Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler arasındaki farklar neden görülmüyor?

Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler arasında atama yer değiştirme, mali, özlük ve birçok hususta ciddi farklılıklar bulunmaktadır. MEB’den beklenen bu farkları ortadan kaldırıcı çözümler üretmesidir.

Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler arasındaki farklar neden görülmüyor?

Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler arasındaki farklar neden görülmüyor?

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenler arasında kadrolu ve sözleşmeli farklı iş barışı açısından birçok sorun oluşturmaktadır. Aynı işi yapan iki kişinin özlük, mali ve atama konuları başta olmak üzere birçok noktada farklılıkları bulunmaktadır.

KADROLU SÖZLEŞMELİ FARKI

Yıllarda önce hayata geçirilen ve sonrasında 2011 yılında sözleşmeli öğretmen uygulamasına son verilmişti. Geçen süreçte Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz döneminde sözleşmeli öğretmenlik tekrar hayata geçirildi. Yeni Bakan Ziya Selçuk’tan beklenti ise sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması ve tüm sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasıdır. Ancak geçen süreçte MEB’in bunla ilgili çalışma yapmadığı da görülmektedir. 03.08.2016 tarih ve 29790 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik ile yeniden hayata geçirilen sözleşmeli öğretmenlik birçok mağduriyeti ve hak kayıplarını beraberinde getirdi. ogretmenlericin.com olarak bu mağduriyeti tekrar gündeme almak istedik.

Kadrolu ve sözleşmeli öğretmen hakları arasındaki farkılıklar incelendiğinde; Mali Haklar, İzin Hakları, Atama ve Yer Değiştirmeler, Diğer Hususlar başlıkları altında değerlendirilebilir.

KADROLU İLE SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENİN FARKI

İşte mağduriyet yaratan farklılıklar;

Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin farkı
Kadrolu ve sözleşmeli farkı

.

Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler arasındaki farklılıklar
Öğretmenler arasındaki farklılıklar

MAĞDURİYET SON BULMALI

Öğretmenler arasındaki bu farklılıklar ortadan kaldırılmalı ve tüm sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Kardeşim bu bir sıralama sınavı adamlar kpss kazanmış me bu hazımsızlık o zaman çalış sende kazan sanki sen farklı olacaksın terbiyesizlik yapmayın işinize bakın kimsenin başarısını da kıskanmayın

  2. Arkadaş Ücretli sen kadrolunun yattığını düşünüyor isen ücretli öğretmenliği bile hak etmiyorsun.

  3. Ücretli sen kadrolunun yattığını düşünüyor isen ücretli öğretmenliği bile hak etmiyorsun.

  4. Sözleşmeli yine maddi mağdur değil, fakat ücretli de aynı işi ve daha fazlasını yapıyor, ne maddi ne manevi Sözleşmeli ye bile eşit değil. Sözleşmeli de kendini kadrolu sayıp, nasıl olsa maaşımızı alıyoruz diye yan gelip yatıyor. Tabii ki hepsi öyle demiyorum, çoğunluk diye konuşuyorum.

  5. Herkes halinden memnun gibi sessiz! Süre ile ilgili çalışma yapılacaktı, nerede!?. Sözleşmeli de kadrolu da aynı işi yapıyor. Bu haksızlık neden! Aileler paramparça!!!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM