DOLAR 5,7388
EURO 6,3259
ALTIN 280,0
BIST 100.237
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

Kısa dönem askerlik zorunlu hizmetten sayılmalıdır

Kısa dönem askerlik süresi zorunlu hizmete dahil edilmeli, asker öğretmenlikte geçen kışla süresi de zorunlu hizmetten sayılmalıdır.

Kısa dönem askerlik zorunlu hizmetten sayılmalıdır
24.05.2016
A+
A-

Kısa dönem askerlik zorunlu hizmetten sayılmalıdır

2016 yılı il içi atama (il içi yer değiştirme) başvuruları 20 Mayıs tarihinde başladı ve 26 Mayıs tarihinde sona erecek. İl içi atama sonucu 6 Haziran tarihine kadar açıklanacak ve ataması gerçekleşen öğretmenin ilişik kesme süreci 17 Haziran itibari ile başlayacak.

İl içi atamadan sonra öğretmenleri il dışı yer değiştirme (il dışı atama) telaşı sarmış olacak.İl dışı atama başvuru tarihleri 16-22 haziran arasında yapılacak olup il dışı yer değiştirme sonuçları 27 Haziran tarihinde açıklanacak ve ilişik kesmeler kararnamelerin gelmesi ile yapılacak.

ZORUNLU HİZMET

İl içi ve il dışı atamalarda zorunlu hizmetini tamamlayan öğretmenler, zorunlu hizmetini tamamlamamış öğretmenlere göre daha şanslı. Çünkü atama tercihi sırasında zorunlu hizmetini tamamlamayan öğretmene sadece zorunlu hizmet okulları tercihlerde gözükürken, zorunlu hizmetini tamamlayan öğretmene tüm okullar tercihlerde gözükecek. Örnek verecek olursak Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde köyde çalışan bir öğretmen eğer okulun zorunlu çalışma süresi olan 6 yılını tamamladıysa il içi isterken Ankara merkez ilçelerden normu açık olan bir okulu tercih edebilir. Eğer zorunlu hizmetini tamamlamadıysa bu öğretmenin Ankara merkez ilçelerine gelmesi mümkün değildir. Yine aynı şekilde Muş Bulanık’ın 4 yıl zorunlu hizmeti olan bir okulunda çalışan öğretmen okulun zorunlu hizmet süresi olan 4 yılı tamamladıysa il dışında İzmir merkezi boş norm olan okulu tercih edebilir. Eğer öğretmen zorunlu hizmeti tamamlamadıysa İzmir ya da zorunlu hizmet olmayan merkezleri tercih edemez.

ZORUNLU HİZMETTEN SAYILAN SÜRELER

İl içi yer değiştirme kılavuzu ve iller arası yer değiştirme kılavuzunu incelediğimiz zaman asker öğretmenlik zorunlu hizmetten sayılıyor. Ancak asker öğretmenliğin kışlada geçen kısmı, asker tabiri ile acemilik kısmı zorunlu hizmetten sayılmıyor. Bir nevi 12 aylık askerlik sürecinin yaklaşık 11 ayı zorunlu hizmetten sayılıyor. Öğretmen arkadaşların yerine kendimizi koyduğumuzda 1 aylık acemilik yani kışla döneminin de zorunlu hizmetten sayılmasını ve kısa dönem askerlikte geçen sürenin de zorunlu hizmetten sayılması gerektiğini savunuyoruz.

MEB bu konuda personelini mağdur ediyor. Öğretmen kısa dönem askerlik de yapsa asker öğretmenlik de yapsa bu sürelerin zorunlu hizmetten sayılması gerekmektedir. MEB personeli için bir düzenleme yapmalıdır.

2-3 GÜN İLE TAYİNİ KAÇIRANLAR

Asker öğretmenlik süresinin zorunlu hizmetten sayılması ancak bir aylık acemilik süresinin zorunlu hizmetten sayılmamasından dolayı il içi, il dışı atama isterken birkaç günle tayin isteyemeyen öğretmen arkadaşlarımız var. MEBBİS’te 2 yıl 11 ay 26 gün, 2 yıl 11 ay 28 gün, 2 yıl 11 ay 29 gün yazan ve MEBBİS yer değiştirme ekranı birkaç gün ile açılmayan öğretmen arkadaşlar mağdur oluyor.

Kısaca MEB yapacağı düzenleme ile kısa dönem askerlik süresini zorunlu hizmete dahil etmelidir aynı şekilde asker öğretmenlik süresinde geçen bir aylık kışla süresi de zorunlu hizmetten sayılmalıdır.

e-okul & mebbis

e-okul & mebbis

YORUMLAR
  1. hatice altun dedi ki:

    Kısa dönem askerlik zorunlu hizmetten sayılmalı, 4+4 değişmeli, müsteşarlar görevden alınıp daha adaletli müsteşarlar göreve gelmeli , müsteşarlar görevden alınmadan önce verdikleri sözleri yerine getirmeli, yönetici atamalarına bir el atılmalı, 1709 şube müdürü atamaları iptal edilip hakkıyla puan alanlar göreve gelmeli, müdür atamalarını iptal edip 2014 eylül ekim ayında tüm illerde torpille atanan okul müdürlerinin görevleri iptal edilip hak eden hakkettiği yerlere gelmeli, 2015 ocak ayında torpille müdür yardımcılığı koltuğuna gelen kişilerin görevleri iptal edilmeli, sınıf öğretmenlerinin ek ders sorunu çözülmeli, sınıf öğretmenlerinin tayin sorunu da çözülmeli, bugüne kadar az atanan bölümlerden öğretmen alımı olmalı, ücretli öğretmen işi bitirilip asıl kadrolu öğretmen atamaları yapılmalı ağustos ayında, ebs nin meb üzerindeki etkisi azaltılmalı, eş durumu mağduriyeti giderilmeli….. O KADAR SORUN VAR Kİ HANGİ BİRİNİ YAZSAM ŞAŞIRDIM 🙂 EN SORUNLU EN SIKINTILI BAKANLIK OLAN MEB’İ DÜZELTMELERİ GEREKİYOR. ZOR MU ? BENCE ZOR DİYE BİR ŞEY YOK 🙂