Kapatılan Okulun Öğretmeni Nereye Atanır?

02/05/2016-16/05/2016 tarihleri arasında ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından MEB Personelinin norm işlemleri kontrol edilip onaylanacak.

Kapatılan Okulun Öğretmeni Nereye Atanır?

Kapatılan Okulun Öğretmeni Nereye Atanır?

Norm güncelleme işlemleri geçtiğimiz günlerde başlamıştı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından okulların norm güncelleme zamanı 20/04/2016-21/04/2016, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin norm kontrol ve norm onay işlemleri 22/04/2016-25/04/2016, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin norm kontrol ve norm onay işlemleri 26/04/2016-01/05/2016 tarihleri olarak bildirilmişti. Şu anda norm işlemleri İl Milli Eğitim Müdürlükleri nezninde devam ediyor.

02/05/2016-16/05/2016 tarihleri arasında ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından MEB Personelinin norm işlemleri kontrol edilip onaylanacak.

KAPANAN OKULDAKİ ÖĞRETMENİN DURUMU

Norm güncelleme işlemleri ile birlikte öğrenci sayısının düşmesi, öğrencilerin taşınma planına alınması sebepleri ile özellikle Birleştirilmiş Sınıflı Köy Okullarının kapatıldığını www.ogretmenlericin.com adresinden gelen mesajlardan görüyoruz.

Peki, güncelleme sonucunda; Kapatılan okulun öğretmeni nereye atanır? Öğretmenin durumu ne olur?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği‘ne bakarsak;

MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri başlıklı 53.Madde içeriğinde;

MADDE 53 –(1) Eğitim kurumunun ya da bölümün/eğitim kurumunda uygulanmakta olan mesleki ve teknik eğitim alanının kapanması, program değişikliği, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders/alan kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması hâlinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına mazeretleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanır.

İfade edilmektedir. MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği gereğince Kapatılan okulun öğretmeni nereye atanır? sorusunun cevabı; öğrenci azalması nedeni ile kapatılan okulların, bölümlerin öğretmenleri öncelikle öğrencilerin taşındığı okullara olmak üzere il içinde tercihleri ve varsa mazaretleri (eş, sağlık vb) dikkate alınarak ataması yapılır.

MEB Personel, Personel MEB Haber
MEB Personel, Personel MEB Haber

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

33 yorum

 1. Benim de bir sorum olacak? İki okulun birleştirilmesi durumunda ( Bir okulun mevcut ismiyle devam etmesi, diğer okulun ise öğrenci öğretmen ve demirbaşının diğer okula aktarılarak kapanması durumunda) aktarımı yapılan okulun öğretmenleri norm fazlası mı olur? Yoksa her iki okulun tüm öğretmenleri hizmet puanı Esasına göre mi norm fazlası belli olur? Yasal dayanağı ile bilgi verebilirseniz hak mağduriyetini önleme anlamında büyük katkınız olur. Şimdiden teşekkür ederim.

 2. Merhaba.
  Okulda bölümümüz kapandı. İlçede açık kadro yok. İl dışına eş durumundan gidemiyoruz. Ders vermeyecekler mi. Derse girmeme gibi bir döküntü olacak mı. Görevlendirilebileceğimiz bir yer yok. Süreç nasıl olacak. Yönetmelikte açık bir şey bulamıyorum. Derse girmez nöbet tutar biter mi idari görev mi verilir. İl içi zorunlu atamam mı yapılır. Bilgisi olan var mı.
  Teşekkürler

 3. Okulum resmî olarak kapandı ve öğrencilerin taşındığı okulda da bir öğretmene ihtiyaç var benim bu okula tayinim nasıl yapılır. Dilekçe ile başvursam tayinim gerçekleşir mi.

 4. Merhabalar. Ben ortaokulda öğretmen olarak çalışmaktayım. Okulumuz 3 yıl önce imam hatip ortaokuluna dönüştü. Ve 3 yıldır öğrenci alınmıyor. Bu sene sonunda ortaokulda hiç öğrenci kalmayacak ve kademeli olarak kapanmış olacak. Bu durumda öğretmenlerin durumu ne olacak. Teşekkür ederim.

 5. Merhabalar,
  Okulum kapanıp taşımalı eğitime geçiliyor. Taşıma merkezinde benim branşımdan öğretmen yok. Yine de norm fazlalığından tayin isteyebilir miyim?

 6. Ben sozlesmeli ogretmenim birlestirilmis siniflari diyarbakirda kapattilar 12 olan ogrencimde baska bi okula tasindi benide oraya gecici olarak aldilar ve 8 norm acigi oldugu halde kadromu tasimadilar sonra norm fazlasi olan kadrolu hocalari doldurup normu bitirdiler. Simdi benim durumum ne olacak ?

 7. ½40 engelliyim.edb. öğretmeniyim lisede çalışıyom .ortaöğretim okullarında çalışmak istiyom.ne yapabilirim.haklarım neler…

  • çalışıyom değil: çalışıyorum
   istiyom değil: istiyorum.

   nasıl edebiyat öğretmenisiniz anlamak mümkün değil.

 8. Merhaba bir ortaokulda anasınıfı öğretmeniyim sınıf yetersizliği nedeniyle anasınıflarını kapatıp bizi başka okula göndereceklerini söylediler öğrenci sayılarımızda bir sıkıntı yok.sınıf yetersizliği nedeniyle anasınıfılarını kapatırlar mı?kapatılma durumunda biz norm fazlası mı oluruz ya da bize dedikleri gibi direk söyledikleri okula atarlar mı

 9. Merhabalar okulum bu sene sonunda kapaniyor sadece 12. Sınıflarımiz kaldı okulumuz başka okulun binasında eğitim vermekte bu seneki norm atamalarında tayin isteyebilir miyim okulumuzda 6 7 öğretmen kaldı haziranda okul diye birşey kalmayacak

 10. iyi günler şuan kontenjan meb de fazlalık olarak gözükmekteyim.okulum tek öğretmenli öğrenci sayım 5. okul henüz kapanmadı ama sistemde fazlalığım muhtemelen sene sonu kapanır.Şimdi ben önümüzdeki norm fazlası atamasında tercih yapabilirmiyim yoksa okulun kapanıp öğrencilerin taşındığı yere gitmeyimi bekleyeceğim.Öğrencilerin taşındığı yerde açık var lakin gitmek istemiyorum.Cevabınız için şimdiden teşekkürler

 11. Merhabalar
  Benim okulum birleştirilmiş sınıf taşımalı eğitim gördüğü için şimdiye kadar kapalıydı. Fakat okul kapalı gösterilmiyordu. Bende farklı bir okulda görevlendirme olarak çalışıyordum. şube müdürüm okulun kapalı gösterileceğini ve norm fazlası olacağımı belirtti. Süreç nasıl işleyecek benim öğrencilerin taşındığı okula gitme hakkım var mı ? Yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba şu anda norm fazlası olacaksanız norm fazlası öğretmen ataması döneminde size tayin hakkı verilecek. Size açılan okulları tercih edebileceksiniz.

 12. Ben bir lisede engelli öğretmenlik yapıyorum. okulumuz kapanacağı için norma düşüyorum ve yerim değişecek. şu anki okulum evime en yakın okuldu nokta tayin ile geldim. şimdi uzak bir okula atanırım diye çekingelerim var. mevzuatta bununla ilgili kullanabileceğim bir şey var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

 13. Merhaba okulumuz ogrenci yetersizliginden dolayi kapandi. Bizlerinde kadrolari cocuklarin tasindiklari okula alindi. Bizler tercih filan yapmadan. Fakat oranin 1 normu var ve okulun kendi anasinifi ogretmeni var. Ben de norm fazlasi oldum. Hizmet puanimin oradaki ogretmenden fazla olmasina ragmen norm guncellemeleri yapilsada benim ihtiyac fazlasi olarak geldigim ve norm fazlasi oldugum soyleniyor . Bu bilgi dogrumu.

 14. Merhaba,ben il dışı tayinle haziranda tayinim oldu.Fakat atandığım okul 9. Sınıf için öğrenci alımı yapmamışlar.yani kesin kapanacak bu

  • Siz bu okulda göreve başladınız, ders yükünüz olmazsa norm fazlası olursunuz. Norm fazlası atama ile tercih hakkı verirler, ilçe/il tercih yaparsınız.

 15. Merhabalar ben zorunlu hizmetim oldugu icin bjr koy okulu yazıp atandim ama bugun öğrendik ki özel eğitim sınıfları ilçe merkezinde bir okula toparlaniyor. İlçe merkezi 1. Bölge bizim durumumuz ne olacak bilgi verirseniz çok mutlu olurum

 16. Okulum ilçedeki tüm ortaokullar gibi kapandı ama kadrom ogrecileriminde gittiği merkez ortaokul yerine sorulmadan erkek imam hatipler verilmiş itiraz hakkım varmı dilekçeyi nasıl yapmalıyım

 17. Selamlar okulumuz yılbaşında sayı azlığı nedeniyle kapandı.şimdi görevlendirme çalışıyoruz.yönetmelikte tercihler ve özür dikkate alınarak atama yapılır yazıyor.bizi çocukların taşındığı okula habersiz atadılar.okulda boş norm yok dilekçe yazdık red cevabı geldi ne yapabiliriz

 18. Okulumuz zorunlu hizmet okuluydu.Öğrenci azlığından dolayı ekim ayında kapatıldı ve kadromuz zorunlu hizmet olmayan öğrencilerin taşındığı kuruma alındı.Ben ve okuldaki birçok arkadş zorunlu hizmet yükümlüsü.Tayin istemek zorunda mıyız sene sonunda ?Sonuçta bizden kaynaklanan bir durum değil ?

 19. norm fazlası olarak atanmak bizler için hak kaybı olacak merkez çalışıyoruz yıllarca ücra yerlerde çalışarak il içi sıralamasına göre merkeze gelebildik.tekrar en başa dönmemiz isteniyor böyle bir hakları var mı bizleri bilgilendirirseniz çok memnun oluruz.

 20. okulumuz öğrenci sayısının düşmesinden dolayı kapatıldı. müffettiş raporunda öğretmenlerin kadroları ile atanmaları yazıyordu.Biz de okula dilekçe verdik dilekçemizde beş tercih yaparak tercihlerimiz doğrultusunda atanmak istiyoruz diye yazdık il milli eğitim atama tercihlerimiz doğrultusunda atama inhaları hazırladı fakat mem kabul etmedi bizleri norm fazlaları ile değerledireceklermiş. sebebini sorduğumuzda biz böyle yapacağız gibi keyfi cevaplar alıyoruz.

 21. okulumuz kapandı dilekçelerimiz alındı fakat atama yapılmadı norm kadro fazlası olarak atamamız yapılacakmış bir aydır kapatılan okulda beliyoruz okulumuz kapandığı için atamamızın tercihlerimiz doğrultusunda yapılmasını itiyoruz fakat il mem kabul etmiyor bu konuda ne yapmamız gerekiyor lütfen bizi bilgilendirin

  • Önce tercihlerinizi almak durumundalar. Eğer siz tercih dışı resen atamayı kabul eden bir dilekçe imzaladıysanız hata yaptınız. Tam detay anlatırsanız seviniriz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM