DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Sağanak Yağışlı

MEB; boş geçen derslere giren nöbetçi öğretmene ek ders ücreti ödenecek

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türk Eğitim-Sen’e gönderilen resmi yazıda boş geçen derslere giren ve ders işleyen nöbetçi öğretmene ek ders ücreti ödeneceği belirtildi.

MEB; boş geçen derslere giren nöbetçi öğretmene ek ders ücreti ödenecek
13.09.2018
A+
A-

MEB; boş geçen derslere giren nöbetçi öğretmene ek ders ücreti ödenecek

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada sendikanın Milli Eğitim Bakanlığına “boş geçen derslere giren nöbetçi öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi” konusunda yapılan başvuruya MEB’in gecikmeli de olsa cevap verdiği ve verilen cevapta talebin olumlu olarak cevaplandığı belirtildi.

DERS İŞLEYENE EK DERS ÜCRETİ ÖDENECEK

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından Türk Eğitim-Sen’e gönderilen resmi yazıda 22.03.2018 tarihli 378 sayılı sendikanın yazısının incelendiği belirtildi. Sendika tarafından yapılan talepte “Nöbetçi öğretmenlerin boş geçen derslerde görev yapmaya zorlanmamaları, boş geçen dersleri okutmaları halinde ek ders ücretinden yararlandırılmaları” yer almıştı.

MEB Personel Genel Müdürlüğünün cevabı;

MEB'den nöbetçi öğretmenlerle ilgili resmi yazı

MEB nöbetçi öğretmen yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne 06.09.2018 tarihli 15656956 sayı ile yazdığı resmi yazıda boş geçen derse görevlendirilen nöbetçi öğretmenin derse girmesi ve ders işlemesi durumunda ek ders ücretinden yararlandırılacağı açıklandı.

TÜRK EĞİTİM-SEN KDK’YA GİTMİŞTİ

Türk Eğitim-Sen’in yaptığı başvuruya MEB’in 60 gün içerisinde cevap vermemesi üzerine sendika durumu Kamu Denetçiliği Kurumuna taşımıştı. Milli Eğitim Bakanlığı resmi yazısında konuya vurgu yapılarak ilgili başvurunun ve başvuruda yer alan eklerin incelendiği belirtildi.

İlgili resmi yazı;

Boş geçen derse giren Nöbetçi öğretmen ek ders ücreti alacak

Nöbetçi öğretmen ek ders ücreti

DERS İŞLEMEYEN ÖĞRETMENE EK DERS YOK

Milli Eğitim Bakanlığı boş geçen derse giren nöbetçi öğretmene ek ders ücreti ödenip ödenmemesi hususunda aşağıdaki açıklamayı yaptı;

“Bu çerçevede nöbetçi öğretmenlerden boş geçen derslere girenlerin, o günler için yürütülmesi öngörülmüş olan müfredatı aynı şekilde uygulamaları şartıyla, okuttukları  derslerin öncelikle aylık karşılığında değerlendirilmesi, aylık karşılığı ders görevinin üzerinde okuttukları derslerin ise söz konusu Kararda belirtilen saat sınırlarını geçmemek üzere ek ders ücreti karşılığında değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak nöbetçi öğretmenlerin, ders okutmaksızın  salt öğretmeni olmayan sınıfların sükunetini sağlamak üzere sınıfta bulunmalarının bu kapsamda değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır.”

Okul idareleri boş geçen derslere nöbetçi öğretmenlerin girmesini isterlerse ve nöbetçi öğretmen ders işlerse bu öğretmenlere ek ders ücreti ödenecek. Ancak derse giren ders işlemeyen nöbetçi öğretmenlere ek ders ücreti ödemesi yapılmayacak.
[haber id=”33960″]
[haber id=”33345″]

YORUMLAR
  1. Mustafa Topçu dedi ki:

    Öğretmen girdiği boş dersin branş öğretmeni değilse hangi yeterlilikleri o günkü müfredatı işleyecek? Müfredatın işlenip islenmedigini kim takip edecek? Hee zamanki gibi muğlakliklarla dolu bir cevap olmuş.Boş derse görevlendirilen her öğretmene ekders verilerek bu iş angarya olmaktan çıkarılmalıdır.Angarya suçtur

    1. coşkun dedi ki:

      ne şamın şekeri ne arabın yüzü. kardeşim bizim derdimiz para değil. hem nöbet hem boş geçen derse girme zoronluluğu angaryadır ve angarya yasal olarak suçtur.