İl içinde yer değiştiremeyen öğretmenlere ilçe emri verilmeyecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 15 Eylül ve 16 Eylül tarihlerinde öğretmenler için ikinci özür grubu atama başvuruları alınacak. Alınan başvurular 17 Eylül 2017 tarihinde açıklanacak. ogretmenlericin.com olarak 2. eş durumu özür grubu atama yer değiştirme başvurusu sonrasında öğretmenlere il emri, ilçe emri verilmeyecek görüşündeyiz.

İl içinde yer değiştiremeyen öğretmenlere ilçe emri verilmeyecek

İl içinde yer değiştiremeyen öğretmenlere ilçe emri verilmeyecek

Özür grubundan yer değiştiremeyen öğretmenler için 5 eylül 2017 salı günü il ve ilçe emri veren Milli Eğitim Bakanlığı, il içi özür grubunda mağdur olan öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesi için gelen talepler üzerine 15-16 Eylül 2017 tarihlerinde 2.eş durumu atama başvuruları alacağını açıkladı. İl içinden eşinin çalıştığı yere gitmek isteyen öğretmenlerin başvuruları sonucu ogretmenlericin.com olarak ataması yine yapılmayacak öğretmenlere biz ilçe emri verilmeyeceğini belirtmek isteriz.

İLLER ARASI ÖZÜR GRUBUNA İL EMRİ VE İLÇE EMRİ

2017 yılı Ağustos özür grubu atama sonuçları sonrasında iller arası özür grubundan yer değiştiremeyen 4 bin 900 öğretmen 5 Eylül salı günü MEB tarafından kura ile il emrine ve ilçe emrine atandı. Ancak il içinde özür grubundan yer değiştiremeyen öğretmenler ise bu haktan yararlanamadı. Milli Eğitim Bakanlığında en yetkili isimlerden olan Müsteşar Yusuf Tekin tarafından twitter hesabından yapılan açıklamada il içi eş durumu mağdurlarının 15-16 Eylül 2017 tarihinde özür grubuna bağlı yer değişikliği tayin başvurusu yapabileceği belirtildi.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından yapılan açıklama;

Yusuf Tekin 2.Özür grubu
İLÇE EMRİ VERİLMEYECEK

15 ve 16 Eylül tarihlerinden alınacak olan başvurular 17 Eylül tarihinde açıklanacak. MEB Müsteşarının açıklamasında görüldüğü üzere il içi eş durumu mağdurlarına “ilçe emri” verilecek ifadesi yer almadı. Sadece il içinde yer değiştiremeyen eş durumu özrüne sahip öğretmenlerin başvuru yapacağı belirtildi. Özür grubunda 2. hak tanınan öğretmenleri 2 gruba ayıran Tekin, il emri ve ilçe emri ile 5 Eylül tarihinde ataması yapılan öğretmenler ile, il içinde hizmet puanı yetersizliği nedeniyle atanamayan öğretmenlerin başvuru yapacağını belirtti.

MEB; İL İÇİNDE BAŞVURU ÇOK

Geçtiğimiz hafta içinde Eğitim Bir-Sen ile MEB yetkileri arasında yapılan “ilçe emri” görüşmesinde, Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin il içi özür grubu atamasında “ilçe emri verilmesi” halinde eğitim öğretimin aksayacağı, il içinde başvuru sayısının fazla olduğu belirtilmişti. Öğretmenleriçin.com olarak MEB’in il içi eş durumu mağdurlarının durumu hakkında gelen kamuoyu baskısı nedeniyle böyle bir 2.özür grubu başvuru hakkı tanınması işlemine gittiğini düşünüyoruz. MEB yeniden başvuru alacak ancak hizmet puanı veya norm sıkıntısından dolayı il içinde atanamayan öğretmenler için “il içi ilçe emri” verileceğini düşünmüyoruz.

Bu konuda il içi eş durumu özrüne sahip öğretmenlere ilçe emri verilmemesi halinde mağduriyet devam edecektir. Örnek verecek olursak; Ağustos 2017 özür grubu öğretmen atama başvuruları sırasında Antalya’nın Elmalı ilçesinde çalışan bir sınıf öğretmeni il içi eş durumu mazeret tayinine dayanarak Manavgat ilçesinde açılan okula atanamamıştır. 15-16 Eylül tarihlerinde yapılacak özür grubunda eğer bu ilçede norm açılmazsa bu öğretmen buraya yine gidemeyecek, ya da o ilçeye gelmek isteyen ve 5 Eylül tarihinde il/ilçe emrine atanan bir öğretmenin hizmet puanının yüksek olması durumunda il emri/ilçe emrinde bekleyen öğretmen buraya atanacak ve Elmalı’da çalışan öğretmen yine gelemeyecek.

Öğretmenler İçin olarak gerek MEB yetkililerinin verdiği bilgiler, gerekse de Müsteşar tarafından yapılan açıklamaları analiz ettiğimizde il içinden yer değiştiremeyen öğretmenlerin tercihlerine atanamaması durumunda yine bu öğretmenlere ilçe emri/il emri verilmeyeceğini düşünüyoruz. Umarız yanılırız ve MEB bu mağduriyeti giderir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

19 yorum

 1. Siz baslığı ilçe emri verilmelidir diyemiyorsanız nasıl ögretmenler icin calisiyorsunuz. Bildiginiz hükümete çalışıyorsunuz. Böyle yazarsanız tabi vermezler fikrinizden cok kamuoyu ne istiyor onları yazın.

 2. Sayin editor veya bilen varsa cevaplarmi acil?ilk ozur grubundan atanmayipta 5 eylulde il veya ilce emrine atananlar.atiyorum arkadasin 50 puani var esi merkez ilcede.merkez ilcede bos kontenjan olmadigi icin yazamadi veya yakin ilceleri yazdi ama puani tutmadi.simdi bunu bakanlik merkez ilce emrine mi atiyo yoksa o bransta en dusuk puanla kapatan ilce veya daha alt ilceleri mi atiyo.bu sorunun acil cevabini verebilirseniz cok sevinicem..Eger merkez ilce emrine atiyosa 50 puanla bu cok buyuk haksizlik olur..bir baska arkadasin 250 puani var 200 km uzakta ayni ilde merkeze gelemiyo bu adam geliyosa ben bu atamaya atama demem…

 3. SİZ BU BAŞLIKLA HABER YAPIP HABERİN SONUNDA DA MADURİYET FELAN DEDİĞİNİZ SÜRECE ZATEN KAMUOYUNDA BASKI FELAN DA OLMAZ LÜTFEN BİRAZ DAHA HABERLERE GAYRET GÖSTERİN

 4. Ayni durumdayiz, il milli eğitimi telefonla aradım bilmiyorlar sadece sistem açılırsa yaparsınız diyorlar…

 5. Size ne verilip verilmeyeceği bu nasıl başlık bu kadar hassas konuda bu nasıl yorum sizi kınıyorum

 6. Boyle baslikli haber yaparsaniz ilce emrini verecekleri varsa da vermezler sayenizde.bu nasil bi baslik nasil bir algi yaratmadir ayip sizin yaptiginiz.biz o kadar ugrasiyoruz gundemde tutuyoruz siz kesin bir kararmis gibi baslik atip haber icinde bize gore diyorsunuz lutfen silin bu haberi!!!!

  • Sizin gündemde tuttuğunuz “100 bin katını” biz yapıyoruz. Bu konuda kusura bakmayın bizim yararımızı görmezden gelemezsiniz. Bu haberi neden yaptık? Sendikaların bundan haberi bile yok, öğretmenler her şeyden habersiz özür grubunu bekliyor.

 7. Bu kadar saçmalık olmaz inşallah. Yapılanlar tamamen haksızlığa neden oluyor. MEB’in yıllardır süren hatalı politikaları sonucu il icinde puanı yüksek olan öğretmenler mağdur oldu. İlçe emrine düşük puanlı öğretmenler merkezde kısa sürede bir okula atanırken, il içindeki yüksek puanlı öğretmen gelemiyor. Bu haksızlığa karşı sorumlular büyük vebalin altına giriyorlar.

  • Bu konuda çok haklısın hocam 240 puanla birleştirilmiş sınıflı okula atandım şimdi düşük puanla büyük olasılıkla idarecilikten boşalan yerlere 100 puan altında atama olcak gerçekten haksızlık

 8. Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır.

 9. Ilce emirleri verilirse karsilikli yer degisikligi becauis gibi olacagindan yerlesme orani artar ve magduriyet azalir. Norm fazlasi ogretmende fazla olmaz. Ilce emri ve akaninde atamalar yapilmalarak tabiki.

 10. Size bir sorum olacak; 15 eylülde göreve başlasam tercihte bulunabilirmiyim. Oldu da tercih yapamadım beni resen atayabilirler mi. İlçe emrindeyim.

 11. Lütfen sorumu cevaplayin.25 Ağustos tarihinde il dışı özür grubundan eşimin bulunduğu ilçeden farklı bir ilçeye atandım.15 eylülde yapılacak atamaya başvurabilecek miyim.

  • Ben de ayni durumdayim.Bugun il milli egitime gittim onlar da bilmiyorlar.Kilavuz yayinlaninca ogrenebilecegiz sanirim.

   • Ben de ayni durumdayim.il milli egitimi aradım onlar da bilmiyorlar.Sistem açılırsa yaparsınız diyorlar…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM