MEB 2019 yılı Bilsem Öğretmen Seçme ve Atama Kılavuzu

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından BİLSEM 2019 yılı öğretmen seçme ve atama kılavuzu ile kontenjanlar yayınlandı.

MEB 2019 yılı Bilsem Öğretmen Seçme ve Atama Kılavuzu

MEB 2019 yılı Bilsem Öğretmen Seçme ve Atama Kılavuzu

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2019 yılı Bilim ve Sanat Merkezlerine öğretmen seçme ve atama kılavuzunu yayınlarken MEB BİLSEM kontenjan listesi de açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmî eğitim kurumlarında hâlen kadrolu öğretmen olarak çalışanlar BİLSEM başvurusu yapabilecekken sözleşmeli öğretmenler BİLSEM’e atanmak için başvuru yapamayacaklar.

BİLİM VE SANAT MERKEZİ ÖĞRETMEN ATAMA BAŞVURULARI

Bilim ve sanat merkezlerine öğretmen seçimiyle ilgili iş ve işlemler Bilim ve Sanat Merkezleri Yönergesi’nde yer alan hükümlere göre oluşturulan il öğretmen değerlendirme komisyonları ve bölge sözlü sınav komisyonları tarafından yapılacak olup BİLSEM başvurusu kabul edilen öğretmenler bulundukları illerin bağlı olduğu sözlü sınav merkezlerinde sınava alınacaklar. BİLSEM 2019 yılı öğretmen atama takvimi de MEB tarafından yayınlanırken öğretmenler Atama Yapılacak Alanlar Çizelgesi’nde yer alan kontenjanlara göre görev yaptıkları illerindeki BİLSEM’ler için başvuruda bulunabilecekler.

Bilim ve Sanat Merkezi 2019 yılı öğretmen seçme ve atama takvimi;

BİLSEM 2019 yılı öğretmen atama takvimi
BİLSEM atama takvimi

09 -16 Ocak 2019 tarihleri arasında başvurular alınacak olup 21-25 Ocak 2019 tarihleri arasında ise İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından kurulan komisyonlarda BİLSEM öğretmen atama başvurusu yapanların başvuruları değerlendirilecek. İller 28 Ocak 2019 tarihinde değerlendirme sonuçlarını açıklayacak olup 25 Şubat 2019 tarihinde sözlü sınava katılmaya hak kazananların listesi ilan edilecek. 01 Mart 2019 tarihinde sözlü sınava alınacak öğretmenlerin randevu tarihleri ilan edilecek olup 11 Mart –16 Haziran 2019 tarihleri arasında sözlü sınavlar yapılacak. 18 Haziran 2019 tarihinde tercih yapmaya esas BİLSEM atama puanları belli olacak ve 15 – 19 Temmuz 2019 tarihleri arasında tercihler yapılacak. 22 Temmuz 2019 tarihinde BİLSEM 2019 yılı öğretmen atama sonuçları açıklanacak.

BİLSEM ATAMA KONTENJANLARI

Milli Eğitim Bakanlığı Bilim ve Sanat Merkezlerinde münhal bulunan öğretmen atama kontenjanlarını da açıkladı. Branşlara göre hangi BİLSEM’de ne kadar açık olduğu kontenjan listeleri yayınlanarak açıklanırken BİLSEM ataması gerçekleşen öğretmenlerin ilişik kesme ve yeni yerinde göreve başlamaları 23 Temmuz – 02 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak.

BİLSEM BAŞVURU ŞARTLARI

BİLSEM’de görev yapmak isteyen öğretmenler ne yapacak? BİLSEM’de görev yapmak için kriterler nelerdir?

Bilim ve sanat merkezlerine öğretmen olarak atanabilmek için başvuru yapacak adaylarda aranan şartlar;

  • Başvuru tarihi itibarıyla Bakanlık kadrolarında adaylık dahil 3 yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak.
  • Öğretmen olarak görev yapmakta olduğu ilin bilim ve sanat merkezinde alanında kontenjan bulunması.
  • 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Kurul Kararı ile belirlenen Ek 1: Atama Yapılacak Alanlar Çizelgesi’nde yer alan bir alanda başvuru tarihi itibarıyla öğretmen olarak görev yapıyor olmak.
  • Zorunlu çalışma gerektiren yerler dışındaki eğitim kurumuna atanacaklar bakımından, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Yönetmeliğine göre ,atama takviminde belirtilen atama tarihi esas alındığında zorunlu çalışma yükümlülüğü tamamlanmış, zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulmuş ya da zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenmiş olmak.

Başvuruda bulunacak öğretmenler, elektronik başvuru formuna http://mebbis.meb.gov.tr adresine kişisel kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yaptıktan sonra “Başvuru İşlemleri” seçeneğine tıklayarak ulaşabileceklerdir. Elektronik başvuru formu öğretmenler tarafından doldurulacak olup başvuru yapan öğretmenler puan aldıkları Ek 2: Değerlendirme Kriterleri Formu’nda yer alan tüm kriterlere ilişkin belgeleri görevli oldukları okul/ kurum müdürlüklerine teslim edecekler.

Bilim ve sanat merkezlerine alınacak öğretmenlere ait kontenjan listesi için TIKLAYINIZ

BİLSEM 2019 yılı Öğretmen Seçme ve Atama Kılavuzu için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM