Kapatılan Okulun Öğretmeni Nereye Atanır?

02/05/2016-16/05/2016 tarihleri arasında ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından MEB Personelinin norm işlemleri kontrol edilip onaylanacak.

Kapatılan Okulun Öğretmeni Nereye Atanır?

Kapatılan Okulun Öğretmeni Nereye Atanır?

Norm güncelleme işlemleri geçtiğimiz günlerde başlamıştı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından okulların norm güncelleme zamanı 20/04/2016-21/04/2016, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin norm kontrol ve norm onay işlemleri 22/04/2016-25/04/2016, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin norm kontrol ve norm onay işlemleri 26/04/2016-01/05/2016 tarihleri olarak bildirilmişti. Şu anda norm işlemleri İl Milli Eğitim Müdürlükleri nezninde devam ediyor.

02/05/2016-16/05/2016 tarihleri arasında ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından MEB Personelinin norm işlemleri kontrol edilip onaylanacak.

KAPANAN OKULDAKİ ÖĞRETMENİN DURUMU

Norm güncelleme işlemleri ile birlikte öğrenci sayısının düşmesi, öğrencilerin taşınma planına alınması sebepleri ile özellikle Birleştirilmiş Sınıflı Köy Okullarının kapatıldığını www.ogretmenlericin.com adresinden gelen mesajlardan görüyoruz.

Peki, güncelleme sonucunda; Kapatılan okulun öğretmeni nereye atanır? Öğretmenin durumu ne olur?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği‘ne bakarsak;

MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri başlıklı 53.Madde içeriğinde;

MADDE 53 –(1) Eğitim kurumunun ya da bölümün/eğitim kurumunda uygulanmakta olan mesleki ve teknik eğitim alanının kapanması, program değişikliği, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders/alan kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması hâlinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına mazeretleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanır.

İfade edilmektedir. MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği gereğince Kapatılan okulun öğretmeni nereye atanır? sorusunun cevabı; öğrenci azalması nedeni ile kapatılan okulların, bölümlerin öğretmenleri öncelikle öğrencilerin taşındığı okullara olmak üzere il içinde tercihleri ve varsa mazaretleri (eş, sağlık vb) dikkate alınarak ataması yapılır.

MEB Personel, Personel MEB Haber
MEB Personel, Personel MEB Haber

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

16 yorum

 1. Ben bir lisede engelli öğretmenlik yapıyorum. okulumuz kapanacağı için norma düşüyorum ve yerim değişecek. şu anki okulum evime en yakın okuldu nokta tayin ile geldim. şimdi uzak bir okula atanırım diye çekingelerim var. mevzuatta bununla ilgili kullanabileceğim bir şey var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Merhaba okulumuz ogrenci yetersizliginden dolayi kapandi. Bizlerinde kadrolari cocuklarin tasindiklari okula alindi. Bizler tercih filan yapmadan. Fakat oranin 1 normu var ve okulun kendi anasinifi ogretmeni var. Ben de norm fazlasi oldum. Hizmet puanimin oradaki ogretmenden fazla olmasina ragmen norm guncellemeleri yapilsada benim ihtiyac fazlasi olarak geldigim ve norm fazlasi oldugum soyleniyor . Bu bilgi dogrumu.

 3. Merhaba,ben il dışı tayinle haziranda tayinim oldu.Fakat atandığım okul 9. Sınıf için öğrenci alımı yapmamışlar.yani kesin kapanacak bu

  • Siz bu okulda göreve başladınız, ders yükünüz olmazsa norm fazlası olursunuz. Norm fazlası atama ile tercih hakkı verirler, ilçe/il tercih yaparsınız.

 4. Merhabalar ben zorunlu hizmetim oldugu icin bjr koy okulu yazıp atandim ama bugun öğrendik ki özel eğitim sınıfları ilçe merkezinde bir okula toparlaniyor. İlçe merkezi 1. Bölge bizim durumumuz ne olacak bilgi verirseniz çok mutlu olurum

 5. Okulum ilçedeki tüm ortaokullar gibi kapandı ama kadrom ogrecileriminde gittiği merkez ortaokul yerine sorulmadan erkek imam hatipler verilmiş itiraz hakkım varmı dilekçeyi nasıl yapmalıyım

 6. Selamlar okulumuz yılbaşında sayı azlığı nedeniyle kapandı.şimdi görevlendirme çalışıyoruz.yönetmelikte tercihler ve özür dikkate alınarak atama yapılır yazıyor.bizi çocukların taşındığı okula habersiz atadılar.okulda boş norm yok dilekçe yazdık red cevabı geldi ne yapabiliriz

 7. Okulumuz zorunlu hizmet okuluydu.Öğrenci azlığından dolayı ekim ayında kapatıldı ve kadromuz zorunlu hizmet olmayan öğrencilerin taşındığı kuruma alındı.Ben ve okuldaki birçok arkadş zorunlu hizmet yükümlüsü.Tayin istemek zorunda mıyız sene sonunda ?Sonuçta bizden kaynaklanan bir durum değil ?

 8. norm fazlası olarak atanmak bizler için hak kaybı olacak merkez çalışıyoruz yıllarca ücra yerlerde çalışarak il içi sıralamasına göre merkeze gelebildik.tekrar en başa dönmemiz isteniyor böyle bir hakları var mı bizleri bilgilendirirseniz çok memnun oluruz.

 9. okulumuz öğrenci sayısının düşmesinden dolayı kapatıldı. müffettiş raporunda öğretmenlerin kadroları ile atanmaları yazıyordu.Biz de okula dilekçe verdik dilekçemizde beş tercih yaparak tercihlerimiz doğrultusunda atanmak istiyoruz diye yazdık il milli eğitim atama tercihlerimiz doğrultusunda atama inhaları hazırladı fakat mem kabul etmedi bizleri norm fazlaları ile değerledireceklermiş. sebebini sorduğumuzda biz böyle yapacağız gibi keyfi cevaplar alıyoruz.

 10. okulumuz kapandı dilekçelerimiz alındı fakat atama yapılmadı norm kadro fazlası olarak atamamız yapılacakmış bir aydır kapatılan okulda beliyoruz okulumuz kapandığı için atamamızın tercihlerimiz doğrultusunda yapılmasını itiyoruz fakat il mem kabul etmiyor bu konuda ne yapmamız gerekiyor lütfen bizi bilgilendirin

  • Önce tercihlerinizi almak durumundalar. Eğer siz tercih dışı resen atamayı kabul eden bir dilekçe imzaladıysanız hata yaptınız. Tam detay anlatırsanız seviniriz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM