama sürecine bakalım.

İL İÇİ ATAMASI OLAN İL DIŞI ATAMAYA BAŞVURU YAPAMAZ

Hangi öğretmenler il içi atama başvurusu yapabilir? 30 Eylül 2017 tarihi baz alındığında aynı okulda 3 yıllık çalışma süresini dolduran öğretmenler il içi atama başvuru hakkına sahiptirler. Zorunlu hizmet olmayan okullarda çalışan ve zorunlu hizmete tabii öğretmenler ile norm fazlası öğretmenler için bu üç yıllık süre şartı aranmadı. Mayıs 2017 il içi atama kılavuzu içerisinde 11.madde de yer alan hükme göre il içi atama başvurusu yapan ve ataması gerçekleşen öğretmen aynı dönemde yapılan il dışı atamaya başvuru yapamamaktadır. 2017 il içi atamasında atanan öğretmenler Haziran ayında yapılan 2017 yılı il dışı atama başvurusu yapamadılar. Milli Eğitim Bakanlığı il içi atama yapana il dışı başvuru yapamama uygulamasını uzun bir süredir gerçekleştiriyor.

İl içi atama kılavuzu 11.Madde;

11- İl içinde isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenler, aynı dönemde iller arasında isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır. Ancak bunlardan, il içinde yer değişikliği yapıldıktan sonra mazeretleri oluşanlar, mazeret durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir. Başvuru yaparken öğretmenlerin, bu hususu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

İl İçi Atama Kılavuzu

Bu belirttiğimiz hususlar aynı dönemde yapılan atamalar için geçerli yani MEB atama takvimi içerisinde yer alan atama dönemlerini kapsamaktadır. İkinci il içi atama ve ikinci il dışı atama yer değiştirme işlemleri ise bir nevi olağan dışı gelişen atamalardır.

İKİNCİ İL DIŞI ATAMA BAŞVURUSU

Peki, il içi atama yapan ve ataması gerçekleşen öğretmenler ikinci il dışı atama başvurusunda bulunabilirler mi? Aynı dönemlerde il içi yapan il dışı yapamazken, il içi atama yapan ikinci il dışı atama başvurusu yapabilir mi örneklerle açıklayalım.

2014 yılı ikinci il dışı atama başvurusu;

2014 yılı Eylül ayında da öğretmenlere ikinci il içi atama ve il dışı atama başvuru hakkı tanınmış 2014 yılında il içi atama ile yer değiştiren öğretmenler Eylül ayında yapılan ikinci il dışı atama başvurusu yapabilmişlerdi. MEB il içi atama yapana ikinci il dışı atamasında iller arası yer değiştirme hakkı tanıdı.

2014 İl içi, il dışı

Yukarıda görsel olarak paylaştığımız yazı 2.9.2014 tarihli 3663568 sayılı Öğretmenlerin yer değiştirmeleri konulu Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) resmi yazısıdır. İkinci il dışı atama başvuruları için illere gönderilen resmi bilgilendirme yazısıdır. Yazının tam hali için Tıklayınız

2016 yılı ikinci il dışı atama başvurusu;

2016 yılında yani geçen sene de öğretmenlere ikinci il dışı atama hakkı verildi. 2016 yılı ikinci il dışı atama duyurusu ve kılavuzunda 2014 yılında olduğu gibi il içi atama yapana il dışı atama yapma hakkı ibaresi yer almadı. MEBBİS üzerinden il içi atama ile yer değiştiren öğretmenlere 2.il dışı atama başvuru sayfası açılmadı. ogretmenlericin.com olarak geçen sene ikinci il dışı atama başvurularına 2014 yılını emsal göstererek il içi isteğe bağlı yer değiştiren öğretmenlerin başvuru yapabileceğini ifade etmemize rağmen Milli Eğitim Bakanlığı 2014 yılında yaptığı uygulamayı 2016 yılında yapmadı ve il içi atama isteyen öğretmenlere ikinci il dışı atama hakkı verilmedi.

2017 yılı ikinci il dışı atama başvurusu;

Görüldüğü üzere iki farklı örnek elimizde mevcut. Bu yüzden 2017 eylül ayı öğretmenlerin il içi yer değiştirme ve il dışı atama başvuruları hakkında net bilgi vermemiz mümkün değil. 2014 yılında bu hak verilirken 2016 yılında verilmedi. 2017 yılında ikinci il dışı isteğe bağlı yer değiştirme atama başvurusu kılavuzu yayınlandığında bu hususta netlik kazanacaktır.

Bu yazı Öğretmenler İçin Sitesi İçerik Uzmanı Öğretmen Arif Muzaffer KUL desteği ile hazırlanmıştır.
[haber id=”20671″]
[haber id=”20665″]
[haber id=”9077″]
[haber id=”18231″]
[haber id=”17856″]
[haber id=”17181″]

YORUMLAR
 1. yasin dedi ki:

  hocam mrb. haziran ayında zorunlu hizmetimi yapmak için bir ilçeye il içi yerdeğiştirmesinden tayinim yapıldı. bu ikinci yer değiştirmede tekrar zorunlu hizmet olan bir ilçeye il içi yerdeğiştirmeden başvurabilir miyim? ki mebbiste başvuru ekranım da açılıyor , ilçelerdeki okulları görebiliyorum tşklr

 2. ahmet dedi ki:

  lütfen sağlık özründen başvuranları geri plana atmayın.Sağlık özrü atamalarına bağlı yer değişikliği hayatiyet arz etmekte olup en insani mazeret durumudur. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’nın, yaşanan sağlık özrü mağduriyetinin giderilmesi adına bu konuda farklı bir düzenlemeye gitmesi, sağlık özrüne bağlı yer değiştirmelerin sadece özür grubu atama kapsamında değerlendirilmemesi, sadece puan üstünlüğünün temel alınmaması gerekmez mi? sağlık özrü bu, kim ister hastalanmayı Allah aşkına….

 3. Selim dedi ki:

  İl İçi atamam yapıldı ancak sonrasında isteğim dışında il dışına atandim. İkinci il dışında atanma hakkım var mı ?

 4. Emine dedi ki:

  Sayin editor il içi ataması başvurularında normalde bütün okullar açıkta olsa kapalı da olsa sayfamızda görünürdu.Gecen sene il ici basvurularinda bazi illerde hic bir yer sayfada gorunmedi.yine gecen sene üç yilimizi doldurmamiza rağmen tayin isteyemedik.Durumumuzu belirten bi link yoktu ve o link işaretlenmeden tercih yapılamıyordu. Böyle bi sıkıntı bu sene olur mu.ins.siz bizim sesimiz olursunuz ve böyle sıkıntılar yaşamayız artık.

 5. Dilek dedi ki:

  2.il ici atamada atanan ogretmen aralikta alan degisikligi yapabilir mi..

  1. Editör dedi ki:

   Evet yapabilir ancak alan değişikliği kılavuzunu da beklemek gerek.

   1. Şamil dedi ki:

    Hocam Merhaba!. 3 yıl zorunlu çalışma yükümlülüğümü tamamladıktan sonra il dışı atamayla tayinim çıktı. Atandığım ilde bir yıl sonra il içi tayini isteyebilirmiyim?

    1. Editör dedi ki:

     Merhaba, atandığınız okulda 3 yıl çalıştıktan sonra il içi isteyebilirsiniz.